Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv pro EM-5

chesburger (6)|20.1.2017 11:39
Dobrý den,


Velice rád bych se obrátil na zkušené uživatele tohoto fóra s žádostí o radu.

Jsem již 2 rokem šťastným majitelem EM-5 s objektivem 12-50. Při jeho koupi mě málem zlomila jeho cena, ale za účelem za kterým byl kupován si již cenu odpracoval.

Proto bych se Vás dovolil zeptat, jestli by někdo nemohl poradit nějaký teleobjektiv i jiný než od Olympus. Né že by se nemohl zakoupit, ale myslím si, že se dá najít i jiný kompromis a ušetřené penízky použít např. na cestování a tím spojit 2 věci v 1 a ještě nafotit pěkné fotečky.

Našel jsem např. toto:

https://www.amazon.de/s/ref=sr_nr_p_n_feature_keywords_7?fst=as%3Aoff&rh=n%3A562066%2Cn%3A571860%2Cn%3A570286%2Ck%3Amicro+four+thirds+objektiv%2Cp_n_feature_browse-bin%3A390210011%2Cp_n_feature_keywords_two_browse-bin%3A5490427031&keywords=micro+four+thirds+objektiv&ie=UTF8&qid=1484907815&rnid=5490419031

Ale nevím jestli to je vůbecsprávně :-(

Nejsem si zcela jist, jestli i jiní výrobci dělají vodě a prachu odolné jako olympus, protože mne se toto osvědčilo na NZ a v horách.

Dovolil bych si Vám předem poděkovat za Vaše náměty a přeji příjemný den.
romana51 (311)|20.1.2017 11:56
Zkus se podívat o pár témat dolů, je tam: "Jaký další objektiv k Olympusu OMD E-M10 + 14-42 + 40-150". Třeba se tam dovíš to, co potřebuješ! :D
kolyy (1542)|21.1.2017 15:24
Pokiaľ chceš prachu/vodoodolný teleobjektív, tak Panasonic práve predstavil druhú generáciu svojich objektívov 45-200mm a 100-300mm, ktorá už bude odolná. V predaji by mali byť do pár mesiacov, ceny by sa proti prvej generácii nemali príliš meniť. Inak je odolných teleobjektívov za rozumnú cenu málo, jedine Olympus 14-150mm (súčasná druhá generácia). Za výrazne vyššie ceny sú tu potom F2.8 teleobjektívy od Olympusu (40-150mm F2.8) a Panasonicu (35-100mm F2.8), odolný je tiež najdlhší Panasonic Leica 100-400mm.

Ak oželieš odolnosť, tak aj lacný Olympus 40-150mm a Panasonic 45-150mm sú veľmi slušné. Otázka samozrejme je, akú máš predstavu o dosahu.
chesburger (6)|12.5.2017 12:07
Zdravím,

po dlouhém cestování jsem zase doma a proto mohu napsat omluvu, že jsem nereagoval.

Děkuji za příspěvky.

Přečetl jsem si dané téma, ale mám li být upřímný, jako laik který fotí jako Japonec a pak promazává té odborné terminologii rozumím z poloviny. Měl bych asi upřesnit, že nefotím profesionálně, ale ze 100% se dostávám do situací, kdy podle mého soudu si daný moment zaslouží fotku. Zatím vše fotím s objektivem ze setu 12-50. Jediným jeho problémem je, že dostatečně nepřiblíží.

Pro malý přiklad: Když kolega přede mnou cca 50-100 m zdolává ledovec nebo visí na laně není objektiv schopný dost přiblížit. Tak je tomu třeba i když jsem měl na vzdálenost cca 20 m Tučňáky, tak na fotce jsou jak z 10m a to mě mrzí.

Kolikrát visím na laně a chci vyfotit papoucha na dalším a prostě marně.

Z tohoto důvodu jsem vznesl svůj dotaz. Snažil jsem se samozřejmě i Googlit.

