Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přechod z Canonu 450D na novější model a vyšší třídu

Xamantha (11)|12.8.2016 13:13
Ahoj,

obracím se na vás s prosbou o radu při výběru nového foťáku. Mám sedm let zrcadlovku Canon 450D (moje první zrcadlo) a objektivy Sigma 17-70mm f/2.8-4 a portrétový Canon 50mm 1:1.8. Ráda bych se posunula někam dál, vyměnila tělo foťáku a pořídila další objektiv, protože čím dál víc vidím limity, které moje vybavení má.

Na současném těle foťáku postrádám hlavně toto:
1. větší citlivost (450D má nejvyšší ISO 1600 a to už opravdu hodně šumí a já relativně často fotím po večerech s nízkým umělým osvětlením bez blesku, takže mi vyšší citlivost chybí)
2. tlačítko náhledu hloubky ostrosti (pořád zápasím se správnou ostrostí krajin a tohle by mi mohlo pomoct)
3. možnost natáčení videa (není to nutnost, ale hodí se to)
4. GPS modul

Pokud jde o objektiv, tam mi chybí hlavně:
1. možnost fotit výpravné krajinářské fotografie (širokoúhlý zoomovací objektiv)
2. kvalitnější portréty s větší hloubkou ostrosti (tj. teleobjektiv s ohniskem alespoň 85mm)

Fotím hlavně krajiny, portréty, nic speciálního, ale hodně mi záleží na dobré světelnosti a ostrosti.

Ačkoli mám Canon ráda, tak vzhledem k tomu, že uvažuju o výměně těla i objektivu, nebráním se ani přechodu na Nikon a jeho objektivy. Můj brácha má Nikon 90 a širokoúhlý zoomovací objektiv Nikon 16-85mm f/3.5-5.6 a jeho fotografie jsou ve srovnání s mými úplně někde jinde... Samozřejmě, že není rozdíl jen v přístroji, ale hlavně v šikovnosti fotografa, přesto mne ten rozdíl zaráží.

Cenově bych se ráda vešla do 35 tisíc (tělo + objektiv), ale pokud to je nereálný, nechám se vyvést z omylu :-).

Budu ráda za jakékoli rady a tipy.

Lenka
kolyy (1542)|12.8.2016 14:25
Ohľadom konkrétneho modelu tela nechám poradiť iných, ale nedáva mi príliš zmysel to, čo Ti chýba na objektívoch:

1) širokouhlý zoom - predsa máš Sigmu 17-70mm. Ten Nikon začína na 16mm, a rozdiel medzi 16mm na Nikone a 17mm na Canone nie je zas tak výrazný, aby to bolo "úplně někde jinde".
2) portrétny objektív - predpokladám, že požiadavka je na menšiu hĺbku ostrosti, nie väčšiu (to by stačilo pricloniť). Canon 50mm F1.8 má ohnisko ekvivalentné 80mm na plnoformáte, čo je opäť minimálny rozdiel oproti 85mm. S F1.8 celkom iste dokáže krásne rozmazať pozadie.

Inak povedané, mne sa zdá, že objektívy, ktoré máš, dosť dobre pokrývajú Tvoje požiadavky - aspoň tak ako ich popisuješ.
Xamantha (11)|12.8.2016 16:07
Ahoj, moc díky za reakci. Bála jsem se, že se ukáže, že v tom trochu plavu, a je to tady :-).

S portrétovým objektivem Canon 50mm F1.8 jsem celkem spokojená. Chybí mi u něj ale stabilizace obrazu a celkově bych využila spíš telezoom. Jaký by byl ekvivalent tomuto objektivu od Nikonu? Pokud jde o Sigmu 17-70mm, v krajinářské fotografii má podle mě opravdu horší výsledky než Nikon 16-85mm. Připadá mi, že krajina není tak ostrá, ačkoli používáme stejnou clonu a ostříme stejně.

Myslíš tedy, že bych měla investovat pouze do nového těla od Canonu?

