Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prvni zrcadlovka do 25tis

vormen (81)|15.6.2016 09:29
Já bych vybral něco bez AA filtru, takže D5200 bych vyřadil. D5500 je obrazově výborná, ale časem by mohla vadit absence ovládacích tlačítek a funkcí ze sedmičkové řady. Ten objektiv 18-105 je podle mě na nový snímače špatná volba, 18-140 je zase dobrá, ale nejlíp kreslí až tam od 70mm, což na krajinu nebude. Za málo peněz je skvělá volba 18-55 VR II, tu používám na své D7200 nejraději, spolu s N35/1,8. Všechny objektivy co jsem uvedl jsem vlastnil, takže to nejsou vyčtený názory z internetu.
bart74 (16)|15.6.2016 10:12
Ten objektiv 18-55 VR II je spis zakladni objektiv ne a ma umely bajonet
vormen (81)|15.6.2016 11:20
Je to základ a má bajonet z plastu, stejně jako 18-105. Na krajinu a památky stačí přece ten základní rozsah. Navíc výhoda toho VR II je hmotnost a rozměry. 18-140 je dobrá volba na cesty, jenže v rozsahu 18-55 je o dost horší než ta základní verze a naopak od cca 70mm na plnou díru je to hodně dobrý sklo.
Vierzbowski007 (118)|15.6.2016 16:11
Pokud je je cílem především krajina a památky, tedy v obecnosti že není zase až tak kladen důraz na malou hloubku ostrosti, přidal bych do výběru Pentax K-50 s 18-135 objekticem - http://www.aaron.cz/produkty/pentax-k-50-da-18-135mm-wr-cerny . Důvody pro Pentax oproti výše navrženým jsou následující: 1) 100% pokrytí hledáčku 2) 2 rollery 3) odolné tělo proti prachu a vlhkosti 4) microadjustment 5) rychlost závěrky až 1/6000 sec. Zkrátka Pentax nabízí za cenu entry level DSLR to, co Nikon až u semiprofi třídy D7100. Samotné odstranění AA filtru IMHO není moc klíčovou vlastností, ale vyšší ostrost určitě potěší.
Kikiris Kakabus (61)|15.6.2016 16:26
Zdravím Barte,
samozřejmě kromě canikonu existuje i Pentax a stojí za zvážení si o tom něco zjistit.
Souhlasím s Vierzbowskym návrhem na K-50ku a mrkni se i na Pentax K-S2, nebo i
na K-3II.
bart74 (16)|15.6.2016 17:50
Neříkám,ze ten Pentax bude špatnej,ale zas si říkám,ze bazarovych objektivu bude daleko víc od Nikonu nebo Canonu a taky se pak bude později v bazaru Nikon lip prodávat,ale to je jen můj názor
vormen (81)|15.6.2016 18:21
Pentax bych určitě nebral. V okolí už znám jen jednoho člověka, co si ho nechal a nepřešel ke konkurenci. Nefotí to špatně, ale sehnat na to něco je za trest. Nehledě na minimální komunitu uživatelů.
bart74 (16)|15.6.2016 20:28
Tak potom nejspíš D5500 nebo D7100..
Kikiris Kakabus (61)|15.6.2016 21:14
vormen:
můžu se tě zeptat co myslíš tím, že sehnat na to něco(na Pentax?) je za trest,
to by mě opravdu zajímalo :-). A co má společného minimální komunita
uživatelů s kvalitou, nebo nekvalitou fotoaparátů je také velmi pozoruhodná
myšlenka.Zkus se podívat třeba na Pentaxfriends.eu a spočítat si kolik asi
má komunita uživatelů Pentaxu členů :-). Já také vím o lidech, co přešli z
Pentaxu na CaNikon ale i opačně, no a jakou to má asi výpovědní hodnotu ?
Prostě takovou, že občas někdo změní z nějakého důvodu značku.
Tak Barte ať už vybereš cokoli, hlavně buď s aparátem spokojený :-).
vormen (81)|15.6.2016 21:40
Docela běžná věc je kupovat například objektivy z druhé ruky, protože za podstatně nižší cenu můžu vyzkoušet různá skla a pak je za stejnou cenu prodat. U Can/Nik si na bazaru najdu přesně co chci a můžu navíc vybrat z mnoha kusů, nehledě na to, že několik je jich vždy v okolí bydliště. U Pentaxu tohle neexistuje, nabídka nových skel je u nás omezená, v bazaru skoro nic. Tohle hodně omezuje. Pokud si někdo Pentax koupí v kitu a nikdy nebude chtít dokupovat žádný jiný objektiv a příslušenství, tak proč ne. Komunita na českých fórech je hlavně pro začátečníky velice užitečná, zkušenosti s nastavením, chováním těl a objektivů. Dvakrát v životě jsem si koupil auta co se u nás moc neprodávala, super výkon, výbava i vzhled. Jenže problém byl vyměnit i olej a sehnat třeba žárovku, kdežto například s koncernovým autem tohle hravě vyřeší v každé vesnici. Takže asi tak. Pentax je skvělá značka co dělá kvalitní produkty, jenže jeho nerozšířenost u nás uživatele omezuje.
pas!k (173)|15.6.2016 21:47
Seskladal bych to z bazarovych veci .. na krajinu a architekturu potrebujes dobrej sirokac .. neco ala Tokina 11-16 (bazar tak 10 000,-) Zrcadlovek stredni tridy jsou plne bazary .. a dost casto se jedna o stroje jeste v zaruce .. teoreticky by ses mohl dostat jeste na druhe sklo plus telo .. A jen pro upresneni .. rozdil ve vystupu mezi telem za 5 a 25 tisic budes hledat tezko .. pokud se bavime o vystupu na web a beznej tisk .. rozdil ve vystupu u objektivu ve stejne cenove relaci uz bude znat mnohem vic ..
Kabe (442)|15.6.2016 21:54
bart74:Pokud Vás 25-27 tis. limituje, navíc chcete fotit převážně krajinky, uvažoval bych klidně o tom Pentaxu K50 nebo třeba teď nově K70. K50 je tělo kolem 10000 což mi oproti tělu za 20-30tis. přijde dost rozdíl pokud těch 27 je už navíc omezující. Samozřejmě také záleží, co máte s těmi fotkami v plánu, jestli třeba jen FB nebo naopak spoustu velkoplošných tisků.
Pokud chcete vybavení rozšiřovat více a značně nad rámec těch 27 tisíc, pak bych pořídil Nikon D7200 nebo počkal třeba na jeho nástupce.
Nicméně dobrých foťáků je spousta a nejlepší máte prostě si to všechno o nich sám pořádně nastudovat, zjistit, co vlastně potřebujete a chcete,případně vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Na forech casto probihaji lité boje o technické parametry a funkce, ale to je spíše jen teoretická rovina.
bart74 (16)|15.6.2016 21:56
Ano starších těl se prodává spousty,ale zas ne každý má výklopný displej což se hodí.
bart74 (16)|15.6.2016 22:07
Není to jednoduché se rozhodnout,protoze každý rádi něco jiného,ale spíš bych se přikláněl k Nikonu.Jinak v hledáčku jsem měl i bezzrcadlovku Fuji X-T10+XF 18-55,ale tam mě odradilo dražší objektivy
pas!k (173)|15.6.2016 22:16
[QUOTE=bart74;42286]Není to jednoduché se rozhodnout,protoze každý rádi něco jiného,ale spíš bych se přikláněl k Nikonu.Jinak v hledáčku jsem měl i bezzrcadlovku Fuji X-T10+XF 18-55,ale tam mě odradilo dražší objektivy[/QUOTE]

