Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-FZ200 nebo Olympus PEN E-PL6

Pratonda (9)|17.11.2016 09:26
Dobrý den,poprosil bych o radu zkušenější...

Dosloužil mě fotoaparát ultrazoom Panasonic FZ 38.Nyní se rozhoduji mezi koupí FZ 200 nebo pen epl 6 s oběma setovými objektivy.Zakoupení dalších,kvalitnějších objektivů bych nyní neplánoval.

Jsem řekl bych pokročilejší amatér,který využívá i jiné než automatické režimy.Fotím rodinné foto,zvířata a různé motivy,které mě hlavně v přírodě zaujmou.Většinou v dobrých světelných podmínkách.Mám rád rozmazané pozadí.Viz fotogalerie http://hovawartjake.rajce.idnes.cz/Vyber

Co se mě líbí na FZ 200- dobrá zkušenost s FZ 38,světelnost objektivu,velký zoom,výprodejová cena,vestavěný blesk,nemusím měnit objektivy(není to pro mě ale zásadní problém)

Co se mě libí na Penu- asi lepší kvalita fotek,větší snímač,možnost v budoucnu dokoupit kvalitnější objektiv,výprodejová cena

Jsou fotky z Penu se setovými objektivy zásadně lepší?

Maže Pen lépe pozadí?

S kterým foťákem budu "šťastnější"

Předem děkuji za odpovědi

Tonda
kolyy (1542)|17.11.2016 23:43
Pre niekoho na Tvojej úrovni mi príde, že si určite zaslúžiš niečo viac ako FZ200. E-PL6 Ti celkom iste dá lepšiu kvalitu a rozmazanejšie pozadie aj so seťákmi. Možnosť dokúpiť ďalšie objektívy, ktoré Ťa posunú omnoho inde, je zásadná výhoda. Na druhej strane je E-PL6 ovládaním osekaný model bez hľadáčika, určený skôr pre začiatočníkov. Problematické môže byť so seťákmi aj to makro, ktoré zrejme rád fotíš. Ani jedno mi teda nepríde pre Teba ako optimálna voľba, ale bez výraznejšieho navýšenia rozpočtu zásadne lepšie riešenie nevidím. Osobne by som celkom iste uprednostnil Olympus, aj keď je FZ200 papierovo kompletnejší foťák. Ale ten miniuatúrny senzor je ohromne obmedzujúci, to je proste na úrovni mobilu. Fotíš do rawu? Ak áno, tak niet nad čím váhať, a ak nie, mal by si začať.
Pratonda (9)|18.11.2016 05:53
Děkuji za odpověďAno,je to bohužel o financích.Těch 12 tis za pen s objektivy je už tak navýšený původně daný limit.V budoucnu se ale dokoupení třeba lepšího objektivu nebráním.S penem jsem si v jedné prodejně udělal pár zkušebních snímků a i díky stejné diskusi na jiném fóru to k němu pomalu směřuje.Byl to i můj favorit od začátku.Do rawu jsem moc nefotil,spíš jsem to jen párkrát vyzkoušel.Zkusím se tomu s novým foťákem trochu pověnovat a třeba mě to "chytne"
rousini (738)|19.11.2016 09:25
Rozhodně bych s takovými financemi koupil bazarovou věc. Na paladixu se dají najít zajímavé nabídky...
Seťák 14-42 je na obyčejné výcvaky. Dosáhnout menší hloubky ostrosti vyžaduje velké aranžma a v reálu je nepoužitelné. Taky kresba toho objektivu není nic extra.
Na tom paladixu se dají koupit E-M5 za 8 tis. k tomu jednu Sigmu za 4 tis. Sice budeš omezen ohniskem, ale to, co cvakneš už bude mít technické parametry. Nebo se tam prodávají Peny s double kitem. S tím teleobjektivem už pozadí mazat půjde, ale základní seťák maže pozadí na úrovni odchylky v ostření. Navíc s žádným z těchto objektivů nepochodíš v interiéru nebo za špatného světla (mizerná světelnost).
Kup si hledáčkový model, kup si pevný objektiv Sigma 19/2,8 a pokud nejsou finance tak pro zábavu nějaký objektiv M42 + redukci. S tím si rozhodně nudit nebudeš a v bazaru to seženeš do 12 tis. :thumb
Pratonda (9)|19.11.2016 21:47
Zajímavý názor,mám o čem přemýšlet :-) Přiznám se ale,že se mě kupovat starší tělo moc nechce.Nevím jakou mají foťáky životnost.Po tom co mě odešel po pěti letech Panasonic FZ 38 a oprava by stála 6500kč mě tato zkušenost docela odrazuje.Koupi staršího objektivu bych nebránil.
Při použití objektivu M42 a redukce je potom nějaké omezení funkčnosti,nebo vše funguje tak jako s objektivy m4/3?
No musím si to nějak srovnat v hlavě....
aragonn (55)|19.11.2016 23:29
Já myslím že s tím FZ 200,nebo bazarovým FZ 300 neuděláš chybu,máš vše po ruce nemusíš tahat a měnit objektivy a pokud netiskneš víc jak A3 tak je to bez problémů.Pokud používáš i video tak ten FZ je určitě lepší volba než ten Olympus.
rousini (738)|20.11.2016 02:59
Pratonda: To starší tělo má stejný senzor, jako to nové. Výhodou je hledáček, který umožní přiložit aparát do normální polohy (před obličej a třeba s tím manuálním objektivem ručně ostřit a nastavovat clonu). Vlastně jinak to ani nejde, to odpověď na druhou část tvé otázky.