Lenka
Hanse (206)|12.8.2016 16:31
Co se týče ostrosti, tak roli může hrát, že každý objektiv se chová jinak - optimální výsledky mohou být u sigmy i nikonu na jinou clonu (některé objektivy je třeba více zaclonit, naopak u některých se dříve projeví difrakce, takže při vyšším zaclonění je obraz "měkčí")
kolyy (1542)|12.8.2016 17:14
[QUOTE=Xamantha;42868]Myslíš tedy, že bych měla investovat pouze do nového těla od Canonu?[/QUOTE]

Tak ja nemám ani Canon, ani Nikon, takže sa môžem vyjadrovať iba všeobecne. Pokiaľ nie si spokojná s ostrosťou Sigmy, tak je to niečo iné, ako že nie je dostatočne širokouhlá. Každopádne ten objektív nemá zlé recenzie, oproti Nikorru 16-85mm nevyzerá nejako výrazne horšie a má jasnú výhodu na strane svetelnosti, t.j. je lepší do slabšieho svetla a na mazanie pozadia. To, že výsledky sú horšie, môže byť aj telom. Predsa len Tvoj 12Mpx Canon už je dosť za zenitom.

Čo sa týka Canonu 50mm F1.8, tak ekvivalent u Nikonu je 50mm F1.8 ;) Stabilizáciu nemá ani jeden, ono na portréty to nie je príliš treba. Stabilizované portrétne objektívy sú však u iných výrobcov (Sony a Panasonic), niektorí majú aj stabilizáciu v tele (Olympus, Pentax, niektoré modely Sony a Panasonic).

Telo máš naozaj staré, takže vidím pre Teba dve možnosti:

1) Zostať pri Canone, nechať si objektívy a kúpiť iba nový foťák.
2) Zmeniť systém úplne, predať všetko a kúpiť nové telo aj objektívy.

Prvá možnosť Ťa vyjde lacnejšie, prípadne si môžeš dovoliť za rovnakú cenu lepší foťák. Preto by som si ja osobne vybral druhú možnosť iba v prípade, že by som si bol naozaj istý, že potrebujem nové objektívy alebo pri Canone nedostanem to čo potrebujem.