Znacka je sumak .. .. ale kdyz jsi zminil ty ceny objektivu tak pokud se budem bavit o znackach .. nikon z toho vychazi cenove nejhur .. staci porovnat treba ty plastove padesatky ..
Kikiris Kakabus (61)|15.6.2016 22:18
No toto je běžně šířena scestnost, že na Pentax je málo objektivů, je jich dost. A to jak od Pentaxu,Sigmy,Tamronu
či Samyangu a nějaký se najde i u Laowy. A určitě je i dost manuálních objektivů z dob kinofilmových.
A také kolikpak asi bude amatérský fotograf potřebovat objektivů? Dva, maximálně tři. A to že Pentax není tolik
rozšířen jako Canon a Nikon mě jako uživatele Pentaxu teda nikterak neomezuje :-).No a co se týče těch aut, tak
já třeba jezdím už několik let v Suzuki Alto a olej nemám problém vyměnit si sám a žárovky koupim u každé benzínky.
Shánět automechaniky někde po dědinách nemusím, bo se mi na tom mém "maluchu" nic nekazí, což se o koncernových
vozech nedá vždy říci:-).Přeji dobrou noc.
pas!k (173)|16.6.2016 06:52
[QUOTE=Kikiris Kakabus;42288] A to že Pentax není tolik
rozšířen jako Canon a Nikon mě jako uživatele Pentaxu teda nikterak neomezuje :-)..[/QUOTE]

Takze kdyz pujdes na paladix a reknes si ze si koupis nejaky objektiv treba z druhe ruky .. tak nabidka je tam stejna jak pro canon/nikon i pro pentax ? Ale no tak :) Ja proti Pentaxu nic nemam (naopak), aleje potreba rict jak to je ..

