Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zvažuji koupi GX8 + Vario 12-60, nebo 14-140 pro video a foto v exteriéru - outdoor.

z-b (89)|1.10.2016 01:10
Ahoj.

Starý přístroj RX10 je pryč a proto hledám náhradu. Pročetl jsem recenze, ale ve fóru není o gx8 téměř nic.

Měsíc a půl vybírám foťák, a nakonec jsem skončil u gx8. Hlavní pro mně je kvalita videa, rychlost a plynulost ostření a teprve potom rychlost focení. Chci točit téměř vše v 4k. Přístroj je určený pro natáčení a focení v exteriéru a také během zimních akcí. Teploty do -35. Při nižších teplotách se přístroj nosí na břiše v brašně spolu s bateriemi a vytahuje se jen na nezbytně krátkou dobu, protože jinak zamrzne a přestane fungovat. To uvádním jen pro představu, proč má odolnější zařízení navíc velké plus. Ale popravdě řečeno jsem dřív měl neodolné přístroje a také vydržely. :-) Proto nejsem na sto procent rozhodnutý pro 12-60, ale zvažuji 14-140, který je pro focení venku lepší.

Zvažoval jsem ještě GH4, ale je moc velký. Už i gx8 je velký, ale po vyzkoušení a porovnání malých kompaktů jako lx100, lz100 jsem to vzdal. Kvalita videa i fotek je pro mě nedostačující. Zkoušel jsem to rozchodit, ale prostě to nejde. Takže budu muset tahat velký krám.

RX10II mi připadá příliš drahý na to, co poskytuje za služby. A chybí mu dotykový displej, který je na fóru velice ceněný.

Kdyby byla jiná, menší a kvalitní alternativa, tak bych se jí nebránil, ale sám jsem nic nenašel. Samozřejmostí je hledáček 2mil bodů, jako velké plus připojení mikrofonu a výklopný displej alespoň směrem nahoru. Potřebuji dobrý automatický režim, protože když mrzne, tak se rukavice nedají sundavat, jinak hrozí omrzliny. Titěrná mačkátka se špatně obsluhují a při nižších teplotách není moc času na nastavování. Přístroj rychle zamrzá a při jeho ceně nechci nic riskovat.


Díky.
MONYS (152)|1.10.2016 09:43
Panasonic FZ/1000/ 2000 bude řešit vše co potřebujete.
joeh (3352)|1.10.2016 11:15
[QUOTE=MONYS;43145]Panasonic FZ/1000/ 2000 bude řešit vše co potřebujete.[/QUOTE]

Panasonic FZ1000 / 2000 nebude řešit nic co potřebujete.
z-b (89)|1.10.2016 12:34
Pánové, děkuji Vám za odpovědi, moc mi pomohly :-)
Ale vážně, bez provokací.

Názory a praxi s FZ1000 jsem pročetl a odradil mě špatný zoom, hlučnost objektivu a kvalita fotografií včetně videa mě také nepřesvědčila. Oproti RX10 žádný velký krok kupředu kromě 4k. Chtělo by to něco opravdu lepšího.

U FZ2000 se bojím kvality objektivu. Zoom 24-480 mi připadá v dané cenové relaci nekvalitní. Je to příliš velký rozsah. Navíc není odolný prachu a vlhkosti.

GX80 má evidentně problém s ostřením videa při pohybu. O GX8 nikde nic není a GH4 je už příliš velký, ale kdyby byl opravdu o dost lepší než GX8, tak bych ho snad ještě unesl. A jinou alternativu do 40 tisíc včetně objektivu s 4k jsem neobjevil.
kolyy (1542)|1.10.2016 14:05
Autofokus v 4K videu pri GX8 - ide v princípe o rovnaký systém ako pri GX80 a ostatných 4K foťákoch Panasonic s DFD, takže nejde očakávať nejaké razantné rozdiely, aj keď naladené to môže byť trochu inak. GX8 som neskúšal, z nasledujúceho videa sa mi však zdá, že to oproti GX80 preostruje o niečo svižnejšie, lenže na úkor prekmytov, ktoré sú dosť viditeľné:

[video=vimeo;139459949]https://vimeo.com/139459949[/video].
kolyy (1542)|1.10.2016 14:46
Čo sa týka samotného 4K, dodám ešte ďalšiu vec, ktorá môže byť podstatná. Rozličné foťáky Panasonic používajú odlišný výrez pre 4K video (full HD je typicky z celej šírky senzora). Výrez je dôležitý, lebo obmedzuje šírku záberu, ktorá sa dá spraviť. Pre točenie krajiniek to môže byť zásadná vec. Takže napríklad:

