Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rada při výběru fotoaparátu - zrcadlo ano či ne?

drooper (4)|6.8.2016 18:34
Zdravím,
rád bych se dozvěděl názory od zdejších zkušených fotografů.
Mám již delší dobu fotoaparát Panasonic FZ150. Slouží stále dobře, nicméně bych se rád posunul někam dále...
Rád cestuji a při tom fotím hlavně krajinu, ale také zvířata (i ptáky atd.) a tudíž potřebuji slušnější zoom.
Uvažoval jsem například o Panasonic FZ1000, ale tam mě dle zdejší recenze odrazuje především nepříliš povedený objektiv, náchylný na odlesky v protisvětle. Což je věc, na kterou bych zřejmě při svých cestách dosti doplácel, vzhledem k tomu, že obvykle nemám čas a ani náladu někde čekat až se slunce uráčí otočit :) Dále je škoda, že není utěsněn proti prachu a vlhkosti, jelikož alespoň taková to základní ochrana se na cestách určitě hodí.
Velkou výhodou tohoto fotoaparátu je v současnosti nicméně hodně přívětivá cenovka.

(RX10 vypadává, jelikož první dvě verze mají moc malý zoom a mark III má šílenou cenovku na to, že má stále jen 1" snímač a video je pro mě až druhořadá záležitost)

Jako další adept mě zaujal Nikon D7200 v kombinaci s Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 Di II VC. Fotoaparát je vychvalován pro skvělou kvalitu fotografií a navíc je tělo i objektiv odolný proti prachu a vlhkosti. Jen si nejsem jistý kvalitou tohoto objektivu. Co jsem koukal, tak je uživateli chválen, ale pořádnou recenzi jsem nikde nenašel... Ale je navíc i levný a i když nemá nějak úžasný zoom, předpokládám, že cropem u nejdelšího ohniska bych se mohl přiblížit úrovni zoomu FZ150ky a nejspíše i při lepší kvalitě fotek. (nebo se pletu?).
Navíc tento fotoaparát má díky velkému snímači zdaleka nejlepší dynamický rozsah, což je věc, s kterou při špatných podmínkách na focení u FZ150ky často bojuji.

Bohužel cena Nikonu D7200 s tímto objektivem je dvojnásobná oproti je FZ1000.

Takže Vás chci poprosit o radu, zkušenosti či poznatky :) Opravdu se vyplatí zaplatit za ten Nikon s objektivem cca dvojnásobek (cena - 36 tisíc) v porovnání s 18 tisíc za FZ1000? Co říkáte na ten Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 Di II VC pro využití jaké jsem psal? Nebo by jste doporučili něco úplně jiného? Ještě upozorním, nechci na cestách rozhodně měnit objektivy, tudíž hledám něco univerzálního, co pokryje mé potřeby.
Hanse (206)|6.8.2016 19:11
Zrcadlovka dává především smysl s více objektivy - v případě ultrazoomu co se týče optické kvality, tak nemyslím, že si polepšíte zrcadlovkou oproti UZ kompatku, kde je to větší senzor s nic moc objektivem na straně zrcadlovky vs malý senzor s lepším objektivem na straně např. FZ1000
drooper (4)|6.8.2016 21:32
No to je právě to co nevím.. Jak na tom cca je ten Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 Di II VC vs objektiv u FZ1000 (ten totiž také není dle všeho žádný zázrak). Navíc u D7200 mi přijde mnohem vyšší dynamický rozsah jako velká výhoda.
Begy_cz (537)|6.8.2016 23:44
v první řadě je s prominutím uchylný prznit super tělo mizerným objektivem. Na tohle reportážní sklo bych volil něco z řady D5xxx
drooper (4)|7.8.2016 10:22
Ehm, tenhle jediný má (alespoň na Megapixelu z kategorie 18-200/300) voděodolnost a především, opravdu si myslíš, že například druhý nejdražší Nikon 18-200mm f/3,5-5,6 G AF-S DX NIKKOR ED VR II (22 590 Kč) bude o tolik lepší... to si vážně nemyslím, nebo se pletu? :) Klidně doporučte lepší objektiv ...
A pokud vám jde o to, že už z principu by jste na zrcadlovku nedával něco s tak velkým rozsahem, tak o tom nedebatuji... takové jsou prostě moje požadavky, protože na cestách opravdu nemíním tahat a ještě k tomu každou chvíli přehazovat objektivy.
Zároveň moc nechci jít do nějaké lowendové řady, protože mi přijde, že tam dříve nebo později človek narazí na limity a celkové kompromisy jak v kvalitě fotek (nižší dynamický rozsah, větší šum atd.), tak v kvalitě a provedení těla. To už mi přijde opravdu lepší si těch 10-15k doplatit a mít rovnou stroj na úrovni, než za chvíli litovat, toho že koupil lowend.
Kikiris Kakabus (61)|7.8.2016 10:50
Pentax K-50, K-S2, K-70
Hanse (206)|7.8.2016 14:47
Neznám žádný UZ objektiv, který by byl zázrak, každopádně ten objektiv od Leicy (ZF1000) bude kvalitnější než ten Tamron (jak jsem psal, ZF1000 na druhou stranu ztrácí na straně velikosti senzoru).

Jinak rozdíl mezi Nikonem a Tamronem je, ale jiná otázka je, jestli tomu rozdílu odpovídá i cena - doporučuju juknout na recenze.

Mimochodem u Pentaxu se dá slušně ušetřit - podstatné věci aká voděodolnost nebo použitelnou ergonomii má Pentax už v základní řadě (aká teď nový Pentax K-70) - nejlepší si tělo ošahat, odzkoušet ovládání, někde na prodejně, co člověku padně dobře do ruky...
drooper (4)|8.8.2016 18:06
Díky za tipy na foťák, nicméně co objektiv... u Pentaxu jsem navíc nenašel žádný s vhodným pokrytím, který by byl rovněž voděodolný, což pak trochu ztrácí smysl.
Hanse (206)|8.8.2016 20:39
Pardon, moje chyba - Pentax má s WR několik teleobjektivů a UZ pouze "krátký" 18-135
jakubpolak7 (1)|31.8.2016 23:05
Já jsem tedy původně nechtěl ani do zrcadlovky jít, ale na radu kamaráda jsem to zkusil. Koupil si tuto https://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/canon-eos-100d-18-55-is-stm.html a jsem s ní velmi spokojený. Co mě překvapilo, tak kvalita fotek za jakéhokoliv osvětlení - jak při ostrém světle, tak i třeba při bouřkách obloha nebo i při slabém světle.