bazarový aparát je o původním majiteli.... Limitem je počet cyklů závěrky, který se dá zjistit. Životnost by měla být přes 100k. Takže tělo, který není omlácený, poškrábaný nebo ošoupaný napovídá, že to byl rekreační aparát a né dělník... Novější model E-M10 by se mohl dát sehnat se zbytkovou zárukou.
Pratonda (9)|20.11.2016 20:12
Je pravda,že to nekvalitní video mě u Penu docela mrzí.Přece jen budu foťak z 90% využívat jako rodinný foťák a žádnou kameru nemám.Z video ukázek co lezou z Penu se mě zdá,že i můj obyčejný mobil natočí lepší...
Pratonda (9)|20.11.2016 20:21
[QUOTE=rousini;43942]Limitem je počet cyklů závěrky, který se dá zjistit. Životnost by měla být přes 100k.[/QUOTE]
To je samozdřejmě hodně.V inzerátech se objevují bazarovky s ne moc velkým počtem cyklů.Ten můj foťák určitě ale tolik neměl,asi ani desetinu,ale odešla tam "nějaká" základní deska nebo co....A to mě nikdy nespadl,choval jsem se k němu fakt dobře.Proto píšu,že z toho mám trochu obavu.Problém je v tom,že se většinou oprava nevyplatí...
Pokud bych se pro bazar rozhodl,asi by bylo lepší počkat po vánocích.Mohlo ba se toho prodávat víc...
rousini (738)|21.11.2016 09:39
Protože bazar docela sleduju, tak musím tvoji domněnku, kterou jsem byl taky postižen vyvrátit. Je to o náhodě a rozhodně po vánocích nejsou nabídky aparátů, kterých se lidi zbavují nijak větší nebo levnější - v této kategorii...

Samozřejmě pokazit se toho může víc než jen závěrka, ale právě E-M5 byla dlouho vlajková loď Olympusu, tak se nabízí, že ji udělali, jak nejlépe uměli.... tělo má prachutěsné a vlhkuodolné provedení (ovladače a bajonet (pro určité objektivy)). Daní za to je gumová mechanická odezva tlačítek, kvůli které jsem upřednostnil E-M10 (neutěsněný).

