Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 23 z 23

Téma: Fotografování lidí na ulici - ochrana soukromí

 1. #16
  Občasný diskutér
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  90

  Citace Původně odesláno od HimiX Zobrazit příspěvek
  Ne, jde o to, ze si fotografie pouzil k urcite udalosti, tedy reportazi..., ale to je celkem jedno... protoze pro noviny asi stejne nedelas, ne? :-)
  Novinář nejsem

  Komentář na výše uvedených stránkách říká:
  Z tiskového zákona lze dovodit, že tiskové zpravodajství je tam, kde se jedná o tiskoviny podléhající režimu tiskového zákona (jedná se o evidenční povinnost vydavatele periodického tisku dle § 7 zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon)).

  Takže toto se mě opravdu netýká
  Můj případ je spíše použití pro umělecké účely. (odstavec 3 zákona)
  Odpovídat lze po přihlášení

 2. #17
  Pravidelný diskutér
  Registrace
  Oct 2008
  Příspěvků
  273
  Fotografií
  12

  Myslím si, že pokud prostě vyfotíš náměstí na kterém je 20 lidí a nikdo nestojí 50 cm před objektivem a nedívá se do něj tak je to OK. Pokud však fotíš třeba opravdu někoho a vyfotíš jeho portrét a budeš to chtít dát na výstavu tak asi bude potřeba souhlas. Jinak pochybuju (pokud nejsi velký fotograf) že by někdo sebe našel v tvých fotkách na netu.
  Odpovídat lze po přihlášení 3. #18
  Nováček
  Registrace
  Apr 2011
  Příspěvků
  5
  Fotografií
  2

  Problematika je složitá pouze toliko, jak moc velké složitosti v ní lidé hledají ;-) Vezmeme-li to tedy postupně, tak na veřejných místech můžeme fotografovat cokoliv a kohokoliv pro svou vlastní autorskou potřebu a žádný souhlas k tomu nepotřebujete, tj. ani pro publikování ve svých osobních fotogaleriích jak tištěných portfoliích, tak ani těch publikovaných v prostředí Internetu, i když se v tomto případě jedná o veřejný sdělovací prostředek. Můžete se maximálně setkat se žádostí o stažení nějaké fotografie zachycující nějakou osobu, ale bude záležet pouze na Vás, zda-li žádosti vyjdete vstříc, či nikoliv. Pokud by se neúspěšný žadatel obrátil na soud, tak jeho úspěšnost bude pouze odpovídat pravidlu, že právo jednoho končí tam, kde začíná právo druhého. Tzn., že právo fotografa je svojí tvorbu publikovat, pokud ta není způsobilá vyobrazeným osobám způsobit osobnostní újmu, tj. že je daná fotografie nevyobrazuje způsobem, který je způsobilý snížit jejich důstojnost a pod. Zde již musí nastoupit cit fotografa a normální selský rozum. Když vyfotografujete opilce, jak se válí ve zvratkách na chodníku, tak tento opilec by neuspěl, ani kdyby to byl v normálním stavu kdo ví jak postavený "kravaťák", protože svojí důstojnost si snížil na veřejnosti sám svým chováním. Budete-li mít však štěstí, že někoho cvaknete zrovna v okamžiku, kdy se tváří jako "debil" (zastavená mimika v obličeji dokáže udělat své), tak už byste měli pravděpodobnější prohru a rozhodnutí soudu o zákazu veřejného publikování takového snímku. Spor byste prohráli s největší pravděpodobností i v takových případech kdy byste postprodukčně dali i hezkých snímek člověka do souvislostí, které budou v rozporu s jeho vírou (tím nemyslím jenom náboženství, ale třeba i sexuální orientaci, ...) a pod., což sice nemusíte vědět, ale v okamžiku, kdy se to dozvíte, musíte to začít respektovat.

  To je jenom ve stručnosti a záleží jenom na zdravém úsudku každého fotografa, jak sám bude soudný v respektu důstojnosti druhých.

  Ve výše uvedených případech se bude jednat maximálně o zákazu jednání proti osobnostním právům vyobrazených osob, kterým z tohoto titulu v podstatě nemůže vzniknout nárok i na finanční odškodnění. Pokud ale takovému člověku způsobíte, byť nevědomky, jasně vyčíslenou újmu, např. ztrátu zaměstnání a pod. může se domoci i nějakého toho odškodného. Na druhou stranu ruku na srdce, kdo z vás tady fotografuje za účelem zesměšňování druhých osob? Předpokládám,že nikdo :-)

  Narazit byste také mohli při fotografování v neveřejných prostorách, kde byste si měli vždy předem vyžádat souhlas vlastníka takových prostor.

  Tak to bylo obsahově asi nejvíce výstižné k úvodnímu dotazu, který byl směrován na běžnou amatérskou nebo uměleckou tvorbu na veřejných prostranstvích.


  Jinak se vše zcela mění v okamžiku, kdy byste chtěli své fotografie uplatnit komerčně, tj. začít prodávat jejich užívací práva. V takovém případě musíte mít písemný souhlas s daným typem užití nejenom od všech vyfotografovaných osob, jejichž tváře jsou rozpoznatelné, ale dokonce třeba i autorů dalších uměleckých děl, které byste na své fotografii zachytili, nebo vlastníků významných budov (ať již moderní architektury, tak i skanzenového typu), vyobrazených ochranných známek, log a pod.

