Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přechodový filtr šedý ND

carskejdeux (9)|31.7.2016 06:48
Chci na krajinu, tedy na vyvážení intenzity světla mezi dvěma oblastmi ve scéně, nějaký šedý přechodový ND filtr, a chci z více důvodů 1 kus, nechci sérii. Využiju to málo. V úvahu připadá ND2 nebo ND4, ND8 pochybuju. Který by se asi nejvíce zužitkoval a dal brát nejčastěj?
Begy_cz (537)|1.8.2016 18:16
asi záleží na situaci, ale ND8 bude asi dobrou volbou.
Ta dvojka nemá prakticky vůbec smysl, foťák to skoro nepozná a pokud fotíš do rawu, tak ho bez větších potíží nasimuluješ v editoru. Čtyřka stačí na slbé vyvážení, s osmičkou už se dá i experimentovat.

já si zatím pořídil jen obyč ND16 - a přiznávám, je to stále málo. Přes den se na nějaký zajímavý časy nedostanu.
carskejdeux (9)|2.8.2016 04:57
Mám na mysli přechodový ND filtr, nikoliv ND filtr, čas nehraje žádnou roli. Jde mi o potlačení přílišného světla v jedné polovině scény tak, aby byla dostatečně exponovaná druhá scéna. Představuju si, že budu nejčastěji chtít potlačit světlo oblohy.
Begy_cz (537)|2.8.2016 17:27
však ano, za mě osobně ND8, nižší ND2 nemá smysl a bez problémů jde pak nahradit v editoru.
Spíš je pak zásadní otázka jestli kulatý nebo zásuvný.
Kulatý má přechod v polovině - kde tedy obvykle zase horizont na fotografii moc nebývá. Za mě osobně bych bral zásuvný a když už zásuvný tak rovnou celou sadu. Na Ebay se pohybují kolem pětistovky.
Vím že je to proti původnímu požadavku - ale holt mám tyhle zkušenosti.
Hanse (206)|2.8.2016 18:01
Sám do budoucna přemýšlím o přechodovém filtru. Velmi mě zaujala značka Ray Masters - za rozumný peníz s velmi pozitivními recenzemi...