Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotografování lidí na ulici - ochrana soukromí

bjan (90)|16.7.2009 09:04
No, nevěděl jsem, kam to napsat, tak snad jsem se trefil do správné sekce :-)

Příklad - fotografuji dění na ulici a zaujme mě nějaký člověk -> vyfotografuji jeho portrét -> fotka se náhodou povede -> chci ji umístit na web.

A teď: jak je to s ochranou soukromí? Mohu to udělat? Existuje na to v ČR nějaká právní norma?
Budu rád, když mě někam nasměrujete.
HimiX (187)|16.7.2009 11:17
Stačí mrknout na autorský zákon viz. google. Každopádně fotit lidi můžeš, jiná věc je publikování, jde o to, jestli fotis vylozene urciteho cloveka nebo proste ulici, kde zadny clovek nema vylozene prevladajici vahu nad ostatnimi objekty, to znamena blizi se portretu.
Takove fotky bez souhlasu se snad i muzou publikovat pokud je to jako reportaz, ale na vystavu nebo web atd... to uz podle me vlastne nejde. Na druhou stranu tim ze si nekoho takhle vyfotil si tim vytvoril nove umelecke dilo a pokud nejsou osoby zachyceny nejak urazlive atp... nevidim problem, proste kde neni zalobce neni ani soudce :-) :-)
Kazdopadne nejsem pravnik, takze tohle je nekdy z doby kdy jsem se o taky zajimal a ruzne vycetl v ruznych forecha atd... Podle me je v tom bordel a vlastne nikdo poradne nevi co muzes a co ne :-) Zkratka a dobre celej autor. zakon by se mel kompletne prepsat, aby vyhovoval dnesni internetove dobe... Mrkni na ten autor. zakon...
bjan (90)|16.7.2009 11:26
No jo, to ale bude, než to přečtu ... :(

Každopádně x-krát jsem již viděl fotografie, kde byli například zachyceni demostrující lidé apod. Pak byly uveřejněny na spravodajských serverech. Já bych řekl, že se těch lidí nikdo neptal, zda jejich fotka může být zveřejněna.

EDIT: Příklad: http://www.novinky.cz/kariera/173881-alcoa-stribro-oznamila-propousteni-600-lidi-urady-hledaji-reseni.html
Karlos5573 (269)|16.7.2009 11:29
Jde o to, že musíš být reportér atd.. aby jsi mohl takhle uvěřejnit fotky v TV novinach atd... Ale myslím, že takhle lidi fotit klidně můžeš a spíš se potkáš s negativním přístupem lidí na ulici než aby ti někdo pak psal že na té fotce nemůžeš mít vyfocené lidi bez souhlasu.
HimiX (187)|16.7.2009 17:28
Přesně tak jak říká karlos, to jsou reportážní fotografie pro noviny/tv a to je uplne v poho... ty muzou fotit co chteji a jak chteji... :-)
Jinak
bjan (90)|16.7.2009 18:13
Odkud je ta informace? Nějaký zákon o tisku? To by znamenalo, že stačí mít na "novinářskou činnost" živnostenský list? Nebo jen o sobě prohlásit, že jsem reportér a mám magazín na internetu? Pokud vím, tak jediné, čím se reportér může prokázat, je cedulka, kterou mu podle fantazie vyrobí zaměstnavatel :-)
bjan (90)|16.7.2009 18:17
[QUOTE=Karlos5573;3118]spíš se potkáš s negativním přístupem lidí na ulici než aby ti někdo pak psal že na té fotce nemůžeš mít vyfocené lidi bez souhlasu.[/QUOTE]

no, já asi nejsem ten typ reportérů, co lezou lidem až do obličeje, spíš si představuju práci se zoomem, takže to ani nezpozorují a záběry typu:
- odpočívající bezdomovec (tam asi stížnost na uveřejnění na netu nehrozí že ;))
- dva lidé bavící se spolu, např. při prodeji zboží
- děti (často dost emotivní fotky, ale aby nepřiběhli rodiče že ...)
¨... prostě street foto zaměřené na portréty
bjan (90)|16.7.2009 18:26
Informace jsou na stránkách úřadu pro ochranu osobních údajů.
bjan (90)|16.7.2009 18:28
No a z tohoto mi definitivně vyplývá, že pro mé účely není s fotografováním lidí problém.
Filcka (300)|16.7.2009 19:36
Doufám, žes to dočetl až dokonce. Cituji: "Jen pro úplnost dodávám, že pokud by k uvedenému problému došlo a celý spor by se řešil před soudem, pak byste uvedený spor zřejmě prohráli."

