Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv k tělu Nikon D3300 - 18-55 + 55-200 nebo 18-105

PetaFenix (3)|7.8.2016 13:04
Chtěla bych se zeptat, jaký by jste mi doporučili objektiv, mám nikon D3300 s objektivem Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR II. Zrcadlovku mám pár měsíců, fotím hlavně na dovolených, výletech a rodinu. Několikrát se mi stalo, že mi zoom "nestačil", že bych ráda přiblížila více, ale už to objektiv nedovolil. Zvažuji, zda dosavadní objektiv Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR II vyměnit za Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX nebo jen dokoupit teleobjektiv Nikon 55-200mm f/4-5,6G AF-S DX VR II IF-ED. Dokoupením 55-200 bych měla pěkný rozsah od 18 po 200, ale říkám si, zda bude praktické objektivy přehazovat například v momentě, kdy budu chtít více zazoomovat, tak rychle přehodit z 18-55 na 55-200 a pak je zas vyměnit zpět. V tomhle případě mi přijde praktičtější 18-105 za cenu menšího rozpětí zoomu. Ještě jsem narazila na objektiv Nikon 18-200mm f/3.5G AF-S DX VR II, který je už cenově někde jinde a nevím, zda tak velké zoomové rozpětí u jednoho objektivu by nemělo vetší vliv na kvalitu fotek. Proto bych tímto poprosila o radu zkušenějších, který objektiv by byl nejvhodnější z hlediska praktičnosti a zároveň, který je dobrý v poměru cena/kvalita. Děkuji
Sakini (1174)|7.8.2016 20:03
Možností je více, na takové použití s amatérskou zrcadlovkou se dá dokoupit 55-200, ale existují univerzální objektivy které pokryjí celý rozsah bez ztráty obrazové kvality. Nikon 18-200 je drahý, ale je to jeden z mála univerzálních zoomů které mají opravdu dobrou kvalitu, je ostrý minimálně jako 18-105 a současně i rychle ostřící a dobře stabilizovaný.
Pokud ovšem nechceš dát tolik, nová Sigma 18-200 Contemporary taky dokáže výstupem nahradit seťáky ve stejném rozsahu, a pokud budeš chtít ještě levněji, nový Tamron 18-200 VC za sedm tisíc se na svou třídu dost podařil (rychle a tiše ostří, stabilizace účinná, a opticky není horší než 18-55). A levnější než Nikon 18-200 je i Sigma 18-300, což je na ten rozsah opravdu dost podařený objektiv s mohutným pokrytím, rychlým ostřením a solidní optikou (pro běžné použití). Takže vybírat je opravdu z čeho, a je to jen o penězích.
PetaFenix (3)|7.8.2016 22:10
Ráda bych se vešla do cca 10tis, ale zas nechci nejlevnější a s největším rozsahem na úkor kvality. Kvalitou je srovnatelný ten Nikon 18-105 se Sigmou 18-200? A ještě bych se chtěla zeptat, jaký je vhodný objektiv do interiéru, především na fotky dětí? Děkuji
Sakini (1174)|8.8.2016 07:05
Jsou to docela podobné objektivy, 18-105 je v téhle cenové kategorii sázka na jistotu, je to dobrý seťák, Sigma 18-200 se mu ostrostí takřka vyrovná (určitě v rozsahu 18-105), jako superzoom máo něco větší zkreslení, ale opět to není zásadní rozdíl. Co může udělat rozdíl, jelikož pravděpodobně fotíš do jpegu, je fakt že originální objektiv od Nikonu je automaticky korigován a většinu problémů neuvidíš, zatímco Sigma korigovaná nebude a případné zkreslení nebo vinětaci v extrémních případech uvidíš. Na druhou stranu Sigma je líp dělaná, má kovový bajonet, v krátkém rozsahu i o něco rychleji ostří a má účinnější stabilizaci. Je to buď a nebo, Nikon 18-105 je sázka na jistotu, Sigma 18-200 ti dá větší rozsah za srovnatelné kvality s určitými riziky.
Do interiéru, za horšího světla a podobně, nemáš za rozumné peníze moc výběr. Nikon 35/1.8 je levný, po lehkém přiclonění velice ostrý, a do interiéru nejširší možná volba. Bohužel Nikon nemá žádnou přepočtenou pětatřicítku za malé peníze jako Canon, takže to je nejlepší volba pro amatérskou zrcadlovku.
vormen (81)|8.8.2016 20:29
Já jsem měl tu novou Sigmu 18-200c a byla určitě lepší než Nikon 18-105, ten jsem měl taky. No a teď mám Nikon 18-140 a to je řekl bych nejrozumnější volba a navíc se dá koupit z druhé ruky za dobrou cenu.
PetaFenix (3)|9.8.2016 00:10
A rozdíl mezi Sigma 18-200 a Nikon 18-200? Je mezi nimi velký rozdíl, vzhledem k cenovému rozdílu nebo jako začátečník rozdíl nepoznám? Velké formáty fotek nedělám a výřezy také ne.
Sakini (1174)|9.8.2016 08:31
Pokud myslíš rozdíl v hodnotě a výkonu, tak ten určitě neodpovídá cenovému rozdílu. Nikon 18-200 je adekvátní koupit z druhé ruky tak do čtrnácti tisíc aby to odpovídalo. A pozor, existují dvě verze, ta kterou vidíš v nabídkách za tu vysokou cenu je modernizace s novější stabilizací, ale už ta první je stejně dobrá. Dnes se dá bez problémů sehnat z druhé ruky za podstatně menší sumu. Upřímně při tvém pravděpodobném využití by ses musela intenzivně snažil abys viděla rozdíl, u Nikonu bude výhodou hlavně jistota kompatibility s kterou Sigma momentálně bojuje, i když hlavně u pokročilých těl. Autofokus D3300 je stará osvědčená technika, nemíval problémy s objektivy třetích stran ani nějak zásadní potíže s nepřesností.

S životnost bazarových objektivů si nemusíš dělat hlavu, tenhle typ je odolný a netrpí na poruchy. Jen to samozřejmě chce ideálně osobní převzetí s vyzkoušením.

Ten zmiňovaný Nikon 18-140 je opravdu velice dobrý kompromis, opticky povedený a moderní, na ten by ses taky měla podívat. Považuji ho za lepší než jakoukoliv 18-200 i Nikon 18-105, a díky tomu že je v setech se dost prodává za pěkné ceny. U toho už bys myslím rozdíl uviděla i jako začátečník.