Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: TZ5 vyplatí se vyměnit?

Neregistrovaný (0)|4.10.2016 21:44
Tazatel: Jiří

Znění dotazu: Zdravím, je mi 50 vlastním již mnoho let TZ5, vyplatí se ji vyměnit za např. sony HX10v, nebo TZ55 či obdobné? Představa je GPS, případně wifi, panorama fce. Jde mi to zda si obrazově kompaktem s těmahle fičurama nepohorším,..tak. Co třeba canon S95 a výše. Chci kompakt na dovolenou a výlety sem tam rodina. Fotím na iAutomatiku. Děkuji

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic TZ 5
ka.mik1 (71)|7.10.2016 15:02
Dobrý den. Jako pokročilý laik Vám po svých zkušenostech radím nechat si ho, nekupovat a ikdyž se blýská na lepší časy, prozatím vyčkat. TZ5 mám od nova snad cca 10 let, nyní ho používám již jen jako záložní foťáček, pokud se vybije baterie na CSC GX7, nebo pro své rozměry na kolo, ale pro mne je zatím prostě nenahraditelný novými přístroji. Dokonce i ikdyž jsem se neohlížel na finanční stránku, jsem celkově nenašel nic lepšího. Je vyroben v Japonsku, všechno dodnes bravurně funguje, dokonce ani nevnímám únavu snímače, má naprosto vynikající objektiv LEICA f3,3-4,9 s ideálním 10x zoomem. I jako laik prostě vidím jak ten objektiv na danou kategorii krásně kreslí, je ostrý. Ikdyž budete hledat jinde nebo i u Panasonicu nikdy se mi už nepodařilo najít fotoaparát s tak rozmným nastavením programů, kdy vyfotí cokoli automaticky v protisvětle na jedničku, na tomhle jsem se zaseknul u všech následovníků. Dokud nevyzkoušíte i vyšší řady fotoaparátů, tak neoceníte, že obyčejný kompakt toto zvládá dokonale, co nezládají někdy ani jedny z nejlepších bezzrcadlovek. Prostě ta fotka je přesně vším z TZ5 tak, jak má být. GPS, WIFI jsem já vůbec neřešil, hlavní je, že to dělá krásné fotky, na kompakt naprosto vynikající. Dokud funguje, ochraňujte si ho jako oko v hlavě:) Jeho mínus (jako u všech těhle kompaktů) je ISO nad 800, to ho prostě dost limituje. Jsou proto v podstatě jen čtyři věci, které bych si představoval od nového přístroje v současné době vylepšit. Pokud uvažujete stejně tak je to především širší začátek zoomu, video, ISO (focení v šeru a tmě) a Vámi zmíněné panorama. Pokud začnete prohledávat recenze a kvalitu snímků zjistíte, že jsou jen dva modely, které by ho nahradily ale které se už nevyrábějí, Panasonic TZ7 a TZ25, všechno ostatní v TZ řadě bych radil nebrat. Pomůžete si v širším zoomu, budou mít panorama a větší zoom se stejnou kvalitou do těch 10x TZ5, jenže ty už se nevyrávějí, jedině někde v zachovalém stavu z inzerátů. Focení v šeru s vyšším ISO řeší nástupce v 1"" snímači jako TZ100, ale ani ten mne nepřesvědčil kvalitou fotografií naopak za světla a protisvětlem, vyvážením barev, tím co fungovalo v TZ5. Proto já osobně čekám na kvalitnějšího nástupce TZ100, jedině tak by to pro mne mělo nějakou ospravedlnitelnou vyšší přidanou hodnotu. Zkoušel jsem od SONY RX100, sice bych si pohoršil zoomem, ale vším jiným je lepší, i tak jsem ji vrátil, nedokážu to popsat ale přišla mi chladná, vůbec mne nenadchla a i ty fotky z ní, ikdyž asi kvalitní mi prostě barevně nesedly. Navíc focení na automat v TZ5 funguje prostě na jedničku, dokud nevyzkoušíte jiné přístroje tak to neoceníte, umí udělat rychle krásné fotky bez nastavování ať se fotí cokoli, neskutečné na dnešní dobu:) Co jsem viděl fotky z recenzí na Sony HX10v, tak mi přišly oproti TZ5 jak bláto, ale je to jen můj subjektivní pocit. No nemáte lehké rozhodování, ale je nás víc
:)
georgesandall_ce4you (1)|7.10.2016 22:37
Děkuji moc za reakci, máte 100% pravdu, tak nějak jsem to čekal. Koukal jsem na tu TZ25ku a vypadá schopně, jen jestli se to vyplatí, maj ji tak za 3tis. ve slušném stavu. Takže kompakty teda ne, máte nějaký tip na mirrorless? Nebo UZ? Nebo to prostě nechat jak to je a počkat jak radite. Samozřejmě už měsíc studuji recenze,....hodně chválili canona 220HS za obraz, o ten jde především, nechci 20 mega atd. proto jsem přihodil tu S110 canona kde je na ukor zoomu lepší světelnost, jsem přesvědčen že 5 - 10x optika je až až, jak na udržení, tak už tam moc světla vetšinou nedoleze :-).
