Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prechod zo zrkadlovky na kompakt.

webster9 (32)|29.7.2016 13:09
Ahojte,
Momentálne vlastním Canon EOS 100D so setovym objektívom 18-55 IS STM a k nemu mam este 50mm F1.8 ten novší s kovovým bajonetom.
Fotky su super, fotím len na manuál. Problém je, že už mám ročné dieťa a ďalšie je na ceste a je to pre mňa príťaž, nosiť foťák a veľkú brašnu. Zavadzia mi to proste.
Preto som rozmýšľal nad nejakým profi kompaktom do cca 600 euro. Nechcem výmenný objektív. Chcem proste vziat do vačku foťák a ísť von. Otázne je, či viem pracovať aj s hlbkou ostrosti u kompaktu. Ocenil by som aj hladacik, len neviem ako to je pri k9mpaktoch s hladacikom. Elektronický by bol fajn.
Vedeli by ste mi poradiť niečo?
Asi nie je vela ľudí co prechádza zo zrkadlovky na kompakt. :-)

Ďakujem za rady
Milan Šurkala (3381)|29.7.2016 13:52
Ale co by nepřecházeli. Naopak, tento směr je dnes spíše častější. Profi kompakty se zrcadlovkám v lecčem už vyrovnají a kompaktnost je silný argument. Osobně jsem fotil se Samsungem NX11 (zrcadlo to sice není, ale malé také ne) a dnes už s sebou nosím ve většině případů jen Sony RX100.

Mrkněte sem, tady jsou vybrané kompakty a snad si z toho bude možné udělat trochu názor. https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-2016/6402-4
vormen (81)|29.7.2016 14:36
Řešil jsem podobnou situaci nedávno, akorát mám D7200. Chtěl jsem ji vyměnit za něco menšího, lehčího. Jenomže jsem zjistil, že by to byl moc velký kompromis. Ideální je mít k zrcadlovce ještě něco menšího.
Vierzbowski007 (118)|29.7.2016 15:24
Já jsem kdysi přecházel ze zrcadla na systémový kompakt s výměnným objektivem. Mě se líbí malé technické věci a navíc jsem spíše točil videa, takže m4/3 systém mi přišel správně cool. Prodal jsem full-frame DSLR a vyrazil do světa kompaktů. Asi po 2 letech mě nadšení přešlo - hlavní slabinou pro mě byly lagy, mezi zmáčknutím spouště a vyfocením snímku. Takhle jsem promeškal spoustu okamžiků. Takže jsem se zase pokorně vrátil do hájemství DSLR. Před měsícem jsem si pohrával s Olym Stylus 1 - 1'' snímač. A opakovalo se totéž, co už jsem znal. Nejdřív nadšení, jak je to malé, skladné, všechno mám po ruce, nemusím se tahat s x-objektivy, přišlo mi navíc, že způsobem držení mám v ruce vlastně leicu. Jenže pak přišlo velmi rychlé prozření - snímky prostě nebyly dobré, tak, jak jsem si zvykl z větších čipů. Ostření na statické věci OK, ale pohyb ani ťuk. Dynamický rozsah velmi slabý (fotil sem do RAW). Objektiv se nedokázal vyrovnat s protisvětlem na takové úrovni, aby to bylo použitelné. Takže jsem zklamaně stroj odložil. Nechci shazovat a zbytečně zatracovat každý 1'' stroj, jako je SONY RX100, ale skoro se obávám, že to bude stejné jak u toho Styluse (nebo se mýlím?). Když tak už bych doporučil Panasonic LX100 (s tím se tady pravidelně tešeme s Milanem Šurkalou :D ), kde je podle velikosti čipu (za tohle to opět slíznu) větší pravděpodobnost, že bude vykazovat lepší vlastnosti jak 1'' stroje. Nebo jít do CSC s APS-C čipem, jako je SONY A5100 http://www.aaron.cz/produkty/sony-alpha-a5100-16-50-mm-bila . Má solidní ostření, zvládne dobře horší světelné podmínky a přesto je stále velmi skladný. Bohužel jeho slabinou je objektiv - 16-50 je na tom se světlem podobně jak setový 18-55 z 100D, ale hlavně díky své kompaktnosti není opticky z nejlepších (ale pořád je na tom lépe jak to, co produkuje Stylus). Ještě je tu jedna možnost, ke které bych se nyní klonil nejvíce: zůstat u C100D a max. pořídit navíc pevnou 50ku f1.8 STM pro focení prcka v místnosti. Podle mého to bude mnohem lépe fungovat, jak s kompaktem.
webster9 (32)|29.7.2016 15:48
Ahojte,
Ďakujem za rady a postrehy. Mal som vo výhľade Canon G7X alebo Sony RX100 II. Priklanal som sa však ku Canonu kvôli lepšej svetelnosti objektivu, väčšiemu zoomu. Aj keď viem, že Sony RX100 II je akýsi TOP medzi fotografmi a veľa ľudí ho ospevuje. Na papieri je však proti Canonu slabší.
Wierzbovski007: Pokial ste čítal môj príspevok celý, tak viete že 50mm f1.8 vlastním. Doma mi na príťaž zrkadlovka nie je. My však vela cestujeme a vyletujeme a preto by som chcel niečo skladnejsie.
Ďakujem
arkij (95)|29.7.2016 22:20
[QUOTE=webster9;42697]Aj keď viem, že Sony RX100 II je akýsi TOP medzi fotografmi a veľa ľudí ho ospevuje[/QUOTE]

