Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaky fotak na rychly pohyb.

Rocles (10)|3.10.2016 19:32
Zdravim vas.

Poprosil bych vas o radu. Chtel bych koupit nejaky fotak. Nejsem zadny profik a na uceni jsem uz asi dost stary. :) Mam dve dcery a z toho jedna jezdi a skace na konich a druha dela balet. U tech koni je problem, ze bych potreboval fotit na vzdalenost asi 30ti metru, tak jestli je mozne na takovou vzdalenost fotit aspot trosku kvalitne, když si to přiblížím zoomem a u toho baletu je zase problém, ze tam při vystoupeni sviti ruzne svetla. Muzete mi doporucit nebo vymluvit Lumix FZ200? Nebo doporucit jiny v této cene? Jak uz jsem psal, nikdy jsem moc nefotil a doted jsem si pomahal jen s mobilem, ale moje holky to berou az tak vazne ze by se uz vyplatilo koupit nejaky fotak na kvalitnejsi snímky. Dekuji vam moc.
kolyy (1542)|3.10.2016 21:17
FZ200 je za tú cenu asi to najlepšie, čo sa dá na akčné snímky kúpiť, ak hovoríme o nových foťákoch. Obavám sa však, že na balet to stačiť aj tak nebude. Zvážil by som preto priplatiť si za Olympus E-PL6 v dvojsete z 14-42 a 40-150, za asi 12000Kč. Je to základná bezzrkadlovka s očesanou výbavou a ovládaním, prídeš napríklad o hľadáčik, veľmi užitočnú vec pre tento žáner. Na druhej strane získaš mnohonásobne väčší senzor, ktorý nazbiera viac svetla. Ak by Ti stačil na ten balet začiatok dlhého zoomu 40-150, tak oproti FZ200 získaš asi 4x viac svetla, čo je veľmi citeľné. Tým nehovorím, že to bude dokonalé, k tomu by si bolo treba prikúpiť svetelnejší objektív, možno dodatočne. Okolo 5000-10000Kč je rada pevných skiel, ktorá by to riešila, napríklad Sigma 60mm F2.8, Olympus 45mm F1.8 alebo Sigma 30mm F1.4. Pevné sklo je menej flexibilné ako zoom, človek si musí dopredu vybrať ohnisko, ale som si skoro istý, že toto už balet slušne zvládne. Potom už je to v rukách fotografa, aby z toho niečo vytrieskal.

Alternatíva k bezzrkadlovke je lacná zrkadlovka, ponúka sa Canon 1200D+18-135 IS. Výhoda je jeden objektív miesto dvoch a síce malý, ale predsa len hľadáčik. Výkony senzoru sa príliš od E-PL6 nelíšia. Osobne by som sa však prikláňal k Olympusu, lebo ostriaci modul v D1200 je už značne zastaralý a za slabého svetla ide rýchlo "do kytek". Niežeby bol E-PL6 nejaký preborník v ostrení za slabého svetla, ale predsa len si myslím, že by to malo byť pre ten účel lepšie použiteľné. Môžem sa mýliť, ale to je môj odhad na základe krátkych skúseností s oboma foťákmi. Možno by si to chcelo overiť a odskúšať osobne. Canon by však mohol byť lepší na tie kone, ak hovoríme o dennom svetle, pokiaľ by si sa naučil používať kontinuálne ostrenie. Za dobrého svetla však aj Olympus ostrí bleskurýchlo v jednorazovom móde, čo by mohlo byť pre začiatok dostatočné. Ani jeden foťák mi nepríde vhodný na kontinuálne ostrenie so sériovým snímaním, to by si sa musel posunúť do vyššej cenovej kategórie. Je dokonca možné, že v tomto by mohol byť lepší naopak FZ200.