Na základě toho bych se rád i zeptal: Dočetl jsem se, že existují i redukce pomocí nichž se dá použít i standardní objektiv Nikkon či Canon. Proč se na to ptám? Stojí polovinu a možná mylně si myslím, že by to mohlo fungovat.

Byl bych Vám velmi vděčný, kdybyste mě jako laika mohli nasměrovat tím správným směrem abych třeba nekombinoval vozy+ kozy, protože zase budeme odcestovávát a rád bych byl konečně v tomto směru hotov. Mám rád zlatou střední cestu.

Předem děkuji jak za kritiku, které není nikdy dost :-), tak i za Váš čas.

Přeji pěkný den
kolyy (1542)|12.5.2017 13:32
Dôležité je, či naozaj požaduješ utesnenú kombináciu. Pretože ak uvažuješ o redukcii, tak to utesnené nebude. A potom nie je dôvod nekúpiť Oly 40-150mm za 4000Kč, to naozaj nie je o nič drahšie ako teleobjektívy od Canonu či Nikonu. Pritom výsledok bude podstatne menší a skladnejší, autofokus plne funkčný atď. Úprimne povedané, ak s foťákom zdolávaš ľadovce a podobne, tak kompaktná a plne funkčná kombinácia by asi mala byť výraznou prioritou, alebo nie?

Pokiaľ chceš počasiu odolnú kombináciu, čo znie rozumne, tak sú k dispozícii tie možnosti, čo som Ti písal. Panasonic 45-200mm II, až konečne príde do predaja aj sem, by asi mohol byť pre Teba veľmi vhodné riešenie. 100-300 II je lepší objektív s dlhším dosahom, ale je podstatne väčší.

Ale zďaleka najlepšie riešenie mi pre Teba príde Olympus 14-150mm II, univerzálny objektív z širokých rozsahom, prachu/vodotesný. Je to drahšie, ale máš všetko v jednom, nemusíš meniť objektív, pritom je to skladné a odolné.
chesburger (6)|12.5.2017 13:56
Zdravím,

děkuji za brzkou odpověď. O redukci jako takové ne. Jen se snažím najít co nejekonmičtější a nejrychlejší a na druhou stranu nejvšestrannější variantu. Při cestě z letiště jsem byl znovu v Olympus prodejně a tam mi hned nabídli toto bez jakýchkoliv jiných možností : M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:2.8 PRO černý + telekonvertor MC-14 + slun. clona a pouzdro ZDARMA. Je to za 44.000.- Kč. Ne, že by byl problém s pořízením, ale myslím si, že se to dá vyřešit i jinak.

Vyhovující to pro mne je sasi jen v tom směru, že je to vodě a prachu odolné jinak nevím. Koukal jsem i na : M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II černý.

Mám li po pravdě říci svůj názor tak nevím a proto bych asi nejlépe potřeboval to, aby mi někdo sděli: Vykašli se na tohle a kup tohle. To ti bude stačit a fotky budou ok. Jen nevím kolik toho snesou i jiné objektivy ohledně nepřízni počasí, páč dost často fotím i když mrholí a tak. Hory jsou velmi proměnlivé.

Děkuji a těším se na další podněty
kolyy (1542)|12.5.2017 14:54
[QUOTE=chesburger;45479]Zdravím,

děkuji za brzkou odpověď. O redukci jako takové ne. Jen se snažím najít co nejekonmičtější a nejrychlejší a na druhou stranu nejvšestrannější variantu. Při cestě z letiště jsem byl znovu v Olympus prodejně a tam mi hned nabídli toto bez jakýchkoliv jiných možností : M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:2.8 PRO černý + telekonvertor MC-14 + slun. clona a pouzdro ZDARMA. Je to za 44.000.- Kč. Ne, že by byl problém s pořízením, ale myslím si, že se to dá vyřešit i jinak.[/QUOTE]

Tak to je dobrý vtip. Snažili sa Ti predať najdrahší zoomový objektív, aký Olympus pre M43 vôbec má. Mohli mať zákazníka, ak by neboli nenažraný, ich chyba. Ono je to dobrý objektív, o tom niet sporu, napríklad na šport a podobne. Pre Teba je to samozrejme zbytočne veľký a drahý nezmysel.