Myslím, že ani ne tu verzi II ale spíš verzi I která vychází dobře cenově, nebo pak verzi III, která má sklopný display a výsuvný elektronický hledáček. Další rozdíly najdeš v recenzi. Já mám dva roky tu verzi III a jsem velice spokojenej. Strčím do kapsy, netahám nic velkého a fotím kdy chci. Když se s ním naučíš, jsou z něj pěkné fotky a trochu se dá hrát i s hloubkou ostrosti, i když zrcadlo to není (foto v příloze).
Fakt je, že já ho mám primárně na video a na fotky doplňkově ale i tak mi to vyhovuje.[ATTACH=CONFIG]1892[/ATTACH]
2016 - Dolany - 01.JPG
Kikiris Kakabus (61)|30.7.2016 00:10
Fujifilm X 100, X100s, X100t by mohla být
také možnost, má pevný objektiv s dobrou světelností, hybridní hledáček, je
kompaktní a lehký a na celodenní nošení jako dělaný :-)
kikapu (52)|30.7.2016 09:00
Pokud to má být opravdu malý a s rychlým AF, tak bych bral Canon G7XmkII, první verze má své masařky a sympatický Panasonic LX100 je oproti Canonu přerostlá kráva.
Milan Šurkala (3381)|30.7.2016 11:13
[QUOTE=Vierzbowski007;42695]Když tak už bych doporučil Panasonic LX100 (s tím se tady pravidelně tešeme s Milanem Šurkalou ), kde je podle velikosti čipu (za tohle to opět slíznu) větší pravděpodobnost, že bude vykazovat lepší vlastnosti jak 1'' stroje.[/QUOTE]

Jistě, že slízneš :-D Přijde mi blbost čekat od cca 1,1-1,2" stroje zásadně lepší vlastnosti než od 1,0". Třeba v měření na DXO má RX100 IV nižší šum, větší DR a lepší barvy než LX100 a starší modely této řady na tom nejsou o moc hůře. Ve všech třech studovaných parametrech je nejnovější 1,0" čip lepší než ten "údajně výrazně větší" v LX100. LX100 má nicméně výhodu v lepší světelnosti proti prvním dvěma RX100 a RX100 II.