Čo sa týka učenia sa, bez toho to ľahko nepôjde. Prax určite pomôže, ale bez pochopenia základných vecí to bude trápenie. Minimálne je treba vedieť nastaviť foťák do priority času a nastaviť primerane krátky čas, aby neboli fotky rozmazané. Naučiť sa vyberať ostriaci bod a komponovať tak aby bol na subjekte tiež výrazne zdvihne percento úspešných fotiek.
Rocles (10)|4.10.2016 11:43
Dekuji vam za rychlou odpověď. Stále nejsem rozhodnuty co koupit. Za poslední dva dny jsem toho precetl docela dost, ale je to slozitejsi nez jsem si myslel. Mozna by bylo opravdu lepsi uz koupit nejakou zrcadlovku.
Narazil jsem na jeden zajimavy pristroj se dvěma objektivy, který bych si ještě mohl financne dovolit. Poprosil bych vas tedy o radu, jestli by se toto dalo pouzit na ty kone a balet. Je mi jasne ze se budu muset ucit, ale nakonec proc ne. Dekuji moc.

Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm III + EF 75-300mm III
Kabe (442)|4.10.2016 12:45
[QUOTE=Rocles;43288]Dekuji vam za rychlou odpověď. Stále nejsem rozhodnuty co koupit. Za poslední dva dny jsem toho precetl docela dost, ale je to slozitejsi nez jsem si myslel. Mozna by bylo opravdu lepsi uz koupit nejakou zrcadlovku.
Narazil jsem na jeden zajimavy pristroj se dvěma objektivy, který bych si ještě mohl financne dovolit. Poprosil bych vas tedy o radu, jestli by se toto dalo pouzit na ty kone a balet. Je mi jasne ze se budu muset ucit, ale nakonec proc ne. Dekuji moc.

Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm III + EF 75-300mm III[/QUOTE]
Tezko odpovedet jednoznacene.
Pouzit to samozrejme lze, ale limity to ma. A ne zrovna male. Ovsem je klidne mozne, ze Vam se vysledky porizene touto sestavou budou zdat klidne vice nez vynikajici.
>>>> Strasne moc zalezi na tom, jake mate naroky, predstavy a ocekavani. <<<<
Asi nejvetsi limitaci z teto sestavy vidim pro ten balet, kdy predpokladam, ze Vam bude chybet lepsi svetelnost objektivu. Ovsem zde je nutno podotknout, ze objektivy s dobrou svetelnosti jsou drazsi, vetsinou o hodne drazsi.

A jinak: kolyy Vam to napsal moc hezky a dobre to rozebral a vystihnul.
kolyy (1542)|4.10.2016 17:03
[QUOTE=Rocles;43288]Dekuji vam za rychlou odpověď. Stále nejsem rozhodnuty co koupit. Za poslední dva dny jsem toho precetl docela dost, ale je to slozitejsi nez jsem si myslel. Mozna by bylo opravdu lepsi uz koupit nejakou zrcadlovku.
Narazil jsem na jeden zajimavy pristroj se dvěma objektivy, který bych si ještě mohl financne dovolit. Poprosil bych vas tedy o radu, jestli by se toto dalo pouzit na ty kone a balet. Je mi jasne ze se budu muset ucit, ale nakonec proc ne. Dekuji moc.

Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm III + EF 75-300mm III[/QUOTE]

Hovoríš naozaj o 100D alebo ide o preklep a myslíš 1200D v sete s tými objektívmi? Prvá možnosť je okolo 20000Kč, a to už je citeľné navýšenie rozpočtu.

Každopádne - tá kombinácia objektívov mi nepríde optimálna. Je veľmi ťažké to určiť takto od stola, ale príde mi, že pre Tvoj účel je 75-300mm (120-480mm FF ekvivalent) príliš dlhý. Obávam sa, že by si musel tie objektívy často prehadzovať a tá diera medzi nimi (55-75mm), by mohla byť práve to čo najviac potrebuješ. Lepšie na mňa preto pôsobí 18-135, alebo tá sada 14-42+40-150 od Olympusu (ekvivalent 28-84mm+80-300mm), kde by si bol na F4 na začiatku dlhého zoomu 40-150mm. To dá 2x viac svetla ako F5.6 na konci krátkeho zoomu (2x vyššie clonové číslo znamená 4x menej svetla).
Rocles (10)|4.10.2016 18:05
Ano jedna se o EOS 100D v cene 500€ i s objema objektivy.
https://www.amazon.fr/Fotocamera-Reflex-Canon-18-55mm-75-300mm/dp/B00KWTPUQS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1475595438&sr=8-1&keywords=Canon+EOS+100D+%2B+EF-S+18-55mm+III+%2B+EF+75-300mm+III