- FZ1000: 1:1 výrez (3840x2160), t.j. len dosť malá časť z 20Mpx senzora, takže miesto 25mm ekvivalent, je minimum 37mm - crop factor cez 1,4x
- GH4: 1:1 výrez z 16Mpx, crop factor cca 1,2x
- GX8: 4132x2324 výrez z 20Mpx, crop factor cca 1,25x
- GX80: 4122x2319 výrez z 16Mpx, crop factor cca 1,1x

Takže 4K z FZ1000 je pre širokouhlé video nepoužiteľné, GH4 a GX8 vyžadujú citeľne širší objektív ako pre fotky, pri GX80 je tá redukcia len veľmi mierna. Pre porovnanie, A6300 číta pre 4K celý senzor na šírku, typujem, že X-T2 asi tiež.

Čísla sú z cameralabs.com, rovnako ako ilustračné foto výrezov, prvý pre 4K z GX8, druhý všetky video módy pri GX80 (1080p, 4K, 1080p 1:1):
GX8_4K_crop.png PanaGX80_video_crops_745.jpg
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 14:47
[QUOTE=z-b;43144]Už i gx8 je velký, ale po vyzkoušení a porovnání malých kompaktů jako lx100, lz100 jsem to vzdal. Kvalita videa i fotek je pro mě nedostačující. [/QUOTE]

Nechápu to, jak LX100 může být až tak nedostačující a GX8 nikoli. Využívá sice o něco menší plochu než 4/3" (je tam stejný 4/3" čip jako v GX80, jen se nevyužívá celá plocha), ale světelnost jeho objektivu je v celém rozsahu o 2 EV lepší než u 12-60mm objektivu. LX100 bude znatelně lépe mazat pozadí i méně šumět. To spíše GX8+12-60 by se proti LX100 neměla moc chytat než naopak. Nevýhodou LX100 tak bude spíše malý zoom nebo absence portu pro externí mikrofon.
z-b (89)|1.10.2016 16:05
Milan :

Prohlédl jsem si různé porovnávací fotky a videa a lx100 na tom bylo mnohem hůře než gx8. Ale třeba to dělá youtube, kde jsou srovnávací videa umístěná.

Chápu správně, že LX100 bude mít zhruba stejnou kvalitu videa, fotek a ostření jako gh4, nebo gx8 s objektivem 12-60 ? Cena je úplně jinde a skladnost je také mnohem příznivější.

Zvukový port bych pro dané použití oželel. Jen bych natáhl na mikrofony mrtvou kočku, což hodně pomůže.

---------- Doplněno v 16:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:04 ----------

Kolyy :

To video mi nejde zobrazit, chce to nějaký modul, ale nevím jaký.

A když se toto vše porovná ještě s LX 100 ?

Díky
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 16:25
No takhle, neříkám, že tam nemůže být rozdíl ve prospěch GX8 (videa z ní jsem nestudoval), ale papírově by naopak měla být docela lepší LX100 než GX8 + 12-60. Není mi moc jasné, kde ta horší kvalita u LX100 mohla vzniknout. V podstatě podobně tak velký senzor, stejný kodek, stejný bitrate, stejný způsob ostření a k tomu ještě LX100 nabídne o 2 EV lepší světelnost, což se projeví na mnohem lepších výsledcích za špatného světla a ve výrazně větším mazání pozadí (pokud to člověk chce). Jednoduše řečeno, teoreticky tam není důvod, aby byla videa a fotografií z GX8 + 12-60 zásadně lepší než z LX100, spíše naopak. No, řekněme, že u fotek by to mohlo být na obě strany, GX8 nabídne znatelně vyšší rozlišení a lepší výsledky ve dne (+ lepší zoom), LX100 pak tu lepší světelnost a z toho plynoucí výhody při mazání pozadí a horších světelných podmínkách. Jen tu GX8 bude možné doplnit o světelný objektiv a pak ji posunout přeci jen jinam (před) LX100.