---------------

Jinak, samozřejmě, že od 1,0" kompaktů nemůžeš čekat výkony DSLR s mnohem větším čipem. Nicméně ta světelnost dovolí dost a třeba do špatného světla raději beru právě RX100, protože podává o něco lepší výkony než můj APS-C fotoaparát (nejen se setovým objektivem). Tam jsou ty 2EV světelnosti navíc u širokoúhlých snímků prostě znát, navíc moje NX11 má na dnešní poměry už dost špatný APS-C snímač, ještě o něco horší než ten Canon, takže tam není divu, že to moderní 1,0" kompakt přebije. Dokonce ani, když na NX11 hodím F2 pancake, tak ty výsledky ve špatném světle nejsou až tak závratně lepší, jak bych čekal. NX11 jsem dneska už skoro "dal" bráchovi, který s ní teď fotí.

Nicméně, je to prostě o kompromisech. Chceš-li kvalitu zrcadlovky, tak to prostě musí mít objektivy zrcadlovky a čip zrcadlovky, takže minimálně nějaké skladnější CSC se stejně velkým senzorem, zejména bavíme-li se o nějakých hodně světelných objektivech (F1,8 na APS-C prostě 1,0" čipu konkurovat nemůže, nebudeme si nic nalhávat). Nicméně zrcadlovku se seťákem nebo nějakým ultrazoomem (F3,5-5,6), ti 1,0" kompakt nahradí už bez větších potíží při velmi podobném výstupu jak v šumu, tak i v hloubce ostrosti, zejména pokud to srovnáváš s DSLR od Canonu, které mají slabší APS-C snímače.

Takže těch různých RX100, G7 X nebo LX100 bych se určitě nebál. Panasonic je sice největší, ale zase nejlépe ostří a proti DSLR to bude nejmenší šok při přechodu z DSLR. G7 X (ta původní) bude naopak šok tím, jak to za horšího světla "neostří", ale jinak velmi příjemná hračka. Různé deriváty RX100 jsou pak tak něčím mezi tím. Dokonalý přístroj nebude nikdy žádný. Tu RX100 už mám několik let, a i když za tu cenu je to prostě excelentní přístroj (velmi dobrý poměr ceny a výkonu), nebudu zastírat, že i on má spoustu drobných detailů, které mi vadí. Jmenovitě např. slabší barvy (resp. tažení lehce do fialova) v okrajích snímků při max. zoomu, chybějící dotykový displej, k mému velkému překvapení mi poslední dobou docela začíná chybět Wi-Fi, slabé makro, nemožnost předsádek (dá se dokoupit nalepovací závit), absence interního ND filtru, slabší ostření za horšího světla, absence slow-motion videa, absence 4K,... No, je toho dost, ale také stojí jen 10 tisíc.

Původně jsem tedy chtěl koupit něco nového v APS-C (A6300) nebo dokonce FF (A7x), nicméně se na to možná vykašlu a budu spíše uvažovat o náhradě 1,0" stroje jiným 1,0" strojem. Uvidíme, co přinese Photokina v září.
ka.mik1 (71)|30.7.2016 12:27
Taky jsem přemýšlel nad TZ100 a pod., ale prostě "není to tam", abych si ho za tu cenu koupil. U LX100 jsem zas nezkousnul odlesky objektivu. Asi bych si pořídil GM1 nebo GM5 s hledáčkem a k tomu teda jeden objektiv 12-32mm nebo pevný 15-20mm f1,7. GM1 mi teď přišla a jestli se osvědčí pro přítelkyni, možná si ho sám nechám jako miniaturní alternativu ke gx7.