Omlouvam se, ale trosku jsem zmenil názor. Mozna nebudu potrebovat fotit ten balet, protože na jejich vystopenich je vždycky profi fotograf a není problém nejake fotky koupit. Takze tim odpada velka starost a daleko vetsi finance do pristroje a objektivu, který by tohle zvladnul.

Takze bych se drzel jen cim udelat kvalitni fotky jizdy na konich a skakani přes prekazky. Jasne budu fotit i jiné věci jako je rodina, vylety atd. Snad se na me nebudete zlobit, ale ten Olympus PEN E-PL6 se mi moc nelibi. Konkretne ten system naklapeni displeje.
Ze zacatku se mi libil ten Lumix FX200, ale pokud bych mel litovat, ze jsem koupil ultrazoom a nepridal jsem vic penez, tak bych vas poprosil o nejake doporuceni do 500€. Jak uz jsem psal bude to vlastne muj první pristroj a snad je to i vekem ale nejak me zacalo foceni bavit ale bohužel mobil uz na to nestaci i kdyz je kvalitni. :)
kolyy (1542)|4.10.2016 22:50
To vyzerá ako celkom dobrá kúpa. Na tie kone by ten 75-300 asi nemusel byť dlhý, na krátkom konci to veľmi hrubým odhadom vychádza na minimum 10-15m, aby sa do obrazu akurát vošiel jazdec na koni. Akurát upozorním, že je to zrejme verzia bez stabilizácie, takže to bude vyžadovať krátky čas a kompozícia bude kvôli trasu o dosť náročnejšia, najmä na dlhom konci.

Pokiaľ je ten rozpočet hraničný, tak príliš ďalšie možnosti nevidím, oproti tomu čo sme tu rozoberali. Trochu nerozumiem námietke voči výklopnému displeju pri E-PL6, snáď je lepší výklopný pri Olympuse ako úplne fixný pri Canone. Celkovo je podľa mňa E-PL6 lepší ako rodinný foťák pre začiatočníka, ponúkne rovnakú obrazovú kvalitu vo výrazne menšom a šikovnejšom balení a ostrí omnoho lepšie pri fotení cez lcd. Je pravda, že je telo ako 100d na zrkadlovku stále relatívne malé, no s tým 75-300 to bude už bude riadny "macek". Na druhej strane by som jazdy na koňoch bez hľadáčika asi príliš nechcel fotiť. Za danú cenu je to o kompromisoch, inak to bohužiaľ nejde.
Kabe (442)|5.10.2016 02:02
kolyy (1542)|5.10.2016 09:13
Kabe: pekne si to našiel. Je zaujímavé, že u špecializovaných predajcov fototechniky tento set nevidím. Tu ho majú tiež:

https://www.datart.cz/Digitalni-fotoaparat-CANON-EOS-100D-18-55-DC-75-300-DC-pouze-DATART.html
Kabe (442)|5.10.2016 21:36
kolyy:nenasel, maji to tam uz totiz hodne dlouho, mozna pred casem nakoupili od Canonu nejake vetsi zasoby za nizsi cenu a mozna proto tuhle nabidku nema kazdy
Petr Be. (211)|6.10.2016 07:22
Doporučil bych něco s 55-250 IS STM. Je to moc dobrý objektiv, lepší než "třístovkové" verze.
nephilim (353)|7.10.2016 10:06
Před lety jsem řešil stejný problém. Dcera začala dělat balet a scénický tanec. Na jevišti byla tma jako v pytli. Průběžně jsem investoval do několika foťáků a objektivů, až jsem se propracoval k Nikon D300+70-200/2.8 VR. Sice to nebyla nejlevnější sestava, ale ještě dražší byla cesta vedoucí k ní. Kdybych tehdy rovnou poslechl rady lidí jako je Roman Pihan, Ondřel Neff a dalších z IDIFu apod., mohl jsem si ušetřit nervy a nemálo peněz. S touto sestavou jsem pak bez potíží fotil kamarádovu dceru, která se dala na krasobruslení a jízdu na koních. S dnešními fotoaparáty typu Nikon D5500, D7200 apod. v kombinaci s 70-200/2.8 VR je focení podobných akcí úplně v pohodě. Základem úspěchu focení jak baletu, tak těch koní je ale objektiv a zde není jiná lepší volba než Nikkor 70-200/2.8 VR. Stačí tahle starší verze, není nezbytně nutné kupovat nový VRII. Bazarové ceny staršího objektivu se pohybují okolo 27 tisíc, což mi připadá velmi přijatelné s ohledem na to jakou službu ten objektiv udělá.
Jakkoliv jsou zde v diskusi uváděné sestavy dobré, pro focení toho baletu je nutné spolehlivé ostření za špatného světla (což vylučuje většinu uvedených těl), schopnost velmi rychle zaostřit, světelnost alespoň F2.8 (což vylučuje všechny setové objektivy) a schopnost produkovat přijatelné snímky na ISO6400. Můžeme se tu dohadovat, ale ať už u Nikonu nebo u Canonu, stejně za čas skončíte u objektivu 70-200/2.8. Otázkou je, kolik vás ta cesta bude stát. Koupit to rovnou, byť z druhé ruky bude vždy nejlevnější. Ostatně, např. fotoškoda půjčuje fotovýbavu. Můžete si zapůjčit tento objektiv a k němu odpovídající tělo a jedno baletní vystoupení si s tím nafotit. Půjčovné bude stále levnější než propracovávání se k této sestavě levnějšími těly a objektivy. ;)
Rocles (10)|13.10.2016 11:20
Několik dni jsem uvazoval, který pristroj koupit. Precetl jsem toho mraky a mam z toho hlavu jak kolo stesti. Nikdy jsem nefotil a když tak jen mobilem, ale jsem vazne rozhodnuty, ze bych chtěl delat slusne fotky. Nakonec jsem dnes objednal Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM. Myslim si ze bych mel zacit s necim méně narocnym a postupne se dopracovat k foceni slozitejsich věci. Ted mi třeba někdo napise a co ty kone a ten balet co jsi chtěl fotit. Jo na ten se casem taky dostane, ale první se s tim musim naucit pracovat a pochopit, jak to všechno funguje. Vim ze to bude stat casem i vic penez nakupovanim objektivu atd. ale myslim si ze momentalne Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM je docela slusny set pro uplneho zacatecnika.

Tak at se dilo dari a dekuju vam :)
nephilim (353)|13.10.2016 12:05
Nakonec je pravdou, že nejdůležitější je začít. Nějak, ale začít. Stále si jen hryzat nehty co by, kdyby, je horší varianta. ;)
Přeji hodně štěstí a dobré světlo.
Dan7 (411)|13.10.2016 13:33
Alternativou pro APS-C senzory je objektiv Sigma f/1.8 50-100 DC HSM ART (pro Canon nebo Nikon), který je takovou obdobou 70-200mm f/2.8 pro full-frame. Jinak to Nephilim popsal správně. Taky jsem postupně na podobné akce skončil u full-frame senzoru a objektivu 70-200mm f/2.8. Na první pohled větší investice, ale po prvních fotkách nelitujete.
Mám variantu Tamron 70-200mm f/2.8 USD VC pro Canon a můžu ho pochválit. Je to taková levnější alternativa originálním objektivům od Canonu nebo Nikonu. Funguje tak jak má: ostré fotky na plnou díru, rychlost ostření, stabilizace. Skoro všechno fotím pořád na 2.8.
romana51 (311)|13.10.2016 15:18
Tak jsem si se zájmem přečetl jaký foťák na rychlý pohyb. Fotit jízdu na koni není zase takový problém. Schválně jestli uhodnete čím je focená Dlouhozobka, která je
proti koni zatraceně rychlá a má ostrá i křídla !?? :)