Jinak, co to znamená, že LX100 na tom byla hůře? Hůře v čem?
joeh (3352)|1.10.2016 16:51
[QUOTE=z-b;43148]GX80 má evidentně problém s ostřením videa při pohybu. O GX8 nikde nic není [/QUOTE]

- link na video z Panasonicu GX8, ktoré o autofocuse prezradí veľa, od 56 sek. vstupuje na predajňu mladá dáma :

z-b (89)|1.10.2016 17:03
Vše je ztraceno. Můj výzkum je zničen. Mladá dáma je docela dlouho za 38 tisíc kč úplně rozmazaná. A když jsem se znova po vašich přízpěvcích podíval na LX100 versus GX8 fotografie, tak se mi už zdají téměr stejné.
Zeptal bych se tedy, zda je v současné době něco výrazně lepšího než LX100 třeba i s delším zoomem ? Klidně bych si připlatil, ale aby to nakonec mělo smysl.
LZ100 má hrozný hledáček a video při zoomu nic moc. Ostatní nemají hledáčky, anebo 4k video. Anebo jsem špatně hledal.
joeh (3352)|1.10.2016 17:26
U Panasonicu riešenie neexistuje, všade cpú stejne mizerný AF a to včetne novinky G80 a čo je naprosto zarážajúce, bude to i v ešte nepredávanom GH5. Proste jeden veľký trapas pre firmu tak zvučného mena.
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 17:29
No jestli ti nevyhovovala kvalita z RX10, tak předpokládám, že obecně ti nebude stačit 1" senzor. 4/3" u Olympusu je na video k ničemu, Panasonic je super, pokud ale nepotřebuješ častě přeostřování na pohybující se objekty (já osobně jsem při natáčení 4K videa s Panasonicy moc problémy neměl, asi prostě nevyhledávám a nenatáčím situace, kdy by to mohlo nějak dramaticky selhat). Takže zbývá APS-C. A ani zde to není jednoduché. Sony má super videa, dobrý AF, ale zas nemá dotykový displej. Navíc před pár měsíci plošně zvedli ceny v průběru snad o 20 %. Canon má velmi dobré ostření, pokud je fotoaparát vybaven Dual Pixel CMOS čipem, ale zas pokud si dobře pamatuju, v rozumné cenové relaci nemá nic se 4K záznamem. Fujifilm X-T2 je přes cenový limit a nevím, zatím bych neměl důvěru ve spojení Fujifilm a video. Nikon je zabitý asi úplně, Nikon 1 je odepsaný a je tam jen 1" senzor, zrcadlovku bych na video s dobrým AF nebral a D500 je stejně hodně přes limit. Škoda, že to Samsung zabalil, jeho NX1 by byla naprosto ideálním kandidátem.
z-b (89)|1.10.2016 17:40
Uff. Takže jak z toho ven ? Výstup z RX10 se mi ke konci už vůbec nelíbil. Fotky se mi moc nelíbily a video bylo dobré dobré jen při dobrém osvětlení.
Dotykový displej oželím. Hlavně aby to ostřilo dobře přiměřenou rychlostí na střed. A do 40 tisíc se musím vejít, protože potřebuji koupit ještě další vybavení.
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 17:58
Pořád chybí odpověď na to, co se na těch fotkách nelíbilo.
z-b (89)|1.10.2016 18:02
Zapomněl jsem odpovědět.
Zdály se mi takové zrnitější a zašumněné při zvětšení na monitoru na 100%. A trochu se mi nezdála ostrost, ale když jsem to prohlížel znova, tak to už to nebylo tak rozdílné. Aberaci, soudkovitost apod neřeším.

Asi jsem se nechal ovlivnit různými diskuzemi. Nejsem totiž žádný odborník na fotografii a různé mazané postupy.
joeh (3352)|1.10.2016 18:14
[QUOTE=z-b;43163]Dotykový displej oželím. Hlavně aby to ostřilo dobře přiměřenou rychlostí na střed.[/QUOTE]

- veľmi správne uvažuješ, to je najvýhodnejší a najpraktickejší režim, daktyl je pri dynamickom videu asi tak potrebný ako prázdna cisterna pri požiari.
z-b (89)|1.10.2016 19:38
Ještě přichází v úvahu kamera a k tomu malý kvalitní aparát pouze na focení. Jenže to je opět 40 tisíc, ne-li víc a dva krámy místo jednoho, čtyři náhradní baterky namísto dvou, a když mám v ruce kameru a chci fotit tak nemůžu a naopak.
Škoda že mi nestačí mobil jako všem okolo.
joeh (3352)|1.10.2016 20:26
[QUOTE=Milan Šurkala;43162]Panasonic je super, pokud ale nepotřebuješ častě přeostřování na pohybující se objekty (já osobně jsem při natáčení 4K videa s Panasonicy moc problémy neměl, asi prostě nevyhledávám a nenatáčím situace, kdy by to mohlo nějak dramaticky selhat). [/QUOTE]