ka.mik1 (71)|8.10.2016 01:27
Ten canon 220HS co jsem se díval má jen 5x zoom, sice začíná na f2,8, ale už na 120mm má f5,9, to ten TZ5 má f4,9 při 280, a dělá hezké fotky i na maximálním zoomu, ten objektiv je vážně v něm dobrý, takže nevěřím, že by byl canon lepší:) Navíc podle recenze zde na digimánii dělá právě ty přepaly, to se u tz5 prostě nestává ani při focení přímo proti slunci. Ten S110 má sice lepší snímač, ale jinak stejně špatnou světelnost a parametry, ale neumím posoudit, neměl jsem. Jinak já to vyřešildoslova přesně tak, jak se ptáte:) Sice ne dokonale, ale focení mne i teď chytlo. Takže to začalo nejdřív tím, že jsem chtěl lepší video, širší a delší zoom s přibližně stejnou světelností. To mi vše dokázal nahradit UZ F72. Stojí na to co umí doslova pár korun a ještě se i po dvou letech prodává, dosud neudělali nástupce. Je sice větší než kompak, rozhodně není kapesní, ale strašně dobře se drží a nosí, je dobře vyvážený a tak moc jeho rozměry neřeším. Je zábavný a to moc. Kvalitou tu TZ5 zastoupí, má široký začátek tuším snad dokonce na 20mm při f2,8 a těch vašich u canonů 5,9 má při 1200mm! má tedy 60xzoom. Takže na krátkou vzdálenost dejme tomu do 20x zoom udělá na kompakt velmi krásnou ostrou fotku, samozřejmě ne už na 60x zooom, ale je to paráda, když máte tu možnost si vyfotit v noci měsíc, krátery na něm, nebo letadla v třinácti kilometrech. Nejde o super fotku, ale přesto ucházející na takový zoom 60x, ale víte co kam letí, značky letadel atd., to je prostě báječné. Vůbec jsem neplánoval, že si ho na kompakt tak oblíbím, pohazuji ho v autě, je v prachu a prostě nezacházím s ním v rukavičkách a funguje na jedničku. Pokud se vyfotí zvíře nebo květina na dlouhý zoom tak i docela pěkně maže pozadí. Byl u moře, polila ho slaná voda a funguje:) Video natáčí takové, že z TZ5 se nedá vůbec rovnat a má výborný stereozvuk a stabilizaci, takže jsem hned prodal videokameru. V noci fotí také o trochu lépe než TZ5. Takže jediná nevýhoda je ve větších rozměrech oproti kapesnímu kompaktu, ale je tak vážně lehký a vyvážený, že to moc nevnímám a pak pokud fotíte západy slunce, tak na toto je TZ5 mistr, a to tento FZ72 neumí, udělá takové fialové tečky díky dlouhému objektivu jak na hrací kostce, ale jinak protisvětlo, pokud není slunce v záběru zvládá stejně dobře jako TZ5. Na západy slunce tedy dál doposud nosím v kapse TZ5:), jinak ho všude tento fotoparát nahradil, včetně fotek ve městě a architektury, kde je ten široký začátek k nezaplacení. Pak jsem vloni koupil právě mirrorrless Panasonic GX7. Stojí dneska nádherných 12800,-, ale je velmi kvalitní. Umí všechno co TZ5 a FZ72, ale letadla si s tím nevyfotíte, jinak na vše:) Prodal jsem co byl s ním v sadě jinak výborný