Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Foťák na dobré video za horších svět.podmínek, rychlý start

Neregistrovaný (0)|6.8.2016 11:31
Tazatel: diablerie

Znění dotazu: Chtěla bych poprosit o radu s výběrem foťáku, jako laik se v tom ztrácím. Chci ho především na foto/video dětí, čili video i v tmavší místnosti (např.první krůčky) a slušný fotky. Měla jsem představu, že by mohl vytvářet i fotky s rozmazaným pozadím (případně i popředím), ale to je prý asi na zrcadlovku... Dále požaduji rychlý start, aby dítě mezitím neuteklo :-). Cena kolem 5-7000Kč, ale kdyby byl nějaký super za víc, tak se taky nebráním. Jsem laik ve vybavení fotoaparátů, ale s mým styrým kompaktem (Panasonic Lumix DMC-ZX1) jsem dělala dost hezké fotky, takže trochu v oku to mám, i když dotaz zní asi jak od blbce :-). Líbí se mi Panasonic Lumix DMC-TZ60, ale asi prý má horší video... Upřednostňuji Panasonic, protože s ZX1 jsem byla dlouhé roky max spokojená.
joeh (3352)|6.8.2016 12:12
[QUOTE=;42813]Chci ho především na foto/video dětí, čili video i v tmavší místnosti (např.první krůčky) a slušný fotky. Měla jsem představu, že by mohl vytvářet i fotky s rozmazaným pozadím[/QUOTE]

Dobrý deň, TZ60 neni vhodný do interieru so slabším osvetlením, disponuje malým snímačom a málo svetelným objektívom. Ďaleko viac radosti vám sprostredkuje Sony RX100, ktorý splňuje vaše kritériá. https://edigital.cz/kompaktni-foto-zarizeni/sony-dsc-rx100-digitalni-fotoaparat-p213298
arkij (95)|6.8.2016 13:18
Sony RX100 Vám dá možnost točit i za horších světelných podmínek velice slušné video, musíte si ale trochu připlatit (cca 10 000,-Kč). Startovací rychlost je přijatelná, fotky za dobrých až průměrných světelných podmínek jsou dobré i na automat, za horších podmínek musíte u pohybujících se dětí nastavovat čas, jinak budou mázlé. Rozmazané pozadí trochu fotit jde ale není to jak zrcadlovka. Navíc je malej, dáte ho i do kapsy a je tedy k dispozici kdykoliv.
sblasko (133)|30.8.2016 23:36
[QUOTE=arkij;42815]... za horších podmínek musíte u pohybujících se dětí nastavovat čas, jinak budou mázlé.[/QUOTE]

Kedze sa tazatel uz neozval s dalsimi otazkami, vyuzijem odpoved arkija na dalsiu otazku. Muzes sem prosim dat priklad nastaveni casu a ISO za horších podmínek u pohybujících se dětí?? Napr. RX100 toci vo frekv. 50 snimkov za sec. Teda cas by mal byt 1/100 a ISO sa bude pak konstatne prisposobovat, alebo ho treba zafixovat napr. na hodnotu 3200??

A, aky cas by mal byt naopak pri dobrych svetelnych podminkach?? Alebo vtedy je nutne radsej pouzit mod priority clony misto casu?
Diky.
arkij (95)|31.8.2016 09:01
[QUOTE=arkij;42815]fotky za dobrých až průměrných světelných podmínek jsou dobré i na automat, za horších podmínek musíte u pohybujících se dětí nastavovat čas[/QUOTE]
Píšu o čase ve vztahu k fotkám, u videa nechám ISO na automat, případně provedu korekci clony do mínusu a pak to v Ediusu trochu prosvětlím (méně to zrní)
sblasko (133)|31.8.2016 21:36
[QUOTE=arkij;42925]Píšu o čase ve vztahu k fotkám, [/QUOTE]
Ahaaa, tak sorry za vytaženi z kontextu. Asi som bol ovplyvneny vasou prvou vetou: [QUOTE=arkij;] možnost točit i za horších světelných podmínek velice slušné video.[/QUOTE]
arkij (95)|31.8.2016 22:09
O tom videu to samozřejmě platí, tam si člověk nepomůže dlouhým časem, bleskem nebo vícenásobnou expozicí jako u fotky a tak použitelné video musí foťák zvládnout i za horších podmínek a to RX 100 MKIII umí, i když samozřejmě adekvátně možnostem svého objektivu a chipu při své malé operativní velikosti. Samozřejmě lze přisvítit lampou (používám takovou malou obdélníkovou LED) ale na cestách v ulicích večerní záběry smysluplně přisvítit nejde.
sblasko (133)|31.8.2016 22:42
No o RX100 MKIII uvazuji a proti nemu mi znamy "tlaci" do hlavy Sony A6000 (pouze so setakem) prave kvuli jeho velkosti senzoru. Editaci videa v Ediusu ci jinem sw. nedelam vubec. To je vyssi divci pro mne :-)
arkij (95)|1.9.2016 09:53
[QUOTE=sblasko;42930]No o RX100 MKIII uvazuji a proti nemu mi znamy "tlaci" do hlavy Sony A6000 [/QUOTE]

Musíš sám zvážit, co Ti bude víc vyhovovat. Ta A6000 dává víc možností na další rozvoj (objektivy, filtry apod.), ta RX 100 III je definitivní, zato malá nosím ji klidně v kapse u kalhot, na cestách mne nijak netíží a je vždy pohotová. Musím však uvést, že primární je pro mne video (tak 80% využití) a pak teprve foto a období tahání velkých foťáků s objektivy už mám dávno za sebou, ještě jsem nosil Pentacon SIX.