Druhá voľba Ti dá možnosť si všetko premyslieť od začiatku a zvoliť celý systém nanovo. Potom existuje viac možností, okrem zrkadloviek od Canonu a Nikonu sa môžeš pozrieť aj na Pentax alebo zvážiť niektorý z bezzrkadlových systémom (Sony, Fuji alebo M43).
Xamantha (11)|12.8.2016 18:21
Děkuju za podrobnou odpověď a vysvětlení. To, co mě vede k Nikonu, je bohužel i cena za tělo. Když dám vedle sebe relativně srovnatelná těla, Nikon D7100 a Canon 80D, je tu rozdíl skoro 8 tisíc ve prospěch Nikonu.
Sakini (1174)|12.8.2016 20:26
Nespokojenost s tělem je logická. Správně ovšem vidíš i nedostatky Sigmy 17-70 (podle všeho předchozího modelu, ne toho posledního). Ten objektiv má své slabiny, a ta hlavní je jednoznačně 17 mm, kde kresba v krajích je měkká i po přiclonění, a navíc je tam opravdu hodně aberace. Ani ta lepší světelnost není úplná výhra, 2,8 na konci je v podstatě k ničemu kvůli vinětaci a měkkosti kresby, ideální výsledky jsou typicky na F5.6-8. Nikon 16-85 má podstatně vyrovnanější výsledky, a určitě je v reálu ostřejší, a to i pokud oba objektivy budeš porovnávat na Nikonu (nejsem sám kdo upřednostnil 16-85, i tady s tím už kdysi jeden uživatel bojoval). Ekvivalentem u Canonu je 15-85, který je opravdu slušný (na rozdíl od podprůměrného 17-85). Pokud bys tedy chtěla zůstat u Canonu, padesátku si můžeš nechat, a potřebuješ tělo a univerzál. Rozpočet je docela dobrý, ovšem 80D je přece jen zatím drahá, i když vypadá dost slibně. 70D se Sigmou 17-50/2.8 vyjde na 35, pro sedmdesátku mluví pokročilé ovládání a dobré video, a 17-50/2.8 je velice ostrá a schopná. Pro pokračování s Canonem navíc mluví jedna krajinářská věc - objektiv 10-18, levný a přitom vynikající širokáč který zatím v té ceně nikdo nemá. Levnější variantou k 70D (a možná i lepší) je 760D, který se rovněž dá koupit s 17-50/2.8, má nový senzor a není úplně amatérský. Případně můžeš koupit jen tělo a k němu 15-85 pokud chceš něco ostrého a přitom univerzálnějšího, jsou tam teď cashbacky.
Každopádně počítej s tím, že delší světelný objektiv na portréty budeš muset řešit sólově, v univerzálním zoomu ho nedostaneš protože nic takového není. Bude to chtít nějakou 85/1.8 nebo něco podobného. Vím že Canon 50/1.8 se nedá moc používat plně otevřený, že obvykle je měkký a potřebuje přiclonit, takže pak tolik nemaže, ale to už pak chce specializovaný portréťák, případně delší světelný zoom s f2.8.
U Nikonu je volba jasná, D7100 - profi tělo s výkonným ostřením, detailní ostré snímk, malá vyrovnávací paměť ti asi vadit nebude, jen občas budeš bojovat s vodníkovou pomstou (v lese poznáš jak umí táhnout do zelena).K němu můžeš pořídit 18-140, 16-85, Tamron 17-50/2.8 (se Sigmou bych teď byl opatrný, Nikon momentálně firmwary zneschopňuje jejich objektivy na svých tělech). Nikon má i svou levnou světelnou padesátku a dostupnou 85/1.8.
A ještě bych se podíval na Pentax K-70. Senzor s velkým rozlišením, 100% hledáček, utěsněné odolné tělo, stabilizace v něm (takže stabilizované máš všechny objektivy co nasadíš), nejrychlejší závěrka ve své třídě. Je to opravdu zajímavý model ve své třídě, lépe vybavený než konkurence. Jako univerzální zoom může nasadit Tamron 17-50/2.8, Sigmu 17-50/2.8 nebo Pentax 17-70/4 (horší dostupnost, ale dobrý rozsah a opticky schopný). Jinak Pentax je vyhlášený výbornými kompaktními pevnými skly, 50/1.8 je velice levná, a je možné použít i mnoho starších světelných objektivů.
To je o zrcadlovkách, pak jsou ještě bezzrcadlovky, pokud se o nich budeš chtít něco dozvědět řekni. Všeobecně ovšem musíš počítat s tím že zatím ještě pořád jsou dražší, a to hlavně co se týče opticky lepších zoomů.Na druhou stranu na tvé focení bych si troufl tvrdit že zrcadlovka nutně potřeba není.

S GPS teď u pokročilých foťáků moc nepočítej, je to spíš výjimka, ale někdy je možné geotagovat z mobilu přes wifi (to umí třeba Fujifilm).
Petr Be. (211)|12.8.2016 20:45
Každý to máme jinak.
Za 22-24000Kč se dá sehnat lehce jetý Nikon D600, což je úplně jiný svět, co se surové kvality snímků týká. Problém je, že snímač není jediné, co dělá fotku, a určitě existují těla, kde to jde snáze, nehledě na kvalitu výstupu. A zrovna tady Nikon D7100,7200 a i novější modely Canonu 750D a 760D umí víc.
Rozhodování máš těžké, jako vždy, to se musí nechat. Po zkušenostech bych asi doporučil některý z Nikonů, pokud moc neplánuješ práci s LiveView. Tam je Canon znatelně dál.
Přiznám se, že jsem po nákupu D600 v takovém podivném stavu - mám tělo, které kvalitou výstupu v té ceně nejde překonat, a fotoaparáty s crop snímačem se na to ještě pět let jistě chytat nebudou, nicméně už to není tak příjemná práce, a zábava, do které by se mi chtělo, tak jako s kvalitativně horším, ale uživatelsky přívětivějším systémem. Když už nějakou zrcadlovku máš, a chceš upgradovat, asi víš co přesně potřebuješ. Pak není problém projet specifikace a videa z používání, aby bylo jasno.
Xamantha (11)|13.8.2016 11:31
Moc díky za pomoc při výběru. Je to fakt moc nápomocné číst si vaše zkušenosti a názory. Zatím se přikláním k variantě přechodu na Nikon, konkrétně na Nikon D7100. Společně s nikoňáckým objektivem 18-140mm stojí cca 30 000,-. Když si k tomu pořídím portrétový Nikon 50/1.8 jako alternativu canoňáckému, budu na 36 000,-. K tomu Nikonu mě táhne krom jiného i menší váha a o něco menší velikost (přece jen 450D byla lehounká a malinká).