Milan /p.Šurkala/ - ano, tu sme dospeli k meritu veci, ty si autorita vo svete fotografie s úžasným prehľadom fototechniky a spracovania.
Niet divu, že sa na video dívaš optikou fotografa, preto sa aj pri výbere sústredíš na statické video. Lenže video je o pohybe a tak skvelé video obsahuje pohyb vo všetkých smeroch, včetne predo-zadného pohybu + bokeh.
aragonn (55)|1.10.2016 20:57
Dnes jsem byl u souseda vyzkoušet Panasonic TZ 100 a moc se mi líbil jak fotky tak video.To 4k jsem jsem moc neřešil nemám na to televizi a 1080p mi bohatě postačuje.Chci říct že mám Panasonic GH3 s objektivem 14 140mm tu novou ta je výrazně lepší než ta starší verze a jak fotky tak video se mi zdálo lepší z toho malého
kompaktu.Takže na cesty ideální i na kolo jinak soused používá Canon Mark III a přesto je s výstupem TZ100 spokojený.
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 21:11
[QUOTE=joeh;43170]Lenže video je o pohybe a tak skvelé video obsahuje pohyb vo všetkých smeroch, včetne predo-zadného pohybu + bokeh. [/QUOTE]

To nerozporuju, každý máme jiné požadavky a točíme/fotíme něco jiného :-) Jen mi nějak přijde, že všichni na světě natáčí jen a pouze lidi nebo zvířata pobíhající ke kameře nebo od ní a pokud to netočí na video, tak to flákají sekvenčním snímáním :-D Nicméně, práci s bokehem a přeostřování vpřed a dozadu zvládají Panasonicy ve videu poměrně dobře (a díky dotykovému ovládání je to jednodušší než např. u Sony).
z-b (89)|1.10.2016 21:22
lx100 https://pixelpeeper.com/digicams/?camera=1937
třeba tady mi vše připadá hrozně rozmazané - zašuměné
joeh (3352)|1.10.2016 21:32
[QUOTE=Milan Šurkala;43172]práci s bokehem a přeostřování vpřed a dozadu zvládají Panasonicy ve videu poměrně dobře[/QUOTE]

- nedávno to zvládali super, dnes pomerne dobre, fajn i to je pokrok. Bavíme sa o 4K videu v kontexte dotazu zakladateľa témy. Osobne som nevidel jediné 4K video z prístrojov Panasonic kde by to rýchlo zaostrovalo v rámci malej hlbky ostrosti s preostrením, na scénu v pohybe. Možno také videá sú v trezoroch FBI. Každopádne je lepšie 1x videti ako 100x počuti. Kde to nájdem ?
aragonn (55)|1.10.2016 21:45
Na natáčení kvalitního videa večer můžeš s 14 140mm zapomenout.Točím dceru v tanečních a naštěstí je sál dobře osvětlen jinak bych měl problém.
kolyy (1542)|1.10.2016 21:54
[QUOTE=z-b;43153]Kolyy :

To video mi nejde zobrazit, chce to nějaký modul, ale nevím jaký.[/QUOTE]

Ide o embedded video z vimeo, digimanie automaticky konvertuje link na video. Na telefóne mi to tiež nezobrazuje, skús pc.

[QUOTE]Dotykový displej oželím. Hlavně aby to ostřilo dobře přiměřenou rychlostí na střed. A do 40 tisíc se musím vejít, protože potřebuji koupit ještě další vybavení.[/QUOTE]

Pokiaľ požaduješ 4K video s rýchlym AF, tak do tej ceny existuje momentálne pokiaľ viem iba jeden model - Sony A6300. Presnejšie povedané, so seťákom 16-50 ten limit mierne prelezieš. Lenže to je zase o kompromisoch, ten seťák nemá zďaleka ten dosah ako RX10, optická kvalita je podpriemerná, stabilizácia dosť málo účinná a elektronický zoom je vo videu počuť, pričom sa s ním nedá jemne a plynulo zoomovať. Aby si mal niečo plnohodnotné, lepšie by bolo vziať iba telo a kúpiť 18-105/4, ale to si už cez 50000Kč. Alternatíva by mohla byť zobrať A6300+16-50 teraz a dokúpiť 18-105 neskôr.

Druhá možnosť je chvíľu počkať. Nikon už na jar predstavil radu kompaktov "DL" s 1" senzorom, a tie by mali mať AF technológiu zo systému 1, ktorá funguje vo videu parádne. Rada DL by mala mať 4K video aj dotykový displej. Bohužiaľ uvedenie do predaja bolo kvôli nejakej chybe odložené a zatiaľ nie je jasné, kedy prídu.
joeh (3352)|1.10.2016 22:14
A čo sa týka statického videa, také šialenstvá ako v ukážke vlajky Panasonicu, to ešte výrobca "podporuje" ?

kolyy (1542)|1.10.2016 22:41
[QUOTE=z-b;43165]Zapomněl jsem odpovědět.
Zdály se mi takové zrnitější a zašumněné při zvětšení na monitoru na 100%. A trochu se mi nezdála ostrost, ale když jsem to prohlížel znova, tak to už to nebylo tak rozdílné. Aberaci, soudkovitost apod neřeším.