webster9 (32)|30.7.2016 13:31
Ďakujem všetkým.
Najprv musím predať tento Canon. Niektorý mi tu posielate foťáky cez 1000 eur, čo je už cez môj rozpočet. Tak isto nechcem pevné sklo, predsa len zoom je zoom. Nemusím toľko behať.
Dal som si u známeho zisť ceny za koľko by mi on vedel zohnať foťák Sony RX100 III a Canon G7x Mark II.
U Sony sa mi páči tá veľkosť, bojím sa ale držania :)
Canon má zas dotykový displej, teda sa mi budú lepšie meniť body ostrenia, ako sa naklikávať tlačítkom u Sony.
Nebolo by odveci ani to spomalené video pri 120fps čo má sony a zas canon nemá.
Je to naozaj buď alebo.
Bud budem mať jedno a nie druhé alebo opačne. :)
arkij (95)|30.7.2016 18:30
[QUOTE=webster9;42711]U Sony sa mi páči tá veľkosť, bojím sa ale držania[/QUOTE]
Když dokoupíš nalepovací grip, je to v pohodě, mám vyzkoušeno, drží se dobře.
webster9 (32)|31.7.2016 20:37
Takže zrkadlovku aj so všetkým som predal za 650 euro.
Teraz už len vybrať nový kompakt aby som bol spokojný.
Neviem sa rozhodnúť medzi tým canonom a Sony. Je tam aj dosť veľký cenový rozdiel a neviem či sa to oplatí. Myslím že kvalitovo si budú viac-menej rovný? Či?
kolyy (1542)|2.8.2016 00:59
Hrnieš sa do kompaktu, čo je pri malých deťoch rozumné s ohľadom na skladnosť, ale nie príliš rozumné s ohľadom na autofokus. Fotenie detí mi z mojich skúseností príde podobné, hlavne pri nejakej aktivite, ako fotenie športu. A to často za slabých svetelných podmienok. Možno Ti uvažované kompakty budú stačiť, ale určite by som si ich najskôr vyskúšal. Tiež mám malé dieťa a chcel som kompaktný foťák. Vyskúšal som si 1" kompakty Sony aj Canon a skončil som pri bezzrkadlovke Panasonic GM5. Tá je tiež veľmi skladná, ale má výrazne lepší autofokus, najmä kontinuálny a za slabého svetla, ako 1" kompakty od Sony aj Canonu. Pritom má dotykový displej a hľadáčik k tomu. Navyše s možnosťou výmenných objektívov si blízko tomu, čo si dosiahol s 50mm F1.8 na svojej bývalej zrkadlovke, napríklad s prístupným Olympusom 45mm F1.8 alebo Sigme 60mm F2.8. Je to odlišná voľba - mať malý foťák, ale neopustiť svet výmenných objektívov a možností s tým spojených. Samozrejme, v tejto kategórii je veľa ďalších možností (GM1, GF7, GX7, GX80, A5000, A5100, A6000, E-M10, atď.)
webster9 (32)|2.8.2016 06:03
Vieš mi teda poradiť aj nejaku bezzrkadlovku mensiu ale so zoomovym objektivom s dobrou svetelnostou? Povedzme do 2.8??
Milan Šurkala (3381)|2.8.2016 09:46
[QUOTE=webster9;42738]Vieš mi teda poradiť aj nejaku bezzrkadlovku mensiu ale so zoomovym objektivom s dobrou svetelnostou? Povedzme do 2.8??[/QUOTE]

S tvým cenovým limitem naprosto bez šance. Je nutné si uvědomit, že F2.8 objektiv bude na CSC (bezzrcadlovce) s většími senzory docela velký a drahý (už na Panasonic a Olympus stojí základní F2.8 zoom okolo 1000 EUR). Tady vidím jako nejlepší volbu Panasonic LX100, který má zoom s dobrou světelností a na rozdíl od Sony a Canonu hodně solidní AF. Pokud to má mít vyměnitelné objektivy, tak s F2.8 zoomem se nedostaneš výrazněji pod cca 1400 EUR.
Kabe (442)|2.8.2016 10:10
[QUOTE=webster9;42738]Vieš mi teda poradiť aj nejaku bezzrkadlovku mensiu ale so zoomovym objektivom s dobrou svetelnostou? Povedzme do 2.8??[/QUOTE]
Pro systém Micro4/3 jsou zoomy se svetelnosti 2,8, nicméně vzhledem k rozpočtu, který jste uvedl, o nich uvažovat nemůžete.
webster9 (32)|2.8.2016 10:13
Prave preto, že ro je pre mňa drahé tak chcem prejsť na kompakt,kde nemusim meniť objektivy. Rozmýšľam teda nad LX100, RX100 III a G7X mark II.
kolyy (1542)|2.8.2016 10:37
[QUOTE=webster9;42738]Vieš mi teda poradiť aj nejaku bezzrkadlovku mensiu ale so zoomovym objektivom s dobrou svetelnostou? Povedzme do 2.8??[/QUOTE]

