Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 23

Téma: Fotografování lidí na ulici - ochrana soukromí

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

No, nevěděl jsem, kam to napsat, tak snad jsem se trefil do správné sekce :-)

Příklad - fotografuji dění na ulici a zaujme mě nějaký člověk -> vyfotografuji jeho portrét -> fotka se náhodou povede -> chci ji umístit na web.

A teď: jak je to s ochranou soukromí? Mohu to udělat? Existuje na to v ČR nějaká právní norma?
    Budu rád, když mě někam nasměrujete.
    Odpovídat lze po přihlášení

Pravidelný diskutér Avatar uživatele HimiX
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    60

Stačí mrknout na autorský zákon viz. google. Každopádně fotit lidi můžeš, jiná věc je publikování, jde o to, jestli fotis vylozene urciteho cloveka nebo proste ulici, kde zadny clovek nema vylozene prevladajici vahu nad ostatnimi objekty, to znamena blizi se portretu.
    Takove fotky bez souhlasu se snad i muzou publikovat pokud je to jako reportaz, ale na vystavu nebo web atd... to uz podle me vlastne nejde. Na druhou stranu tim ze si nekoho takhle vyfotil si tim vytvoril nove umelecke dilo a pokud nejsou osoby zachyceny nejak urazlive atp... nevidim problem, proste kde neni zalobce neni ani soudce :-) :-)
    Kazdopadne nejsem pravnik, takze tohle je nekdy z doby kdy jsem se o taky zajimal a ruzne vycetl v ruznych forecha atd... Podle me je v tom bordel a vlastne nikdo poradne nevi co muzes a co ne :-) Zkratka a dobre celej autor. zakon by se mel kompletne prepsat, aby vyhovoval dnesni internetove dobe... Mrkni na ten autor. zakon...

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

No jo, to ale bude, než to přečtu ...

Každopádně x-krát jsem již viděl fotografie, kde byli například zachyceni demostrující lidé apod. Pak byly uveřejněny na spravodajských serverech. Já bych řekl, že se těch lidí nikdo neptal, zda jejich fotka může být zveřejněna.

EDIT: Příklad: http://www.novinky.cz/kariera/173881...ji-reseni.html

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    12

Jde o to, že musíš být reportér atd.. aby jsi mohl takhle uvěřejnit fotky v TV novinach atd... Ale myslím, že takhle lidi fotit klidně můžeš a spíš se potkáš s negativním přístupem lidí na ulici než aby ti někdo pak psal že na té fotce nemůžeš mít vyfocené lidi bez souhlasu.

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    60

Přesně tak jak říká karlos, to jsou reportážní fotografie pro noviny/tv a to je uplne v poho... ty muzou fotit co chteji a jak chteji... :-)
    Jinak

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Odkud je ta informace? Nějaký zákon o tisku? To by znamenalo, že stačí mít na "novinářskou činnost" živnostenský list? Nebo jen o sobě prohlásit, že jsem reportér a mám magazín na internetu? Pokud vím, tak jediné, čím se reportér může prokázat, je cedulka, kterou mu podle fantazie vyrobí zaměstnavatel :-)

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Karlos5573 Zobrazit příspěvek
    spíš se potkáš s negativním přístupem lidí na ulici než aby ti někdo pak psal že na té fotce nemůžeš mít vyfocené lidi bez souhlasu.
    no, já asi nejsem ten typ reportérů, co lezou lidem až do obličeje, spíš si představuju práci se zoomem, takže to ani nezpozorují a záběry typu:
    - odpočívající bezdomovec (tam asi stížnost na uveřejnění na netu nehrozí že )
    - dva lidé bavící se spolu, např. při prodeji zboží
    - děti (často dost emotivní fotky, ale aby nepřiběhli rodiče že ...)
    ¨... prostě street foto zaměřené na portréty

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Pár starších informací zde.
    A pak jsou informace na stránkách úřadu pro ochranu osobních údajů.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

No a z tohoto mi definitivně vyplývá, že pro mé účely není s fotografováním lidí problém.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

No a ještě opravdu zajímavý článek o focení lidí v zahraničí:
    http://www.fotoaparat.cz/article/3349/1
    :-)

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Filcka
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od bjan Zobrazit příspěvek
    No a z tohoto mi definitivně vyplývá, že pro mé účely není s fotografováním lidí problém.
    Doufám, žes to dočetl až dokonce. Cituji: "Jen pro úplnost dodávám, že pokud by k uvedenému problému došlo a celý spor by se řešil před soudem, pak byste uvedený spor zřejmě prohráli."

Tzn. uvidí-li někdo někde svoji fotografii, kde byl vyfocen bez souhlasu a zažaluje tě, s pravděpodobností blížící se jistotě spor prohraješ, ledaže máš finance na služby advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Opravdu je možné pro umění použít fotografie osob - viz paragraf 12, odst. 3

... ten poslední odstavec se týká použití fotografií pro propagační materiály.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Filcka
    Registrace
    Feb 2007

Opravdu je možné pro umění použít fotografie osob - viz paragraf 12, odst. 3

... ten poslední odstavec se týká použití fotografií pro propagační materiály.
    Proč tedy na soutěžích chtějí souhlas fotografované osoby? Jen tak pro srandu?

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    60

Odkud je ta informace? Nějaký zákon o tisku? To by znamenalo, že stačí mít na "novinářskou činnost" živnostenský list? Nebo jen o sobě prohlásit, že jsem reportér a mám magazín na internetu? Pokud vím, tak jediné, čím se reportér může prokázat, je cedulka, kterou mu podle fantazie vyrobí zaměstnavatel :-)
    Ne, jde o to, ze si fotografie pouzil k urcite udalosti, tedy reportazi..., ale to je celkem jedno... protoze pro noviny asi stejne nedelas, ne? :-)

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Filcka Zobrazit příspěvek
    Proč tedy na soutěžích chtějí souhlas fotografované osoby? Jen tak pro srandu?
    To nevím, protože jde o použití fotografií pro umělecké účely a tam se souhlas nevyžaduje. Zákon říká: "lze je použít přiměřeným způsobem" - otázka je, co je přiměřený způsob. Možná, aby se dotyčná osoba nemohla cítit poškozena.

§ 12:
    (1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
    (2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
    (3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

Komentář je ve výše uvedeném odkazu ...

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reportáže: Fotografování svatby
    Od Mirda4 v sekci Techniky focení
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 12-07-2013, 12:10
  2. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 07-01-2013, 21:53
  3. Fotografování ohňostrojů
    Od kubiii v sekci Techniky focení