15.6 bylo na paladixu v kategorii prodeje zoom objektivu vlozeno 30 nabidek pro canon .. pro pentax 2 nabidky. Rikat si muzes co chces.. ale tohle je proste realita .. .
Kabe (442)|16.6.2016 07:27
[QUOTE=vormen;42281]Docela běžná věc je kupovat například objektivy z druhé ruky, protože za podstatně nižší cenu můžu vyzkoušet různá skla a pak je za stejnou cenu prodat. U Can/Nik si na bazaru najdu přesně co chci a můžu navíc vybrat z mnoha kusů, nehledě na to, že několik je jich vždy v okolí bydliště. [/QUOTE]
Hm to závidím. To tady u nás v česku na tom tak dobře nejsme.
vormen (81)|16.6.2016 08:32
Já tady určitě nechci rozpoutat nějakou nějakou bitvu, která značka je nejlepší, hádek je na internetu spousta. Jenom jsem poukázal na kritéria, která je potřeba před nákupem zohlednit. Teď jsem v rychlosti projel na paladixu bazar a třeba na Pentax tam není za poslední měsíc v objektivech nic co by se dalo koupit. Na druhou stranu ta K-50 v double kitu je za dobrou cenu, ikdyž parametry se dá srovnávat se starou D7000.
Vierzbowski007 (118)|16.6.2016 09:13
Ano, souhlasím s tím, že ekosystém Pentaxu není moc velký a může to být pro řadu lidí docela omezení, když budou chtít do nějakých "special" skel z druhé ruky typu velké šíro nebo portréťák. Mimochodem je to pro mě zásadní důvod, proč zůstat u Canonu, byť ten můj "plasťák" nemá 100% pokrytí hledáčku a dynamický roszah čipu je bída. Na druhou stranu pro krajinu či architekturu nejsou ty základní objektivy Pentaxu nijak omezující a bohatě stačí. A také je dobré připomenout, že se na Pentax dají dát starší manuální skla, kterých je i po bazarech hodně.
bart74 (16)|16.6.2016 10:43
Vezmu Nikon.Jen vybrat ten spravny..
Dan7 (411)|16.6.2016 12:42
Fotíš nebo budeš fotit na manuál? Zrovna řady Nikonu D3xxx a D5xxx nejsou tady na to ideální. Aspoň mně chyběl druhý roller na D5100. To řada D7xxxx je už něco jiného. Měl jsem D7000 a ten se ovládal už výborně. Ale cenově je ta řada zase jinde.
Jinak amatérský fotograf může potřebovat objektivů taky dost. Někdy i dokonce víc než profesionál, který fotí třeba jenom portréty apod. Na krajinu se hodí širokoúhlé objektivy i telezoomy. Nějaké to pevné sklo nebo makro.
bart74 (16)|16.6.2016 13:13
Budu fotit spis na manuál
Kabe (442)|16.6.2016 14:15
Nic ve zlem, ale chtit fotit architekturu a krajiny s prvni zrcadlovkou spise na manual mi prijde podivne, kdyz soucasne nevite presne, co si vybrat za pristroj. Jeste jednou si dovolim doporucit co mozna nejvic nastudovat o tech fotacich a foceni, abyste mel co mozna nejlepsi predstavu, co a proc vlastne chcete.
vormen (81)|16.6.2016 15:14
já bych řekl, že to myšleno tak, že nebude fotit v režimu AUTO, ale třeba v P nebo A s ručním nastavením ISO a WB :-)
bart74 (16)|16.6.2016 15:28
[QUOTE=vormen;42300]já bych řekl, že to myšleno tak, že nebude fotit v režimu AUTO, ale třeba v P nebo A s ručním nastavením ISO a WB :-)[/QUOTE] Ano přesně tak jsem to myslel
Dan7 (411)|16.6.2016 15:47
No tak třeba na poloautomatické režimy "A" "P" "S" by ořezané ovládání Nikonu D5xxx stačilo dobře, ale na plný manuál už je to horší. To by si chtělo vyzkoušet v obchodě - zda se dobře daří zmáčknout třeba funkční tlačítko nebo tlačítko pro ISO + točit rollerem. Mně třeba tím Nikon D5100 nevyhovoval, ale každý máme jiné požadavky a ruce :). Třeba současné verze už jsou na tom lépe, ale když se podívám třeba na fotku D5500... tak tam pořád vidím jeden roller a stejný volič (multi-selector). Když to srovnám třeba s Canonem 70D, kde je roller, kruhový volič a stavový display. No jo, asi nechce Nikon s řadou D5xxx konkurovat řadě D7xxxx.
bart74 (16)|16.6.2016 16:43
Nevim jestli pro me nebude lepsi koupit zatim nejaky zaklad třeba https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/nikon-d3300-cerny-18-105-af-s-dx-vr-35mm-f-1-8g.html a naučit se s tim a zkusit si jaky objektivy me budou zatim vyhovovat a treba pak pozdeji koupit neco lepšiho.
nephilim (353)|16.6.2016 17:07
[QUOTE=Dan7;42302]No tak třeba na poloautomatické režimy "A" "P" "S" by ořezané ovládání Nikonu D5xxx stačilo dobře, ale na plný manuál už je to horší. To by si chtělo vyzkoušet v obchodě - zda se dobře daří zmáčknout třeba funkční tlačítko nebo tlačítko pro ISO + točit rollerem. Mně třeba tím Nikon D5100 nevyhovoval, ale každý máme jiné požadavky a ruce :). Třeba současné verze už jsou na tom lépe, ale když se podívám třeba na fotku D5500... tak tam pořád vidím jeden roller a stejný volič (multi-selector). Když to srovnám třeba s Canonem 70D, kde je roller, kruhový volič a stavový display. No jo, asi nechce Nikon s řadou D5xxx konkurovat řadě D7xxxx.[/QUOTE]