[ATTACH=CONFIG]1961[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]1962[/ATTACH]
Zobka 1.jpg Zobka 4.jpg
kolyy (1542)|13.10.2016 15:43
Vyzerá to na extrakciu z 4K videa, ale kvalita je otrasná, dosť to vyzerá na digitálny zoom. Pokiaľ to nie je schválne prevedené do 4K formátu, aby to miatlo, tak pôjde o nejaký mobil, keďže každý foťák z 4K dáva lepšiu kvalitu a neviem o tom, že by nejaký dovoľoval tak výrazný digitálny zoom v 4K.

A samozrejme, tu nie je odfotený nijaký rýchly pohyb ale kvet, na ktorý je ostrené. Okrem toho je náhodou v obraze aj rozostrený vták ;)

Toľko moja analýza, som úplne mimo? :)
joeh (3352)|13.10.2016 17:41
[QUOTE=romana51;43492]Schválně jestli uhodnete čím je focená Dlouhozobka[/QUOTE]

Panasonic FZ1000...
kolyy (1542)|13.10.2016 17:59
[QUOTE=joeh;43494]Panasonic FZ1000...[/QUOTE]

Tak ja dúfam, že FZ1000 má lepší 4K výstup než toto... Možno FZ300. Ale aj tak mi príde, že je tam digitálny zoom, ktorý pokiaľ viem nijaký Panasonic v 4K nemá.
romana51 (311)|13.10.2016 18:21
kolyy - Pokud se nemýlím, jedná se tady o tom, čím a jak zachytit rychlý pohyb. I když "rychlý pohyb" je možno chápat různě. Tuto potvůrku jsem se snažil vyfotit ještě v dobách, kdy jsi byl možná ještě "na houbách"! :D
Tehdejší foťáky měly nejkratší čas 1/1000 vt. a teleobjektivy s ručním ostření byly na takové záběry na nic.
I s Lumixem FZ1000 jsem tuto potvoru honil na chalupě marně jednu sezónu, je rychlá a neposedná. Až mne napadlo natočit jí jako video. Ve 4K to nebylo nic moc, 25p je málo. Povedlo se to do FHD 50p s nastavením závěrky na 1/4000 vt. Z videa je to vyzobnuté v Ediusu do TIFu (32 MB) a ve Photoshopu degradováno do JPG (1,06 MB).
Až tuto potvoru nafotíš v "neotřesné" kvalitě, rád se podívám a možná Ti i zatleskám. :p
Úplně mimo jsi s ostřením, v hledáčku jsem honil dlouhozobku, květy mne nezajímaly.
Naštěstí FZ1000 přeostřuje velice rychle (samozřejmě tam byly nedoostřené pasáže). A kde tam vidíš "ptáka" to je pro mne záhadou.
Fotky tisknu max. do A4 protože moje tiskárna víc neumí a po technické stránce tisk z TIFu je pro mne, amatéra, dostatečně kvalitní.
Jinak fotit koně by šlo dnes asi i mobilem.

joeh - uhodls protože víš, že ho mám! :thumb
joeh (3352)|13.10.2016 19:03
[QUOTE=romana51;43496]joeh - uhodls protože víš, že ho mám![/QUOTE]

- a výhra ?? Kde je, však som uhádol...
romana51 (311)|13.10.2016 20:02
joeh - pozval bych tě na pivo, ale máš smůlu, už tam k vám na Slovensko nejezdím.
Jezdil jsem tam často, měl jsem tam kámoše. Po škole jsem dostal umístěnku do Banské Bystrice, nějaký čas jsem tam vegetoval. Příroda je tam fantastická! :thumb
kolyy (1542)|13.10.2016 21:01
[QUOTE=romana51;43496] A kde tam vidíš "ptáka" to je pro mne záhadou. [/QUOTE]

Všetko čo má krídla je vták, a či nie? To mám z toho, že čumím na pixely, nie obrázok... ;)

