Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Osvětlení na produktovou fotografii

Hanse (206)|12.11.2016 16:28
Dobrý den, fotím hlavně venku, ale uvažuji, že bych přes zimu začít fotit i v interiéru. Chtěl bych fotit produktovou fotografii (především s využitím fotostolu) a okrajově také zátiší. Mám pro focení omezené prostory (2,1 m x 1,6 m), což značně komplikuje výběr. Uvažuji také, jestli má smysl nějaké levné řešení aká:
http://www.phototools.cz/produkt/mini-sada-blesku-basic-150w-3
http://www.phototools.cz/produkt/2x-trvale-svetlo-daylight-4-zarovky-70-w-a-softbox-80cm-g804d-2-stativ
nebo je lepší si přišetřit například na photon europe záblesky? U zábleskových světel nevím, jestli na tak omezeném prostoru nebudou moc silná. U trvalých světel se bohužel běžně prodávají zářivky s cri 83-86, což nemusí být dost. Další alternativu mohou představovat led světla, ale ty se běžně nedodávají se softboxy.
Mám očekávání, že by světla měla aspoň pár let vydržet a výsledky bych rád dával na fotobanky, se kterými začínám. Jestli bude potřeba dražší řešení, případně větší prostory, celou věc bych ještě zvážil, případne odložil na vhodnější dobu - ale rád bych měl představu, abych nezvolil polovičaté řešení. Předem děkuji za Vaše rady a názory.
Petr Be. (211)|13.11.2016 09:29
Ahoj. Tohle se nelehko radí. Co konkrétně hodláš fotit, za jakým účelem?
Jsou situace, kdy postačí "zašmrdlat - pokreslit" nějakým ručním světlem kolem produktu, a vypadá to k světu. Pokud jde ale o zátiší, produkty kde záleží na představení produktu tak, aby vypadal lákavě než dokumentační foto, pak může být všecko jinak.
Také doporučuji nákup čistících nástrojů, štětců, utěrek a tlakového vzduchu. Jak se do toho dáš, ve velké kvalitě a rozlišení, tak prach je nemilosrdný, otisky prsů na věcech, u kterých to člověku nepřijde pak také...
Hanse (206)|13.11.2016 10:25
S lampičkou sem zkoušel, ale aby to vypadalo k světu, tak to musely být až moc malé předměty a výsledek přesto nevypadal tak, jak bych si představoval, ale tady by mohlo pomoci více světel (a časem samozřejmě větší zkušenost s osvětlením). Co - to je různé podle období, například na jaře se dají fotit košíky se zeleným, proste jarní tématikou, atp., nebo další věci aká květiny, ovoce...- záleží, co bych zrovna sehnal za rekvizity (vzhledem k tomu, že to chci na fotobanky, tak bych se snažil především sehnat takové, které se vážou k určitému období). Počítám především s menšími projektíky, zpravidla s jedním nebo několika předměty, aby se v omezeném volném čase dalo stihnout něco nafotit a nestrávil jsem půl dne aranžováním (to snad jen možná někdy o víkendu)

Edit: Nepočítám, že bych měl hned enormní úspěch a hned bych fotil bestsellery, ale rád bych měl možnost se světlama vypracovat a zjistit, co se přesně prodává - a tomu bych přizpůsoboval i to, co budu fotit
Begy_cz (537)|13.11.2016 14:41
záblesky jsou potřeba, pokud nejde fotit na delší expozice.
Sám fotím v práci třeba součástky a finální produkty, tady mě čas netrápí a mám normální světla. Nevýhoda záblesků je např že nevíš jak vlastně bude scéna nasvětlená a taky mají omezenou životnost.
Já svítím z LED světelných panelů cca 1x1m (mám čtyři)
Hodně pak třeba záleží jestli máš náladu se trápit se stíny, nebo pořídit produktový stůl. Jinak vřele doporučuju produktový stan/kostku. Na lesklých věcech si tím zredukuješ zrcadlení okolí a mimojiné funguje jako difuzor.
Hanse (206)|13.11.2016 20:21
Díky za tip. V tom případě pro mě budou ideální asi nějaká trvalá světla (zatím to vidím na softboxy + stůl)- delší čas nevidím jako problém, nic živého fotit nebudu. Další názory, případně návrhy na světla, vítány.