Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Poraďte nový kompakt do lesa

Gagga (16)|25.7.2009 21:07
Zdravím, vybírám nějaký kompakt pro postaršího pána, a tak mě napadlo zeptat se i tady. Jaké jsou předpoklady přístroje:
- fotit se bude hlavně v lese, čili spíše v horších světelných podmínkách -> dobrá světelnost objektivu je základ
- větší, dobře čitelný displej (kolem 3")
- raději robustnější tělo, žádné hrkátko do kapsy s titěrnými tlačítky a rollery
- přehledné menu & snadné ovládání
- zoom - může být něco s vyšším zoomem než 3x, ale nemusí to nutně být ultrazoom :)
- rozlišení - počítám s tím, že 10mpx je dneska rozumné číslo

Zaujal mě třeba Canon PowerShot SX110 IS, ale nemám s ním zkušenosti. S čím by se třeba dal porovnat, případně existuje v téhle kategorii něco lepšího?
Díky za rady.
Milan Šurkala (3381)|25.7.2009 21:30
Canon SX110 IS je určitě dobrý nápad. Má dobrou světelnost, velký displej, tělo moc robustní nebude, ale myslím, že požadavky stále splňuje, rychlé menu Canonů je v pohodě, zoom je super, jen nelze počítat s širokým úhlem záběru. S rozlišením je to jedno, dostatečných je i 6 MPx. Zatím mě nenapadá nic vhodnějšího, ale zkusím popřemýšlet.

EDIT: Zajímavý by mohl být Fuji F70 EXR, který ale přijde na trh až později (horší světelnost dohání velmi dobrým čipem s minimálním šumem a výrazným dynamickým rozsahem, což se zejména v lese může hodit).
Gagga (16)|25.7.2009 22:19
Díky za radu. :) Uvidíme, jaký bude ten Fuji - nechystám se to objednávat hned zítra, takže si můžu počkat. :)
Gagga (16)|4.8.2009 15:02
Hmm, tak jsem se šla podívat do obchodu na ten Canon SX110 IS, protože se mi zdálo, že nějak podezřele mizí z nabídek a taky by se na mě nemuselo dostat. :) Mno, ani tam ho neměli, ale místo něj mi byl nabízen Fuji Finepix F100fd. Moc se mi nelíbil - jaké s ním máte kdo zkušenosti? Prodavač vychvaloval hlavně velikost čipu (aby taky ne, když to má o 3Mpx víc než mnou vybíraný Canon). Moc jsem se neorientovala v menu, což není moc dobré - potřebuju s tím naučit starého pána a ne abych se to nejdřív učila sama a hledala, kam výrobce které nastavení zašil. Nicméně se radši zeptám ještě tady, protože co kdyby náhodou... ;)
David Kužel (25)|5.8.2009 21:51
Z toho, co jste napsala, jsem pochopil, že za velikost čipu pokládáte oněch 12 MPx. Prodejce měl ovšem na mysli fyzickou velikost čipu, který je v porovnání s...bohužel...dnešním standardem (1/2,3" či 1/2,33") při tomto rozlišení skutečně obrovský. Větší rozměry snímače znamenají větší plochu pro dopadající světlo, což se příznivě projeví na míře šumu obsaženého na výsledných snímcích.
Ohledně ovládání jsou vaše postřehy správné, digitály FujiFilm se v porovnání s konkurencí skutečně vyznačují méně přehledným menu. Běžnému uživateli nezabere příliš času si na toto ovládání zvyknout, ovšem pro staršího člověka by to mohl být problém. Otázkou zůstává, do jaké míry bude budoucí uživatel provádět nastavování v menu a do jaké míry nechá vše na automatice.
Obecně se dá o tomto kompaktu říci, že se jedná o velmi dobrý model, který podává velmi dobré výsledky i při ISO 400 (s přivřením oka i ISO 800), což není u kompaktů zdaleka pravidlem. Nemá sice manuální ani prioritní režimy jako např. F60fd, což ovšem v tomto případě nepovažuji za zápor. Objektiv začíná na širokoúhlých 28 mm a s využitím pětinásobného optického zoomu, který je navíc velmi dobře stabilizovaný, dostanete univerzálně použitelný rozsah ohnisek. Je pravda, že světelnost zejména na širokém ohnisku by mohla být lepší, ovšem tato nevýhoda je kompenzována již zmíněnou velikostí snímače.
Za nevýhodu bych považoval zejména poměrně malou výdrž akumulátoru.
Gagga (16)|6.8.2009 09:22
[quote=David Kužel;3297]Z toho, co jste napsala, jsem pochopil, že za velikost čipu pokládáte oněch 12 MPx. Prodejce měl ovšem na mysli fyzickou velikost čipu, který je v porovnání s...bohužel...dnešním standardem (1/2,3" či 1/2,33") při tomto rozlišení skutečně obrovský. Větší rozměry snímače znamenají větší plochu pro dopadající světlo, což se příznivě projeví na míře šumu obsaženého na výsledných snímcích.
Ohledně ovládání jsou vaše postřehy správné, digitály FujiFilm se v porovnání s konkurencí skutečně vyznačují méně přehledným menu. Běžnému uživateli nezabere příliš času si na toto ovládání zvyknout, ovšem pro staršího člověka by to mohl být problém. Otázkou zůstává, do jaké míry bude budoucí uživatel provádět nastavování v menu a do jaké míry nechá vše na automatice.
Obecně se dá o tomto kompaktu říci, že se jedná o velmi dobrý model, který podává velmi dobré výsledky i při ISO 400 (s přivřením oka i ISO 800), což není u kompaktů zdaleka pravidlem. Nemá sice manuální ani prioritní režimy jako např. F60fd, což ovšem v tomto případě nepovažuji za zápor. Objektiv začíná na širokoúhlých 28 mm a s využitím pětinásobného optického zoomu, který je navíc velmi dobře stabilizovaný, dostanete univerzálně použitelný rozsah ohnisek. Je pravda, že světelnost zejména na širokém ohnisku by mohla být lepší, ovšem tato nevýhoda je kompenzována již zmíněnou velikostí snímače.
Za nevýhodu bych považoval zejména poměrně malou výdrž akumulátoru.[/quote]

