Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: Řeším svou fototechniku, váš názor?

Neregistrovaný (0)|19.6.2016 13:38
Tazatel: Franta

Znění dotazu: Ahoj. Mám pár fotoaparátů a objektivů a začal jsem řešit jejich využitelnost či přebytečnost. Jako první krok jsem chtěl vybrat svého "experta" na krajinky. Vzal tedy stativ, starší UZ EVF, zrcadlovku a pevnou 50mm (po přepočtu) a trochu lepší zoom.
Každému stroji jsem dopřál parametry k dosažení té nejvyšší kvality. Nafotil rawy, jpegy a srovnával v Zoneru a Raw Therapee.
A dospěl jsem k výsledku, že jsem nebyl schopen určit vítěze, všechno bylo prakticky stejné. Takže : 1. Buď to neumím, 2. Z mé fototechniky kresebně nevyčnívá žádný komponent, nebo snad mám monitor, který není schopen patřičného rozlišení (1680x1050)? Též mne překvapilo, že Raw Therapee mi v 1:1 zobrazil stejně velký obrázek 8 Mpx i 16 Mpx. Dělám někde chybu? Díky.
Kabe (442)|19.6.2016 17:43
Já myslím, že chybu neděláte. Tedy pokud fotíte krajinky na manuál.
Cejpatka (220)|19.6.2016 22:34
Chyba je zde jedna. Není uveden odkaz na zmíněné RAWy, JPEGy. Takto je to totiž jak dotaz pro jasnovidce... :)
kultus (1295)|21.6.2016 07:27
Tak mne by taky zajimala jak cela vybava tak alespon stredove vyrezy vedle sebe, jak jpegy tak exporty z RAW, v nejlepsim pripade fotky v plnem rozliseni. Mohlo by to byt celkem zajimave srovnani tak co to Franto jeste dotahnout. Takhle je to fakt o nicem a radit se vubec neda... ;)
Jinak monitorem to nebude a s tim rawtherapee je to divne a vyhnul bych se mu pro prohlizeni, proc si to komplikovat. V XNview si otevru vsechny fotky pro srovnani, dam zobrazeni vsech vedle sebe, printscreen, oriznu to a nauploaduji sem at to vsichni pekne vsechno vidime...prace na 5 minut :)

A kdyz uz sme u te fototechniky, prece to neni jen o TK. Musi te to s tim aparatem bavit, musi mit funkce ktere chces vyuzivat a ergonomii nemluve o pouzitelnosti v spec.pripadech jako spatne svet.podminky atd.
Vierzbowski007 (118)|30.6.2016 15:02
No v zásadě se ani není čemu divit. Pokud fotíte krajinky, tak tam se nedá pomalu od sebe rozlišit Hasselblad od kompaktu. Dneska už to vyjde skoro na stejno - viz. https://luminous-landscape.com/kidding/ Záleží hodně na světelných podmínkách. Když to půjde "po sluníčku", tak slušnou fotku udělá i mobil a rozdílů i proti DSLR bude co se týká kresby minimálně. Ale jak dojde na horší světelné situace, protisvětlo, šero, velký rozsah stínů a světel, tak začnou mít pomalu na vrch ty lepší stroje, nehledě na možnosti zajímavých širokoúhlých záběrů, či naopak krajinných detailů. Ale jak již bylo napsáno - bez ukázek těžko říci.