Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lehký a skladný stativ

Aillas (3)|22.8.2016 20:57
Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu při výběru stativu. Hledám lehký a skladný stativ především pro focení v horách, kde by se mi s objemným a těžkým heblem nechtělo tahat. Fotoaparát mám momentálně Panasonic GM1, později to bude možná Nikon DL24-85 nebo Panasonic LX200, takže vše do 0,5kg. Cenový limit bych viděl cca 2000 Kč. Budu rád, když to bude míň, ale dá se s ním hýbat i směrem nahoru.
Ve stativech se vůbec nevyznám, takže jsem jen proletěl parametry a vypadlo mi několik možností:
Hama Star 75: 620 g, složený má 42,5 cm, cena 290 Kč :-)
Velbon EX-230: 740 g, 44 cm, cca 800 Kč
Manfrotto Compact Light: 841 g, 40 cm, 1100 Kč
Velbon P-MAX: 800 g, 35 cm, 1300 Kč
Dá se některý z nich doporučit nebo byste sáhli po něčem úplně jiném? Předem díky za veškeré postřehy.

EDIT: Doplnil jsem odkazy na stativy. Ceny, které jsem uvedl v příspěvku neodpovídají těm z odkazů, ale uvádím takové, za které by měly jít stativy sehnat.
Hanse (206)|22.8.2016 22:11
mám tento https://www.czc.cz/manfrotto-off-road-modra/181531/produkt a jsem s ním spokojen
Zkoušel jsem s ním fotit expozice v řádu desítek sekund i fotky ve větru kratší expozice a vše v pohodě. Jediná potíž je, že rozkládání a skládání zabere trochu déle času (doporučuju juknout na youtube, ale není to žádná tragédie - stačí trochu cviku), na druhou stranu mi přijde stabilní (jedná se o můj první stativ, tak nemám s čím porovnat).
Begy_cz (537)|23.8.2016 08:05
u těchle stativů bych doporučil se porozhlédnout po kulové hlavě.
Tyhle mají totiž plastový hlavy, který jsou neuvěřitelně "gumový" a mají řadu všelijakých vůlí.

relativně požitelně vypadá ten Manfrotto.

Jako další si uvědom maximální výšku, 131cm je celkem málo - a to předpokládám bude i výška s vysunutou středovou tyčí - což u těchle malých a lehkých stativů ubere celkem dost na stabilitě.
Aillas (3)|23.8.2016 08:59
Ten Manfrotto OFF ROAD nevypadá zle. Váha super (650 g) a nemá středovou tyč, takže by mohl být stabilní. Jen je tedy ještě nižší než ostatní a složený naopak celkem dlouhý, což by se ale asi přežilo.
Můžete případně doporučit nějaký podle vás solidní, byť třeba trochu těžší? Zase bych nechtěl jít za každou cenu jen po váze, pokud by pak měl být stativ k ničemu.
Hanse (206)|23.8.2016 15:59
Ten manfrotto OFF ROAD je sice "nižší" papírově, ale od maximální výšky doporučuju výšku středové tyče, například ten Manfrotto Compact Light má max. výšku 131 cm s vysunutou středovou tyčí, ale dle údajů výrobce se zasunutou středovou tyčí (ve větru prakticky nutnost) výrobce udává výšku pouze 103 cm - proto má také OFF ROAD větší délku ve složeném stavu (ale prakticky do hor o 20 cm navíc)

Není to tak dávno, co jsem řešil výběr stativu a osobně bych se vyhnul stativům HAMA a Velbon Ex řadě a všeobecně levnějším stativům s podpěrami (aká ten velbon ex nebo hama) - co jsem se dočetl/dosledoval na youtube, tak nejsou příliš stabilní
Begy_cz (537)|23.8.2016 16:24
tak co člověk - to názor :)
Pro stabilitu jsou zase rozpěrky rozhodně pecka. Ono musíš rozlišit stabilitu nohou a pak hlavu.

Zkoušel jsem D7000 + Tamron 70-300 na prodejně na všelijakých stativech a rozhodně byly i levný hujdy s rozpěrkou co se týče stability obrazu nejlepší - tedy pokud pominu poctivý kusy "železa" i když v bratru +- za 15tis :D
Osobně mě hrozně zklamaly karbonový, ty se bez zátěže třásly asi nejvíc a nejdýl.

Tedy... objektiv jsem měl na 300mm a zkoušel jsem do statvivu ťuknout prstem nebo vedle něj dupnout - pak jsem sledoval za jak dlouho se obraz uklidní.
Aillas (3)|30.8.2016 19:15
Nakonec jsem pořídil stativ Triopo C-158 a hlavu Triopo B-1 s tím, že stativ případně časem vyměním, pokud nebude vyhovovat. Lehký nakonec moc není, ale snad bude stabilnější než ty, o kterých jsem uvažoval. Nakonec jsem se rozhodl pořídit nějaký s vodováhou přímo na stativu, ale nenašel jsem za rozumnou cenu žádný, který by ji měl a zároveň měl nohy otočné o 180°, aby byl skladnější. Jak řešíte vyrovnání středového sloupku pro panoramata, pokud nemáte na nohách stativu vodováhu?
z-b (89)|1.10.2016 17:18
Ultralehký stativ na úkor stability.


Také řeším stativ, ale potřeboval bych něco opravdu lehkého, vysunutelného do výšky cca 1,3metru . S video hlavou pro plynulé otáčení. Hlavu, která umí aparát zvednout na výšku nepotřebuji. Hmotnost co nejmenší, co třeba 500gramů komplet i s hlavou, možná i méně. Vím že to je spíš nic moc, než něco, ale lepší nějaký stativ něž žádný. Už mě nebaví točit pořád ze země, nebo z pařezů či kamenů.
Nevíte o něčem použitelném ? Cenu tak do 5-7 tisíc.
TSlaby (21)|29.10.2016 15:59
Dobrý den,

chtěl bych si pořídit první stativ. Cenovku jsem si stanovil na nějakých cca 2000,- Kč, raději bych nějaký lehčí, ale nějakou váhu zvládnu, žádné tůry s ním chodit nebudu. Mám to pro EOS 700D s maximálně 55-250 IS STM od Canonu. Fotit budu hlavně krajinu, portrét a pak také statické objekty v exterieru. Nevím jistě, jestli kulovou nebo 3D hlavu. Předběžně jsem se díval například na Triopo C-258 + KJ-2, Triopo M130 + KK0S, Velbon P-MAX, Vanguard Alta CA 203APH nebo Vanguard Espod CX 203AGH. Můžete mi některý z nich doporučit, případně klidně i jiný.

Děkuji