Díky za názor. To s tím čipem samozřejmě vím - prostě mi větší čip na 12Mpx nepřijde jako něco, před čím bych měla padat na zadek. Ale zase si říkám - je pro staršího člověka opravdu nutných 12Mpx, kompenzovaných větším čipem? Nějak se mi tenhle přístup nepozdává - tuhle jsem musela učit svého strejdu, který už také není nejmladší, v PC fotky zmenšovat, aby je mohl posílat mailem a netrvalo to věčnost. Navíc mě v případě tohoto fotoaparátu zarazila podezřelá sleva - pokud může cena jít dolů o 3 000, větřím, co tu smrdí. Ohledně kupování automatu - já nevím, prostě tomu nějak nefandím. To by ta automatika musela být hodně dobrá, zvlášť do těchhle extrémnějších podmínek.
A ještě ta širokoúhlost objektivu - možná kecám, ale není to při použití v lese pitomost? Nebudou se fotit krajinky, ale stromy a vzdálenější objekty, možná makro. Rodinná fota se taky konat nebudou, protože jako rodina jsme skončili a stejně může 10 lidí na fotku nacpat jen lama, širokáč - neširokáč, vypadá to blbě vždycky.
rousini (738)|6.8.2009 10:00
[quote=Gagga;3299]...
A ještě ta širokoúhlost objektivu - možná kecám, ale není to při použití v lese pitomost? Nebudou se fotit krajinky, ale stromy a vzdálenější objekty, možná makro. Rodinná fota se taky konat nebudou, protože jako rodina jsme skončili a stejně může 10 lidí na fotku nacpat jen lama, širokáč - neširokáč, vypadá to blbě vždycky.[/quote]