Dívala jsem se na výkup zboží ve Fotoškodě a vychází mi z toho, že kdybych prodala svoji dosvadní výbavičku, mohla bych získat aspoň 7 500,- zpátky. Samotný Canon 450D + setový objektiv vykupují za 2 300,-, za Sigmu 17-70mm bych mohla dostat až 4 500,- a za portrétový Canon směšných 800,-. Napadá vás, kde by se dalo tohle všechno prodat výhodněji? Máte zkušenosti s výkupem v Aaronu apod.? Díky moc za vše.
Hanse (206)|13.8.2016 12:16
S prodejem do bazaru nemám zkušenost, ale možná by stálo za to optat se v megapixelu https://www.megapixel.cz/
Sakini (1174)|13.8.2016 19:30
Dobré je podívat se na bazar Paladixu jakožto největší fotobazar na našem internetu, a zhodnotit šance na prodej a možnou cenu. Na požadovaných cenách a stáří inzerátu je dobře vidět, co je možné.
450D je poměrně dost, včetně seťáků, a za pět tisíc a víc jsou neprodejné i v dobrém stavu. Prostě jsou dostupné mnohem lepší modely, a víc než 3500 bych neočekával. Padesátka byla vždycky laciná a má ji každý, maximálně 1500 pokud se má prodat rozumně rychle. Nejvíc by se dalo vymáčknout z 17-70, je jich docela dost ale za přehnané ceny, šest tisíc by mohl být dobrý začátek a za pět a půl by šla určitě.
Megapixel ani další ti nedají vícnež Škoda, všichni mají stejnou logiku aby ještě vydělali. Na 450D mi u Megapixelu vyšla pouhá tisícovka, prostě je to příliš retro.
milan.44 (29)|3.1.2017 19:32
No já jako laik, tak jen takovou technickou protože mě nákup zrcadla teprve čeká, ale vzhledem k tomu , že slečna/paní Lenka v bodu 3 zmiňuje i natáčení videa byť asi okrajově, tak D7100 nemá výklopný displej , který může být přínosem a to nejen u videa. Já se mimo jiné myšlenkou D7100 také zabývám ale že nemý výklopný displej... Já ho mám třeba u současného UZ od Canonu a přiznám se, že je hodně návykový..
Xamantha (11)|16.4.2017 15:52
Ahoj, tak jsem nakonec vše z finančních důvodů přehodnotila a momentálně se přikláním k variantě nákupu Canonu 70D (tělo) a ponechání současných objektivů. Doufám, že nebudu zklamaná. Na Nikonu mne totiž nejvíce lákaly právě živěší barvy, i ta vodnická zelená :-), o které tu psal Sakini.
Sakini (1174)|16.4.2017 22:35
Hmmm, ne že by 70D generálně byla špatná volba, ale Canon s tím mezitím pohnul a nemůžu nepoukázat na nové modely s novým senzorem a ostřením, které vypadají velice slibně. Takže předtím ještě mrkni na 800D a 77D. Sedmdesátka je lepší co se týče hledáčku a výdrže baterie, ovšem i tyhle nové modely budou masivní zlepšení proti 450D, a senzor s procesorem mají lepší než 70D. A to se dost pravděpodobně mnohem víc projeví na výsledku než hledáček s větším zvětšením nebo o něco vyšší výdrž baterie (která ale i u nových modelů je naprosto dostatečná).
Xamantha (11)|17.4.2017 18:32
