Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: Co je pro objektiv nekonečno?

Neregistrovaný (0)|11.12.2016 06:48
Tazatel: Janda

Znění dotazu: Ahoj. Pohrával jsem si s tabulkou výpočtu hloubky ostrosti při ohnisku 28 mm. Po zadání roviny zaostření 4m vyjde HO 19m a už při zadání 5m HO nekonečno. Při představě, o kolik málo se musí pootočit zaostřovací kroužek objektivu mi to přijde zajímavé. Jak to funguje v praxi?
Petr Be. (211)|12.12.2016 18:29
To jsou dvě odlišné otázky.

První otázka: Co je pro objektiv nekonečno?
To je, když má zaostřeno na nekonečno. Znamená to, že objekty v nekonečnu by v rámci možností objektivu měly být zaostřeny. Nutno podotknout, že mnoho objektivů ostří "za nekonečno", tedy dojde k rozostření ve smyslu "dalekozrakosti".

To druhé je otázka teorie optiky, zaostření a také zobrazení.
Je to vpodstatě jednoduché. To, co se pozorovateli jeví ostré je rozostřené do tak malé míry (na pixely), že to považuje za ostré.
Toto pozorování je závislé na mnoha věcech, mimojiné třeba na zvetšení obrazu. Co se jeví při 1:1 neostré, vypadá při zmenšení na čtvrtinu rozlišení ostřejší.
Pro detailní zkoumání tohoto fenoménu se zavedl termín "CoC -Circle of Confusion. Je to okruh kolem nekonečně malého imaginárního bodu, jehož průměr (a tedy rozostření) se měří. Čím větší je, tím méně je samozřejmě zaostřený. Pokud má CoC na snímku velikost 4 pixely, a my zmenšíme snímek 4x, bude mít CoC 1 pixel, což pro nás znamená ostré.

A na to potom navazuje hloubka ostrosti - Pokud nějaký program vyplivne HO nekonečno, znamená to, že rozostření mimo rovinu zaostření je tak malé, že obraz vnímáme pořád jako ostrý.
Tady bych si dovolil poznámku, že obvykle programy nežerou vstupní data o rozlišení snímače. A jelikož lidé si fotky prohlížejí často 1:1, a moderní snímače při tomto prohlížení zvětšují víc, už nemusí ten výsledek platit, a objekt v nekonečnu se nemusí zdát ostrý. Naprotitomu na starém 10Mpx stroji by se jako ostrý třeba ještě jevil.

Doufám, že jsem to popsal pochopitelně. Neboj se zeptat víc...