Tzn. uvidí-li někdo někde svoji fotografii, kde byl vyfocen bez souhlasu a zažaluje tě, s pravděpodobností blížící se jistotě spor prohraješ, ledaže máš finance na služby advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák :D :D :D
bjan (90)|16.7.2009 20:30
Opravdu je možné pro umění použít fotografie osob - viz paragraf 12, odst. 3

... ten poslední odstavec se týká použití fotografií pro propagační materiály.
Filcka (300)|16.7.2009 21:43
Proč tedy na soutěžích chtějí souhlas fotografované osoby? Jen tak pro srandu?
HimiX (187)|16.7.2009 23:25
[QUOTE=bjan;3126]Odkud je ta informace? Nějaký zákon o tisku? To by znamenalo, že stačí mít na "novinářskou činnost" živnostenský list? Nebo jen o sobě prohlásit, že jsem reportér a mám magazín na internetu? Pokud vím, tak jediné, čím se reportér může prokázat, je cedulka, kterou mu podle fantazie vyrobí zaměstnavatel :-)[/QUOTE]

Ne, jde o to, ze si fotografie pouzil k urcite udalosti, tedy reportazi..., ale to je celkem jedno... protoze pro noviny asi stejne nedelas, ne? :-)
bjan (90)|17.7.2009 10:11
[QUOTE=Filcka;3135]Proč tedy na soutěžích chtějí souhlas fotografované osoby? Jen tak pro srandu?[/QUOTE]

To nevím, protože jde o použití fotografií pro umělecké účely a tam se souhlas nevyžaduje. Zákon říká: "lze je použít přiměřeným způsobem" - otázka je, co je přiměřený způsob. Možná, aby se dotyčná osoba nemohla cítit poškozena.

§ 12:
(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.


Komentář je ve výše uvedeném odkazu ...
bjan (90)|17.7.2009 10:13
[QUOTE=HimiX;3136]Ne, jde o to, ze si fotografie pouzil k urcite udalosti, tedy reportazi..., ale to je celkem jedno... protoze pro noviny asi stejne nedelas, ne? :-)[/QUOTE]

Novinář nejsem :)

Komentář na výše uvedených stránkách říká:
Z tiskového zákona lze dovodit, že tiskové zpravodajství je tam, kde se jedná o tiskoviny podléhající režimu tiskového zákona (jedná se o evidenční povinnost vydavatele periodického tisku dle § 7 zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon)).

Takže toto se mě opravdu netýká :)
Můj případ je spíše použití pro umělecké účely. (odstavec 3 zákona)
Karlos5573 (269)|17.7.2009 10:20
Myslím si, že pokud prostě vyfotíš náměstí na kterém je 20 lidí a nikdo nestojí 50 cm před objektivem a nedívá se do něj tak je to OK. Pokud však fotíš třeba opravdu někoho a vyfotíš jeho portrét a budeš to chtít dát na výstavu tak asi bude potřeba souhlas. Jinak pochybuju (pokud nejsi velký fotograf) že by někdo sebe našel v tvých fotkách na netu.
harrer (5)|25.5.2011 19:33
Problematika je složitá pouze toliko, jak moc velké složitosti v ní lidé hledají ;-) Vezmeme-li to tedy postupně, tak na veřejných místech můžeme fotografovat cokoliv a kohokoliv pro svou vlastní autorskou potřebu a žádný souhlas k tomu nepotřebujete, tj. ani pro publikování ve svých osobních fotogaleriích jak tištěných portfoliích, tak ani těch publikovaných v prostředí Internetu, i když se v tomto případě jedná o veřejný sdělovací prostředek. Můžete se maximálně setkat se žádostí o stažení nějaké fotografie zachycující nějakou osobu, ale bude záležet pouze na Vás, zda-li žádosti vyjdete vstříc, či nikoliv. Pokud by se neúspěšný žadatel obrátil na soud, tak jeho úspěšnost bude pouze odpovídat pravidlu, že právo jednoho končí tam, kde začíná právo druhého. Tzn., že právo fotografa je svojí tvorbu publikovat, pokud ta není způsobilá vyobrazeným osobám způsobit osobnostní újmu, tj. že je daná fotografie nevyobrazuje způsobem, který je způsobilý snížit jejich důstojnost a pod. Zde již musí nastoupit cit fotografa a normální selský rozum. Když vyfotografujete opilce, jak se válí ve zvratkách na chodníku, tak tento opilec by neuspěl, ani kdyby to byl v normálním stavu kdo ví jak postavený "kravaťák", protože svojí důstojnost si snížil na veřejnosti sám svým chováním. Budete-li mít však štěstí, že někoho cvaknete zrovna v okamžiku, kdy se tváří jako "debil" (zastavená mimika v obličeji dokáže udělat své), tak už byste měli pravděpodobnější prohru a rozhodnutí soudu o zákazu veřejného publikování takového snímku. Spor byste prohráli s největší pravděpodobností i v takových případech kdy byste postprodukčně dali i hezkých snímek člověka do souvislostí, které budou v rozporu s jeho vírou (tím nemyslím jenom náboženství, ale třeba i sexuální orientaci, ...) a pod., což sice nemusíte vědět, ale v okamžiku, kdy se to dozvíte, musíte to začít respektovat.

To je jenom ve stručnosti a záleží jenom na zdravém úsudku každého fotografa, jak sám bude soudný v respektu důstojnosti druhých.

