Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 53

Téma: Jaký další objektiv k Olympusu OMD E-M10 + 14-42 + 40-150

Nováček
    Registrace
    Feb 2016

Dobrý den,

chtěl bych zvednout kvalitu fotek a dokoupit něco lepšího k setovým objektivům 14-42 a 40-150.

Viděl bych to na pevné sklo. Jaké pevné ohnisko pro začátek zvolit? Fotim hlavně výlety do přírody a takové ty běžné momentky, takže seťáky bych zatim určitě nedával pryč.

Popř. dá se sehnat zoom objektiv, s alespoň přibližným rozsahem ohnisek, jako ty dva seťáky, ale s lepší optickou kvalitou?
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Zoom objektiv s rozsahem obou seťáků a lepší kvalitou? Ne o moc lepší, v podstatě podobnou a jinými kompromisy. Musí to být s menším rozsahem, aby se obrazově někam posunul. Jinak to je jen o penězích, dají se pořídit nádherné věci na m4/3.
    Ale když budeme vycházet z už pořízené techniky, tak bych to viděl na nějaké pevné sklo pokud možno univerzálního ohniska, buď okolo přepočtených padesáti nebo pětatřiceti milimetrů (někomu vyhovuje jedno, někomu druhé). Panasonic 25/1.7 a Sigma 30/2.8 jsou vyloženě dostupné, a oproti seťákům nabídnou opravdový rozdíl. Olympus 45/1.8 je trochu moc dlouhý na univerzální použití, ale na portréty a detaily je vynikající za málo peněz. Z trochu dražších je určitě doporučitelná Sigma 30/1.4 která umožňuje značné zmenšení hloubky ostrosti, schopný je i Panasonic 20/1.7 pokud je potřeba něco kratšího a skladného. Olympus 25/1.8 je velice dobrý, momentálně je na něj i cashback, a výhodou je i podpora korekcí z těla (ta u objektivů jiných značek než Olympus není). Jako přepočítaná pětatřicítka výborně poslouží Olympus 17/1.8, a to už se dostáváme do vyšších finančních sfér. Z těchto objektivů se určitě dá něco víceúčelového vybrat.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Kromě uvedených seťáků je lepší asi cokoliv. Určitě i Panasonic 12-32, který má i široké ohnisko a je mimořádně skladný pro ty momentky. No a pak co říkal sakini...
    Levná cesta je koupit celou řadu Sigma 19 - 30 - 60/2,8. Prohlídneš si kresbu a upřednostníš přehazování objektivů před mazanicí seťáků.

Nováček
    Registrace
    Feb 2016

Ok, díky za rady, taky bych to spíš viděl na ta pevná skla,v podstatě jste mi potvrdili moje favority.

https://www.megapixel.cz/sigma-19mm-...o-4-3-stribrny
    https://www.megapixel.cz/sigma-30mm-...backlink=uygiz
    https://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-25mm-f-1-8

Asi teďka vyzkoušim, na jaký z těch ohnisek se mi bude pro začátek nejpřirozeněji fotit a podle toho rozhodnu.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Já ještě podotknu, že Sigma 19/2,8 je kresbou nejslabší z uvedené řady. Přesto je znatelně lepší než seťák. Protože má ještě docela krátké ohnisko s ohledem na světelnost, tak se s ní nedá moc využívat efekt rozmazaného pozadí. Přesto jsem to sklo měl rád než jsem pořídil M.zuiko 17/1,8.
    V mém pojetí je 35mm eq. nejuniverzálnější ohnisko.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ako parádne pevné sklo s univerálnym použitím by som doporučil ešte Panasonic Leica 15mm F1.7. Je drahší, ale opticky podstatne lepší ako skoro všetky spomínané objektívy. Na druhej strane by som však na chvíľu zaváhal a opýtal sa, v čom presne seťáky opticky nestačia. Je možné, že vôbec nejde o optiku, keďže pri priclonení sú rozdiely medzi objektívmi často dosť marginálne.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    Oct 2007
    Fotografií
    40

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Na druhej strane by som však na chvíľu zaváhal a opýtal sa, v čom presne seťáky opticky nestačia. Je možné, že vôbec nejde o optiku, keďže pri priclonení sú rozdiely medzi objektívmi často dosť marginálne.
    Naprostý souhlas.
    Tak mi to nedalo a vykutal jsem zase staré testovací obrazce na rozlišovací vlastnosti objektivů. Vyšly v dávnověku, roku 1973 v časopisu Českolovenská fotografie.
    Max. rozlišení je 48 čar/mm, je-li obrazec vyfotografován z 26-ti násobné vzdálenosti ohniska objektivu. Tedy: ohnisko x 26 (pro jistotu)!

