reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Nový seťák na Nikon D 8/0?

Neregistrovaný (0)|3.12.2016 19:03
Tazatel: Jedlička

Znění dotazu: Dobrý den. Chtěl bych si koupit nový nikoňácký seťák Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-P DX VR na D 80. Vy byste to někdo nevěděl, zdali půjde použít? Fór je v tom, že se objektiv nastavuje přes menu levných zrcadlovek. Já bych tak nějak předpokládal, že mi to bude defaultně stabilizovat a ostřit "nafurt". Nebo snad mají nové zrcadlovky jiné kontakty než staré? Děkuji.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon
Sakini (1174)|3.12.2016 20:15
Bohužel naprosto nedoporučitelná koupě. AF-P objektivy jsou se staršími těly vyloženě nekompatibilní a vyžadují firmwarový upgrade, zatím ho dostal jen D3300 a to jen proto aby ho mohli prodávat s tím objektivem v setu, pro již nevyráběné modely zatím firmware neexistuje a jak je u Nikonu zvykem dá se předpokládat, že ani žádný nebude. Takže ten objektiv na D80 nejenže nebude možné ovládat a nebude stabilizovat (pokud ano, byla by trvale zapnutá), ale nebude ani ostřit. Koukl bych se jinam.
nephilim (353)|3.12.2016 22:29
Sakini to napsal přesně. Pokud je limitujícím faktorem cena, pak doporučuji koupit "starší" model 18-55 a nebo výborný univerzální Nikkor 18-105, který i na D80 dával velmi uspokojivé výsledky.
Jedlička (0)|4.12.2016 10:10
Díky moc za info.. Jenomže, abychom se mohli posunout do nižších ISO, potřebujeme stabilizovaný objektiv. O tom to hlavně bylo.
Sakini (1174)|4.12.2016 11:06
To přece není žádný problém - bazarem lítají 18-55 AF-S VR pod dva tisíce, a 18-105 je taky stabilizovaný. Spíš by dalo práci sehnat nestabilizovaný. Ideálně kdyby šel sehnat poslední 18-55 VR II co se dával k D3300, a je lepší opticky i co se stabilizace týče.
nephilim (353)|5.12.2016 10:26
Jeden z modelů 18-55 se dělá bez stabilizace, ale tak ten si přece nevyberete. :)
jedlička (0)|5.12.2016 11:29
Našel jsem dva, je to ono?:

http://novebarvy.cz/foto/objektiv/nikon-18-55mm-f-3-5-5-6-af-s-dx-g-vr-ii.html
Tohle si myslím, že na obrázku není VRII
Tady asi VRII je, že?
http://www.bigfun.cz/nikon-18-55mm-f-3-5-5-6g-af-s-dx-vr-ii-g147

Četl jsem recenzi p. Šurkaly a moc je nepochválil, zato jinde hodnocení vynikající, za ty peníze. Stabilizace je jasná, jenom bych rád, aby mi to při každém zaostření šlo opakovaně do stejného bodu. Proto chci rozhodně nový.

Díky za pomoc.!!
Sakini (1174)|5.12.2016 11:33
Je to ten druhý, typický skládací konstrukcí.
Jedlička (0)|5.12.2016 15:30
Dobře. Prosím, abychom to ukončili. Teď mám na těle AF-S 18-70G DX a ten ostří úplně mimo, nepokryje to ani vysoká clona, "je rozmazáno". Jako kdyby měl vysokou toleranci ostré/neostré a nerozlišoval. Není to nakonec problém těla? Jak to zjistím, můžete li ještě, rádcové.
Sakini (1174)|5.12.2016 16:12
To by řeklo jednoznačně až vyzkoušení s jiným objektivem, a na neschopnost rozlišovat co je ostré a co ne má vliv spíš tělo. Vzhledem k tomu, že se u D80 po letech poruchy ostření vyskytují, vůbec bych se nedivil kdyby se právě loučilo. Vyzkoušení s jiným objektivem prozradí nejvíc.
nephilim (353)|5.12.2016 18:39
V diskusích o D80 se občas píše, že se po letech problémy objevují, určitě to chce vyzkoušet s jiným objektivem. Buď u nějakého jiného Nikonisty nebo zajít do obchodu a domluvit se na vyzkoušení objektivu. A ještě jedna věc, doporučuji fotit s nastavením AF-C. Je to dobrá pojistka proti "chybě" fotografa. ;)
Jedlička (0)|5.12.2016 18:59
Vyzkoušeno s kinofilmovým objektivem Sigma 28-105. Tedy ostření přes hřídelku. Sakini, ty víš asi všechno. Takže popíšu dva téměř totožné snímky novin srovnávané v Zoneru.