Iste, že sa to dá vyriešit inak. Zrekapitulujem:

Olympus 40-150mm/4-5.6 4000Kč (nie je utesnený)
Panasonic 45-200mm/4-5.6 II 12000Kč
Panasonic 100-300mm/4-5.6 II 18000Kč
Olympus 14-150mm/4-5.6 II 18000Kč

Tie od Panasonicu sú nové a u nás je momentálne v predaji stále iba prvá generácia (nebrať, bez utesnenia, pomalý autofokus), takže by bolo treba ešte chvíľu počkať. Prvú generáciu si však môžeš niekde vyskúšať, lebo po stránke rozmerov, váhy a optiky sú obe generácie identické.

[QUOTE=chesburger;45479]Vyhovující to pro mne je sasi jen v tom směru, že je to vodě a prachu odolné jinak nevím. Koukal jsem i na : M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II černý.[/QUOTE]

Ak Ti nevadí takáto veľkosť, tak by som preferoval Panasonic 100-300mm II, pretože je utesnený voči prachu/dažďu, kým Olympus 75-300mm II nie. Panasonic je navyše aj o niečo svetelnejší.

[QUOTE=chesburger;45479]Mám li po pravdě říci svůj názor tak nevím a proto bych asi nejlépe potřeboval to, aby mi někdo sděli: Vykašli se na tohle a kup tohle. To ti bude stačit a fotky budou ok.[/QUOTE]

Vykašli sa na to a kúp Olympus 14-150mm II. Bude Ti to stačiť a fotky budú ok ;)

https://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-ed-14-150mm-f-4-0-5-6-ii
https://www.fotoskoda.cz/olympus-m-zuiko-digital-ed-40-150-4-5-6-ii-cerny

[QUOTE=chesburger;45479]Jen nevím kolik toho snesou i jiné objektivy ohledně nepřízni počasí, páč dost často fotím i když mrholí a tak. Hory jsou velmi proměnlivé.[/QUOTE]

Objektívy sú buď konštruované ako utesnené alebo nie. Nepredpokladal by som nič medzi tým. Samozrejme, aj neutesnený objektív sa hneď nerozpadne keď na neho spadne pár kvapiek, ale za dažďa by som ho radšej nevyťahoval. Ale k dispozícii máš na výber tri rozumné utesnené teleobjektívy (viď vyššie), takže ak nechceš šetriť za každú cenu, tak by si si mal byť schopný vybrať.
chesburger (6)|12.5.2017 15:18
Zdravím,

znovu opět děkuji za velmi cenný názor. Já už ho málem koupil, ale jak píšeš malinko tomu dali málo. Ale nakonec, že to nedopadlo, protože jinak bych se nedočkal těchto cenných názorů.

Odkazy,které jsi dal nejdou. Nevadí aspoň zaměstnám google :-) Píšeš o Panasonic. Protože jsem momentálně delší čas mimo ČR konkrétně DE myslíš, že ta 2 generace by se dala někde za hranicemi pořídit?

Koukal jsem na ten : Panasonic 100-300mm II. Myslím, že velikost ani váha nejsou tak veliké. Jen jsem se zatím nikde nedočetl, že by měl být utěsneny. Pokud bych ho někde uviděl a že budu pátrat vemu ho.

Jen bych se zeptal ještě na maličkost. I když jsem se dočetl, že je kompatabilní pro E-M5 bude servomotor, který se stará o zoomování fungovat když to nebude osazeno na Panasonic těle?

