Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jaké byly vaše fotografické začátky?

Petr S. (328)|17.7.2009 11:37
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jaké byly vaše fotografické začátky?

Fotografování je zajímavá zábava, avšak než se člověk vypracuje a pochopí většinu technických i estetických faktorů ovlivňujících výslednou fotografii, chvíli to trvá. Jak jste ale začínali vy? Zasáhla vás ještě doba analogu, vyvolávání fotografií, nebo máte zkušenosti jen s digitálními fotoaparáty? Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
RadekG (37)|17.7.2009 14:02
Je pravda, že jako dítě jsem párkrát fotil taťkovo zenitem, ale pro mne fotografování začalo až narozením syna v lednu roku 2003.

Začalo to tím, že jsem si půjčil od kamaráda malej dvoumegapixlovej olympus (každým dnem se blížil porodní termín) a když jsem ho doma ukázal, bylo rozhodnuto!!! Někdy v léťe 2003 jsem pořídil Olympus 720UZ a začal jsem fotit vše co mě přišlo do cesty :)
Milan Šurkala (3381)|17.7.2009 18:16
Stejně jako v předchozím příspěvku jsem byl párkrát pověřen pořízením rodinného fota stařičkým Zenitem. Jinak pro mě focení začalo digitálem HP 635 (pekelný stroj) a pokračovalo ultrazoomem Panasonic FZ7. Pak už to šlo ráz na ráz, přišlo k tomu i recenzování fotoaparátů, zkouška analogu a vyvolávání fotografie a teď mezi tím tak trochu lítám.
relais (23)|17.7.2009 18:33
Efekta 96.-Kč, r. cca 1962, 6x6.
relais (23)|17.7.2009 18:34
Oprava, Kčs
rousini (738)|17.7.2009 18:41
Já začínal s Practicou MTL5, objektiv Pentacon 50/1,8. Jednou za uherský rok ji vyhrabu z krabice otevřu a kochám se střiháním uzávěrky a sklápěním zrcadla. Krásná mechanická věc. Už tenkrát jsem přemýšlel o sehnání asi největší klasiky - Flexaretu...
Další už byl automat na kinofilm a pak digitální mýdlová krabička. Z toho už nedýchá ten dojem solidnosti, takový šidítka...

Milane mohl bys nám se svýma zkušenostma popsat jaký je rozdíl v originálním obrazovém záznamu mezi analog/digitál zrcadlovkama? Díky a sry za OT.

Edit: relais - na opravu je takový elegantní čudlík ;)
Milan Šurkala (3381)|17.7.2009 20:27
[QUOTE=rousini;3149]
Milane mohl bys nám se svýma zkušenostma popsat jaký je rozdíl v originálním obrazovém záznamu mezi analog/digitál zrcadlovkama? Díky a sry za OT.[/QUOTE]

Moc ti asi nepomůžu. S analogovými zrcadlovkami nemám až tak velké zkušenosti, spíše se věnuju pinholům, vlastnoručně vyrobeným fotoaparátům bez optiky. Vypadá to dost složitě, na každou vývojku, ustalovač jsou přesné požadavky času a teplot, nicméně já to střílím skoro jak mě napadne a celkem to vychází. Mým problémem je to, že fotím přímo na fotografický papír, a tedy s invertovanými barvami. Pak to naskenuju a v počítači invertuju do správných barev. Proto se velmi špatně odhaduje výsledný jas fotografie. Bratr však převzal taťkův Zenit, používá film Kodak TRI-X 400 a vývojku Rodinal. S upravenými postupy pro co největší kontrast s tím dosahuje velmi zajímavých výsledků. Pokud se to nepřežene, film má mnohem lepší dynamický rozsah než digitál. Skenuju to ve 48bitech (16 bitů na kanál), takže pak je velmi zajímavé, jak neskutečně moc detailů je i v plochách, které jsou na první pohled úplně přepálené nebo podpálené.

