Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 11 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 164

Téma: Panasonic GX80 - moje skúsenosti

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Viac ako mesiac vlastním Panasonic GX80, ktorým som doplnil GM5 a zbierku M4/3 objektívov. Myslím, že foťák už som spoznal dosť dôkladne, takže sa podelím o pár skúseností. Nebudem opakovať veci, ktoré sa dajú typicky dočítať v recenziách (doporučujem napr. od M.Šurkalu tu na Digimanii), ale iba vypichnem pár veci zo svojho uhla pohľadu, to čo sa príliš v rezenciách nezdôrazňuje.

Pozitíva:
    + autofokus (foto): nielen samotný autofokus, ale všetko okolo neho, ovládanie, buffer, logika autofokusu, pokrytie, tracking, odozva hľadáčika pri sériovom snímaní pri 6fps, rýchlosť spracovania série, nemrzutie foťáku pri opakovaných sériách, rýchlosť ostrenia objektívov, to všetko je na skutočne solídnej úrovni. Toto je foťák bez váhania vhodný na fotenie akčných scén, napríklad aj priamo v predávanej sade GX80+14-140mm. Príliš nevidím u konkurencie v tejto cene porovnateľne schopný model, vrátane zrkadloviek.
    + stabilizácia: výrazne pomáha pri fotení, ale najväčšie plus je video. Je to veľký skok oproti stabilizácii iba v objektíve a účinok je parádny aj pri tých nestabilizovaných. Video pri GX80 s nestabilizovaným objektívom je typicky podstatne menej roztrasené ako bežný výsledok nestabilizovaného foťáku s objektívom s OIS. Nie je problém točiť z ruky s nestabilizovanými pevnými sklami, a to aj na portrétnych ohniskách.
    + ergonómia: hľadáčik a grip sú často v rezenciách kritizované, ale podľa mňa sú to minimálne kompromisy pre to, aby bol foťák stále kompaktný a vošiel sa aj s nejakými objektívmi do brašný, ktorá ešte výraznejšie neobmedzuje pri aktivite. Pravdu povediac ma po rezenciách hľadáčik príjemne prekvapil, čakal som to podstatne horšie - a ono je slušne veľký a ostrý, s minimálnou odozvou.
    + absencia AA filtru: túto vlastnosť som pri kúpe vôbec nepovažoval za podstatnú a ani som nečakal nejaký rozdiel. Ale pri spracovávaní rawov ma opakovane prekvapila miera drobných detailov, nezvyklá pri mojich ostatných dvoch 16Mpx foťákoch, sprvu som to dokonca považoval za šum. Nakoniec som si uvedomil, že zrejme ide naozaj o dôsledok absencie AA filtru. Narazil som však už aj na škaredé moire na exponovanom mieste (klobúk nasadený na hlave).
    + kvalita videa: je to známa veličina, ale osobne ma prekvapilo aký znateľný rozdiel vo výsledku prináša 4K video (v detailoch, artefaktoch aj šume), aj keď sa iba jednoducho prekonvertuje do 1080p. Navyše som zatiaľ nezaznamenal pri točení 4K nijaké prehrievanie foťáku, často preberaný problém u istej konkurencie.
    + jpeg: oproti predchodzím modelom sa mi zdá znateľne vylepšený, farby sú ľúbivé, citlivejšie doostruje, pritom dáva viac mikrokontrastu. Je to veľmi slušne použiteľné, len kvôli miere detailov sa do rawu v podstate nevyplatí chodiť. Aj pri vyššom ISO vidím zlepšenie, ale tu už volím raw, rovnako ako pri práci s vyšším dynamickým rozsahom.

Negatíva:
    - autofokus (video): AF pri 1080p videu je solídny, aj keď nie špičkový, ale pri 4K je naozaj veľmi pomalý. Nie nefunkčne, ale je použiteľný len pre scény bez výraznejšieho pohybu. Je pravda, že je naozaj plynulý a veľmi zriedka pulzuje, lenže jeho limit je niekde pri točení ľudí pri kľudnej chôdzi.
    - 4K Photo: veľký marketingový ťahák, často zdôrazňovaný pri recenziách. Pravda je taká, že autofokus v "4K Photo" je rovnako spomalený ako pri videu, takže použiteľnosť tohto módu je obmedzená. Omnoho lepšie je použiť normálne sériové snímanie, ktoré naopak funguje skvele.
    - zvuk (video): interný mikrofón podáva pri videu nepresvedčivý výkon, čo je zrejme dôsledok vibrácií od stabilizácie. Tú je napriek zrejmému potlačeniu v nahrávke počuť, navyše výsledná charakteristika veľmi výrazne zaznamenáva ruchy z okolia vo vyšších frekvenciách. Keďže foťák nemá vstup na mikrofón, pre kvalitný zvuk je nutnosť zaobstarať si externý rekordér a synchronizovať zvuk pri spracovaní videa v pc.
    - auto ISO: stále chýba sofistikovanejšia implementácia, možnosť určiť minimálny čas v A/P a možnosť korigovať expozíciu v M.