To je samozrejme problém, ako píše Milan Šurkala. Avšak treba podotknúť jednu podstatnú vec - svetelnosť je relatívna veličina (pomer priemeru clonového otvoru a ohniskovej vzdialenosti) a F2.8 na bezzrkadlovke s podstatne väčším senzorom je čosi iného ako F2.8 pri kompakte s 1" snímačom. Pri rovnakej svetelnosti je plocha vstupnej pupily pri M4/3 dvakrát väčšia a pri APS-C 3x väčšia. To dáva príslušne väčšie množstvo prepusteného svetla, ktoré určuje hĺbku ostrosti a je základným faktorom pre šum na vyššom ISO. F2.8 na 1" teda dá porovnateľné výsledky ako F4 na M4/3 alebo F5 na APS-C. Seťák na APS-C teda celkom dobre zodpovedá F1.8-2.8 objektívu na 1" kompakte.

Pri M4/3 so seťákom, ako je Panasonic GM5 + 12-32mm, človek obetuje svetelnosť oproti 1" kompaktu aj po zohľadnení veľkosti senzoru. Má však možnosť nasadiť ďalšie objektívy, ktorými sa posunie do sfér, kde už kompakt nedosiahne. Napríklad svetelné pevné sklo alebo teleobjektív. Je to teda niečo za niečo. Kompaktné riešenie "všetko v jednom" alebo miniatúrny flexibilný systém. Druhou možnosťou si stále blízko tomu čo sa dá dosiahnuť so zrkadlovkou, ale rozmery si výrazne zmenšil, aj keď nie na úroveň vreckového kompaktu.

Podľa mňa stojí za to zvážiť Panasonic GM1/GF7/GM5 či prípadne Sony A5100/A6000 aj čisto so seťákom, a to kvôli pokročilejšiemu autofokusu. Ale pravda je, že naozajstný zmysel to má až keď človek počíta s použitím viacerých objektívov.
sblasko (133)|2.8.2016 13:57
No nieco podobne resim aj ja, akurat s limitom do 20 tisic Kc. Ked som vonku s detmi ostrenie nie je problem, svetla je dost aj pre kompakt s 1/1.7 senzorom. Problem nastava doma, ked sa deti hraju, ked je sero ale i ked zapnem svetlo. ISO od 1600 (pretoze je tam pohyb) a ked znizim ISO zvihne sa mi cas, pokusov pribuda ale vysledky nie su vzdy dobre. Znamy mi radi ist rovno do Sony A6000 i bez dalsieho dokupovania objektivov (10 tisic na dalsi obj. nemienim dat). Nekdo vravi, ze kresba setaku 16-55 nie je dobra, jiny to neriesi zvlast ked robi foto 10x15. Druha volba u mna je novinka Panak GX80/85 ale i GM5 (s nalepenym gripom) kde by som mohol vyuzit stary obj. 14-45 z Panaka G1. Taktiez zaostrenie dotykom je u mna velke lakadlo.
Na dpreview uzivatelia pisu ze Canon G7x nema dobru kresbu na dlhsom konci, a ze zo senzora od Sony podava horsie vysledky (aj ked ma lepsiu svetelnost) ako samotne Sony RX100 III/IV. Sonka ma vyssiu cenu asi kvuli tomu, ze ma hladacik.