objektiv 14-42mmII (28-84mm) a koupil objektiv 14-42mm PZ, to je powerzoom, takže je skladný a ovládá se to páčkou elektricky jak na TZ5, ne rukama manuálně jak na zrcadlovkách:) K tomu jsem dokoupil předsádku na rozšíření 22mm. Celé je to velmi skladné, velmi lehké, nedám to do kapsy ale do malé ledvinky, takže ani nevím, že ho mám a tahám ho po horách, prostě nejdu na výlet bez něj. I v noci Vám udělá mnohem lepší fotku než kompakty až do ISO cca 2500-3200. Na to kolik stojí, super fotoaparát s výklopným displayem, videem. Ten zoom je ale pouze 3x, takže na 75% věcí mi stačí ale třeba na zvířata v zoo už ne, a to jsem si pak dokoupil 45-175mm objektiv. Pokud chcete hezké fotky a malé rozměry tak doporučuji GX7+14-42mm nebo 12-32mm a nedá se to s kompakty vůbec rovnat. Přidaná hodnota je v tom, že pokud jste na nějakém krásném místě, tak se vyfotíte a ještě si pak fotku dáte udělat třeba jako obraz na plátno, a máte hezký dárek a památku:) Má hledáček, stejně jak FZ72 a docela si na něj zvyknete, když jej člověk nikdy nepoužíval. Negativum je asi jediné pro mne laika, a to, že pokud mám těch objektivů víc (ještě kvalitnějších, kde už pak fotky dosahují kvalit jako u některých zrcadlovek, tak má někdy sklon k přepalům (to TZ5 prostě neudělá nikdy), ale on má roller, kde se to ručně hned pohodlně upraví, protože Vám ty přepalová místa sám pěkně ukáže. Prostě skladný, lehký mirrorless, který lze ovládat jednou rukou i na kolotoči, když na to přijde:) Teď má vážně skvělou cenu. Takže na kolo využívám TZ5 a jako záložní a na západy slunce, FZ72 na letadla, měsíc a jako záložní na dovolené, krajinu a architekturu až jsem postupem času investoval nakonec do GX7, kterou tahám úplně všude místo kompaktu s převážně základním 3x zoomem:) Všechny tři fotoaparáty jsou ve svých kategoriích výborně poctivě vyrobeny. Ale třeba Vás to focení tak chytne jako mne laika, a nakonec skončíte u toho CSC nebo dokonce později u nějaké zrcadlovky:) Už bych nevyměnil CSC plnohodnotně za kompakt, ta GX7 je docela návyková:)
aragonn (55)|8.10.2016 08:45
Tak nevím když to čtu já jsem začínal s Panasonic TZ 2 mám TZ5 dokonce 2x a mám TZ 7 a syn měl TZ 25 a s protisvětlem a přepali mám problém neustále.Jinak souhlasím že objektiv je fajn a je krásně ostrý dnes tahám více TZ 7 na kole protože má lepší video a začíná na 25MM.
S TZ 100 jsem se setkal u kamaráda který ji má asi měsíc a musím říct že se mi hodně líbí a dost překvapila obrazovou kvalitou.Na normální focení mám Panasonic GH3
a většinou 14 140mmII,sigmu 19mm,25mm/17,14 42mm a ta TZ 100 by to vše nahradila až na to večerní focení tam je pouze f2,8 a níž to nejde.
Já ještě čekám na LX 15,ale je tam pouze 3xzoom,nebo LX 100 tam je i fajn hledáček