Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 3 z 11 PrvníPrvní 12345 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 31 až 45 z 164

Téma: Panasonic GX80 - moje skúsenosti

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Teda v rezime priorita Clony sa da nastavit min. cas napr. 1/125 a pre Limit ISO napr. 3600 mi bude fotak podla svet. podmienok a zvolenej clony davat Auto ISO?
    Áno, takto to funguje napríklad pri Fuji alebo posledných modelov Sony, ale u Panasonicu to stále chýba, aj keď by to bolo ohromne užitočné. Keď fotím s Fuji, používam na viac ako 99% iba tento jeden mód, keďže mi dáva dostatočnú kontrolu nad všetkými troma parametrami (clona, najdlhší čas, maximálne ISO). Na funkčnom tlačítku mám nastavenie max.času pre Auto ISO, ktorý mením podľa situácie - napr. pre statickú scénu 1/15s, pre ľudí 1/125s.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Ahaaa, ja som si myslel (podla popisu) ze to mam aj GX80. No skoda, ale dobre ze som si to overil.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

GX80 Ti nedá možnosť nastaviť ten limit pre čas. Ten je buď 1/60s v režime "Auto ISO" a skracuje sa podľa situácie na 1/125s pri "iISO". V oboch prípadoch je to závislé aj na ohniskovej vzdialenosti, takže pre telefoto sa ten limit pre čas skracuje ako obrátená hodnota ekvivalentnej ohniskovej vzdialenosti (napr. na 100mm, teda 200mm ekvivalent, je to 1/200s). Oboje používam pre bežné situácie, ale ak človek potrebuje podstatne kratší alebo dlhší čas, tak musí hľadať inú cestu okolo. Možnosti ako to riešiť som popísal tu:

http://www.digimanie.cz/forum/showth...3085#post43085

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Ano, cital som, akurat, mozes mi prosim odpovedat na moju otazku z prispevku c. #207 v tom vlakne?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    V M nefotim zatial. Z toho co si popisal (s mojou LX7) sa mi najviac pozdava tradicna cesta (zvlast aj v zhorsenych svet. podm.). Preco je dost neprakticka?
    Co tu prehliadam?
    Prepáč, prehliadol som to. Vnímam to ako nepraktické kvôli tomu, že neviem priamo určiť aký presne čas potrebujem. Ak je napríklad v nejakej situácii pre mňa limit 1/500s, tak namiesto toho aby som to priamo nastavil, tak musím dvíhať ISO, kým to tam nemám. A samozrejme ak sa svetelné podmienky zmenia, vyjde mi iný čas, takže musím ISO zase korigovať. Vo finále sa miesto podstatnejších vecí neustále hrajem s ISO. Tým nehovorím, že to pre niekoho nemôže fungovať prijateľne, veď tradične sa ISO fixovalo manuálne.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Ano, mas pravdu. Presne furt sa musim d-r-.-.-t s tym ISOm, miesto toho aby som sa venoval kompozicii, uhlu zaberu, atd..
    Nastastie sa tak deje len v horsich svet. podmienkach kde tak casto nefotim (snazim sa nafotit kym je este dobre svetlo)

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

kolyy - nemáš náhodou otestovanú dual - stabilizáciu čo sa týka zásahu do detailov/rozlíšenia v 4K ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    kolyy - nemáš náhodou otestovanú dual - stabilizáciu čo sa týka zásahu do detailov/rozlíšenia v 4K ?
    V praxi som nijakú degradáciu som nepozoroval, ani pre to nevidím dôvod. Pre Teba som však vymyslel aj formálnejší test - natočil som rovnakú testovaciu scénu bez stabilizácie na statíve a so stabilizáciu z ruky. Použil som 4K Photo, natočil pár sekúnd videa a extrahoval fotku. Použitý bol objektív 15mm F1.7, ktorý nemá OIS, ide teda čisto o test stabilizácie senzoru. Clona F2.8, čas 1/30s, ISO400. ISO som musel trochu podvihnúť, keďže clonu som chcel nechať na F2.8, kde je objektív najostrejší.

Myslím, že výsledok je jasný, je problém rozoznať rozdiel.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: IBIS off.jpg 
Zobrazení: 82 
Velikost: 3.00 MB 
ID: 1964   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: IBIS on.jpg 
Zobrazení: 60 
Velikost: 3.14 MB 
ID: 1965  

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Použil som 4K Photo
    Ďakujem, super, čítaš moje myšlienky - presne tak som si ten test predstavoval až na použitý formát 4K Photo. Škoda, že si to nespravil extrahovaním snímkov z videokodeku v režime dual- stab.

Registrace
    May 2011

Použitý bol objektív 15mm F1.7, ktorý nemá OIS, ide teda čisto o test stabilizácie senzoru.
    - ešte dodatok - použité ohnisko je v prepočte 30mm, tam stabilizácia nemá moc práce, chcelo by to aspon 50mm v režime dual. Ď.