Pokud to vezmu s digitálními zrcadlovkami, tak opět musím přiznat, že mé zaměření je spíše digitálně kompaktní, mám rád malé fotoaparáty typu Panasonic LX3, které můžu nosit v kapse. Nicméně několik digitálních zrcadlovek mi už rukama prošlo a nutno říci, že je dobrým nápadem fotit do RAWu. Získáš výhodu většího počtu bitů na kanál oproti JPEG (12-14 bitů proti 8 bitům JPEGu), takže se leccos dá zachránit, připadá mi však, že digitální čipy jsou háklivější na přepaly. V RAWu je pak možnost mnohem více úprav bez ztráty kresby a především snímky nejsou tolik odšumovány a rozmazány. Co teď testuju několik zrcadlovek, překvapuje mě, jak je u středních a vyšších citlivostí (ISO 400+) drastický rozdíl mezi výstupem z JPEG a z RAW. Ve druhém případě je více šumu, ale snímky jsou ostré, fakt ostré, což se o JPEGu říct nedá. Stále mě překvapuje, jak moc barevného šumu zrcadlovky produkují.
FotoZemek (77)|17.7.2009 20:32
Pionýr, prvá fotka vrany na obloze,
Karlos5573 (269)|17.7.2009 21:12
Kompakt Panasonic pár let zpět :-) K těm zrcadlovkám, filmovka je dost v pohodě ale prostě dneska ... je s tím moc práce ten materiál taky něco stojí atd.... Pokud ovšem šumí nějaká zrcadlovka na ISO 400 tak je to dost fuj zrcadlovka.
rousini (738)|18.7.2009 09:20
Milan: Díky za odpověď. Vidím, že s analogem spíše experimentuješ (aparát bez optiky a následné konvertování barev v PC). To je úplně mimo mé laické zaměření. Ani jsem nemyslel tento dotaz jako vývoj mé myšlenky z fóra na koupi nového foťáku, ale jen tak, co má lepší výsledky. Jestli máchání filmu ve vývojce nebo nespočet možností digitálního zpracování.
Ke kinofilmu už bych se asi nevracel. To asi leda experimenty s ČB fotografií a kompletním procesem domácího zpracování.
rousini (738)|18.7.2009 12:27
[QUOTE=FotoZemek;3151]Pionýr, prvá fotka vrany na obloze,[/QUOTE]

Ježíš, teď se mi to vybavilo celé, celé dětství... To byl takovej levnej foťák, snad za pár stovek??? Vlevo od objektivu byla taková chatrná natahovací páčka spouště a film se nezávisle musel přetáčet ručně. Snad nekecám, jen se mi zjevila taková fata morgána po přečtení slova "Pioneer" :D

Ano fotografování nebylo pro každého, resp. každý dosáhl na jiné výsledky. Dnes je fotografování s kompakty pro každého, což by až tak nevadilo, ale horší je, že výsledek... jaksi už někdo vymyslel... :shut
vogon (2)|18.7.2009 22:09
Po ročním základním výcviku s fotoaparátem Etud (nový stál cca 78 Kčs).
mi byl svěřen rodinný klenot - Certo Super Dolina II
Filcka (300)|19.7.2009 13:24
[QUOTE=vogon;3157]Po ročním základním výcviku s fotoaparátem Etud (nový stál cca 78 Kčs).[/QUOTE]

No tak totok je ještě větší maras než moje první Smena 8m...

První cvakance s foťákem jsem si odbyl cca v 8 letech, v 10 letech jsem dostal Smenu 8m, od cca 11 let samostatná práce v temnici s ČB materiálem. Z barvy jsem měl neskutečné bobky a první barevný film jsem nafotil a uďál až někdy v 22 letech...a to už byl focený Zenitem 11. První "digitál" byl Umax Astrapix 420 (dodnes proklínám den, kdy jsem za tuto π-česovinu vyhodil 4,5k...protože fotky z toho lezly ještě horší než z papírového Dirkonu z ABC), pak jsem nějakou dobu s focením pauzíroval, protože mě chytlo natáčení filmů... Svoje oba začátečnické foťáky pořád vlastním a nejpikantnější na tom je, že ačkoli jsou staré jak Metuzalém, furt se s nima dá fotit... :D :D :D
Neregistrovaný (0)|19.7.2009 13:43
Pred ±30 rokmi sa mi dostal do rúk Flexaret neznámeho pôvodu, asi vyradený od armády. Nejakú dobu som sa len pozeral cez zrkadlo na otočený obraz až som ukrkal mamu aby mi zakúpila Fomapan 21 6x6 a dohodla vyvolanie v armádnej temnej komore popri filmoch na tlač nejakého vojenskobolševického oblbováku. Ten zážitok so zjavovania obrazu ma asi chytil. Potom rôzne: beirette, certina, mikroma, exa, zenity, praktiky, medzičasom kamery super8 a 16mm: admira, krasnogorsk, eumig, lomo 215 super 8, pentacony, chinon, minolty, pentax, canony, nikony, sinar a vtedy prišiel digitálny sinar na predvádzačku a odvtedy som film zakladal s iným pocitom. Potom prišiel digitálny Nikon D100 a odvtedy som film zakladal len pár krát a občas mi to príde aj ľúto. To napätie ako to dopadne, či sa na niečo nezabudlo,...
vogon (2)|20.7.2009 00:26
[QUOTE=Filcka;3160]No tak totok je ještě větší maras než moje první Smena 8m... [/QUOTE]

