Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Snížení rozlišení u foťáků

grafnev (18)|15.7.2009 12:16
Dobrý den,

potřeboval bych potvrdit následující informaci (bohužel si nevzpomenu, kde jsem jí četl).

Pokud mám foťák třeba 10MPx a snížím rozlišení na 5MPx tak to není nic jiného než, že fotoaparát stále fotí na 10MPx, ale po vyfocení pomocí nějakého algoritmu fotku přepočítá na menší rozlišení?

Je to tak? Protože, pokud ano, tak bude redukce šumu na vyšších ISO pomocí snížení rozlišení neefektivní.

Subjektivně, po tom co jsem otestoval doma, by tato domněnka seděla.
Filcka (300)|15.7.2009 19:19
[QUOTE=grafnev;3093]
Pokud mám foťák třeba 10MPx a snížím rozlišení na 5MPx tak to není nic jiného než, že fotoaparát stále fotí na 10MPx, ale po vyfocení pomocí nějakého algoritmu fotku přepočítá na menší rozlišení?[/QUOTE]

Tak ono to je bohužel přesně naopak. Snímač má určité hardwarové rozlišení (3 MPix) a interpolací se dosahuje 10 (někdy i 12...) MPix :D :D :D Kdysi dávno se udávalo, kolik má snímač MPix "nativně" a kolik "interpolovaně", dnes se udává jen maximální hodnota MPix a je celkem humorné jaxe pixely kompaktů příbližují nebo dokonce překonávají pixely z APS-C snímačů zrcadlovek...
Co prodává jsou pixely a tele-zooooooom a telata to kupují... :D :D :D
Karlos5573 (269)|15.7.2009 19:47
Přesně tak !!! zmenšení nepomůže.
Milan Šurkala (3381)|15.7.2009 20:52
S tím přepočtem na nižší rozlišení je to pravda, pořád se fotí na 10MPx (kdyby se fotilo např. na 3MPx, jednalo by se jen o výřez, tomu se říká digitální zoom). Fotografie v menším rozlišení se pak jeví jako trochu ostřejší, může mít i méně šumu, ale to je dáno jen tím, že se to zprůměruje z více pixelů, takže jasově ustřelený pixel se stane méně ustřeleným :-) Lepší výsledky bys dosáhl, kdyby byl čip nativně 3 MPx.
bjan (90)|15.7.2009 20:54
[QUOTE=grafnev;3093]... fotoaparát stále fotí na 10MPx, ale po vyfocení pomocí nějakého algoritmu fotku přepočítá na menší rozlišení?[/QUOTE]

Pokud jde o nastavení rozlišení v menu fotoaparátu, tak nižší rozlišení se skutečně dodatečně přepočítají a poté uloží na paměťovou kartu - zabírají tedy méně místa.

[QUOTE=grafnev;3093]... bude redukce šumu na vyšších ISO pomocí snížení rozlišení neefektivní.[/QUOTE]

Příliš efektivní to není, ale částečný úbytek šumu to může přinést. Často je to vidět např. na serveru http://www.dpreview.com, kde při srovnání dvou fotoaparátů, z nichž jeden má vyšší rozlišení, u něj zmenší (převzorkují) obraz tak, aby byl porovnatelný s fotoaparátem s nižším rozlišením.
Toto ale neplatí pro Fujifilm f200EXR, který ze snímače tvoří obraz při nižším rozlišení jinak.

Pokud jde o skutečný počet megapixelů na snímači a vztah k megapixelům fotografie, je vše názorně vysvětleno zde.
busy (782)|16.7.2009 06:36
[QUOTE=Filcka;3103]Snímač má určité hardwarové rozlišení (3 MPix) a interpolací se dosahuje 10 (někdy i 12...) MPix :D :D :D Kdysi dávno se udávalo, kolik má snímač MPix "nativně" a kolik "interpolovaně", dnes se udává jen maximální hodnota MPix a je celkem humorné jaxe pixely kompaktů příbližují nebo dokonce překonávají pixely z APS-C snímačů zrcadlovek...[/QUOTE]

Sklidni hormon, Filcko, u zrkadloviek, aj tych s APS-C cipom, to nie je inak :) :) :) Tiez je tam brutalna interpolacia na 3 az 4x vyssie rozlisenie, nez je cip realne schopny zosnimat. Jedine, co takto "nepodvadzaju", su Sigmy a niektore starsie polaroidy.
Filcka (300)|16.7.2009 19:29
[QUOTE=busy;3109]Sklidni hormon, Filcko, u zrkadloviek, aj tych s APS-C cipom, to nie je inak :) :) :) Tiez je tam brutalna interpolacia na 3 az 4x vyssie rozlisenie, nez je cip realne schopny zosnimat. Jedine, co takto "nepodvadzaju", su Sigmy a niektore starsie polaroidy.[/QUOTE]

Neboj, busy, ja jsem klidný jako želvička, protože vím, že tvůj foťák fotí takto...
http://busy.speccy.cz/tmp/mesiac72.jpg , kdežto můj takto... http://img27.picoodle.com/img/img27/2/7/4/filcka/f_MOON1m_5bba073.jpg :D:D:D
bjan (90)|16.7.2009 20:29
sorry, spletl jsem si téma ... můj příspěvek lze smazat.