  V podstatě tady zjednodušeně platí, že si nemůžete vydělávat nepovoleným přiživováním se na image druhých.
  Odpovídat lze po přihlášení

 4. #19
  Nováček
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  7
  Fotografií
  5

  mno, pokud budeš fotit lidi za účelem reportáže a zveřejníš to jako reportáž, je to v pohodě a souhlas nepotřebuješ.
  Příklad: budeš fotit bezdomovce jako reportáž o počtu bezdomovců ve městě a tu fotku použiješ třeba v článku, je to OK. Pokud ho vyfotíš "umělecky" a vystavíš na výstavě, měl bys mít souhlas. (druhá věc je, že ten bezdomovec tu fotku asi nenajde a nebude tě popotahovat, ale třeba lákavá fotka typu milenci pod lampou by mohla být problém, zvláště pokud by jeden z nich byl ženatý (s někým jiným :-))
  Odpovídat lze po přihlášení

 5. #20
  Nováček
  Registrace
  Nov 2007
  Příspěvků
  1

  tak nějak selským rozumem by se dalo souhlasit s posledními příspěvky

  pohledem právníka přesněji na ale srozumitelně na
  http://magazinspotrebitele.cz/co-a-k...dle-22-7-2012/
  Odpovídat lze po přihlášení

 6. #21
  Občasný diskutér Avatar uživatele Kissofdark
  Registrace
  Mar 2014
  Příspěvků
  95
  Fotografií
  7

  No, nevím, jak je to ze zákona, ale pokud třeba prodáváš fotky do databanky, tak po tobě chtějí písemný souhlas fotografované osoby, to samé pro býstavy a soutěže...
  Odpovídat lze po přihlášení

 7. #22
  Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
  Registrace
  Aug 2009
  Příspěvků
  1,147
  Fotografií
  16

  Citace Původně odesláno od Kissofdark Zobrazit příspěvek
  tak po tobě chtějí písemný souhlas fotografované osoby, to samé pro býstavy a soutěž
  Nemyslím, si že u výstav a soutěží někdo chce souhlas fotografované osoby. To by nebyly téměř žádné amatérské (poloprofi a kolikrát ani profi) výstavy a vernisáže. Pro umělecké zaměření fotografie, je totiž možné fotit téměř vše a taky s tím dle svého uvážení zacházet. Nedávno jsme to řešili s kolegy. Škoda, jen že už nemám ty písemné podklady k čemu jsme došli.
  Jinak myslím, že toto téma je celkem zbytečné moc rozpisovat, jelikož se to pak případně řeší mezi fotografem a fotografovanou osobou. Pokud to fotografovaná osoba "nezkousne" (nelíbí se jí její umístění na webu, nebo výstavě), tak jako první kontaktuje fotografa aby fotku odstranil. Myslím, že obyčejní lidé (nefotografové) ani kolikrát neví, že je nějaký zákon který se týká fotografování a tak většinou vůbec nic neřeší. Funguje na to pravidlo: Kde není žalobce není ani soudce. Kdybych se měl striktně držet pravidla o souhlasu fotografované osoby, neměl bych až na jednu výjimku ani jednu takovou fotku: http://www.flickr.com/photos/116371954@N07/ A ani nevím, jak bych to měl vysvětlit slečně v kavárně z prvního snímku, která je Kanaďanka (zachyceno z rozhovoru s pánem) a chtít po ní podpis k snímku. U nich určitě podobný zákon snad ani není... Stejně tak i některé další lidi, kteří jsou focení na Slovensku v Bratislavě - je tam taky nějaká "fotoochrana"? Ale to už jsem zamířil trochu jinde. Jak fotograf má vědět, že ten koho fotí, je taky Čech (Moravák) a nějak se s ním případně domluví, nebo na sebe jen hodí okem a jdou dál. Nebo je to cizinec, kterému je to taky úplně jedno... Zůstaneme u toho, že pro umělecký účel fotografie není nutné nikoho kontaktovat a ani po něm chtít nějaký souhlas...
  Odpovídat lze po přihlášení 8. #23
  Nováček Avatar uživatele Artas22
  Registrace
  Feb 2016
  Příspěvků
  10

  Fotografování cizích lidí na ulici není takový problém, jako vyfotit si Eiffelovku. :-D
  Odpovídat lze po přihlášení

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

 1. Reportáže: Fotografování svatby
  Od Mirda4 v sekci Techniky focení
  Reakcí: 0
  Poslední příspěvek: 12-07-2013, 12:10
 2. Reakcí: 3
  Poslední příspěvek: 07-01-2013, 21:53
 3. Fotografování ohňostrojů
  Od kubiii v sekci Techniky focení
  Reakcí: 1
  Poslední příspěvek: 03-06-2011, 15:50
 4. Příprava na fotografování.
  Od Petrbike v sekci Volná témata
  Reakcí: 4
  Poslední příspěvek: 28-05-2010, 19:33
 5. Reakcí: 10
  Poslední příspěvek: 23-04-2010, 23:46