Napriek uvedeným negatívam GX80 splnil a dokonca predčil moje očakávania ako všestranného foťáku bez zásadnejších slabín. Považujem za fantastické, že Panasonic nasadzuje novovyvinuté technológie do foťákov strednej triedy a nenecháva si ich do predraženého high-endu ako konkurencia. Stačí sa pozrieť, za akú cenu sa dá inde kúpiť stabilizované 4K video alebo raw buffer na 40 snímkov. Navyše práve teraz predstavil Panasonic model G80, ktorý prevzal všetko pozitívne od GX80, ale na úkor rozmerov a mierne navýšenej ceny pridáva lepší hľadáčik, väčší grip, vstup na mikrofón a odolnosť proti dažďu a prachu.

Rád zodpoviem akékoľvek otázky, ak by sa vyskytli.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Pravdu povediac ma po rezenciách hľadáčik príjemne prekvapil, čakal som to podstatne horšie - a ono je slušne veľký a ostrý, s minimálnou odozvou.
    - odozva musí byť maximálna, teda minimálne oneskorenie, česky veľmi výstižne prodleva...

zvuk (video): interný mikrofón podáva pri videu nepresvedčivý výkon, čo je zrejme dôsledok vibrácií od stabilizácie. Tú je napriek zrejmému potlačeniu v nahrávke počuť, navyše výsledná charakteristika veľmi výrazne zaznamenáva ruchy z okolia vo vyšších frekvenciách.
    - typický Panasonic - odfláknutý zvuk

Považujem za fantastické, že Panasonic nasadzuje novovyvinuté technológie do foťákov strednej triedy a nenecháva si ich do predraženého high-endu ako konkurencia.
    - fantastické technologie v podaní mizerného autofocusu, trapného zvuku, nefunčného autoISO v manuále ? to myslíš ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    - typický Panasonic - odfláknutý zvuk
    Takto by som to nepovedal, GM5 má zvuk podstatne lepší. V tomto prípade je základný problém s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj stabilizácia, veď ako som písal do druhého vlákna, vibrácie od nej sa prenášajú aj do mikrofónu v sánkach, ak nie je dobre odpružený. Interný mikrofón je asi dva centimetre od senzoru, to je as ťažko možné do takto cenovo postaveného modelu vyriešiť.

Na základe čoho si myslíš, že Panasonic má "typicky" odfláknutý zvuk?

Citace Původně odesláno od joeh
    - fantastické technologie v podaní mizerného autofocusu, trapného zvuku, nefunčného autoISO v manuále ? to myslíš ?
    Zbytočne silné slová. Tie slabiny som jasne popísal, pre niekoho môžu byť neprekonateľné, pre iného drobnosť. Ak je ten autofokus vo videu tak vysoká priorita, tak tento model pre Teba nie je vhodný. Pre mňa je autofokus tiež dôležitý, ale ešte dôležitejšia bola, čo sa týka videa, stabilizácia. Počítam naďalej s využívaním 1080p videa pre pohybovo náročnejšie scény, kde je ten autofokus omnoho schopnejší. Je to proste kompromis.

Tými technológiami som samozrejme myslel niečo iného - Panasonic do GX80 nasadil dve úplne nové veci (v zmysle svojej produktovej rady): stabilizácia funkčná vo videu a elektromagnetická závierka. Nečakal s tým na GH5, ale rozdal to nadšencom za prijateľnú cenu. Ten prístup je konzistentný, 4K video alebo DFD systém autofokusu ide naprieč radami, nezostáva len pre high-end. Porovnaj to s tým, ako si Sony necháva 4K do A6300 a stabilizáciu iba do A7, ako Olympus fázovú detekciu iba pre E-M1, ako Canon a Nikon microadjust alebo slušný buffer len pre vyššie rady.

