Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Svetelnost 2.8 vs 3,5-5,6

Neregistrovaný (0)|2.7.2016 17:50
Tazatel: Fazy

Znění dotazu: Dobrý den, jsem fotograf začátečník, zatím hledám příležitosti a fotím prakticky všechno.. nejvíc se ale zaměřuju na portréty a focení detailů v přírodě. Mám Nikon d7100 s objektivem 18-105. Můj problém je, že v lese, nebo při focení portrétů za špatných světelných podmínek se prodlužuje čas závěrky a fotky nejsou ostré.. ISO se mi nechce dávat vyšší protože se mi to nelíbí a s bleskem to nevypadá tak dobře jak bych si představoval. Otázka která mě zajímá je, jestli si tou svetelnosti 2.8 nějak pomůžu.. jestli je ta svetelnost pro mé potřeby dostačující.. čili jestli 2.8 je vhodné na focení v lese.. mám v merku tamron 70-200mm f2.8 za 18 tisíc nebo tamron 24-70mm f2.8.. kdyby 2.8 bylo málo, musel bych už volit pevné sklo a ztratil bych na univerzalnosti :/ děkuji za rady :)

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon d7100
Kikiris Kakabus (61)|2.7.2016 18:52
[QUOTE=Neregistrovaný;42491]Tazatel: Fazy

Znění dotazu: Dobrý den, jsem fotograf začátečník, zatím hledám příležitosti a fotím prakticky všechno.. nejvíc se ale zaměřuju na portréty a focení detailů v přírodě. Mám Nikon d7100 s objektivem 18-105. Můj problém je, že v lese, nebo při focení portrétů za špatných světelných podmínek se prodlužuje čas závěrky a fotky nejsou ostré.. ISO se mi nechce dávat vyšší protože se mi to nelíbí a s bleskem to nevypadá tak dobře jak bych si představoval. Otázka která mě zajímá je, jestli si tou svetelnosti 2.8 nějak pomůžu.. jestli je ta svetelnost pro mé potřeby dostačující.. čili jestli 2.8 je vhodné na focení v lese.. mám v merku tamron 70-200mm f2.8 za 18 tisíc nebo tamron 24-70mm f2.8.. kdyby 2.8 bylo málo, musel bych už volit pevné sklo a ztratil bych na univerzalnosti :/ děkuji za rady :)

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon d7100[/QUOTE]

Zdravím Fazy,
Lepší světelností si určitě pomůžeš ale také stativem. Otázka ovšem je, zdali se s ním budeš chtít tahat.
Sakini (1174)|3.7.2016 12:07
Upřímně, příliš často není ani f1.8 dost. 18-105 má na konci f5.6, s f2.8 objektivem si tak polepšíš o jeden krok a místo ISO 3200 budeš mít ISO 1600. Ale není to jen o světelnosti, lepší objektiv umožní víc celkově. Světelnost zlepší oddělení od pozadí, ostrost bude viditelně vyšší, stabilizace bude taky účinnější. Pravděpodobně spíš využiješ kratší univerzál než těžké tele. Starý Tamron 70-200/2.8 je pro tvé použití poměrně kontroverzní - sice má konstantní světelnost, ale není stabilizovaný a je dost dlouhý, takže udržitelné časy budou dost krátké, musí růst ISO a budeš tam kde jsi teď. Tamron 24-70 je vynikající objektiv, pokud tedy nevadí na APS-C delší začátek, má účinný stabilizátor a díky skvělé ostrosti můžeš bez obav fotit na plnou díru. Ještě bych zvážil mnohem levnější Sigmu 17-50/2.8, která je takřka stejně ostrá, taky stabilizovaná, a má pro APS-C mnohem vhodnější rozsah. Pro D7100 je to ideální parťák, a za dobrou cenu. Světelnost 2.8 je rozumný kompromis, ve spojení se zoomem a univerzálností, pevná skla s f1.8 obvykle stejně potřebují přiclonit ať už kvůli ostrosti nebo hloubce ostrosti. Pokud bys vyloženě trval na vyšší světelnosti se zoomem, je tu ještě Sigma 18-35/1.8 která je enormně ostrá, ale má i své chybky, je dost těžká a nestabilizovaná.