No flame, ale když už tedy srovnávat ta dvě těla, tak si musíme říct, že jedna z velkých bolestí focení architektury bývá dynamický rozsah scény (sbíhavost linií je záležitost objektivů, ne těl). V ulici, u paty stavby apod. je často šero, zatímco nahoře nad stavbou je zatažená obloha. Zvlášť, když to nejde udělat jinak a musí se fotit v protisvětle. Na fotce je pak vypálená obloha na úkor prokreslené stavby nebo nějaká kresba v mracích, ale stavba tone ve tmě. Klasika. My oba velmi dobře víme jaký to je problém a tedy jak důležitá je každá desetinka EV dynamického rozsahu. No a jak oba víme, tak snímače Canonu v tomto parametru právě dvakrát nevynikají. Ve srovnání D5500 a 70D je tedy volba jasná - Nikon. A když se ponoříme dál do funkcí a vlastností, tak ani tam není Canon jasným favoritem. Otázka dvou rolerů je také silně nadhodnocená. Jakkoliv jsem příznivcem dvou rolerů, tak bych se neodvážil tvrdit, že smáčknout tlačítko, které mění funkci roleru mezi clonou/časem je něco, co je zásadní překážkou v ovládání a shodit tak tělo, potažmo celou značku. Chtělo by to bavit se o klíčových funkcích, o takových, jejichž absence fotografa silně limituje. Absence druhého roleru nebo stavového displaye to není. Ač jsou velmi milé.
Takže můj závěr z osobních zkušeností, volba Canon/Nikon je více věcí osobních sympatií, neboť sečteme-li plusy a mínusy, včetně započítání ekosystému v podobě objektivů a příslušenství, tak jsou tyto značky více méně rovnocenné.
nephilim (353)|16.6.2016 17:31
[QUOTE=bart74;42305]Nevim jestli pro me nebude lepsi koupit zatim nejaky zaklad třeba https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/nikon-d3300-cerny-18-105-af-s-dx-vr-35mm-f-1-8g.html a naučit se s tim a zkusit si jaky objektivy me budou zatim vyhovovat a treba pak pozdeji koupit neco lepšiho.[/QUOTE]