Registrace
    May 2011

V praxi som nijakú degradáciu som nepozoroval, ani pre to nevidím dôvod.
    - dôvod tam je, vyplýva z princípu duálnej stabilizácie.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ďakujem, super, čítaš moje myšlienky - presne tak som si ten test predstavoval až na použitý formát 4K Photo.
    4K Photo natočí úplne normálne video, len je potom z toho jednoduché vytiahnuť fotku.

Škoda, že si to nespravil extrahovaním snímkov z videokodeku v režime dual- stab.
    Myslel som, že Ťa zaujímal efekt stabilizácie senzoru, preto pevné sklo.

- ešte dodatok - použité ohnisko je v prepočte 30mm, tam stabilizácia nemá moc práce, chcelo by to aspon 50mm v režime dual. Ď.
    Ak by to tak bolo, tak by som si GX80 nekupoval

Samozrejme, na 1/30s odfotíš na 30mm ekvivalent z ruky ostrú fotku bez problémov. Ale to video nebolo úplne jednoduché, držal som to krkolomne tesne nad statívom a pohyb nam určite bol.

- dôvod tam je, vyplýva z princípu duálnej stabilizácie.
    Skús to vysvetliť. Ak to robí perfektne ostré 16Mpx fotky, prečo by mal byť problém vo videu?

Registrace
    May 2011

4K Photo natočí úplne normálne video, len je potom z toho jednoduché vytiahnuť fotku
    - asi nie, ukážkové snímky majú objem 3MB, to pri 30fps dáva dátový tok 720Mbs, čiže 7x viac ako vo videu

Myslel som, že Ťa zaujímal efekt stabilizácie senzoru, preto pevné sklo.
    - nie, prvotný dotaz znel : " kolyy - nemáš náhodou otestovanú dual - stabilizáciu čo sa týka zásahu do detailov/rozlíšenia v 4K ? "

Samozrejme, na 1/30s odfotíš na 30mm ekvivalent z ruky ostrú fotku bez problémov. Ale to video nebolo úplne jednoduché, držal som to krkolomne tesne nad statívom a pohyb nam určite bol.
    - skutočne má zmysel testovať stabilizáciu len v prípade, kedy musí makať

Skús to vysvetliť. Ak to robí perfektne ostré 16Mpx fotky, prečo by mal byť problém vo videu?
    V režime foto sa stabilizácia prepne do modu vysokej účinnosti na úkor eliminácie ďaleko menšieho pohybu - v čase expozície dochádza k "zamrznutiu" snímky, v režime videa by dochádzalo k trhaniu obrazu. Tento systém používa Canon vo videokamerách, kde je zvláštny režim na krátkodobé zvýšenie účinku stabilizácie pri zazoomovaní, ovšem funguje to pekne pri malom pohybe, inak dôjde k "odtrhnutiu" obrazu a strate snímaného objektu.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

asi nie, ukážkové snímky majú objem 3MB, to pri 30fps dáva dátový tok 720Mbs, čiže 7x viac ako vo videu
    Ale jo. Asi ti není známo, jak funguje komprese ve videu a jak funguje komprese u fotografií. Tohle není Motion JPEG nebo All-Intra záznam, kde je každý JPEG komprimován zvlášť. U běžného videa máš klíčové snímky a další fotografie jsou jen zaznamenané rozdíly proti klíčovému snímku. Fakt mě udivuje, že někdo jako ty, kdo tu řeší každý kvalitativní detail ve videu, neví, jak v tom videu funguje komprese a proč screenshot videa nemůže mít stejný datový objem jako průměrná velikost jednoho snímku z téhož videa. 4K Photo je prostě jen 4K video, ze kterého se vyřízne fotka stejně jako je 4K video použito i Focus stackingu. Tam má 5 sekund (150 snímků) velikost okolo 55MB, ale jeden snímek z toho vytažený pak okolo 3 MB.

Navíc, nevím o tom, že by fotoaparáty ve videu běžně používaly barevné kódování 4:4:4 jako v JPEGu, ale spíše tam bývá něco jako 4:2:0. Což taky udělá rozdíl.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Fakt mě udivuje, že někdo jako ty, kdo tu řeší každý kvalitativní detail ve videu, neví, jak v tom videu funguje komprese
    No, zhadzovať ma nemusíš, niečo o videu viem...
    Divíš sa, že vo videu mi záleží na kvalite, kresbe a detailoch ? Ty predsa analyzuješ to isté, akurát na fotkách.

Strana 3 z 11 PrvníPrvní 12345 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. servis Olympus - moje první zkušenost
    Od andurillek v sekci Volná témata
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 23-10-2015, 21:38