Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

má cenu ještě kupovat foťák kolem 5000?

strosm (2)|17.8.2016 11:12
Ahoj, uvažuji o koupení nějakého levnějšího kompaktu, ale dočetl jsem se už na několika místech, že dnešní kompakty kolem 5000 už nejsou lepší než smartfony. Já mám průměrný novější smartfone za cca 4000. Má cenu ještě investovat těch cca 5 tisíc do kompaktu, přinese mi to lepší fotky? Chci fotit hlavně na dovolených a výletech - krajina, sem tam selfíčko, tj. nic speciálního. Rád bych aby se to trochu chytalo i za horšího světla, což je bolest mobilu. Případně pokud by to fakt stálo za to, tak možná kompakt za 6 či 7 tisíc, ale určitě ne víc. Jestli je ale kompakt v týhle cene stejnej jako mobil, tak na to asi kašlu. Co myslíte?
Kikiris Kakabus (61)|17.8.2016 11:47
Jestli se nechceš ve focení posunout někde dál a snímat to, co jsi uvedl výše, tak zůstaň u toho mobilu. Za horšího světla ti moc nepomůžou ani kompakty za 7litrů. Pokud by jsi chtěl ten posun k lepšímu, tak se podívej do bazaru na nějaký už lepší systémový kompakt, či bezzrcadlovku. Za 6-7000 by jsi snad něco našel.
strosm (2)|17.8.2016 12:55
A co mi tedy vlastně ten foťák za cca 5000 nabídne navíc oproti telefonu za ještě míň peněz? Opravdu jen ultrazoom? Jinak nic? Konkrétně se zamýšlím jestli by stál za to Nikon Coolpix S7000. Ale jen čistě kvůli zoomu bych to kupovat asi nechtěl...
Hanse (206)|17.8.2016 13:38
Přinese navíc především ten zoom, ale pro zachování použitelné obrazové kvality, tak s" menším" rozsahem... ultrazoomům v této cenové kategorii bych se obloukem vyhnul - jeden jsem měl a výsledky byly horší než s předchozím letitým kompaktem (neostrost na jakoukoliv clonu, nic moc kontrast fotek, atd.). Dál u některých kompaktů možnost používat poloautomatické režimy (jestli plánujete fotit na automat a neřešit to, tak pro vás zbytečnost). Co se týče obrazové kvality, tak to nedokážu odhadnout, jestli byste si pomohl.
Bohužel doby, kdy šlo koupit kompakt za rozumné peníze se slušným výstupem a dokonce i hledáčkem, jsou už pryč.
Kikiris Kakabus (61)|17.8.2016 14:38
Jak už jsem zmínil výše, pokud neočekáváš, že se budeš focení věnovat více, tak to ani dále
neřeš a foť si mobilem. Kompakt za pět tisíc ti proti mobilu nepřinese skoro nic navíc. Trošku
zazoomuješ a možná o něco výkonější blesk.Takže jestli budeš požadovat slušný obrazový výstup
tak budeš muset sáhnout hlouběji do peněženky 10,000-15,000. Samozřejmě může někdo oponovat
tím, že dobrá fotka se dá pořídit čímkoli.To je samozřejmě pravda, ale jen částečně. Dá se pořídit
akčnější záběr (nemíním tím sport) mobilem, nebo laciným kompaktem v dostatečné kvalitě? Nebo
za horších světelných podmínek? O tom vážně pochybuji, i když vyjímky můžou být. Pokud by jsi
měl zájem, tak ti můžu odprodat svůj Panasonic DMC-LX5, je ve velmi dobrém stavu, beze známek
použití.
kikapu (52)|18.8.2016 09:17
Smysl má, ale z bazaru.