Zoom s f2.8 je jednoznačně dobrý příští krok, a pomůže ve více směrech. Pak už to bude hlavně o schopnostech, světelnější pevná skla nejsou generální řešení když musíš stejně přiclonit aspoň na úroveň f2.8 ať už z jakéhokoliv důvodu. U dostupnějších pevných objektivů to bývá kvůli ostrosti, a hloubka ostrosti při např. f1.4 taky není vhodná na cokoliv.
kultus (1295)|3.7.2016 20:53
No nevim jak si to myslel s tim 18-105, ale pokud ma na konci f5.6 tak si s f2.8 na odpovidajici ohn.vzdalenosti pomuze o 2EV a to uz zanedbatelne neni...

Pro tazatele, neni nejsnazsi se podivat na fotky co mas nafocene a dopocitat si to? Pripadne hned na miste foceni? Jsou na to tabulky a s trochou praxe je ani nebudes potrebovat...na tohle si vystacis i sam, ty nejlip vis jake potrebujes pri danych svet.podminkach casy...
Sakini (1174)|3.7.2016 21:18
Kolečko přeskočilo, jsou to dva EV. Samozřejmě je pak otázka co se fotí, 2.8 pak nemusí být vhodné kvůli hloubce ostrosti.
pas!k (173)|4.7.2016 06:33
[QUOTE=Neregistrovaný;42491]Tazatel: Fazy

Znění dotazu: Dobrý den, jsem fotograf začátečník, zatím hledám příležitosti a fotím prakticky všechno.. nejvíc se ale zaměřuju na portréty a focení detailů v přírodě. Mám Nikon d7100 s objektivem 18-105. Můj problém je, že v lese, nebo při focení portrétů za špatných světelných podmínek se prodlužuje čas závěrky a fotky nejsou ostré.. ISO se mi nechce dávat vyšší protože se mi to nelíbí a s bleskem to nevypadá tak dobře jak bych si představoval. Otázka která mě zajímá je, jestli si tou svetelnosti 2.8 nějak pomůžu.. jestli je ta svetelnost pro mé potřeby dostačující.. čili jestli 2.8 je vhodné na focení v lese.. mám v merku tamron 70-200mm f2.8 za 18 tisíc nebo tamron 24-70mm f2.8.. kdyby 2.8 bylo málo, musel bych už volit pevné sklo a ztratil bych na univerzalnosti :/ děkuji za rady :)

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon d7100[/QUOTE]

Osobne povazuji svetelnost objektivu jako jednu z nejdulezitejsich .. a nejpraktictejsich vlastnosti .. hlavne u delsich ohnisek (5,6 vs 2,8 pujde sakra znat). U aps-c pristroju (coz je tvuj pripad) to plati dvojnasob .. protoze hranice pouzitelnosti hodnoty iso je niz nez u FF. Ten zminovany tamron je pomala lemra a kdyz projdes recenze .. moc chvaly na nej neprectes .. to uz bych radeji volil Sigmu nebo setril na novejsiho brachu toho tamronu (ten ale stoji pres 35 tisic). Bohuzel ta svetelnost vetsinou urcuje i cenu objektivu .. vyborne sklo pomer cena vykon je Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD. Na detail idealni .. ale s makrem pokud to budes myslet nejak vazne .. je nutnosti stativ .. Fotky jak z toho tamronu 70-200 nvejsiho .. nebo i te 90mm muzes mrknout u me v galerii .. z obou skel tam par fotografii mam ..
Vierzbowski007 (118)|8.7.2016 16:24
I těch f2.8 je někdy příliš - tohle jsem fotil kolem 3tí odpoledne, modrá obloha, nikde ani mráček. Nedal sem si pozor na časy a hups - spousta fotek skončila v koši https://www.zonerama.com/tomopatril/Album/1773962 - ani by mě nenapadlo si nastavovat automatické ISO. Prostě toho světla bylo málo. A v lese? Tam je total tma, kde ISO 1600 na dne je reálné. Takže bych to viděl spíš na tu Sigmu 18-35, pokud nevadí kratší rozsah.
kikapu (52)|8.7.2016 19:54
V tmavém lese je řešením fakt stativ nebo improvizace - opřít třeba foťák o strom, funguje to, ale je to nouzovka. Při portrétu zkus třeba i vestavěný blesk a uvidíš jak i ten prcek pomůže a platí to i v ostrém světle. Jinak na portréty celé postavy bych vzal jednoznačně Nikkor 50/1,8 AF-S G, pomůžeš si opticky i s časem, to ohnisko se dá v pohodě udržet. Na polocelky se spíš hodí 85/1,8.