Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

OM-D E-M10 Mark II

milan.44 (29)|19.12.2016 13:35
Dobrý den, vzhledem k tomu, že tento přístroj mimo jiné patří do výběru nákupu nového přístroje dovolil bych si požádat o vyjádření majitele, či znalé tohoto přístroje, protože na Magapixelu jsem našel názor jednoho uživatele a nevím co si o tom myslet . Děkuji.

" Všude čtu jen samou chválu, ale koupil jsem zde limited edici EM10 Mark II a po předchozí zkušenosti s Olympusí E-PL1 (která je výborná) jsem poměrně dost zklamaný. Větší rozlišení dobré, stabilizátor vynikající, potud super. Ale barevné podání (při naprosto stejném nastavení) znatelně horší než stará E-PL1, to však může být jen subjektivní pocit. Ovšem zabudovaný expozimetr je oproti E-PL1 naprosto tragický - při jakémkoli fotu, kde je jak stinná část, tak osluněná oblast, tak osluněnou oblast tragicky přepaluje. Ověřoval jsem na starém E-PL1 a ten exponuje i takových případech naprosto s přehledem a grácií. Tedy jediné, jak s tímhle foťákem lze beze strachu fotit, je na plný manuál, jinak například v prioritě clony dopočítává časy zcela zcestně. Zkoušel jsem i update firmware na 1.1 a nepomáhá. Pro srovnání - v naprosto stejné situaci, světle a nastavení dopočítá E-PL1 při cloně 5,6 čas 1/1250. EM-10 MkII se seťáckou palačinkou čas 1/500 (a je to přepálené až běda) a ten samý EM-10 s Panasonic dvacítkou verze 1 to načasuje na 1/1000 (což je lepší, přepal je jen lehký). Tedy se expozice dokonce liší dramaticky podle objektivu a nejhorší je s dodávanou seťáckou palačinkou. Tedy bohužel, začínám litovat koupě, dokud to neopraví ve firmware, tak je to cajk, který exponuje hůř než kompakt za 3000,-.
rousini (738)|19.12.2016 16:21
Tohle mi přijde jako hloupost. Barevné podání mě sedí, obloha docela odpovídá a zemité barevné odstíny nejsou ulítlé. Měření expozice se dá nastavit na tři způsoby a mě to sedí. Jestli třeba nenechal nějakou korekci expozice +-EV a nevšimnul si toho. Samozřejmě taky může být vada kusu...
milan.44 (29)|19.12.2016 16:34
Re: rousini, "zastavil" jsem se u Tvých foto a přiznám se, že se mi líbí. Všiml jsem si, že používáš obj. Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3,5-5,6 ASPH a Sigmu 60/2,8 , používáš i jiné objektivy ? Děkuji.
rousini (738)|19.12.2016 19:58
Teď jsem si všiml, že píšeš o E-M10MkII. Já mám jen předchůdce, ale nikde v recenzích ujeté barvy nebo špatné měření expozice nepopisovali, takže předchozí komentář platí.
Objektivů pro m43 je mraky a každý si musí vybrat podle žánru a naditosti peněženky :idea
Mě se postupně sešly různé objektivy, většinu jsem si ponechal. Měl jsem všechny Sigmy 19 - 30 - 60/2,8. Devatenáctku jsem prodal, ale jen z důvodu, že jsem pořídil m.zuiko 17/1,8.
Pak mám m.zuiko 45/1,8 a jediný zoom Panas 12-32 + dva staré manuální objektivy. Seťák m.zuiko 14-42 jsem prodal, ten foťák vyloženě degradoval.
Sigmy používám omezeně, ale za tu hubičku jsou to super skla, které nepustím. Zuiko 17/1,8 je sklo "na všechno", panas objektiv je výletní cvakátko, které držím kvůli širokému konci.
milan.44 (29)|21.12.2016 17:10
Co Tebe vedlo k " bezzrcátku" 4/3 a ne třeba k APS-C ? Když sleduji Tvé odpovědi, tak si myslím, že odpovídáš celkem fundovaně , tudíž bych Tě typoval na právě APS-C , neli FF .
