Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: 400 Mpx a Helios

Neregistrovaný (0)|17.9.2016 21:03
Tazatel: Jan

Znění dotazu: Přečetl jsem si poslední článek o megarozlišení a schopnosti starých objektivů. Rád bych si to dal do souvislosti se skutečně vytištěnou fotografií. Mně osobně se líbí zapaspartované fotky velikosti např. 23x15 cm. Znamená to tedy, že při tisku 300 DPI mi na to stačí stará 6 Mpx zrcadlovka. A technická kvalita snímku se bude zlepšovat pouze s modernějšími snímači, procesy a optikou. Zvýšené rozlišení až do nebeských výšin to v tomto případě nijak neovlivní, bych si myslel.
Petr Be. (211)|17.9.2016 21:25
Nejsem si jistý, co jste tím myslel, ale dovolím si tvrdit, že to tak v reálném světě nepracuje. Zaprvé, klasický obrazový snímač s bayerovou nebo xtrans maskou nepodává plné barevné rozlišení. Malé detaily jsou likvidovány. Pokud byste chtěl dokonalou fotku, pravděpodobně byste musel použít rozlišení minimálně dvojnásobné, a foto pro tisk pak převzorkovat- zmenšit.

Další věc je, že vždy uvažujete celý snímek. Není prostor pro výřezy. Na 6MPx snímači si to bez značné ztráty kvality nemůžete dovolit. Na snímači s vysokým rozlišením ano. Pak byste v principu do možností snímače a optiky mohl používat výřez jako "zoom". Pro lidi co fotí makro, wildlife a hvězdy, to rozhodně má svou cenu.