Posuzoval jsem Panasonic Lumix G Vario 12-60mm F3.5-5.6 ASPH. POWER O.I.S. - seťák k G80
    a včera zakoupený Olympus M.Zuiko Digital 40-150 mm F4-5,6 R - byl v Datartu za 2.999,- Kč, NO, NEKUPTO, ŽE?

Panasonic Lumix G Vario 12-60mm F3.5-5.6 ASPH. POWER O.I.S. vykazoval na ohnisku 12 na plnou díru max.rozlišení 48 čar, v rozích 40 čar.
    Olympus M.Zuiko Digital 40-150 mm F4-5,6 R vykazoval na ohnisku 40 na plnou díru max.rozlišení 48 čar uprostřed pole, v rozích 32 až 40 čar.

Pro nedostatek času (úkoly od mého "lepšího já") jsem se nedostal na clonění a nastavení delších ohnisek. Tam budu ještě muset řešit možnost odstupu od testovací desky a její osvětlení.
    Ale i tento dílčí výsledek mne docela nadchl. Pokud si vzpomínám, takové výsledky jsem kdysi neměl ani se Sonnary a Tessary.
    I když je otázka zda se to může srovnávat. Tehdy doporučovali testovat na film ORWO NP10, který nebyl běžně k mání a NP22 už měla hrubší zrno.

Ale i tak si myslím, že "kolyy" má pravdu a já jsem přesvědčený, že "potřeba lepších" a samozřejmě mnohem dražších objektivů je uměle vyvolávaná výrobci
    a prodejci. Musí vyrábět a prodávat a živí spoustu pracovníků, je to přece pochopitelné!

Nováček
    Registrace
    Dec 2011

Mohl bych se k tomuto tématu připojit a zeptat se, zdali tu má někdo zkušenost s kombinací M.Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 II R + Olympus M.ZUIKO ED 40-150mm f/4,0-5,6 EZ oproti samotnému M.Zuiko Digital ED 14 - 150 mm 1:4.0-5.6 II? Jak moc je 14 - 150 velkým kompromisem v obrazové kvalitě? Je zde případně ještě něco jiného, co by hrálo proti 14 - 150, krom vyšší ceny (v setu asi o 3000,- - 4000,- víc oproti kombinaci 14 - 42 a 40 - 150)?

Právě pořizuji OM-D 10 II a přemýšlím, jestli pořídit foťák levně v setu s objektivem 14 - 42 či 14 - 150 (aspoň ta 14 - 42 se určitě hodí za ten peníz), nebo jenom tělo a k tomu něco kvalitnějšího. Hledám zejména rozměrově a váhově přijatelnou kombinaci pro focení na cestách, nicméně asi by mi tolik nevadilo mít sebou třeba dvě skla, horší to bude s jejich výměnou - doposud jsem užíval DSLR Nikon se setovými skly 18 - 55 + 55 - 200, která mi kresbou tak nějak postačovala, ale poměrně často jsem se při focení přistihl v situaci, že než bych stihl objektivy vyměnit za potřebný rozsah, tak by bylo pozdě.

Díky

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od tommikcz Zobrazit příspěvek
    Mohl bych se k tomuto tématu připojit a zeptat se, zdali tu má někdo zkušenost s kombinací M.Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 II R + Olympus M.ZUIKO ED 40-150mm f/4,0-5,6 EZ oproti samotnému M.Zuiko Digital ED 14 - 150 mm 1:4.0-5.6 II? Jak moc je 14 - 150 velkým kompromisem v obrazové kvalitě? Je zde případně ještě něco jiného, co by hrálo proti 14 - 150, krom vyšší ceny (v setu asi o 3000,- - 4000,- víc oproti kombinaci 14 - 42 a 40 - 150)?