Sláva, konečně někdo, kdo se na to dívá rozumně. Pokud mohu doporučit, tak je lepší orientovat se na pětkovou řadu. Ne, že by trojková nebyla dobrá, ale výklopný display je hodně návykový, obrazová kvalita je také lepší a hlavně, co si budeme povídat, u tohoto "zkušebního" těla člověk často vydrží pěkných pár let. Když je fotograf vnímavý, tak záhy pochopí, že fotku dělá více objektiv, než tělo. Já bych doporučil set D5500+18-140, ale ta cena je o pár tisíc výš, než je uvedený rozpočet. Určitě to ale nebudou vyhozené peníze. Tenhle set mám osahaný a fotí se s ním velmi příjemně. Skvělý AF modul, špičkový snímač (podává výsledky jako ten z D7200). Což jsou klíčové vlastnosti. Jistě, pár tlačítek navíc by bylo fajn, vyloženě tragédie to není. Navíc částečně je nahrazuje dotykový display.
K těm ovládacím prvkům. Zde se stále vede boj o počet rolerů, tlačítek, multifunkčních ovladačů/joysticků apod., ale to je jen dětinské "měření si pinďourů". Nikdo z těch "válečníků" se tu nezamyslel nad tím, co fotograf skutečně potřebuje. A sice, ovládat clonu, čas, případně kompenzovat expozici a dále měnit režim AF, případně počet ostřících bodů (výběr ostřícího bod/ů). Citlivost má většina lidí na Auto, stejně jako WB a podobně se chová k obrazovým profilům. Změna clony a času je přímo na těle (roler, případně stisknutí tlačítka+roler), kompenzace také, stejně jako režim AF a výběr ostřícího bodu/ů. O čem se tu tedy bavíme? Co schází low-end tělům, že by měla být zatracována?
Takže, maximum funkcí vyvedených na ovládací prvky je příjemná funkce, ale to co, fotograf nejvíc potřebuje, to Nikon nabízí v každé modelové řadě.
Kikiris Kakabus (61)|16.6.2016 17:46
pas!k: tak za prvé,na paladix ani jinde nechodím, protože "ojeté" objektivy nekupuji. Když chci objektiv, tak si pořídím nový,
ale nemám nic proti tomu, když tak někdo činí. Za druhé, jestliže jsi na paladixu viděl 30 canoních skel a jen 2 pentaxí,tak to
podle mě znamená, že ty canony jsou asi šity:-), když se jich tolik zbavují. No a těch pentaxů je tam málo bo jsou asi dobré
a nikdo se jich nezbavuje pravda.Dělám si samozřejmě legraci. Ale něco na tom asi bude,ne :-) to je podle mě také realita.
Milý vormene, nemusíš se bát, že rozpoutáš bitvu a roznítíš hádky o značkách fotoaparátů. Je to jen pouhá diskuze a je přirozené,
že každý pochválí zrovna ten přístroj, co aktuálně vlastní.Já sám jsem velký příznivec Pentaxu, ale to neznamená, že mám něco
proti jiným značkám. Ba právě naopak si myslím, že Canon,Nikon,Olympus,Sony,Leika,Panasonic atd. mají modely, které vynikají,
jak kvalitou, tak výstupem. A nakonec je úplně jedno, čím člověk fotí, nejdůležitější je stejně, že nás to baví:-). A proto barte74
prostě si někde v krámě(třeba ve Fotolabu)něco vyzkoušej a když ti to bude sedět v ruce a bude se ti to líbit, tož si to kup, a jak
sám říkáš, časem až se naučíš fotit a příjdeš na to co ti bude nejvíc vyhovovat. Howgh, domluvil jsem :-).
vormen (81)|16.6.2016 17:57
Když srovnám zrovna základní objektivy, což pro nováčka bude výbava na delší čas Nikon/Pentax 18-55, 18-140(135) a 50/1.8, tak ve všech uvedených s převahou kreslí Nikon lépe a taky předpokládám, že na nové K70 nebo jak je to označení, bude výstup ještě horší. Jinak k těm ovládacím prvkům, měl jsem D3100/5100 a teď 7200 a určitě si nemyslím, že se pětková řada špatně ovládá, nikdy jsem s tím problém neměl, akorát teď to mám o něco příjemnější.
Kabe (442)|16.6.2016 18:00
Nephilim:
No když byla řeč o těch důležitých vlastnostech, tak třeba velikost hledáčku či absence vs přítomnost microadjustmentu mi docela klíčové přijdou. Nejen teda v teoretické rovině.