Smena byla podle mého otce pro 7-letého haranta zbytečný luxus - tehdy většina mých vrstevníků fotila s českým dětským fotoaparátem Corina - ta stála (jestli si dobře pamatuji) cca 130 Kčs. Byla taky na 6x6 jako Etud, daleko lépe vybavená, ale v praxi jim z ní vycházely snímky v horší kvalitě než ze sovětského holostroje Etud. :D
Neregistrovaný (0)|20.7.2009 07:54
na názov svojho prvého foťáku sa už nepamätám, kúpil som ho ešte v bývalej NDR. v prepočte ma stál niekoľko stoviek korún. najhoršie zo začiatku bolo správne nastaviť čas a clonu, lebo expozimeter som hneď nemal. vtedy som v podstate nemal ani tušenie ako spraviť fotku. ale s foťákom som si zadovážil aj zväčšovák,tak to bolo kopu experimentovania. nakoniec som s ním spravil veľa fotografií a prebdel veľa nocí pri vyvolávaní fotiak a filmu. druhý v poradí bol úplný automat chinon, ten je stále funkčný. digitálny mám už druhý a uvažujem už o treťom.
Neregistrovaný (0)|20.7.2009 12:39
Asi v 10 ti letech jsem začal fotit bakelitovým Pionýrem a pak Flexaretou, filmy a fotky jsem vyvolával doma v koupelně. S prvním dítětem jsem si pořídil Practica LLC, laboroval jsem i s barvou včetně domácí laboratoře na míchání lázní a zvětšování a podle mínění druhých docela úspěšně. Pak následovala Practica CCA, Practica BX20 se dvěma Zoomy a systémovým bleskem kterou jsem nacvakal několik tisíc snímků, čb. a dia. Před 10ti lety mě přestalo bavit nosit kg výbavy a pořídil jsem si filmový kompakt Pentax. S prvním vnoučetem jsem si pořídil v roce 2002 digi Pentax Optio 330GS a mám jej do dnes. Mezi tím jsem fotil s Panasonic LZ 5 a nyní mám čerstvě Canon G10. Nechce se mi tahat se zrcadlovkou - užil jsem si toho u analogu až až. Preferuji kvalitu, kompaktnost a možnost nastavení podle potřeb. Fotím již většinou dovolené, rodinu, rád si hraji s panoramaty a potvrdilo se mi, že když o focení něco víš, tak i skrabicí od bot se dají odělat slušné fotky:-). Přeji vám dobré slunce, záběry a hlavně radost z fotografování. Jaroslav
dkas (154)|20.7.2009 16:50
Jó, to už je dávno... Jako rodina jsme měli Flexaretu, ale já se na tobál šáhnout. Už ani nevim, ale když jsems tim něco zkoušel, nějak jsem tomu nerozumněl. Pak jsme s bráchou dostaly každej jednu Smenu. Tak jsem fotil na různých školních výletech a když jsme někde šli na výlet. Pak jsme to s bráchou porovnávali :) Nějakou dobu, když jsem poznal, že Smena je na nic, jsem nefotil a pak si koupil filmovej automat Olympus. Nějak jsem nechápal, proč si brácha koupil zrcadlovku, k čemu je to jako dobrý :D No a pak jsem si koupil Minoltu Z1, se kterou následovalo učení... Jenže mi po pár letech přestala stačit a tak následovalo zrcadlo, se kterým cvakám dodnes...
HimiX (187)|21.7.2009 08:43
po dedovi Prakticka s nejakym peknym skledm od pentaconu... pak jsem dlouho, dlouho nefotil /krome rodinnych snimku/ a pak najednou jsem si koupil fuji f6500fd a uz to slo raz na raz, pak mi prestal stacit a koupil jsem dslr pentax k100d a nedavno, protoze je dslr moc velka jsem koupil jeste panasonic lx3...
Karlos5573 (269)|21.7.2009 11:28
[QUOTE=HimiX;3166]koupil jsem dslr pentax k100d a nedavno, protoze je dslr moc velka jsem koupil jeste panasonic lx3...[/QUOTE]

Tos ještě v ruce neměl můj Canon :-D Nechápu proč každému vadí velikost :)
Juravsetin (3)|22.7.2009 11:10
Jako první se mi asi v 7 letech dostal do ruky měchvý AGFA 6x9, pak následovala klasika Pionýr. Po letech jsem zakoupil Zenit "B" a taky nějaký čas SOKOL II. V r. 1996 následoval 1. kompakt Samsung 70. Zenit i Samsunga mám dodnes. V r. 2004 1. digitál HP 735. S ním maximální spokojenost do té doby, než jsem zjistil, že KODAK dělá digi s videem 640x480 a přišel KODAK. Byl to DX 7440, velice slušný kompakt se skvělým objektivem, 4x ZOOM, manuální nastavování a pod. Nyní mám Kodak Z 1015IS a prozatím maximální spokojenost. Video slušné a možnost zoomovat během natáčení.