Sakini, moc díky. 77D i 800D vypadají velmi dobře a cenově nejsou o moc dražší než 70D. Ta po letmém porovnání s oběma modely opravdu vychází technicky o něco hůř. Navíc jsou 77D i 800D výrazně lehčí, což velmi ocením. Na několik měsíců jsem z toho vybírání fotoaparátu vypadla a jak vidím, je pořád něco nového. Jdu zkoumat! :-)
Xamantha (11)|27.6.2017 20:16
Ahoj, ještě jednou všem děkuji za rady. Zítra jdu konečně koupit Canon 77D - tělo. Kromě toho, že mi vyhovuje svými parametry, perfektně mi sedí v ruce a velikostí a vahou se vyrovná stařičké 450ce. Pokud jde o objektiv, se Sigmou, co mám, spokojená nejsem. Dělá přesně to, co popisuje Sakini:
[QUOTE=Sakini;42874]Správně ovšem vidíš i nedostatky Sigmy 17-70 (podle všeho předchozího modelu, ne toho posledního). Ten objektiv má své slabiny, a ta hlavní je jednoznačně 17 mm, kde kresba v krajích je měkká i po přiclonění, a navíc je tam opravdu hodně aberace. Ani ta lepší světelnost není úplná výhra, 2,8 na konci je v podstatě k ničemu kvůli vinětaci a měkkosti kresby, ideální výsledky jsou typicky na F5.6-8. Nikon 16-85 má podstatně vyrovnanější výsledky, a určitě je v reálu ostřejší, a to i pokud oba objektivy budeš porovnávat na Nikonu (nejsem sám kdo upřednostnil 16-85, i tady s tím už kdysi jeden uživatel bojoval). [/QUOTE]
Zvažuju tedy koupi objektivu CANON EF-S 15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM, případně nějakou alternativu...?
Sakini (1174)|27.6.2017 21:06
Pokud potřebuješ tenhle rozsah, je to dobrá volba s jistotou kompatibility, určitě schopný objektiv který dokáže být solidně ostrý. Každopádně doporučuji dobře vybírat a při koupi pečlivě vyzkoušet, přece jen patří do starší generace kde byly odchylky kvality, ale dobrý kus nezklame. Jsou tam nějaké alternativy třetích výrobců, kompatibilita by neměla být problém, ale objektiv od Canonu je sichr protože 77D bohužel nemá mikroadjustment ostření. Pokud by stačilo ohnisko do 55 mm, Canon 17-55/2.8 je jen o trochu dražší než 15-85, světelnost hodně umožní a ostrost je výborná. Pro ty milimetry navíc je 15-85 nejlepší řešení, není dokonalý ale nemá žádnou vážnou slabinu, rychle ostří a dobře stabilizuje.
Xamantha (11)|1.7.2017 16:44
Děkuji, momentálně si užívám staré Sigmy na novém těle - je to opravdu rozdíl... Měla jsem svoji starou 450D moc ráda, ale ten obrazový výstup z 77D je opravdu o něčem jiném. Dobrá volba! :-)
Xamantha (11)|27.7.2017 22:01
Ahoj, ještě jednou díky za všechny názory a připomínky. Měla bych ještě jednu prosbu. Podařilo se mi rozbít starý objektiv CANON EF 50 mm f/1,8 II. V servisu chtějí za opravu 1200,-. Zvažuju, zda ho nechat spravit, nebo raději koupit novější model CANON EF 50 mm f/1,8 STM, případně úplně jiný typ. Má tento objektiv v dané cenové kategorii vůbec konkurenci?

Lenka
Sakini (1174)|27.7.2017 22:38
To určitě nemá, ani v STM verzi. Tu bys ostatně měla zvolit, je modernější jak opticky tak hlavně mechanicky, ostření je mnohem tišší a umožňuje i okamžité manuální doostření. Vzhledem k ceně by to neměl být problém připlatit si.