Ve výše uvedených případech se bude jednat maximálně o zákazu jednání proti osobnostním právům vyobrazených osob, kterým z tohoto titulu v podstatě nemůže vzniknout nárok i na finanční odškodnění. Pokud ale takovému člověku způsobíte, byť nevědomky, jasně vyčíslenou újmu, např. ztrátu zaměstnání a pod. může se domoci i nějakého toho odškodného. Na druhou stranu ruku na srdce, kdo z vás tady fotografuje za účelem zesměšňování druhých osob? Předpokládám,že nikdo :-)

Narazit byste také mohli při fotografování v neveřejných prostorách, kde byste si měli vždy předem vyžádat souhlas vlastníka takových prostor.

Tak to bylo obsahově asi nejvíce výstižné k úvodnímu dotazu, který byl směrován na běžnou amatérskou nebo uměleckou tvorbu na veřejných prostranstvích.


Jinak se vše zcela mění v okamžiku, kdy byste chtěli své fotografie uplatnit komerčně, tj. začít prodávat jejich užívací práva. V takovém případě musíte mít písemný souhlas s daným typem užití nejenom od všech vyfotografovaných osob, jejichž tváře jsou rozpoznatelné, ale dokonce třeba i autorů dalších uměleckých děl, které byste na své fotografii zachytili, nebo vlastníků významných budov (ať již moderní architektury, tak i skanzenového typu), vyobrazených ochranných známek, log a pod.

V podstatě tady zjednodušeně platí, že si nemůžete vydělávat nepovoleným přiživováním se na image druhých.
libb (7)|28.6.2011 10:24
mno, pokud budeš fotit lidi za účelem reportáže a zveřejníš to jako reportáž, je to v pohodě a souhlas nepotřebuješ.
Příklad: budeš fotit bezdomovce jako reportáž o počtu bezdomovců ve městě a tu fotku použiješ třeba v článku, je to OK. Pokud ho vyfotíš "umělecky" a vystavíš na výstavě, měl bys mít souhlas. (druhá věc je, že ten bezdomovec tu fotku asi nenajde a nebude tě popotahovat, ale třeba lákavá fotka typu milenci pod lampou by mohla být problém, zvláště pokud by jeden z nich byl ženatý (s někým jiným :-))
delhpi1 (1)|24.7.2012 15:56
tak nějak selským rozumem by se dalo souhlasit s posledními příspěvky

pohledem právníka přesněji na ale srozumitelně na
http://magazinspotrebitele.cz/co-a-koho-lze-fotit-ci-nahravat-bez-souhlasu-i-osoby-v-kine-a-divadle-22-7-2012/
Kissofdark (95)|24.3.2014 14:27
No, nevím, jak je to ze zákona, ale pokud třeba prodáváš fotky do databanky, tak po tobě chtějí písemný souhlas fotografované osoby, to samé pro býstavy a soutěže...
Rellik (1136)|24.3.2014 17:58
[QUOTE=Kissofdark;29811]tak po tobě chtějí písemný souhlas fotografované osoby, to samé pro býstavy a soutěž[/QUOTE] Nemyslím, si že u výstav a soutěží někdo chce souhlas fotografované osoby. To by nebyly téměř žádné amatérské (poloprofi a kolikrát ani profi) výstavy a vernisáže. Pro umělecké zaměření fotografie, je totiž možné fotit téměř vše a taky s tím dle svého uvážení zacházet. Nedávno jsme to řešili s kolegy. Škoda, jen že už nemám ty písemné podklady k čemu jsme došli. :(
Jinak myslím, že toto téma je celkem zbytečné moc rozpisovat, jelikož se to pak případně řeší mezi fotografem a fotografovanou osobou. Pokud to fotografovaná osoba "nezkousne" (nelíbí se jí její umístění na webu, nebo výstavě), tak jako první kontaktuje fotografa aby fotku odstranil. Myslím, že obyčejní lidé (nefotografové) ani kolikrát neví, že je nějaký zákon který se týká fotografování a tak většinou vůbec nic neřeší. Funguje na to pravidlo: Kde není žalobce není ani soudce. Kdybych se měl striktně držet pravidla o souhlasu fotografované osoby, neměl bych až na jednu výjimku ani jednu takovou fotku: http://www.flickr.com/photos/116371954@N07/ A ani nevím, jak bych to měl vysvětlit slečně v kavárně z prvního snímku, která je Kanaďanka (zachyceno z rozhovoru s pánem) a chtít po ní podpis k snímku. U nich určitě podobný zákon snad ani není... Stejně tak i některé další lidi, kteří jsou focení na Slovensku v Bratislavě - je tam taky nějaká "fotoochrana"? Ale to už jsem zamířil trochu jinde. Jak fotograf má vědět, že ten koho fotí, je taky Čech (Moravák) a nějak se s ním případně domluví, nebo na sebe jen hodí okem a jdou dál. Nebo je to cizinec, kterému je to taky úplně jedno... Zůstaneme u toho, že pro umělecký účel fotografie není nutné nikoho kontaktovat a ani po něm chtít nějaký souhlas...
Artas22 (10)|27.2.2016 19:40
Fotografování cizích lidí na ulici není takový problém, jako vyfotit si Eiffelovku. :-D