[QUOTE=vormen;42300]já bych řekl, že to myšleno tak, že nebude fotit v režimu AUTO, ale třeba v P nebo A s ručním nastavením ISO a WB :-)[/QUOTE]
Tak to opět žasnu, to by mě jaktěživ nenapadlo, když se dotyčný zeptá: "Budeš fotit na manuál?", že dotyčný myslí v odpovědí:"Ano, budu fotit spíše na manuál" vlastně opak tedy že spíše nebude fotit na manuál. A co víc, že to lze odhadnout. Mám se jak vidno ještě mnoho co učit.
vormen (81)|16.6.2016 18:28
Myslet si, že začátečník bude fotit na plný manuál, ikdyž se tak vyjádří je blbost jasná asi všem, kteří někdy taky začínali úplně stejně. Ale jsem zapomněl, že tady reagují jenom zarytí profesionálové co se narodili se zrcadlama v ruce a mají plný galerie a časopisy jejich fotek.
Kabe (442)|16.6.2016 19:04
[QUOTE=vormen;42311]Myslet si, že začátečník bude fotit na plný manuál, ikdyž se tak vyjádří je blbost jasná asi všem, kteří někdy taky začínali úplně stejně.[/QUOTE]
To by byla asi dost blbost, myslet si to.(navíc fotit krajinu pevážně na manuál mi přijde dost pravděpodobně blbost i pro profíka či zkušeného fotografa) Nejspíše proto jsem na to reagoval tím, že jsem dotyčnému napsal, že ta kombinace údajů, které píše, mi přijde divná a že bych mu znova doporučil udělat si představu, co vlastně chce. napíšu to ještě jinak, snad dost jednoduše na pochopení. Prostě jsem si všimnul, že zadavatel se asi plete, tak jsem si dovolil jej na to myslím docela taktně upozornit...tuším jako jediný mimochodem.

[QUOTE=vormen;42311]Ale jsem zapomněl, že tady reagují jenom zarytí profesionálové co se narodili se zrcadlama v ruce a mají plný galerie a časopisy jejich fotek.[/QUOTE]
Plný galerie fotek rukou se zrcadlama? Zajímavá kreativní představa. Něco jako zrcadloruký Eda?
vormen (81)|16.6.2016 19:13
Jop Eda, to je ono :-D No nic, vraťme se k technice.
Kikiris Kakabus (61)|16.6.2016 20:29
Kabe: proč ti přijde dost pravděpodobně, jako blbost fotit fotit krajinu převážně na manuál? Já snímám krajinu
pouze v manuálním režimu a převážně ze stativu a jako blbec si při tom nepřipadám:-). Samozřejmě když ty fotíš
krajinu na automat, či na jakoukoli prioritu, tak ti to nijak vyvracet nebudu, každému to vyhovuje nějak jinak, že.
vormen: já si třeba myslím, že to není až taková blbost, jasná všem aby nemohl třeba i začátečník fotit na
plný manuál. Oproti minulosti je to na digitálech o to jednodušší v tom, že může okamžitě vidět na displeji co se
mu nepovedlo. A když se pustí do nějakých akčnějších témat, navolí si prioritu času a může zkoušet do alelujááá.
Dan7 (411)|16.6.2016 20:53
Samozřejmě se krajina fotí hodně na manuál a zrovna manuál je pro krajinu nezbytný pro focení panoramat. Vhodný i na protisvětlo apod. Když jsem se podíval v galerii do části krajina, tak hodně nejlepších fotek z poslední doby je foceno na manuál.
Jinak focení na manuál není nic složitého. Dobré jsou pro začátečníky i bezzrcadlovky. Teď hodně fotím se Sony A6000 - na celkem malý foťák má dobrou výbavu. Roller + otočný volič. V režimu "M" se tím ovládá clona + čas, volič umí přepínat po zmáčknutí i ostřící body. Na LCD v hledáčku vidím okamžitě po nastavení jak bude fotka vypadat po vyfocení a taky tam mám dole v rohu živý histogram. Vidím už dopředu, že tam nebudou žádné přepaly/podpaly. Sice fotím i se zrcadlovkou a tyto funkce až tak nepotřebuji, ale pro začátečníka to může být dobrá pomůcka.
Dan7 (411)|16.6.2016 21:06
Přišla mně nabídka z Fotolabu na:
Nikon D5200+18-140mm za 17990 Kč
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/digitalni-zrcadlovky-dslr/nikon/nikon-d5200-cerny-18-140-af-s-vr.html?utm_source=Nikon-d5200&utm_medium=news&utm_campaign=16-06-2016&cref=cew_newsl_x_x_x_x

