Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Zrcadlovka fotí tmavé fotky

Neregistrovaný (0)|27.7.2016 18:52
Tazatel: HoLe05

Znění dotazu: Dobrý den, doufám že tu narazím na někoho kdo mi poradí. Zrcadlovka mi fotí pouze tmavé fotky, je jedno jakou clonu a čas nastavím nebo pokud dám blesk. Buď jsou fotky úplně černé nebo je tam vidět jen úplné minimum. Nevíte někdo čím by to mohlo být? Bez objektivu vznikne čistě bílá fotka, takže by snad mohl být problém v objektivu, např. závěrka?
Předem děkuji za odpovědi

Fotovýbava, které se dotaz týká: Pentax K-x + základní objektiv
David H (225)|27.7.2016 20:14
Sundat krytku objektivu :) ale vazne, pri nastaveni na AUTO to dela taky?
Kabe (442)|27.7.2016 20:27
[QUOTE=Neregistrovaný;42677]Tazatel: HoLe05

Znění dotazu: Dobrý den, doufám že tu narazím na někoho kdo mi poradí. Zrcadlovka mi fotí pouze tmavé fotky, je jedno jakou clonu a čas nastavím nebo pokud dám blesk. Buď jsou fotky úplně černé nebo je tam vidět jen úplné minimum. Nevíte někdo čím by to mohlo být? Bez objektivu vznikne čistě bílá fotka, takže by snad mohl být problém v objektivu, např. závěrka?
Předem děkuji za odpovědi

Fotovýbava, které se dotaz týká: Pentax K-x + základní objektiv[/QUOTE]
A co Vám na to řekli v servisu?
Neregistrovaný (0)|27.7.2016 22:19
Dělá to v jakémkoliv režimu. V takových věcech se moc nevyznám ale přijde mi že by mohla být chyba v objektivu když bez objektivu vznikne čistě bílá fotka. Pak jde ovšem o to jestli má cenu to někde nechat zkusit opravit nebo rovnou koupit nový. A v servisu jsem s tím zatím nebyla.
Sakini (1174)|28.7.2016 08:40
A co takhle nahodit sem nějakou typicky tmavou fotku?
Dan7 (411)|28.7.2016 16:41
Přesně. Přes menu "Přejít na pokročilou editaci" nahrát nějaké vzorové fotky nebo aspoň jednu.
Milan Šurkala (3381)|28.7.2016 17:57
Nejspíše vadné ovládání clony z fotoaparátu. Fotoaparát při expozici vždycky přicloní na maximum, ačkoli je ve fotoaparátu nastavená jiná clona. Kamarádovi tohle dělá Pentax taky, je to typická závada pro tuto značku. Podle popisu patrně půjde o totéž. Tuším, že servis odhadl opravu na nějaké 4 tisíce či tak nějak.

Jak zjistit, že jde o tuto vadu? Dej ISO 100, režim A, nejnižší clonu (F3.5) a vyfoť fotku. Ta bude supertmavá. Mrkni na expoziční čas, který je tam nastavený fotoaparát. Řekněme, že tam bude 1/100 sekundy (možná tam budeš mít něco jiného, tohle je jen pro ilustraci). Nyní dej manuální režim M a nastav stejné parametry. ISO 100, clonu F3.5 a dříve naměřený čas.

1, Zvyš clonu na maximum, tedy F22. Vyfocený snímek by měl být stejně tak tmavý jako v předchozím případě.
2, Clonu vrať zpátky na F3.5. Prodluž čas na cca 30násobek (pokud tam byla 1/100 sekundy, tak nastav cca 1/3 sekundy). Tentokrát by snímek měl být plus minus normálně světlý.
3, Čas vrať zpátky. Zvyš ISO ze 100 na 3200. Opět by snímek měl být normálně tmavý.

Pokud to dělá tohle, je to pokažené ovládání clony z fotoaparátu. Nebudeš zdaleka ani první ani poslední, koho to na Pentaxu potkalo.