Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký je Nikon D 80?

chalupník (85)|9.11.2016 17:37
Ahoj. Trochu jsem diskutoval i na jiném foru, ale moc jsem toho nevyřešil. Dostal se mi do rukou Nikon D 80 v tomto období, kdy jsem zvyklý fotit na ISO 800, abych nemusel hlídat udržitelné časy. Obrázky se mi velmi nelíbí. Trápím se se šumem, s mírou doostření, s AWB. Neměl jste ho někdo? No, není můj, tak ho asi vrátím majiteli zpět do regálu.
Sakini (1174)|10.11.2016 10:35
D80 patří do generace vybavené notoricky známým 10,2 MPx CCD senzorem od Sony (D60, D40x, D200), u kterého ISO 800 je prostě realita co se týče šumu a celkového vzhledu. Vyvážení bílé má tendenci do tepla a automatika nefunguje úplně ideálně, vyšší citlivosti hodně ovlivňují ostrost a detaily, a s šumem to na dnešní poměry není sláva. Prostě stará technika, a pokud ho používáš po zkušenosti s něčím moderním, tak tě to o to víc uhodí do očí.
chalupník (85)|10.11.2016 17:06
No vida, konečně odpověď, která by tomu odpovídala. Díky.
Vlastním totiž ještě 6 Mpx Pentax a na ISO 800 šum neřeším a barvičky jsou ok i bez úprav. No a z rawu pak krásně ostrý jpeg. No jo, 6 Mpx....ale historických. No a pak mám Pentax 16 Mpx , opět velká spokojenost. Jsem si myslel, že Pentax hraje druhé housle a ten Velký Nikon se "vejde" alespoň někam mezi. Nikoliv. Obrazem nepřesvědčil a to jsem ho mohl mít zadarmo. Možná tak v létě na ISO 200. A o backfocusu ani nemluvě.
Sakini (1174)|10.11.2016 19:03
Pentax ten senzor taky použil, a poměrně brzy se vrhl směrem Samsungu - ovšem vždycky uměli o něco lepší zpracování obrazu než mainstream, a barvami byli vyhlášení. Ty druhé housle byly vždycky jak v čem, ale co se týče výstupu přes rozumný objektiv, neměly se zrcadlovky Pentax proti podobným typů CaNi za co stydět. Není divu že tě D80 nijak neuchvátil, ani jinak dnes už nevyčnívá.
chalupník (85)|11.11.2016 20:57
No, vrtalo mi hlavou, proč Nikon dokáže nabídnout 24 Mpx čip v těle i se seťákem za nějakých 12 000, což Pentax nedokáže. Kouknul jsem na jejich stránky a hledal jsem i u vyšších modelů, zdali mají AA filtr a možnost nějakého doladění AF těla s objektivem. Ani zmínka. Nebudu to dál rozvádět, nekoupil bych to.
Sakini (1174)|11.11.2016 21:54
Je to všechno ekonomické - pokud chceš určitý senzor mít co nejlevněji, buď použiješ od dodavatele něco staršího výběhového, nebo ho nasadíš do co nejvíc modelů a větší produkcí dosáhneš nižší jednotkové ceny. Nikon vzhledem k vyráběnému množství a počtu modelů může častěji přecházet na jiný senzor, Pentax musel být rozvážnější a dlouho spoléhat na osvědčený 16 MPx Sony. Další story je pak vybavení modelů, jak jsi jistě už poznal Nikon si výrazněji dávkuje schopnosti aby vytvořil šplhací žebříček pro uživatele, kteří mají ambice postoupit na lepší výbavu. Pentax si něco takového nemůže dovolit, zákazníka potřebuje víc přesvědčovat, a vychází z toho nepoměrně líp vybavené přístroje (na poměry cenové kategorie). Vždycky bych upřednostnil K-50 před D3300/3400, megapixely nemegapixely, a K-70 považuji za celkově hodnotnější než D5xxx (nemožnost doladit u Nikonů ostření, které je známé náchylností k nepřesnostem, je pro mě dost zásadní slabina). Senzory bez AA filtru už nejsou nic výjimečného, Nikon ho odstranil ve všech APS-C modelech, ale ladění AF má až v sedmičkové řadě. A co se týče objektivů, pro běžného nadšence u Pentaxu jde dát dohromady ten základ bezbolestně. Ve vyšších úrovních už Nikon nabírá odstup, pak záleží na tom co kdo fotí, ale to už jsou taky jiné peníze. Snad kdyby Pentax prodal dost nových modelů s 24 MPx senzorem, mohl by s ním zase zkusit navázat na K-500, což za 12 tisíc se seťákem (možná dokonce i míň) byla jednoznačně větší hodnota než entry level zrcadlovky konkurence. Ale jako malý výrobce musí opatrněji zvažovat každý krok, aby je to nekouslo do zádele, každopádně je rozumnější vydávat méně často odladěný model s novými vylepšeními, než jako Nikon sekat "novinky" s minimálními změnami jako Baťa cvičky.
chalupník (85)|12.11.2016 18:56
Dík za reakci. Si tady povídáme ve dvou, ale snad to bude poučné i pro někoho dalšího. Já to vidím jasně na K-70, ale až trochu později.
Petr Be. (211)|13.11.2016 09:32
K tomu co píše Sakini snad není co dodat. V současné situaci mluví asi úplně za všechny kdo něco vědí (a dělá to dobře).
chalupník (85)|16.11.2016 20:17
Tak tak.
Já teď jezdím častěji do Prahy a v mnoha vagonech metra má nepřehlédnutelnou reklamu Alza se svým Canon 1300D za pakatel. Mně to přijde psychologicky zacílené na mobilfotografy, aby si k mobilu koupili ještě zrcadlovku na "opravdové" fotografování.
Sakini (1174)|16.11.2016 21:19
Tak je to taky myšlené, 1300D byl dobrý tah, v podstatě předchozí model s možností okamžitého sdílení do mobilu a na sociální sítě. Tohle je příklad rozumného marketingu, jak v moderní době zůstat relevantní, současné trendy v konektivitě rozhodují hodně. A ta 1300D, samozřejmě je osekaná, má prastarý senzor, v základu má slabý nestabilizovaný seťák, ale má i solidní ergonomii a jednoduché ovládání, pro začátečníka je to víc než dost. Časem tuhle roli převezmou základní bezzrcadlovky, a levná zrcadla za nějaký ten rok úplně vymřou, zatím se dají levně vyrábět z dostupných starých komponent a určitě něco vydělají. Jen to pak je poznat na schopnostech, a pro zkušenějšího nadšence to je v podstatě k ničemu.