[QUOTE=romana51;43496] s Lumixem FZ1000 jsem tuto potvoru honil na chalupě marně jednu sezónu, je rychlá a neposedná. Až mne napadlo natočit jí jako video. Ve 4K to nebylo nic moc, 25p je málo. Povedlo se to do FHD 50p s nastavením závěrky na 1/4000 vt. Z videa je to vyzobnuté v Ediusu do TIFu (32 MB) a ve Photoshopu degradováno do JPG (1,06 MB).
Až tuto potvoru nafotíš v "neotřesné" kvalitě, rád se podívám a možná Ti i zatleskám. [/QUOTE]

Tým sa vysvetľuje, že to vyzerá ako digitálny zoom. Nie je to z 4K videa, ako naznačuje rozlíšenie, ale prevzorkované 1080p.

[QUOTE=romana51;43496]Úplně mimo jsi s ostřením, v hledáčku jsem honil dlouhozobku, květy mne nezajímaly.
Naštěstí FZ1000 přeostřuje velice rychle (samozřejmě tam byly nedoostřené pasáže). [/QUOTE]

Veľmi výrazne pochybujem, že FZ1000 má vo videu autofokus, ktorý dokáže preostrovať na letiaceho motýľa. Mal si naozaj jednobodový režim a AF oblasť na motýľovi? Alebo to bola celoplošná automatika?

Inak aby bolo zrejmé, vôbec nespochybňujem, že si FZ1000 dokáže poradiť s rýchlym pohybom. Bola by to dobrá voľba aj pre pôvodný dotaz, ak by to nebolo cez rozpočet a neuvažovalo sa o balete.
sblasko (133)|13.10.2016 23:59
[QUOTE=romana51;43498]joeh - pozval bych tě na pivo, ale máš smůlu, už tam k vám na Slovensko nejezdím.
Jezdil jsem tam často, měl jsem tam kámoše. Po škole jsem dostal umístěnku do Banské Bystrice, nějaký čas jsem tam vegetoval. Příroda je tam fantastická! :thumb[/QUOTE]

A joeh je z Banskej Bystrice? Ci niekde odtial blizko?
romana51 (311)|14.10.2016 09:25
kolyy - FZ1000 má ostření (jak píše v recenzi p. M.Šurkala) habaděj. Já používám "ostření na palec" (rear focus). Rychlost přeostřování neměřím, nejsem odborník,
ale věřím p. Šurkalovi že je 0,2 sec. Právě jeho recenze a ještě velice kladná recenze p. Neffa na DiGi Neff mne přesvědčily, že FZ1000 bude dobrá koupě.
Protože mi to takto vyhovuje a výsledky jsou z mého hlediska dobré, používám to a více v tom nebádám.

sblasko - odkud je joeh nevím, ale jezdil jsem do BB autem. Pokud není východňár od Prešova, dalo by se po cestě zajet. Ale byl to vtip na vtip,
dneska už bych těžko vylezl i na Urpín! :D
kolyy (1542)|14.10.2016 09:45
[QUOTE=romana51;43511]kolyy - FZ1000 má ostření (jak píše v recenzi p. M.Šurkala) habaděj. Já používám "ostření na palec" (rear focus). Rychlost přeostřování neměřím, nejsem odborník,
ale věřím p. Šurkalovi že je 0,2 sec. Právě jeho recenze a ještě velice kladná recenze p. Neffa na DiGi Neff mne přesvědčily, že FZ1000 bude dobrá koupě.
Protože mi to takto vyhovuje a výsledky jsou z mého hlediska dobré, používám to a více v tom nebádám.
[/QUOTE]

Ale za 0,2s ostrí pri fotení, nie pri videu. Ak je to podobné ako pri ostatných Panasonicoch, tak to v 1080p bude niekde okolo 1s. Nezdá sa mi vôbec reálne, aby FZ1000 dokázal vo videu preostrovať na letiaceho motýľa. Ak si používal celoplošnú automatika, tak tá pravdepodobne zaostrila na kvet a mal si šťastie. To by bola dobrá stratégia aj vedome, ale nemá to nič spoločné s otrením na pohybujúci sa objekt.
joeh (3352)|14.10.2016 10:23
[QUOTE=sblasko;43509]A joeh je z Banskej Bystrice? Ci niekde odtial blizko?[/QUOTE]