Právě pořizuji OM-D 10 II a přemýšlím, jestli pořídit foťák levně v setu s objektivem 14 - 42 či 14 - 150 (aspoň ta 14 - 42 se určitě hodí za ten peníz), nebo jenom tělo a k tomu něco kvalitnějšího. Hledám zejména rozměrově a váhově přijatelnou kombinaci pro focení na cestách, nicméně asi by mi tolik nevadilo mít sebou třeba dvě skla, horší to bude s jejich výměnou - doposud jsem užíval DSLR Nikon se setovými skly 18 - 55 + 55 - 200, která mi kresbou tak nějak postačovala, ale poměrně často jsem se při focení přistihl v situaci, že než bych stihl objektivy vyměnit za potřebný rozsah, tak by bylo pozdě.

Díky
    Najlepšie hodnotený ultrazoomový M4/3 objektív je Panasonic 14-140mm F3.5-5.6. Doporučil by som do pozornosti set Panasonic GX80 + 14-140mm.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Kompromisem ceny a cestovního UZ objektivu je (býval - cenu jsem neaktualizoval...) Tamron 14-140. Oly je dražší a ne o moc lepší. Panasonic je z nich nejlepší, ale za tu cenu... Za tu cenu jsou na paladixu M.zuika 12-40/2,8. Já vím nemá to tak dlouhý konec...

Za sebe bych koupil tělo a jiné objektivy než seťáky.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od rousini Zobrazit příspěvek
    Kompromisem ceny a cestovního UZ objektivu je (býval - cenu jsem neaktualizoval...) Tamron 14-140. Oly je dražší a ne o moc lepší. Panasonic je z nich nejlepší, ale za tu cenu... Za tu cenu jsou na paladixu M.zuika 12-40/2,8. Já vím nemá to tak dlouhý konec...

Za sebe bych koupil tělo a jiné objektivy než seťáky.
    Ale Panasonic 14-140mm je možné kúpiť ako seťák a potom je cena podstatne príjemnejšia. Pri GX80 je voči telu za príplatok 10000Kč, pri G7 dokonca iba 7000Kč.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Tak to je potom cenově jinde. Nicméně přes obrovskou univerzlnost ohniska to coby jediný objektiv moc neusnadní interiéry a večerní snímky. Takže stejně člověk nemá univerzální objektiv (stejně neexistuje ).

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Na večerné snímky či interiér to iste nie je, ale ako náhrada krátkeho a dlhého zoomu je to super. Ja ho využívam práve na bežné výlety s dostatkom svetla, keď človek väčšinou fotí v normálnom rozsahu ale niekedy sa hodí aj dlhšie ohnisko. To, že človek nemusí prehadzovať objektív kvôli občasnému snímku je obrovská výhoda. K tomu sa pripája slušné makro (1:2 prepočítané zväčšenie) a lepší priebeh svetelnosti ako krátky zoom (na 14-35mm je to F3.5-4.5). 14-140mm má pritom bleskurýchly ostriaci systém, takže kombinácia GX80+14-140mm je perfektne vhodná aj pre akčnejšie veci či šport za relatívneho dostatku svetla.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Jj rozumím. Já jsem s podobnou filozofií koupil Panas 12-32, když jsem potřeboval krátké ohnisko. Nakonec jsem tím zabil dvě mouchy jednou ranou. Krátké ohnisko na architekturu a další rozsah na takové výletní cvakání. Dnes bych asi šel do Panas 12-60. Pro mě ty rozsahy nad 120mm eq. jsou naprosto minoritní záležitost. Přesto Sigmu 60/2,8 nosím furt...

Nováček
    Registrace
    Dec 2011

Děkuji za reakce, nakonec jsem opravdu koupil samotné tělo a k tomu se mi podařilo celkem levně sehnat bazarový Panasonic 14-140mm F3.5-5.6. Je to parádní objektiv, na cestování ideální. Ve většině ohledů se mi zdá lepší, jak ten od Olympusu. V budoucnu možná pro kvalitnější snímky přibude pevná 30 mm s F2.8 nebo ještě světelnější 25 mm . Teď už se jenom rychle přeučit z Nikona na Olympus.

Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. OM-D E-M10 jaký objektiv?
    Od lenhartl v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 04-02-2017, 16:39
  2. Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 24-06-2015, 19:44
  3. jaký vybrat univerzální objektiv k Olympusu
    Od Kissofdark v sekci Objektivy
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 09-01-2015, 13:26
  4. Jaký další objektiv k Olympusu E-pm1?
    Od Dudgeon v sekci Objektivy
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 16-09-2013, 10:04