Asi jsem se nechal ovlivnit různými diskuzemi. Nejsem totiž žádný odborník na fotografii a různé mazané postupy.[/QUOTE]

Otázka - fotil si na RX10 do jpegu alebo si spracovával rawy? Možno sa Ti len nepáčil jpeg výstup z foťáku?

Čo sa týka zväčšenia na 100% - záleží na monitore, ale ak máš typicky monitor okolo 100ppi, tak nikdy nemôžeš očakávať dobré fotky. Vysoko kvalitná fotka je na 300ppi, pri 200ppi je stále veľmi dobrá. Čokoľvek výrazne nižšie sa už nedá brať ako kvalitné zobrazenie na prehliadenie zblízka, ale iba ako zväčšenina. Ja osobne spracovávam fotky tak, aby v 100% náhľade na 200ppi notebooku vyzerali dobre. To zodpovedá zobrazeniu celej fotky zhruba v rozmere 60x40cm. Samozrejme, keď ich zobrazím v plnom rozlíšení na 125ppi monitore, hoci má 4Mpx, tak to nevyzerá zďaleka tak dobre. Stále sa to dá vytlačiť aj vo väčšom formáte, ale potom sa nepredpokladá, že na to ľudia budú pozerať úplne zblízka.
Milan Šurkala (3381)|1.10.2016 22:45
[QUOTE=kolyy;43176]Druhá možnosť je chvíľu počkať. Nikon už na jar predstavil radu kompaktov "DL" s 1" senzorom, a tie by mali mať AF technológiu zo systému 1, ktorá funguje vo videu parádne. Rada DL by mala mať 4K video aj dotykový displej. Bohužiaľ uvedenie do predaja bolo kvôli nejakej chybe odložené a zatiaľ nie je jasné, kedy prídu. [/QUOTE]

Zde se obávám, že tazateli nebude stačit kvalita snímků, když mu nestačila kvalita z 1" snímače z RX10. Jinak by to opravdu mohl být ideál.
kolyy (1542)|1.10.2016 23:02
[QUOTE=joeh;43177]A čo sa týka statického videa, také šialenstvá ako v ukážke vlajky Panasonicu, to ešte výrobca "podporuje" ?[/QUOTE]

GX80 toto nerobí a ani GM5. Veď si to videl - autofokus je konzervatívny a radšej nepreostruje keď si nie je istý. Buď je GH4 podstatne horší, čo sa mi úplne nezdá, alebo ide o užívateľskú chybu. Tomu nasvedčuje aj podstata toho čo vidíme - zaostrené je vždy dobre, buď na pozadie alebo na objekt v popredí. Takže je to problém toho, na čo sa má ostriť, nie či je schopný foťák zaostriť. Keď si mám tipnúť, tak maník mohol mať omylom vybratý veľký AF bod na pol obrazovky a autofokus preostroval podľa toho ako chlapec pohybom zaberal malú či veľkú časť oblasti. To nie je nič čudné, viackrát sa mi stalo, že som niekomu strčil foťák do ruky a keď mi ho vrátil, tak tam bol nastavený obrovský AF bod niekde dole či v rohu a fotky samozrejme rozostrené. Teraz radšej vypínam dotykovú obrazovku keď niekomu požičiavam foťák.
joeh (3352)|1.10.2016 23:06
[QUOTE=Milan Šurkala;43179]Zde se obávám, že tazateli nebude stačit kvalita snímků, když mu nestačila kvalita z 1" snímače z RX10[/QUOTE]

- no jo, malý snímač potrebuje svetelný objektív. Z tohto pohľadu sa mi veľmi pozdáva počin Panasonicu https://www.digimanie.cz/kompaktni-panasonic-lumix-lx15-se-svetelnosti-f14/6680
kolyy (1542)|1.10.2016 23:07
[QUOTE=Milan Šurkala;43179]Zde se obávám, že tazateli nebude stačit kvalita snímků, když mu nestačila kvalita z 1" snímače z RX10. Jinak by to opravdu mohl být ideál.[/QUOTE]