Treba ist do obchodu s SD kartou a vyskusat dany model.
kolyy (1542)|2.8.2016 14:44
sblasko: Mám vyskúšané, že Panasonic ostrí za slabšieho svetla lepšie ako Sony A6000. A6000 má výhodu v spoľahlivosti za dobrého svetla a výraznom pohybe. Malo by to byť kvôli fázovým pixelom, ktoré výrazne pomáhajú pri dostatočnom osvetlení, ale vypínajú sa pri jeho nedostatku.
webster9 (32)|2.8.2016 16:56
Takže zmena situácie, pravdepodobne budem brať Zrkadlovku Telo + svetelný objektív asi Sigmu alebo Tamrona 17-50 F2,8, na telo aj objektív mám rozpočet dokopy 700 euro.
Nájde sa niečo?
Skôr mi die o telo.
ďakujem
kolyy (1542)|2.8.2016 17:22
Canon 100D? Sorry, nedalo mi ;)
webster9 (32)|2.8.2016 17:30
Tiez ma to napadlo :-D
jardamarek (2)|3.8.2016 13:42
Řeším podobnou věc. Nyní mám Canon 600d objektivy 17-85 a 70-300. Baví mě fotit sport a krajinky. Ale bohužel na to nemám moc času a navíc bych potřeboval něco co dám "do kapsy". Před dslr jsem měl Olympus xz1 což nebyl špatný foto ale mel hodně chyb. Co by jste mi poradili? Líbí se mi rx100 mk3 kvůli hledáčku. Tak nějak jsem si na něj zvykl. Ale zase ta cena je premrstena a ohnisková vzdálenost slabá. Proto bych i zvažoval mk1 kvůli ceně případně mk2. Nyní se mi dostal do hledáčku fujifilm x30. S cenou jsem schopny jít max 15tis.
Vím že je to furt dokola. Priorita je pro mě ubiverzalnejsi rozsah, možnost dát foto do kapsy, větší snímač, světelný objektiv a výdrž baterie. Řekl bych že obrazová kvalita bude u těchto prcku asi srovnatelná s 600d ne?
Milan Šurkala (3381)|3.8.2016 14:06
Je to pořád něco proti něčemu. Takový univerzálnější, co se týče rozsahu, je Canon G7X/G5X, ale na sport to kvůli autofokusu moc není. A ani rohová ostrost tam není nějak nadprůměrná, takže ani na krajinky to nemusí být úplně ideál (on je příjemně univerzální a má velmi pěkný bokeh). Nicméně obrazovou kvalitou to té 600D bude dost podobné. Ostatně tady jsme jednu zrcadlo od Canonu (s tímtéž senzorem) a 18-55mm objektivem postavili proti RX100 ( https://www.digimanie.cz/recenze-zrcadlovka-vs-kompakt-canon-eos-1200d-s-18-55mm-vs-sony-rx100/5957 ) a bylo to dost vyrovnané. Někde vyhrála zrcadlovka, někde kompakt.

Ty hledáčky u kompaktů jsou takové všelijaké. Zejména ty po stranách (RX100III, TZ100) sice vůbec nejsou malé (jsou obvykle trochu větší než na APS-C zrcadlovkách), ale osobně se mi s nimi nefotí moc dobře.

Takže těžko řici. Hledáček a rozsah mluví pro G5X, ale je tam pár nevýhod. Dalším zase chybí rozsah. A pokud mají rozsah (např. TZ100), tak zase není tak dobrá světelnost a DSLR už znatelněji vítězí v kvalitě obrazu.
jardamarek (2)|3.8.2016 16:48
A při oželení hledáčku?
sblasko (133)|4.8.2016 01:28
[QUOTE=kolyy;42748]sblasko: Mám vyskúšané, že Panasonic ostrí za slabšieho svetla lepšie ako Sony A6000. A6000 má výhodu v spoľahlivosti za dobrého svetla a výraznom pohybe. Malo by to byť kvôli fázovým pixelom, ktoré výrazne pomáhajú pri dostatočnom osvetlení, ale vypínajú sa pri jeho nedostatku.[/QUOTE]