Kombinace Nikonu D5500+18-140mm by přišla 26 990 Kč

Ještě k tomu srovnání Nikonu vs. ostatní. Nic proti Nikonu. Sám jsem měl možnost fotit se dvěma Nikony a s D7000 naprostá spokojenost. Jenom jsem si myslel, že by Nikon mohl zařadit do řady D5xxx podobné voliče jako má třeba ve srovnatelných cenových kategoriích Canon, Sony nebo Pentax. Někdo má holt požadavek na foťák na senzor, někdo chce rychlé a příjemné ovládání nebo něco jiného jako je odolnost.
Kikiris Kakabus (61)|16.6.2016 21:17
Dan7: Máš pravdu, tu A6000ku si nedávno pořídil kamarád a měl jsem ji v ruce, je to dobrý přístroj
a ten elektronický hledáček je suprový. Ale já jsem staromilec a tak musím mít hledáček
optickosklohranolový :-). Osobně si myslím, že největším problémem pro většinu začátečníku je
velikost zrcadlovky jako takové, neuvědomují si, že větší tělo se lépe drží, má lepší ergonomii,
ovládací prvky, tlačítka i rollery mohou být větší, čím činí ovládaní jednodušší a pohodlnější.
No ale má to tu druhou stranu mince - tu velikost a hmotnost. A včíl babo raď.
Dan7 (411)|16.6.2016 21:27
Oba systémy (DSLR vs CSC) mají své přednosti, ale i nevýhody. Každý se hodí na něco jiného podle situace.
Hlavně v zimě jsem pokročilejší DSLR ocenil. S nějakou větší zrcadlovkou není problém fotit v mrazu v rukavicích - všechno se dobře ovládá. Nemusíte mačkat nějaké čudlíky. Taky mám stejně radši hledáček zrcadlovky před tím elektronickým EVF. S A6000 fotím skoro všechno přes LCD, se zrcadlovkou přes hledáček.
pas!k (173)|16.6.2016 22:39
Zase se to tady zacina ubirat smerem .. ze si kazdej obhajuje svoji znacku .. ja tohle fakt nikdy nepochopim .. Ja se budu opakovat .. ale fotak je fakt druhorada zalezitost .. pokud to umi raw .. tak bych nijak extra neresil ani rozdily DR .. pokud u toho zustane .. stejne to bude skladat z vice snimku. Ono .. vybirat uz prvni fotak s nejakym konkretnim treba pevnym sklem je na povazenou .. Clovek na zacatku nikdy nevi .. kam ho to foceni privede .. jak bych zacal nejakym solidnim zakladakem ala 18-55 .. tim se da odfotit jak krajina tak portret uplne v pohode.
Milan Šurkala (3381)|16.6.2016 22:39
[QUOTE=vormen;42309]Když srovnám zrovna základní objektivy, což pro nováčka bude výbava na delší čas Nikon/Pentax 18-55, 18-140(135) a 50/1.8, tak ve všech uvedených s převahou kreslí Nikon lépe a taky předpokládám, že na nové K70 nebo jak je to označení, bude výstup ještě horší.[/QUOTE]

Proč by na nové K70 měl být ten výstup ještě horší?
Kabe (442)|16.6.2016 23:06
[QUOTE=Kikiris Kakabus;42316]Kabe: proč ti přijde dost pravděpodobně, jako blbost fotit fotit krajinu převážně na manuál? Já snímám krajinu
pouze v manuálním režimu a převážně ze stativu a jako blbec si při tom nepřipadám:-). Samozřejmě když ty fotíš
krajinu na automat, či na jakoukoli prioritu, tak ti to nijak vyvracet nebudu, každému to vyhovuje nějak jinak, že.
vormen: já si třeba myslím, že to není až taková blbost, jasná všem aby nemohl třeba i začátečník fotit na
plný manuál. Oproti minulosti je to na digitálech o to jednodušší v tom, že může okamžitě vidět na displeji co se
mu nepovedlo. A když se pustí do nějakých akčnějších témat, navolí si prioritu času a může zkoušet do alelujááá.[/QUOTE]
Fotit krajinu převážně na manuál mi jako blbost přijde, protože v tom nevidím opodstnění. Pokud by to někdo formuloval třeba tak, že bude pomocí manuálního režimu fotit hlavně třeba ta panoramata nebo uskutečňovat své improvizace a kreativní záměry v krajině atd, jako hloupost by mi to nepřišlo. Ale logický/technický důvod k focení krajiny obecně na manuál nevidím. Jaksi systém, který popisuješ...tedy vyfotím krajinu na manuál a hned na displeji vidím, jak to vyšlo mi přijde trochu zcestné...samozřejmě ne v případě, že to člověka takto baví a chce si takto prostě hrát.
Jaká akčnější témata máš na mysli nevím, nicméně u akčnějších témat bych se přimlouval spíše(tedy ne zásadně) za použití priority clony než času.
vormen (81)|17.6.2016 05:42
Já předpokládám, že ty stávající základní objektivy Pentax nebudou s velkým rozlišením bez AA předvádět žádnou parádu, stejně jako třeba opěvovaná Nikon 18-105, která na novějších tělech nepředvádí nic v porovnání s nástupcem 18-140 a ještě výraznější rozdíl je 18-55VR a VR II. Občas se snaží někdo tvrdit, případně dokázat, že vliv staršího skla na novější snímač s vysokým rozlišením je zanedbatelný, ale opak je pravdou. Proto by mě zajímalo, jestli Pentax taky inovuje základní objektivy.
Milan Šurkala (3381)|17.6.2016 09:25
[QUOTE=vormen;42324]Já předpokládám, že ty stávající základní objektivy Pentax nebudou s velkým rozlišením bez AA předvádět žádnou parádu, stejně jako třeba opěvovaná Nikon 18-105, která na novějších tělech nepředvádí nic v porovnání s nástupcem 18-140 a ještě výraznější rozdíl je 18-55VR a VR II. Občas se snaží někdo tvrdit, případně dokázat, že vliv staršího skla na novější snímač s vysokým rozlišením je zanedbatelný, ale opak je pravdou. Proto by mě zajímalo, jestli Pentax taky inovuje základní objektivy.[/QUOTE]

