Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

nastavení jasu - olympus SP590

pavelfucik (3)|14.7.2009 13:44
Dobrý den pořídil jsem si fotoaparát olympus SP590 a zjistil jsem, že je zde možnost nastavení jasu:

ESP
Při snímání je dosaženo vyváženého jasu po celé ploše snímku. (Jas je měřen odděleně ve středu snímku a přilehlých oblastech.)

bodové
Snímání objektu umístěného ve středu při protisvětle. (Měří jas pouze uvnitř rámečku AF.)

Středově vyvážené
Snímání není ovlivněno úrovní okolního jasu. (Měří jas na větší ploše s důrazem na střed obrazu.)

Rád bych věděl kdy jaké nastavení použí, je mi jasné, že v případě protisvětla použiji bodové, ale není mi jasné kdy použít ESP a kdy Středově vyvážené

Děkuji předem za odpověď
Milan Šurkala (3381)|14.7.2009 15:57
Osobně bych zapnul středově vyvážené a nic neřešil :-) To totiž částečně funguje jako bodové, ale tím, že zároveň bere v úvahu okolí, přibližuje se celoplošnému ESP. Je to takový rozumný kompromis mezi nimi. Když tedy fotíš v protisvětle, namíříš fotoaparát na něco tmavšího. Protože uprostřed je tmavý objekt, fotoaparát to přisvětlí, ale okolní světlo zas nedovolí to moc přepálit. Tímto způsobem navíc můžeš rychle korigovat expozici, aniž bys lozil do menu. Jednoduše při ostření namíříš kousek blíže k tmavšímu objektu (prosvětlíš) nebo ke světlejšímu (ztmavíš).

Příklad. Krajina v protisvětle. Je den, chceš, aby kopečky byly krásně zelené a ne tmavě šedivé, přičemž obloha je správně. Namíříš tedy fotoaparát kousek pod horizont, tedy do tmavších oblastí. Fotoaparát vidí tmu, tak přisvětlí, krajina bude pěkná, obloha se může začít lehce přepalovat. Na druhou stranu fotíš třeba západ slunce a chceš, aby z krajiny byla spíše silueta. Namíříš tedy střed spíše mírně nad horizont, fotoaprát vidí světlo, a tak trochu ubere. Obloha je krásně exponovaná, krajina je černá.

S celoplošným měřením si tuto legraci neužiješ a budeš muset občas do menu pro korekci expozice. Navíc nikdy nemůže vědět, zda jsi ochoten v konkrétním případě tolerovat přepaly nebo podpaly (dynamický rozsah toho čipu je značně omezený). Bovodé měření je takové, no, osobně ho nemám moc rád. Ale někomu se může hodit.
pavelfucik (3)|15.7.2009 10:20
Děkuji za odpověď mohl byste mi ještě vysvětlit jednu věc, co znamená to že např. při středovém vyvážení měří jas s důrazem na střed. To jako bude střed světlejší a zbytek tmavší, nebo že středu bude tak jak ho ve skutečnosti vidím a zbytek bude jiný. Nevím zkrátka přesně co znamená toto: "měří jas s důrazem na střed".
Karlos5573 (269)|15.7.2009 11:15
Nastavuje foťák podle středu. Máš bílý střed tak vidí dost bilé foťák to cvakne rychleji ale pokud bude okolí tmavé tak střed může být OK ale zbytek bude černý.
Milan Šurkala (3381)|15.7.2009 11:30
[QUOTE=pavelfucik;3089]Děkuji za odpověď mohl byste mi ještě vysvětlit jednu věc, co znamená to že např. při středovém vyvážení měří jas s důrazem na střed. To jako bude střed světlejší a zbytek tmavší, nebo že středu bude tak jak ho ve skutečnosti vidím a zbytek bude jiný. Nevím zkrátka přesně co znamená toto: "měří jas s důrazem na střed".[/QUOTE]

Představ si celoplošné měření. Prostě se podívá na celý snímek a podle toho to nastaví tak nějak přijatelně. S prioritou středu to změří celoplošně, ale mrkne se také na to, co je uprotřed. Pokud je tedy uprostřed hodně světlého, celoplošně změřenou expozici trochu stáhne. Naopak je-li tam tma, trochu to přisvětlí. Není to tedy tak agresivní jako bodové měření, ale ani tak líné jako celoplošné. Nicméně záleží na fotoaparátu. Někde je měření se zdůrazněním středu nastaveno tak, že střed se do expozice promítá jen mírně, někde zase silně a v podstatě se chová jako měření bodové.

Zkus jednu věc. Vylez ven (nebo to můžeš zkoušet i doma, ale není to ono). Najdi si nějaký kopec v protisvětle (nebo cokoli, co je tmavé a má ze sebou jasnou oblohu). Vyfoť s každým měřením dva snímky. Jeden tak, že střed snímání budeš mít těsně nad horizontem (tedy v obloze) a druhý snímek těsně pod ním, tedy už v kopci. A to vyzkoušej se všemi třemi způsoby měření. Pak pochopíš, jak to celé funguje ;-)
Petr S. (328)|15.7.2009 17:34
Téma bylo přesunuto ze sekce Víkendových diskuzí, kam se vážně nehodí :) Příště prosím o pečlivé zvážení, kam dané téma umístit...
pavelfucik (3)|15.7.2009 18:08
Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, že jsem příspěvek vložil nesprávně, ale uklikl jsem se. Konečně v tom mám již jasno