- blízko, joeh je Martinčan

[QUOTE=romana51;43511] odkud je joeh nevím, ale jezdil jsem do BB autem. Pokud není východňár od Prešova, dalo by se po cestě zajet. Ale byl to vtip na vtip, [/QUOTE]

- joeh je z Martina, ale pije ako východňár


[QUOTE=kolyy;43512] Nezdá sa mi vôbec reálne, aby FZ1000 dokázal vo videu preostrovať na letiaceho motýľa.[/QUOTE]

- no, asi tu niekto nečítal príbeh zo života na tému Autofocus Panasonic :
Na odľahčenie jedna epizoda zo života šťastného majiteľa DFD prístroja Panasonic.
V istom meste si nemenovaný borec zakúpil funglovku - videofoťák značky Panasonic a keďže sa stal úplne prvým majiteľom nového modelového radu, výrobca mu daroval free školenie s inštruktorom - malým, čiperným japončíkom s bambusovou tyčkou v pravej ruke.
Celé zaškolenie spočívalo vo veľmi efektívnom spôsobe - točenie s výpraskom. Takže začali, borec s kamerou, šikmoočko s bambusákom :

- prvá scéna - zazoomovanie na neďaleký hrad - prásk bambuskou po hlave - ťoťo nemodeď, ťoťo panaťonik
- druhý pokus borca - pekná blondínka v popredí, autá v pozadí - prásk, ťoťo nemodeď
- tretí pokus - kamera na 1/2 metra vzdialené kvietky s včielkou Majou - prásk, ťoťo nemodeď
- štvrtý pokus - kamera otočená k oblohe na práve letiaci B52 - prásk, ťoťo nemodeď
- posledný pokus šokovaného kameramana - kamera na široký horizont - blažený úsmev šikmoočka, ťoťo modeď.
MONYS (152)|14.10.2016 12:04
Myslím že Panasnic na tom zas tak špatně není.
kolyy (1542)|14.10.2016 12:33
joeh: som dosť skeptický aj k tomu, že Sony A6300 dokáže preostrovať na letiaceho motýľa. A vo väčšine z toho čo píšeš nevidím nijaký problém. Prečo by mal byť problém zazoomovať na hrad?
joeh (3352)|14.10.2016 14:15
[QUOTE=kolyy;43516]Prečo by mal byť problém zazoomovať na hrad?[/QUOTE]

- preto, že som videl od panáka spústu videí, no žiadne s pekným, plynulým zoomom bez pulzovania a blikania.
kikapu (52)|19.10.2016 12:21
No, nejlevnější verze je vždy bazar, když se přidržíme Nephilimova realismu, tak to chce zrcadlo a světelné sklo. Na dlouhá ohniska je bezkonkurenční Canon a k tomu bazarové tělo, myslím, že optimální je tak 50D, no a jako krátký zoom Sigmu 17-50/2,8.

V součtu to stojí trojnásobek nového Panasonicu FZ200, ale výkon je nesrovnatelně lepší - spíš bych řekl, že ten Panas je v podstatě nepoužitelný, kdežto ona bazarová výbava poskytne výkon na v podtstě profi úrovni (zejména Canon 200mm/f:2,8).
Rocles (10)|19.10.2016 13:07
Děkuji všem za názory a návrhy čím fotit. Nakonec jsem se rozhoupal a jako úplný začátečník jsem si udělal radost a koupil CANON EOS 100D + 18-55 IS STM.
Nějak začít musím. Už jsem něco nafotil a když jsem se na to mrknul v TV co má skoro metr a půl tak mi spadla brada. To jsem nečekal. A to fotím na automatiku, protože se mám hodně co učit. Každopádně jsem strašně spokojeny.
vormen (81)|20.10.2016 04:48
:-) na TV vypadají skvěle i fotky z mobilu.