Pokud je pro tvoje potřeby kvalita videa nízká, tak se budeš muset zajímat o Panasonic nebo Sony. Já video netočím.
Pratonda (9)|21.11.2016 17:17
Děkuji za názory a rady...Jěště jestli můžu poprosit poradit nějaké dobré bazarové stránky.Třeba o tom paladixu jsem nevěděl...předem dík
rousini (738)|21.11.2016 19:54
No sleduju právě ten paladix. Tam inzerují lidi z branže, ale taky i překupníci - na tom nemusí být nic špatného. Rozhodně bych si alespoň tělo vyzvedl osobně s vyzkoušením. Pokud je tam zbytková záruka stačí jen zběžně, hlavně na mechanické poškození v opačném případě detailně neboť další problémy jdou ......za tebou...

Teď jsem tam viděl E-M10 MkII za desítku. Do toho bych šel. Je to přes limit, ale nemáš to na týden. Je to nový model, tam bude záruky ještě pár let. Pak je tam za trojku Sigma 19/2,8 tedy eq. 38mm. Jako jediný ohnisko asi nejlepší varianta. Je tak široký, že se tam něco vejde a dá se s tím fotit bez deformací obrazu (od výletu přes interiér po portrét). Do půl roku na letní sezónu si našetříš na objektiv dle vlastního gusta.

Něco se dá vidět i na bazoši apod. ale to nejsou specializované na fototechniku.
Pratonda (9)|22.11.2016 10:15
Ok,děkuji...budu to sledovat,rozhodlý ale ještě nejsem.
kolyy (1542)|22.11.2016 11:01
Pokiaľ je dôležité aj to video, tak v bazári sa dá napríklad kúpiť za slušnú cenu aj Panasonic G6. Oproti E-M5 je väčší a nemá utesnené telo, na druhú stranu výstup je porovnateľný a video výrazne lepšie. Lenže otázka je, čo s objektívmi. Jeden pevný objektív je niečo celkom iného ako univerzálny ultrazoom ako má FZ200. E-PL6 s dvoma seťákmi je niekde medzi. Tu si treba rozmyslieť kde je priorita, či začať skromnejšie, ale kvalitnejšie alebo požadovať univerzálnosť na úkor výstupu.

Inak možno zanikla tá odpoveď na funkčnosť adaptovaných objektívov z M42 - nefunguje nič, t.j. manuálne ostrenie a manuálna clona. Niekomu to môže vyhovovať, avšak musí to sedieť do štýlu fotografovania. Je to teda špecifická cesta, ktorou sa dá vydať.
Pratonda (9)|22.11.2016 14:29
[QUOTE=kolyy;43988]Jeden pevný objektív je niečo celkom iného ako univerzálny ultrazoom ako má FZ200. E-PL6 s dvoma seťákmi je niekde medzi. Tu si treba rozmyslieť kde je priorita, či začať skromnejšie, ale kvalitnejšie alebo požadovať univerzálnosť na úkor výstupu.[/QUOTE]
Rozmyslet se...no právě...Přiznám se,že focení není a ani nebude můj hlavní koníček.Doby,kdy jsem šel každý den na dvě hodiny se psy do přírody a brával si foťak s příchodem dětí prozatím skončily.Možná až děti povyrostou.Teď to bude spíš o tom rodinném focení.U toho bych asi neuspěl s dlouhým nastavováním,ručním ostřením atd u objektivů s M42.
Teď by mě možná někteří poradily ten FZ 200,mě to ale přesto zatím víc táhne k tomu Penu(nebo něčemu podobnému) hlavně kvůli tomu výstupu.
Pratonda (9)|3.1.2017 18:58
Jěště jednou chci poděkovat za Vaše příspěvky.Na vánoce mě ježíšek přinesl Pen E-PL 6 s oběma setovými objektivy.

Zatím se s ním seznamuji a snažím se prokousat množstvím nastavení.Co se týče focení,tak jsem velmi spokojený.V porovnání s FZ 38 je to v kvalitě snímků a rychlosti velký pokrok.Ze 70% fotím na delší objektiv.Zvláště venku za dobrého světla jsou pro mě výsledné fotky naprosto dostačující.

Tonda
kolyy (1542)|3.1.2017 19:04
Gratulujem! :)

Daj vedieť, ak budeš mať nejaké otázky.