Snímek 1.clona 8 ostřeno ručně

vlevo nahoře-mazanice vpravo nahoře-mázlé
vlevo střed-mírné zlepšení pravý střed-dosti ostré
vlevo dole-mírné zlepšení pravo dole-dosti ostré

Snímek 2. clona 8 ostřeno ručně

vlevo nahoře-velmi ostré vpravo nahoře-hodně rozmazané
vlevo střed- zhoršuje se pravý střed-neostré
vlevo dole-stav zhoršený pravo dole-neostré

Přičemž u obou snímků lze nalézt nedaleko od středů velmi ostrou část , každá ale jinde.
Sakini (1174)|5.12.2016 19:47
Je to málo informací - ideální by bylo pokud někam nahraješ nějaké vzorové snímky, jak s 18-70 tak s tou Sigmou, a to s AF i manuálně. Jinak u Sigmy 28-105, předpokládám že nějaké nesvětelné (jakou že má tvá světelnost? je víc verzí), se proměnlivosti ostrosti nedivím, tam to může být hodně divoké i po zaclonění. Nahrej vzorky a uvidíme.
Jedlička (0)|6.12.2016 13:03
Tak to shrnu.
Objektiv Sigma vypadává ze hry.Je špatně vycentrovaný, vlevo neostrý.
AF se nějak zklidnilo??,ostření hřídelkou Sigmy a ostření v Nikkoru 18-70 ED DX podává ve středu totožné výsledky. (Nikkor je o chlup ostřejší)
Jak vidíte,zamotal jsem se do toho, Nikony prostě neznám. A mám pěknou ostudu: ty včerejší neostrosti pramení zřejmě z toho, že byly noviny trochu zprohýbané
a z 1,5 metru to HO při cloně 8 nesrovnala. Asi.

Můj závěr:
D 80 překvapivě trochu šumí i na nižších ISO. A kapka ke kapce...Z rawu se mi nepodařilo dosáhnout lepší výsledek než z jpeg.(raw therapy)
Zamýšleným stabilizovaným seťákem Nikkor se dostanu sice na nižší ISO, která stejně poněkud šumí, ale jak to bude s dalšími parametry?
V každém případě si zachovám vůči přesnosti AF nedůvěru, zkusím i to AF-S.

Foto vložit neumím.To se asi musím zaregistrovat, ne?

Tak jak, mám ten seťák koupit a vyzkoušet a případně vrátit? Nebo si mám D80 kou podepřít cosi?
Sakini (1174)|6.12.2016 14:02
Upřímně? V tomhle případě bych vůbec nenaháněl objektivy - stabilizace stejně nevyřeší všechno, sice dá nějaký ten krok navíc, ale v extrémních podmínkách to stejně nedostane tak daleko aby se D80 dostala pod hranici ISO smrti. A to nemluvím o situacích, kdy je třeba vyšších rychlostí závěrky, tam stabilizace neudělá nic. Prostě ten CCD senzor je jaký je, a zvlášť po těch letech. Nechci mluvit za druhé, ale co bych udělal já: D80 bych dal do technického skanzenu kam patří, a místo nového seťáku přidal pár stovek na bazarový D90. Senzor o raketu dál (normálně použitelné ISO 1600, čisté snímky na nižší citlivosti), ověřená spolehlivost, live view, video, a je jich plno okolo pěti tisíc.

To tělo bez problémů snese 100.000 snímků (150.000 je oficiální počet na který je testovaná závěrka), a většinou se nalézaly v rukou nadšených amatérů takže nemají nijak enormně nalítáno. Používal jsem D90 i očesané dvojče D5000, oproti osmdesátce to bude jiný život, a 18-70 to hravě pokryje protože je to hodně slušný záklaďák i na větší rozlišení. Takhle bych na to šel, s tou 80kou to pravděpodobně bude už jen horší, někdy pomáhá třeba očištění kontaktů mezi tělem a objektivem, ale jak to začne vyvádět... A případná oprava se při předpokládané hodnotě těla určitě nevyplatí, pokud tedy je možná.
Jedlička (0)|6.12.2016 14:35
Moc děkuju všem. Souhlasím, Sakini. Chtěl jsem jenom "zachránit" jeden nevyužitý přístroj. Krátká procházka společně s Pentax K 110D mi ukázala, že má o třídu lepší výstup než tohle všechno, co jsem tu marně řešil. Při použití AF u obou.Tenkrát se na Pentax dívalo úkosem a s nedůvěrou a jak je vidět D80 se asi moc nepovedla ve svém vývoji 10 Mpx zrcadlovek. Tak a máme vyřešeno. Děkuji za trpělivost. Kam mám poslat flašku?
Sakini (1174)|6.12.2016 20:19
Vypij ji s dobrými lidmi na mé zdraví ;-)