Registrace
    May 2011

Na základe čoho si myslíš, že Panasonic má "typicky" odfláknutý zvuk?
    - na základe problémov so zvukom preberaných vo vlákne Panasonic FZ1000

Pre mňa je autofokus tiež dôležitý, ale ešte dôležitejšia bola, čo sa týka videa, stabilizácia.
    - ak má prioritu stabilizovaný obraz pred zaostreným, je to pre mňa nepochopitelné

Porovnaj to s tým, ako si Sony necháva 4K do A6300
    - to je nezmysel. Sony má 4K video okrem A6300 v modeloch RX10 II, RX10 III, dokonca i v maličkom RX100 IV

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

to je nezmysel. Sony má 4K video okrem A6300 v modeloch RX10 II, RX10 III, dokonca i v maličkom RX100 IV
    Až takový nesmysl to není. I když mám dojem, že se tu mluvilo o CSC, tak pokud bychom to rozšířili na kompakty a ultrazoomy, tak Panasonic má hodně solidní 4K i v řadě FZ (FZ1000, FZ300) a dokonce i TZ (TZ80). Tedy oproti Sony v o mnoho levnějších třídách. U Panasonicu aby člověk pohledal CSC, které nemá 4K, u Sony je to naopak.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Až takový nesmysl to není.
    - OK, keď to není Až takový nesmysl, opravujem na Malý nezmysel.
    Ale to neni tak dôležité, radšej prezraď co je to za divný pohyb v tvojej recenzii G80 a prečo hodnotíš AF vo videu ako rýchly, keď v samotnej ukážke /záber na kvety so včelou/ je vidieť presný opak. /než foťák preostril včela včudu/ D.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

- ak má prioritu stabilizovaný obraz pred zaostreným, je to pre mňa nepochopitelné
    Ale takto predsa otázka nestojí. Ty sa tváriš ako by ten AF bol úplne nefunkčný, ale tak to nie je. Odhadom na 75% situácií mi autofokus v 4K pri GX80 stačí. Ďalších 20% prípadov zvládne 1080p. 5% vecí, ktoré by som chcel točiť tento foťák nezvládne a musím ich oželieť. Podstatná vec tiež je, že sa dá ten AF ovládať. Často nevadí pomalší AF, ak sa dá korigovať.

Keďže točím výhradne z ruky, a nie je reálne to zmeniť, stabilizácia mi pomáha v 100% prípadov. Nie je vždy nutná, ale posúva ma podstatne ďalej. S pevným sklom to bol vždy otras a aj so stabilizovaným objektívom je ľahko vidieť, že je to z ruky. Teraz je to pri statickom zábere ťažké spoznať s ľubovoľným objektívom, navyše sa dá bezpečne švenkovať a s trochou opatrnosti aj presúvať a chodiť.

- to je nezmysel. Sony má 4K video okrem A6300 v modeloch RX10 II, RX10 III, dokonca i v maličkom RX100 IV
    Ale to je všetko veľmi drahý high-end, ako som hovoril. Všimni si, že Sony už niekoľko rokov nenahrádza staré modely, ale nové technológie zavádza do nových modelov za stále vyššie ceny. Napríklad A6300 môže na prvý pohľad vyzerať ako náhrada A6000, ale tak to nie je, A6000 zostáva v predaji a A6300 je za dvojnásobnú cenu. Podobne RX100 I-II-III-IV, RX10 I-II-III, A7 I-II, A7R I-II. Ja to chápem, Sony sa snaží touto stratégiou prežiť na klesajúcom trhu útekom do prémie. Ale pre nás je to tragédia a preto úprimne dúfam, že Panasonic s GX80/G80 uspeje a ukáže sa, že existuje životaschopný trh aspoň pre prístroje strednej cenovej kategórie, keď už nie pre low-end.

To čo sa deje nie je bežné v elektronickom priemysle, kde sa očakáva, že inovácie sa dostávajú do predaja za nezmenenú cenu, čo je podstata pokroku. Zamrznutie inovácií v jednotlivých cenových kategóriách naprieč výrobcami sa dá chápať aj ako vyprchanie skutočného pokroku vo fotografickom odvetví.

Registrace
    May 2011

kolyy, ak si videl video z Milanovej recenzie G80, tak sa nedá nevšimnúť nenormálna pomalosť AF v naprosto jednoduchom zábere /kvety a včela/, to sa nedá tolerovat...

Registrace
    May 2011

Všimni si, že Sony už niekoľko rokov nenahrádza staré modely, ale nové technológie zavádza do nových modelov za stále vyššie ceny. Napríklad A6300 môže na prvý pohľad vyzerať ako náhrada A6000, ale tak to nie je, A6000 zostáva v predaji a A6300 je za dvojnásobnú cenu.
    - všimni si, že Panasonic vemi úspešne /cenovo/ kopíruje Sony - nástupca FZ1000 za dvojnásobnú cenu https://www.dpreview.com/products/pa...onic_dmcfz2500

