Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: M42

Neregistrovaný (0)|9.11.2016 22:37
Tazatel: Petr Janhel

Znění dotazu: Dobrý den,
rád bych se zeptal na pár důležitých otázek týkajících se skel M42. Sháním ohnisko, které je po přepočtu na fullframe okolo 80 mm.

Tak by mne zajímalo, zda ohniska jsou vždy brána po přepočtu na fullframe?

Dále, jaký objektiv byste mi doporučili s uvedeným ohniskem a co nejnižší clonou a zároveň, aby měl minimální ostřící vzdálenost maximálně 40 cm? Jde mi o to mít krásný bokeh.

Není to zbytečně riskantní, kupovat mnoho let staré objektivy za sice ,,levné peníze", ale s rizikem, že se to může kdykoliv pokazit a předpodkládám, že oprava by se už nevyplatila? Nebo dají se nějak levně opravit když odejde např. clona?

Některé skla stojí i 5 tisíc ale také více. Investovat bych chtěl maximálně tak 6 tisíc. Jedná se o manuální objektivy, takže vyšší cena mi nedává smysl.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Objektivy
Milan Šurkala (3381)|10.11.2016 07:39
Neřekl jsi jednu zásadní věc, a to jaký máš snímač na svém fotoaparátu. Pokud máš full frame, tak holt pro 80mm ekvivalent potřebuješ 80mm objektiv. Pokud máš APS-C, tak potřebuješ zhruba 1,5krát méně, neboť APS-C je 1,5krát menší. Tzn. ideálně objektiv s 50-55mm ohniskovou vzdáleností (50*1,5 = 75mm). Pokud máš 4/3" fotoaparát s crop faktorem 2, pak pro dosažení 80mm ekvivalentu potřebuješ 40mm.

Budu předpokládat, že máš APS-C. Pak to máš jednoduché, neboť v nabídce je spousta nejrůznějších padesátek. Zkoušel jsem jich několik a mým oblíbeným je velmi levný, ale přitom solidní Helios-44M. https://www.digimanie.cz/recenze-helios-44m-58mm-f20-m42/5181 Ostří od 54 cm od roviny čipu (45 cm od přední čočky). Mnohem menší minimální ostřící vzdálenost má např. Pentacon 50mm F1.8, ten je ale kdekoli vyjma středu brutálně neostrý, a ani přiclonění tomu nějak moc nepomůže (problém je v tom, že ta ostrá středová plocha je dost malá).

Co se týče oprav, tyhle objektivy je většinou poměrně lehké opravit, ale vzhledem k tomu, že např. ten Helios stojí opravdu stokoruny, tak oprava bude stát jako další kus. V případě těch hodně drahých za několik tisíc se oprava stále může vyplatit. Ono výhodu máš v tom, že ty objektivy jsou často poměrně robustní a není tam toho moc, co by se mohlo pokazit. Nejčastěji je to ta clona.
Neregistrovaný (0)|10.11.2016 16:37
Mám fullframe tělo. Takže to potřebuji ohnisko okolo 80 mm. Já jsem to chtěl na portréty. Tyhle ohniska jsou právě řekl bych, pokud mají mít světelnost dost drahé. Neviděl jsem ještě nic do alespoň 2 tisíc. Není nějaký levnější světelný objektiv s tímto ohniskem? Dávat 5 - 6 a více tisíc se mi moc nechce. Zvlášť, když to budu objednávat od někoho cizího na dobírku.
Milan Šurkala (3381)|10.11.2016 22:52
No, tak to těžko říci. já mám 85mm Jupiter-9 pro M39 a není to žádný zázrak. Další objektivy jsem zatím nezkoušel, takže nemůžu být více nápomocný. Jestli jste ochoten dát 6 tisíc za manuální světelnou 85ku, tak bych se na to úplně vykašlal a koupil rovnou úplně nový objektiv Samyang 85mm F1,4. Je také manuální, ale je to moderní sklo s moderními výkony a cena není zas tak hrozná. Úplně nový moderní objektiv se dá sehnat od 8500 Kč.
Sakini (1174)|11.11.2016 08:46
Opravdu nemá moc smysl lovit v těchhle vodách, pokud to má být světelná cca 85ka. Existuje řada dobrých kinofilmových skel s různými bajonety (Minolta MD85/2, Zeiss 90 mm, Takumary), která velice dobře obstojí i na současném digitálu, ale ty ceny jsou pak odpovídající. Měl jsem nějakou dobu Takumar 85/1.9 na M42, úžasně ostrý s krásným bokehem, ale taky stál přes šest tisíc (a vzhledem k optické kvalitě ta cena byla odpovídající). A musí se počítat s určitými nedostatky pramenícími z toho že ty objektivy nejsou optimalizované na digitální senzor. Taky bych se v tomto případě díval na ten Samyang, je už konstruovaný na digitál a vzhledem k ceně podává hodně solidní výkony.
Kikiris Kakabus (61)|11.11.2016 11:05
Já mám Samyang 85mm f1,4 na Pentaxu a jsem s obrazovým výstupem spokojen.
A navíc, když dám clonový kroužek na polohu "A", tak se mi aktivuje nastavení clony
na roleru, a správné zaostření se mi zobrazí v hledáčku červeným čtverečkem
a pípnutím.Myslím, že za tu cenu(asi 9.600,-)jsem dostal hodně "muziky"...