Hmm, zvlasne A6000 ma mat hybridne ostrenie (179 fazovych a 23 kontrastnych) a tak podla reklamy by clovek cakal, ze sa pri nedostatocnom svetle vyrovna v ostreni i tomu Panasonicu. No co uz, niet nad uziv. (kolyyho) skusenost :-)

@kolyy: To lepsie ostrenie (v sere) sa prejavuje iba vo videu, a pri fotokach je to +- rovnake?
webster9 (32)|4.8.2016 06:17
Tak ja som nakoniec objednal Canon G7X mark ii za 600 euro rx100 III by ma vysla az 718 euro
kolyy (1542)|4.8.2016 09:18
[QUOTE=sblasko;42772]Hmm, zvlasne A6000 ma mat hybridne ostrenie (179 fazovych a 23 kontrastnych) a tak podla reklamy by clovek cakal, ze sa pri nedostatocnom svetle vyrovna v ostreni i tomu Panasonicu. No co uz, niet nad uziv. (kolyyho) skusenost :-)

@kolyy: To lepsie ostrenie (v sere) sa prejavuje iba vo videu, a pri fotokach je to +- rovnake?[/QUOTE]

Hovorím o fotkách. Pri slabšom svetle A6000 citeľne spomaľuje, čo je zrejme kvôli tomu, že fázové pixely nemajú dostatok svetla a foťák musí ostriť kontrastne. Panasonic ostrí čisto kontrastne, ale má ten systém špičkovo vyladený, takže aj za značného nedostatku svetla ostrí stále bleskurýchle.

Vo videu všeobecne vyhráva v ostrení A6000, ale čo sa deje za slabšieho svetla neviem, nemám to vyskúšané.
vormen (81)|4.8.2016 13:18
To je samej ústupek a kompromis, zlatá zrcadlovka. Udělal jsem dobře, že jsem se nenechal zlákat na ty malý krámy.
kolyy (1542)|5.8.2016 15:42
Čo sa týka zrkadloviek, tak napríklad ten 9 bodový AF systém, ktorý je vo všetkých lacnejších zrkadlovkách Canon, ostrí za slabého svetla asi 5 sekúnd (na F1.8). To je v situácii, keď Panasonic GM5 ešte nemá znateľné spomalenie a ostrí za zlomok sekundy.
sblasko (133)|5.8.2016 22:10
@kolyy: fakt dobre (nazorne) porovnanie, diky. GM5 stoji rovnako ako nova GX85 a proti A6000 je to tazka volba asi. Ked odmyslim dane ostrenie a nechut kupovat dalsi objektiv na Sony, co by mohlo byt este "jazyckom" na vahach? Na GX85 by som vyuzil sklo 14-45 z G1, byt dle druheho vlakna od joeh nepodporovne v dual IS.

No 4K, neviem ci vyuzijem, skor ten dotykovy display. Ten vidim ako hlavnu vyhodu (pre lepsi vyber zaostrenia) oproti A6000.
kolyy (1542)|6.8.2016 23:38
GM5 je o rozmeroch. Váži polovicu z toho čo GX80, pričom základná obrazová kvalita je totožná. Daň tam ale samozrejme je (závierka, stabilizácia, 4K, veľkosť hľadáčika a lcd, ergonómia, atď). Chcem čo najmenší plnohodnotný fotoaparát s výmennými objektívmi aj za cenu určitých kompromisov? Potom je tu GM5 a nič iné. Ak mi na rozmeroch až tak nezáleží, GM5 nemá význam.

GX80 vs A6000? To vidím ako otázku priorít. Veľkosť senzoru, stabilizácia, video, autofokus, ovládanie, systém objektívov, filozofia výrobcu - v tom všetkom sa tie foťáky dosť zásadne líšia. Takže je na každom aby si ujasnil čo je pre neho to podstatné a podľa toho si vybral.