Tohle mělo zaznít jako první! Foťák do lesa napoví tak maximálně o požadavku na světelnost. Široké ohnisko se bere jako kladná vlastnost a pokud bude potřeba vyfotit polom, tak si děda vzpomene...
Bohužel segment kompaktů je o všem možném, jen ne o kvalitě a právě těch pár zajímavých kousků za rozumné peníze zde padlo. Takže jakékoliv představy o tom, co je teoreticky lepší jsou sice správné, ale pouze jako povzdechnutí nad realitou...
Abych jen neprudil, tak bych výběr rozšířil o řadu Pan TZ. Pokud jde o pracovní aparát mohl by být dobrý Sam WB 500/550 (tam by jeho žehlení nemuselo vadit)
David Kužel (25)|6.8.2009 14:16
Co se týče širokého ohniska a pětinásobném zoomu, chtěl jsem poukázat na univerzální rozsah ohnisek. Přizoomovat si můžete vždycky a alespoň se zbavíte soudkovitého zkreslení, které u širokého ohniska ve větší či menší míře je. Je pravda, že zase ztratíte něco na světelnosti, která je už tak u F100fd slabá.
Gagga (16)|6.8.2009 20:45
2 rousini: pardon, mně nějak nedošlo, že když se řekne les, tak by si někdo mohl místo uzavřeného prostoru představit krajinky - to už pak totiž není les, ale právě ty polomy atd. :D Doufejme, že jich moc nebude a že se focení "dědy" ;) omezí na lesní velikány a zajímavé druhy fauny a flóry. :)
Takže co tu máme - přehršel fotoaparátů - poloautomatů, jeden s větším čipem a nižší světelností objektivu (Fuji), druhý přesně naopak (Panasonic TZ5-7), ve srovnání s kompaktem s manuálním nastavením, dobrou světelností objektivu a dobrým zooomem, který ovšem mizí z prodeje (Canon SX110 IS) a jeho nástupce je posun směrem dolů... Přátelé, jsem z toho jelen, tak aby táta nemusel fotit hlavně mě... :D Navíc ty Lumixy jsou cenově trochu výš, než kam už můžu - ono se nebylo dobře tvářeno už ani na tu cenu pod 6000, na které jsem začínala s tím Canonem, a ostatně, brát do lesního razantního prostředí foťák za 7 a víc tisíc je o ústa (moje, au).
Filcka (300)|6.8.2009 23:39
[quote=Gagga;3304]2 rousini: pardon, mně nějak nedošlo, že když se řekne les, tak by si někdo mohl místo uzavřeného prostoru představit krajinky - to už pak totiž není les, ale právě ty polomy atd. :D Doufejme, že jich moc nebude a že se focení "dědy" ;) omezí na lesní velikány a zajímavé druhy fauny a flóry. :)
Takže co tu máme - přehršel fotoaparátů - poloautomatů, jeden s větším čipem a nižší světelností objektivu (Fuji), druhý přesně naopak (Panasonic TZ5-7), ve srovnání s kompaktem s manuálním nastavením, dobrou světelností objektivu a dobrým zooomem, který ovšem mizí z prodeje (Canon SX110 IS) a jeho nástupce je posun směrem dolů... Přátelé, jsem z toho jelen, tak aby táta nemusel fotit hlavně mě... :D Navíc ty Lumixy jsou cenově trochu výš, než kam už můžu - ono se nebylo dobře tvářeno už ani na tu cenu pod 6000, na které jsem začínala s tím Canonem, a ostatně, brát do lesního razantního prostředí foťák za 7 a víc tisíc je o ústa (moje, au).[/quote]

Do lesa co nesvětelnější objektiv nebo hodně výkonný blesk, jinak ti z toho poleze zelenofialajový blivajz... ;), což znamená ve fotoeditoru práci navíc. Ale jsou lidi, který to zas až tak moc nevadí... :D :D :D
Milan Šurkala (3381)|7.8.2009 01:11
[quote=Gagga;3304]2 rousini: pardon, mně nějak nedošlo, že když se řekne les, tak by si někdo mohl místo uzavřeného prostoru představit krajinky - to už pak totiž není les, ale právě ty polomy atd. :D Doufejme, že jich moc nebude a že se focení "dědy" ;) omezí na lesní velikány a zajímavé druhy fauny a flóry. :)
Takže co tu máme - přehršel fotoaparátů - poloautomatů, jeden s větším čipem a nižší světelností objektivu (Fuji), druhý přesně naopak (Panasonic TZ5-7), ve srovnání s kompaktem s manuálním nastavením, dobrou světelností objektivu a dobrým zooomem, který ovšem mizí z prodeje (Canon SX110 IS) a jeho nástupce je posun směrem dolů... Přátelé, jsem z toho jelen, tak aby táta nemusel fotit hlavně mě... :D Navíc ty Lumixy jsou cenově trochu výš, než kam už můžu - ono se nebylo dobře tvářeno už ani na tu cenu pod 6000, na které jsem začínala s tím Canonem, a ostatně, brát do lesního razantního prostředí foťák za 7 a víc tisíc je o ústa (moje, au).[/quote]

Tady se to začíná nějak všecko plantat dohromady a začínají vznikat zmatky. Prodejce vychvaloval větší čip u F100fd naprosto oprávněně. Dnešní standard je totiž 12 MPx na 1/2,33" čipu, zatímco F100fd má 12 MPx na 1/1,6" čipu. To je více než 2× tyk velká plocha a ještě se jedná o Super CCD čip. Ano, SX110 IS má na 1/2,33" čipu 9 MPx, takže je na tom o něco lépe než dnešní standard, ale větším čipem prodejce určitě myslel větší rozměry a ne jen rozlišení.
Světelnost objektivu je u F100fd a TZ5-7 na nejširším ohnisku stejná, na delším je na tom lépe Panasonic, což už bylo řečeno. Ono by se zdálo, že F5,1 proti F4,9 není o tolik horší (a ono skutečně není), ale u Fuji je to při ohnisku 140 mm, kdežto u TZ5 při 280 mm a TZ7 dokonce při 300 mm. Takže ve skutečnosti je ten objektiv výrazně světelnější.
SX110 IS má však světelnost ještě mnohem mnohem lepší. A přestože má malý čip (1/2,33"), díky malému rozlišení (9 MPx) může nabídnout slušnou kvalitu obrazu.