Snad to bude a je dobrá volba. Jen najít ten který je utěsněn:-)
kolyy (1542)|12.5.2017 15:51
[QUOTE=chesburger;45482]Zdravím,

znovu opět děkuji za velmi cenný názor. Já už ho málem koupil, ale jak píšeš malinko tomu dali málo. Ale nakonec, že to nedopadlo, protože jinak bych se nedočkal těchto cenných názorů.

Odkazy,které jsi dal nejdou. Nevadí aspoň zaměstnám google :-) Píšeš o Panasonic. Protože jsem momentálně delší čas mimo ČR konkrétně DE myslíš, že ta 2 generace by se dala někde za hranicemi pořídit?[/QUOTE]

V niektorých krajinách je už normálne v predaji, lebo ľudia píšu recenzie (napr. na dpreview). V DE by už mohol byť, ale nepoznám tam situáciu, skús si to zistiť.

[QUOTE=chesburger;45482]Koukal jsem na ten : Panasonic 100-300mm II. Myslím, že velikost ani váha nejsou tak veliké. Jen jsem se zatím nikde nedočetl, že by měl být utěsneny. Pokud bych ho někde uviděl a že budu pátrat vemu ho.[/QUOTE]

Utesnený je na 100%, je to jedna z hlavných noviniek u tohto objektívu. Ale môžeš sa mrknúť na stránky výrobcu (snáď Ti to pôjde), klikni si pod "Vlastnosti" na štvrtú podstránku a tam to máš čierne na bielom spolu s fotkou, kde je v plnej kráse postriekaný vodou:

http://www.panasonic.com/cz/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/objektivy-lumix-g/h-fsa100300.html

Ale - ja by som Ti napriek tomu doporučil najprv kúpiť Olympus 14-150mm, lebo ten Ti nielen dá dlhší dosah, ale aj úplne nahradí 12-50mm. 100-300mm začína na veľmi dlhom ohnisku a zostane Ti značná diera medzi 50mm a 100mm, čo je veľmi často potrebný rozsah pre bežné priblíženie. Takže potrebuješ mať pri sebe dva objektívy, 12-50mm aj 100-300mm, prehadzovať ich podľa potreby a niekedy to bude proste medzi. Som si skoro istý, že sa Ti to nebude chcieť prehadzovať, keď budeš visieť na lane a nekonečne oceníš keď tam budeš mať 14-150mm miesto 12-50mm. 100-300mm je stále rozumná voľba, ale podľa toho čo píšeš by som ho bral skôr ako doplnok ku 14-150mm.

[QUOTE=chesburger;45482]Jen bych se zeptal ještě na maličkost. I když jsem se dočetl, že je kompatabilní pro E-M5 bude servomotor, který se stará o zoomování fungovat když to nebude osazeno na Panasonic těle?[/QUOTE]

Všetky diskutované objektívy majú manuálny zoom. Elektronický je ostriaci prstenec a funguje bez problémov. M4/3 je otvorený štandard, takže všetky tieto bežné veci fungujú nezávisle od výrobcu tela a objektívu. Nefungujú niektoré špecialitky, napríklad funkčné tlačítko na objektívoch Olympus nejde na telách Panasonic, naopak (elektronický) clonový krúžok na Panasonic Leica objektívoch nefunguje na telách Olympus.

[QUOTE=chesburger;45482]Snad to bude a je dobrá volba. Jen najít ten který je utěsněn:-)[/QUOTE]

To nie je problém, platí to tak ako som Ti napísal, ak neveríš, dodám odkazy ;)
chesburger (6)|12.5.2017 16:21
[QUOTE=kolyy;45483]V niektorých krajinách je už normálne v predaji, lebo ľudia píšu recenzie (napr. na dpreview). V DE by už mohol byť, ale nepoznám tam situáciu, skús si to zistiť.