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

kolyy, ak si videl video z Milanovej recenzie G80, tak sa nedá nevšimnúť nenormálna pomalosť AF v naprosto jednoduchom zábere /kvety a včela/, to sa nedá tolerovat...
    No ja by som to nehodnotil ako jednoduchý záber, práve naopak, skôr by som to radil by medzi tých 5% keď by som autofokusu veľmi neveril. Otázka je, čo presne by si v tejto situácii očakával. Autofocus na včelu? Bez šance. Určite by sa ale dalo ostriť na jeden kvet a potom pretiahnúť autofocus na druhý. Neviem čo presne Milan Šurkala pri točení robil, či to nechal na celoplošný automat alebo to preťahoval manuálne. Ak by to bol automat, tak ten by určite ostril na kvet, nie na včelu a potom by šlo o to, kedy má preostriť z jedného kvetu na druhý. Osobne by som volil druhú možnosť, použil tracking a preťahoval autofocus z kvetu na kvet. Či by to stačilo je otázne, ale nebolo by tam to váhanie autofocusu, keď premýšľa či preostriť alebo nie. Možno by tam bolo moje váhanie Čo sa týka ďalšieho záberu, kvet vo vetre, tak to je bez šance.

---------- Doplněno v 19:50 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:48 ----------

- všimni si, že Panasonic vemi úspešne /cenovo/ kopíruje Sony - nástupca FZ1000 za dvojnásobnú cenu https://www.dpreview.com/products/pa...onic_dmcfz2500
    To je samozrejme veľká otázka, kam nakoniec FZ2500 a LX15 spadnú, ak to bude drahé, nadšený nebudem. Podľa môjho názoru, FZ2500 nemá právo byť výrazne drahší ako FZ1000 a LX15 musí ísť pod LX100.

Registrace
    May 2011

No ja by som to nehodnotil ako jednoduchý záber
    Dobre, máme diametrálne odlišné nároky na autofokus, už ti v tomto vlákne nebudem prekážať.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Ako funguje ostření s technologií DFD, poznat rozdiel napr. voci GM5?

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

To by mohlo být tím, že z počátku nebyl vybrán bod mířící na včelu vzadu. AF bod totiž i po mírné rekompozici mířil růžkem na první kytku (ta plocha bodu je dost velká). Takže jsem to ručně kousek posunul ještě o kousek, to už ale byla včela dáno v tahu. Co se týče kymácení té kytky ve větru, tam mi přijde být výkon na dnešní dobu docela slušný (vzhledem k použité ohniskové vzdálenosti a malé hloubce ostrosti). Upřímně řečeno, o moc lepší výsledek bych nečekal ani od fázového autofokusu, takže za mně spíše příjemné překvapení, že se to aspoň snažilo něco dělat. Ono to tak na tom videu vůbec nevypadá, ale když jsem to točil, fakt jsem se divil, že to vůbec něco dělá. Na vlastní oči ta kytka vypadala, že se jde zbláznit. Na tom videu mi přijde, že se kymácí o polovinu méně a o polovinu pomaleji než ve skutečnosti.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Ako funguje ostření s technologií DFD, poznat rozdiel napr. voci GM5?
    Testoval som oba foťáky vedľa seba s rovnakým objektívom (GM5 vs GX80, každý na 12-32mm) a výsledok bol nasledovný - nedá sa povedať, že by novší foťák s DFD robil nejaký nebotyčný rozdiel. Bol o trochu lepší, ale nie až tak zásadne. Prišlo mi, že to čísla vystihujú - 4fps vs 6fps. Tým myslím, že GM5 pri 4fps je zhruba rovnako spoľahlivý ako GX80 pri 6fps. Na druhej strane, samotná rýchlosť sériového snímania je cítiť dosť. Veľký rozdiel je ale v jednej ďalšej veci - GM5 má buffer na 7 rawov, kým GX80 na 40. To je obrovský rozdiel ak chce niekto seriózne fotiť akciu a nestačí mu jpeg. Zlepšený je aj tracking - pri GM5 je zjavne nepoužiteľný pre serióznu akciu, pri GX80 už človek váha či tomu nedať šancu.

Myslím, že výsledky GM5 sa dosť vzťahujú aj na GX7, takže z toho je vidieť generačný skok. Pre bežné fotenie so svižným AF stačí aj GX7, netreba priplácať, ale ak je fotenie pohybu priorita, tak GX80 prinesie citeľné zlepšenie vo viacerých oblastiach, ktoré za to dohromady stojí.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Dobre, máme diametrálne odlišné nároky na autofokus, už ti v tomto vlákne nebudem prekážať.
    Do značnej miery asi áno (čo sa týka videa), to som sa Ti snažil aj vysvetliť. Nevidím na tom nič zlé. Tvoje námietky však považujem za konštruktívne, aj keď občas zbytočne emotívne. Navyše toto vlákno nie je len o autofokuse.

Strana 1 z 11 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. servis Olympus - moje první zkušenost
    Od andurillek v sekci Volná témata
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 23-10-2015, 21:38