Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Problémy s Dot-Tune

gore.m (35)|3.8.2016 14:51
Zkoušel někdo doladit AF pomocí Dot-Tune?
Dnes jsem se o to pokoušel s mou D600 + 50 1.8G výsledek je, že mohu jít až na +11 bez blikání, ale do mínusu mohu jít až na -20 bez blikání. Kde je problém?
Navíc nevím jestli je správně, že téměř vždy a u každé hodnoty + i - se po uvolnění AF tlačítka na setinu sekundy objeví u tečky šipky na obou stranách, nebo tečka problikne.
Díky za pomoc
pas!k (173)|3.8.2016 22:08
Ano ladil jsem tou metodou vsechny objektivy. Důležité je.. aby obrazec na ktery ostris byl opravdu dobre nasviceny. Taky je lepsi si vypnout ostreni na spousti a dat si ho na zadni tlacitko ( tusim hvezdicka). U teto metody se za zaostreno pocita pouze to kdy tecka plynule sviti... minimalne 5 vterin. U hodnoty kde zacne problikavat se prave bere jako hranicni.
gore.m (35)|4.8.2016 08:01
To jsem všechno udělal.
U plusů mi tečka plynule svítila až do +11. Ale nechápu, že u mínusů mi svítila plynule pořád celou stupnici až do -20, takže nemám mínus změřený. Ve videu podle kterýho jsem to dělal o tom mluví: od 12:56min



Přeložil jsem:
[QUOTE]Jestliže dostávám konfirmaci (nepřerušovanou zelenou tečku) až do +20/-20 tak je DOF bud příliž velkuý nebo rozsah je příliž vysoký prodoladění.
Teoreticky je možné to ošetřit lehkým rozostřením mezi +/-20 nastavit relativní rozsah.[/QUOTE]

Ale zhola nechápu jak to mám udělat :-)))
Kabe (442)|4.8.2016 08:23
Pokud Vám to vychází takhle hodně "mimo", zkusil bych tu méně přesnou metodu , kdy se fotí většinou obrazce, stupnice z určité vzdálenosti pod určitým úhlem. Takhle nějak třeba http://brichtaphotography.blogspot.cz/2014/07/ako-spravne-nastavit-micro-adjustment.html
Takhle velká nepřesnost by tam měla jít myslím vidět. A podle výsledku to buď zkusit seřídit nebo dát do servisu.
gore.m (35)|4.8.2016 12:41
Je to divné, dnes jsem to zkoušel ještě několikrát, vždy s jiným výsledkem v plusové hodnotě, ale do mínusu tečka svítí stále pořád. Pro jistotu to shrnu, jestli nedělám něco blbě:

1) Vytiskl jsem obrazec
2) Dal D600 (50 1.8G) na stativ 2,5m od obrazce
3) Vypnul jsem AF doladění
4) Nastavil ostření na zadní tlačítko
5) Přepnul jsem se do režimu A a nastavil f/1.8
6) Zaostřil jsem v LV
7) Vypnul jsem LV
8) Opatrně jsem přepnul objektiv na M
9) Přepnul jsem páčku na těle na M
10) Postupně jsem zvedal / snižoval AF doladění o jedno a průběžně zaostřoval

Je to v pořádku?

V podstatě jsem ten test chtěl jen vyzkoušet protže se mi fotky na f/1.8 zdají ne moc ostré i v bodě ostření. Jinak moc problémy nejsou. Tak si ted říkám, jestli to mám vůbec řešit? Prokazuje tenhle test a moje výsledky něco? Pokud ano, co? Díky
Cejpatka (220)|4.8.2016 13:58
Není to v pořádku. Nepoužívej objektiv ani tělo v režimu M a AF doladění musí být zapnuté. U Nikonu je jiný postup než přímo v odkazovaném videu - proč viz poznámka v popisku toho videa.

Správný postup je:
1. Nastav 1 bodový AF.
2. Proveď 1 zaostření přes živý náhled.
3. Výchozí hodnotu jemného doladění AF v menu nastav na hodnotu 0.
4. Na těle nastavit tlačítko "AE-L/AF-L" pro ostření (tlačítko spouště nebude při namáčknutí spouště ostřit).
5. Namáčkni do poloviny tlačítko spouště a v hledáčku zkontroluj, zda-li svítí tečka (zelený bod) pro potvrzení zaostření.
6. Procházej postupně hodnoty jemného AF doladění a najdi všechny hodnoty, kdy bod v hledáčku trvale svítí (žádné blikání, šipky).
7. Nastavíš finální jemné doladění uprostřed zjištěných hodnot.

Pozn. Na plnou díru nebude nikdy objektiv 50/1,8 tak "moc ostrý" jako po zaclonění.
gore.m (35)|4.8.2016 14:08
Doladění AF jsem samozřejmě zapnul po zaostřeni v LV, zapoměl jsem to připsat.
Takže mám nechat foták zapnutý na AF a objektiv na M/A? To ale pokaždé zaostří, ne? ... uniká mi pointa.
Cejpatka (220)|4.8.2016 14:53
Namáčknutím spouště nezaostříš, protože máš ostření nastavené na zadní tlačítko AE-L/AF-L. U Nikonu je to proto takto, že má nejspíš jinak nastavenou citlivost pro ten potvrzovací bod v hledáčku při manuálním ostření - tak jak je popsáno pod tím videem.
gore.m (35)|4.8.2016 15:36
Huráá, díky! Já stále ostřil zadním tlačítkem.

Pokaždé je výsledek trochu jiný... dvakrát jsem ale dostal stejný výsledek -7/-8 až -18 nebliká. Od -8 až do +20 mám trohuhelník na pravo s občasným probliknutím tečky. Od -18 do 20 trojuhelník na levo s blikající tečkou.
Takže bych měl mít nastaveno -13?
Cejpatka (220)|4.8.2016 18:50
Musí svítit jen tečka, žádný trojúhelník. Takže pokud je rozsah -8 až -18, tak ano, střed je -13.
gore.m (35)|4.8.2016 19:11
Jj bude to tak, druhy test vyšel -11 až -15, což je opět -13. Vyfotil jsem scénu před a po AF doladění. Fotka po doladění je lehce ostřejší a oproti fotce bez doladění (která má silné purpurove linie )je naprosto bez chromaticke aberace.
Cejpatka, díky!!!