Utesnený je na 100%, je to jedna z hlavných noviniek u tohto objektívu. Ale môžeš sa mrknúť na stránky výrobcu (snáď Ti to pôjde), klikni si pod "Vlastnosti" na štvrtú podstránku a tam to máš čierne na bielom spolu s fotkou, kde je v plnej kráse postriekaný vodou:

http://www.panasonic.com/cz/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/objektivy-lumix-g/h-fsa100300.html

Ale - ja by som Ti napriek tomu doporučil najprv kúpiť Olympus 14-150mm, lebo ten Ti nielen dá dlhší dosah, ale aj úplne nahradí 12-50mm. 100-300mm začína na veľmi dlhom ohnisku a zostane Ti značná diera medzi 50mm a 100mm, čo je veľmi často potrebný rozsah pre bežné priblíženie. Takže potrebuješ mať pri sebe dva objektívy, 12-50mm aj 100-300mm, prehadzovať ich podľa potreby a niekedy to bude proste medzi. Som si skoro istý, že sa Ti to nebude chcieť prehadzovať, keď budeš visieť na lane a nekonečne oceníš keď tam budeš mať 14-150mm miesto 12-50mm. 100-300mm je stále rozumná voľba, ale podľa toho čo píšeš by som ho bral skôr ako doplnok ku 14-150mm.



Všetky diskutované objektívy majú manuálny zoom. Elektronický je ostriaci prstenec a funguje bez problémov. M4/3 je otvorený štandard, takže všetky tieto bežné veci fungujú nezávisle od výrobcu tela a objektívu. Nefungujú niektoré špecialitky, napríklad funkčné tlačítko na objektívoch Olympus nejde na telách Panasonic, naopak (elektronický) clonový krúžok na Panasonic Leica objektívoch nefunguje na telách Olympus.



To nie je problém, platí to tak ako som Ti napísal, ak neveríš, dodám odkazy ;)[/QUOTE]


Děkuju,


tak jsem na to koukal a našel. Nejde o to, že bych nevěřil. Nebilo to napsáno bo jsem si nevšiml. Koukal jsem teď i na ten Olympus a přeberu li si to jen prozatím laicky, tak máš pravdu.

Dovol mi prosím ještě jednou poděkovat.
kolyy (1542)|12.5.2017 16:54
Rado sa stalo ;)

Daj vedieť až niečo kúpiš, prípadne niečo nafotíš. Hlavne ak sa rozhodneš pre 100-300mm II, myslím, se s ním tu nikto zatiaľ skúsenosti nemá.
chesburger (6)|12.5.2017 17:53
No mam za co, protoze se najde malo lidi kteri chteji uprimne poradit.

No mam li byt uprimny, tak sem zase v rozpacich. Proc? Jednoduse proto, ze jsi schvalil ten Olympus 14-150 II a ted zminujes jestli se rozhodnu pro ten100-300.

Psal jsi ze ten 100-300 bude mit nekde diru ze bys doporucil ten 14-150. Kdyz jsem si tvoje zpravy precetl jeste asi 2x, tak mi z toho ten 14-150 vysel asi jako dobry a jediny kompromis.

Jeste se poohlednu po tech Panasonic II generace jak to s nimi je, ale vzhledem k tomu, ze za par tydnu zase odjizdime tak to chci mit do te doby ready. Byl bych za tp moc rad.

Neni v tom mysleno cokoli osobniho nebo zleho :-) ba naopak si osobne velmi cennim Tveho casu.
kolyy (1542)|12.5.2017 18:02
Iste, stále doporučujem 14-150mm, len by ma viac zaujímali skúsenosti s 100-300mm. Ale kvôli tomu si to nekupuj ;)

Podľa mňa uvidíš, ako bude fungovať 14-150mm v praxi a či stále budú existovať situácie, pri ktorých by si ocenil niečo výrazne dlhšie a bol by si ochotný za to aj zaplatiť a nosiť to so sebou. Ak áno, tak 100-300mm na Teba bude čakať :)