No lenže potom mu nebude stačiť ani M43 alebo APS-C s bežným zoomom, že. Ja si skôr myslím, že sa mu buď nepáčil jpeg alebo hodnotil fotky v príliš veľkom náhľade. A to mu tu vysvetlíme ;) Upgrade na 4K a dobrý AF je každopádne rozumná idea, ak primárne točí akčné video.
kolyy (1542)|1.10.2016 23:16
[QUOTE=joeh;43181]- no jo, malý snímač potrebuje svetelný objektív. Z tohto pohľadu sa mi veľmi pozdáva počin Panasonicu https://www.digimanie.cz/kompaktni-panasonic-lumix-lx15-se-svetelnosti-f14/6680[/QUOTE]

Problém je, že ten priebeh svetelnosti LX10/15 je rovnako zlý ako pri RX100 III/IV, t.j. pri 30mm ekv. je tam F2.8. DL24-85 by mal mať ten priebeh rozumnejší, aspoň podľa predbežného grafu na dpreview (Canon G7X I/II však stále vyhráva):
Eq_Small_2.jpg
joeh (3352)|1.10.2016 23:24
[QUOTE=kolyy;43183]Problém je, že ten priebeh svetelnosti LX10/15 je rovnako zlý ako pri RX100 III/IV, t.j. pri 30mm ekv. je tam F2.8. [/QUOTE]

Tá krivka svetelnosti je desivá, tak potom odvolávam chválu na Panasonic LX15.
kolyy (1542)|1.10.2016 23:26
[QUOTE=aragonn;43175]Na natáčení kvalitního videa večer můžeš s 14 140mm zapomenout.Točím dceru v tanečních a naštěstí je sál dobře osvětlen jinak bych měl problém.[/QUOTE]

V 4K je to video podstatne čistejšie ako v 1080p, ktoré máš Ty. Inak samozrejme, pre pekné večerné či nočné videá to chce svetelné pevné sklo, potom sa z toho stáva skôr problém stabilizácie. Vhodné sklá nie sú až tak drahé - Panasonic 25 F1.7, Sigma 30mm F1.4, Olympus 45mm F1.8, Sigma 60mm F2.8.
z-b (89)|1.10.2016 23:48
mám tento monitor Dell U2715 27 palců 2560x1440 a fotky mám v jpegu, protože v rawu by toho byly ohromná kvanta a kdo by to také zpracovával
během měsíce nafotím třeba 2-3 tisíce a pak to přetřídím a vyberu z toho ty co jsou použitelné, tím nechci ale říct, že fotím bez přemýšlení
spíš je hodně momentek kde pořídím třeba i deset fotek a teprve na monitoru vyberu to co se podaří - výhoda digitálu
možná bych měl začít fotit do rawu, když jsou karty dneska za málo peněz, a pak to teprve na pc převádět do jpegu pro rychlejší prohlížení

mimochodem kolik má běžná fotka z 20mpix čipu v rawu ?
joeh (3352)|1.10.2016 23:49
Sigmu 30mm F1.4 mám nasadenú na novom APS-C čipe od Sonyho a je to neskutočná zábava.
To by ale musela byť svetelnosť objektívu na 1" čipe bajočko F0.7 asi nereálne...
kolyy (1542)|2.10.2016 00:28
[QUOTE=z-b;43187]mám tento monitor Dell U2715 27 palců 2560x1440 a fotky mám v jpegu, protože v rawu by toho byly ohromná kvanta a kdo by to také zpracovával
během měsíce nafotím třeba 2-3 tisíce a pak to přetřídím a vyberu z toho ty co jsou použitelné, tím nechci ale říct, že fotím bez přemýšlení
spíš je hodně momentek kde pořídím třeba i deset fotek a teprve na monitoru vyberu to co se podaří - výhoda digitálu
možná bych měl začít fotit do rawu, když jsou karty dneska za málo peněz, a pak to teprve na pc převádět do jpegu pro rychlejší prohlížení

mimochodem kolik má běžná fotka z 20mpix čipu v rawu ?[/QUOTE]

Ja mám Dell U2515H ;) V 100% náhľade sa to nedá prísne hodnotiť, fotky by mali podľa mňa vyzerať ok, ale nemožno čakať ostrosť a detaily, na ktoré je treba väčšiu hustotou pixelov.