rousini (738)|21.12.2016 19:47
No tady je mnohem více zkušenějších nebo fundovanějších lidí. Já jsem z kompaktu přešel na profikompakt Olympus XZ-1. Tam jsem si tak trošku osahal práci s focením s možností ovlivnit expoziční hodnoty. Hodně mě nakoplo dokoupení elektronického hledáčku. To tomu dodalo úplně jiný look, šťávu...
Pak jsem přemýšlel co dál a vzal na seznámení s CSC starý E-P3 a nasadil hledáček. Posun oproti profikompaktu byl znát v kvalitě výstupu okamžitě. No a pak jsem koupil bazarovou E-M10 a E-P3 prodal v podstatě bez ztráty. Samozřejmě rozdíl v ergonomii díky 2 rolerům byl cítit hned a novější čip snese vyšší ISO a nemá tolik barevného šumu ve stínech.
A proč Olympus? V té době souputník Panasonic neměl kromě nejvyšší a nejdražší řady GH nic adekvátního. Mě se líbilo barevné podání, rychlost AF-S, retro tělo, nabídka objektivů, kustomizace nastavení aparátu, což tehdy tak vymakané neměl nikdo a pocit z aparátu v ruce.
APC-C jsem nechtěl kvůli velikosti a obtěžkání výbavou v běžném životě, kdy s sebou mám aparát a přitom ani nevím jestli ho použiju. Dnes už začíná mít navrch Panasonic vymakanějším videem (to jde mimo mě) a lepším AF-C vhodným pro focení rychlých dějů. Ale furt to není zrcadlovka a jistota...
Takže si každý musí říct, co chce. U věcí je to kolikrát tak, že tě něco chytne za srdce a máš to rád, přestože to není nejlepší.
kolyy (1542)|22.12.2016 00:53
S dovolením sa tiež pridám do diskusie - nemyslím, že voľba veľkosti formátu je nutne priamo úmerná fundovanosti či fotografickým schopnostiam. Principiálne je to kompromis medzi kvalitou a rozmermi. A je dosť subjektívna voľba aký kompromis v kvalite je človek ochotný akceptovať kvôli menším rozmerom. K tomu sa však pridáva aj celkový stav a možnosti toho ktorého systému v danej dobe. Napríklad ja som od kompaktov prešiel k APS-C, ale postupne som prekonvergoval k M4/3. Mám dosť poctivo odskúšané tri systémy (Sony E, Fuji X a M4/3) a v tejto chvíli väčšinovo používam M4/3. Nie je to tým, že by som kvalitatívny rozdiel považoval za bezvýznamný, ale v tejto chvíli mi M4/3 za rozumnú cenu poskytuje kombináciu vlastností, bez ktorých viem ťažko existovať (kompaktné rozmery, potrebné objektívy, dobré ovládanie, rýchle reakcie a AF, kvalitné a stabilizované video). Pri Sony aj Fuji mám momentálne zásadné prekážky, ktoré väčší senzor nevyváži.
milan.44 (29)|22.12.2016 13:32
Re: kolyy - já nikdy nanapsal, že velikost formátu/snímače má přímou úměru s fundovaností, či fotografickými schopnostmi. Možná jsem to špatně napsal, nebo Ty špatně pochopil, na tom teď nezáleží. Nic méně svým vyjádřením o fundovanosti " rousini" jsem měl na mysli jeho odpovědi, ne jenom mě, ale i jiným uživatelům, protože mi ty jeho odpovědi připadají více lidské, než někdy u jiných, protože někdy si člověk připadá, že má "strach" položit dotaz aby si na něm nějaký namachrovaný pitomec nezchladil své ego. Jistě, za monitor člověk nevidí, ale někdy si připadám když si pročítám různé odpovědi, že snad každy druhý má doma výbavu za 150 litrů a má za sebou xxxx výstav a vernisáží a jejich odpovědi jsou arogantnost sama.