Na těle s vyšším rozlišením bude i blbý objektiv vždy předvádět lepší výsledky, případně stejné. Není důvod, aby najednou při více megapixelech na čipu vykreslil méně. Ono se to tak může zdát při pohledu na per-pixel ostrost. Není možné, aby se s přechodem na vyšší rozlišení čipu zhoršil skutečný obrazový výsledek objektivu (leda že by se přecházelo z menšího rozlišení bez AA na vyšší rozlišení s AA). Takže s jakkoli blbým objektivem dostaneš na 24MPx čipu lepší nebo stejné detaily jako s tímtéž objektivem na 16MPx těle. Jinak řečeno, ani zdaleka to sice těch 24MPx nemusí plně využít (tak tomu skutečně může být), ale rozhodně to nebude horší než při 16 MPx.
Dan7 (411)|17.6.2016 09:26
[QUOTE=pas!k;42321]Zase se to tady zacina ubirat smerem .. ze si kazdej obhajuje svoji znacku .. ja tohle fakt nikdy nepochopim .. Ja se budu opakovat .. ale fotak je fakt druhorada zalezitost .. pokud to umi raw.[/QUOTE]

Vidím to podobně. Ono asi každý tu svojí značku zná nejlíp, ale ve výsledku to na fotky velký vliv nemá. Měl jsem za poslední roky možnost fotit Samsungem, Nikony, Canonem a Sony. A všechno jsou to super foťáky a s každým byla radost fotit, když vás focení baví.
Například Nikon D5500, D5200; Canon 70D, 700D/760D/750D; Pentax K-S2 - všechno to jsou dobré zrcadlovky pro začínající fotografy. Začátečník samozřejmě neví přesně co bude potřebovat. Část si může vyzkoušet a podívat se v obchodě, část zjístí až časem. Teď se třeba rozmyslet jestli chci výklopný display, dotykový display, WIFI...

Díval jsem se na ten Pentax K-S2 a nevypadá vůbec marně. Za sebe bych mu dal třeba přednost před D5500, ale každý máme své priority.
bart74 (16)|17.6.2016 11:03
Proč by jsi dal přednost před D5500 ten Pentax K-S2?
Dan7 (411)|17.6.2016 12:55
Cena :). Zdá se mně, že za míň peněz nabídne celkem dost. A to ovládání vypadá lepší, ale Nikon D5500 má zase dotykový display.
+ pro Nikon D5500 - víc MPx (24vs20), dotykové LCD, autofokus (39vs11), váha
+ pro Pentax K-S2 - cena, stabilizace přímo ve foťáku, lepší hledáček (100% pentaprism), utěsnění proti dešti apod., možnost doladit objektivy přes micro-adjust.

Ale spíš by poradili případní majitelé. Ani s jedním nemám zkušenost. Taky jsem se díval, že na kolečku režimů má Pentax klasické možnosti vlastního nastavení U1, U2. To je taky dobrá věc pro trochu zkušenější. Klasicky používám třeba jeden z vlastních režimů při focení na stativ - jenom otočím kolečko na U1 a už mám foťák připravený třeba na noční focení (předsklopení zrcátka, manuál, samospoušť apod.). Je to super rychlé.