Spracovávam veľa fotiek aj so staršieho Sony NEX-3N a pokiaľ je jpeg výstup s podobne starého RX10 podobný, čo si tipujem, že áno, tak chápem, že je to v plnom náhľade katastrofa, pokiaľ ISO nie je v základe. Jpegy z novších modelov by mali byť lepšie, ale čo sa týka A6000, kde ich mám tiež dosť, tak mi to prišlo iba marginálne lepšie ako z NEXu. Veľmi zlé býva aj vyváženie bielej za umelého svetla a aj celkové farebné podanie na vyšších ISO. Sony má rado žltozelenú, čo mi veľmi nesedí. A6300 neviem, snáď už sa zlepšili. Joeh by snáď k tomu mohol niečo povedať, keďže mal RX10 a teraz má A6300. Osobne, čo sa týka Sony, tak drvivá väčšina fotiek na zvýšenom ISO pre mňa znamená raw. Inak sú veľmi dobré DRO módy, vrátane auto, ktoré pekne pomáhajú s dynamickým rozsahom.

Pre porovnanie Panasonic - jpeg pri GM5 je na tom trochu lepšie ako Sony NEX-3N/A6000, ale cez ISO800 už idem vždy do rawu. GX80 však prináša citeľné zlepšenie, odšumovanie je skvalitnené, takže výhoda rawu na ISO1600/3200 nie je taká výrazná. Zatiaľ chodím do rawu, ale uvidíme časom, možno bežné cvaky už nebudem riešiť. Každopádne, pri Panasonicu cítim potrebu často riešiť raw aj kvôli expozícii, kontrastu, vyváženiu bielej a dynamickému rozsahu. Farebné podanie je ok, svojské, dosť výrazne do oranžova, ale sedí mi.

A posledné porovnanie Fuji - 90% jpeg. Odšumovanie je veľmi kvalitné aj na vysokých ISO, takže výhoda rawu je marginálna. Farebné podanie parádne, Fuji má rado červenú a ružovú, vyváženie bielej spoľahlivé. Do rawu je treba ísť naozaj ak človek chce iné podanie fotky ako je originál, nie kvôli detailom či šumu. Aj dynamický rozsah sa do veľkej miery dá vyriešiť už vo foťáku (DR režimy).
Kabe (442)|2.10.2016 03:07
Mne by pak dost zajimaly ty zkusenosti, ktere ziskate s tim dotykovym displayem pri tech teplotach.
joeh (3352)|2.10.2016 11:45
Tipnem si - daktyl bude vypnutý - veľmi nízka teplota, zimné rukavice, potreba častého chránenia prístroja pod oblečením a scéna v pohybe. Konečne, tazatel podľa vlastných slov na dotykáči netrvá, asi vie prečo...
z-b (89)|2.10.2016 12:41
Co znám zmrzlé displeje tak se hrozně zpomalí, zeslábnou a pak zmizí úplně. Ale to musí promrznout, což chvíli trvá.
Problém jsou teplé rukavice. V nich je problém zmáčknout tlačítko, otočit přesně malým ovladačem je ještě horší, natož něco lovit na displeji, to nejde. A tenké rukavice při delším focením můžou způsobit omrznutí rukou. Takže dotykový displej je jen takový bonus navíc pro teplejší období.
Milan Šurkala (3381)|2.10.2016 14:06
[QUOTE=z-b;43197]Co znám zmrzlé displeje tak se hrozně zpomalí, zeslábnou a pak zmizí úplně. Ale to musí promrznout, což chvíli trvá.
Problém jsou teplé rukavice. V nich je problém zmáčknout tlačítko, otočit přesně malým ovladačem je ještě horší, natož něco lovit na displeji, to nejde. A tenké rukavice při delším focením můžou způsobit omrznutí rukou. Takže dotykový displej je jen takový bonus navíc pro teplejší období.[/QUOTE]

Já když testoval Canon G9 X, který má výhradně dotykové ovládání, tak jsem to ťukal špičkou nosu :-D Dotykáč je super věc, když doplňuje tlačítkové ovládání, ale úplně k ničemu, když je to jediný způsob.
joeh (3352)|2.10.2016 17:01
[QUOTE=z-b;43144]Hlavní pro mně je kvalita videa, rychlost a plynulost ostření a teprve potom rychlost focení. Chci točit téměř vše v 4k.[/QUOTE]

Nový Panasonic G80 + nový zoom objektív 12-60mm to stejne nevyriešil, všetky problémy, ktoré sme už spomínali zostávajú, navyše je nepoužiteľný plynulý zoom, je to masakr. V ukážke od 20.s a od 3.m8s

z-b (89)|2.10.2016 17:03
Když je zima, tak mám přes nos kuklu, aby mi nezmodral a neupadl.
Ale vážně, dotyk je určitě plus, ale zatím jsem se obešel bez něj a nikdy mě nenapdlo, že by mě k něčemu byl. Jedině, na ostření při videu na stativu a pomalu se pohybujícím objektu. Jinak nevím na co bych ho použil.

joeh:
to ostření se mi vůbec nelíbí, první scéna na náměstí je taky divná, vůbec to nechce ostřit
to pulsování je rnormální při zaostřování ?
MONYS (152)|2.10.2016 17:12
Nedá mě to abych nereagoval.Pánové vy jste si koupily ty fotáky na testování ?Nebo na praktické focení /natáčení?Podle mě není dokonalý ani foták za sto tisíc vždy se najde něco co by mohlo fungovat lépe.
z-b (89)|2.10.2016 17:31
Jak to čtu a pozoruju, tak už nemám chuť ani natáčet video, ani fotit.
Krámy za 40 tisíc a neumí zaostřit. Jsem si říkal, rx10 stará šunka. Neostří, fotky se mi nelíbí, připlatíme si, a bude to paráda a ono ejhle, z bláta do louže.

Neexistuje podobné video jako to poslední, ale na LX100 nebo TZ100 ? TZ100 má sice mizerný hledáček, ale kdyby bylo ostření v pořádku, tak bych to asi přežil. Potřeboval bych se ujistit, že aspoň něco umí ostřit.
joeh (3352)|2.10.2016 17:35
[QUOTE=MONYS;43202]Pánové vy jste si koupily ty fotáky na testování ?Nebo na praktické focení /natáčení?[/QUOTE]

Ahoj MONYS, my sa tu nebavíme o syntetických testoch, ale o videoukážkach z reálneho života, to ti zrejme uniklo. A ano, vyžadujeme od foto-video prístrojov za 30-40tisíc funkčnosť, to snaď neni prehnaný požiadavok.
joeh (3352)|2.10.2016 17:52
Ešte dodatok MONYS - ty máš predsa GH4, je až taký problém natočit 5sec plynulého zoomu, 5sec predmetu v predo-zadnom pohybe s využitím malej HO atd. v zmysle diskusie ?

---------- Doplněno v 17:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:49 ----------

[QUOTE=z-b;43201]joeh:
to ostření se mi vůbec nelíbí, první scéna na náměstí je taky divná, vůbec to nechce ostřit
to pulsování je rnormální při zaostřování ?[/QUOTE]

- neni to normálne, je to hnusné, nepoužitelné, ale ako vidíš má to svojich obdivovateľov....
Milan Šurkala (3381)|2.10.2016 18:16
[QUOTE=z-b;43203]Neexistuje podobné video jako to poslední, ale na LX100 nebo TZ100 ? TZ100 má sice mizerný hledáček, ale kdyby bylo ostření v pořádku, tak bych to asi přežil. Potřeboval bych se ujistit, že aspoň něco umí ostřit. [/QUOTE]

Vždyť tady bylo už několikrát řečeno, že DFD funguje tak, jak funguje.Od LX100 nebo TZ100 prostě nelze čekat zásadně lepší ostření než od jiných přístrojů s DFD. Navíc TZ100 má v podstatě stejný senzor jako RX10, navíc ještě s horší světelností objektivu, takže tam těžko bude kvalita obrazu lepší, ale spíše horší. Už se v tom nějak moc topíš.
sblasko (133)|2.10.2016 18:22
@tazatel: A co zakupit lacnejsi (a starsi) Sony A6000 a k nej lepsi objektiv? A ak je pozadavka na ten dotykac tak A5100 (ale zase bez hladacika) a opat nejaky stabilizovany obj. so svet. f4.0. Do limitu 40 tisic by sa to hadam voslo?

Hoci ani ja by som velmi nechcel senzor 2 roky stary.
Milan Šurkala (3381)|2.10.2016 19:09
[QUOTE=sblasko;43207]@tazatel: A co zakupit lacnejsi (a starsi) Sony A6000 a k nej lepsi objektiv? A ak je pozadavka na ten dotykac tak A5100 (ale zase bez hladacika) a opat nejaky stabilizovany obj. so svet. f4.0. Do limitu 40 tisic by sa to hadam voslo?

Hoci ani ja by som velmi nechcel senzor 2 roky stary.[/QUOTE]

Jenže ani Sony nemusí být výhra. Jejich úroveň stabilizace je dost nízká ve srovnání s tím, co nabídne Panasonic nemluvě o tom, že A6000 neumí 4K. Prostě, ideální volba zatím neexistuje. Každopádně je nutné si uvědomit, že 4/3" nebo APS-C fotoaparát se základními objektivy typu F3,5-5,6 nebudou proti RX10 nějak dramatickým posunem nahoru. V některých ohledech určitě ano, ale zázraky bych nečekal.