Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5600 + Nikkor 18-140 nebo Tamron 18-200

soko.ban (22)|1.2.2017 12:31
Ahoj,

jsem víceméně rozhodnut pro Nikon D5600. Řeším jen otázku univerzálního objektivu.
Zda set s AF-S DX NIKKOR 18–140mm VR (14490,-) nebo s Tamron 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC! (6990,-)

Rozdíl v ceně objektivů (7500,-) je výrazně větší než v ceně setů (3700,-), což tedy nahrává koupi Nikkoru. Nicméně pohybuju se už tak v dost vysokých cenách a úspora 3700,- je docela značná. Je opravdu ten Nikkor o tolik lepší než ten Tamron, že se to vyplatí? Dle recenzí se přikláním k odpovědi ano, ale osobní zkušenost nemám. V budoucnu bych to viděl ještě na nákup pevné světlé 50ky.

Aparát by měl sloužit na běžné rodinné focení pro mě (domácí oslavy, výlety, sportující syn v hale), a nějaké vážnějsí pokusy (krajinky, kytky, portréty) dcery. Máme nyní doma Sony Nex 5N se seťákem 18-55 mm + 16 mm f/2,8 SEL. Dcera má za sebou kurz focení, studuje uměleckou školu a chybí ji komfortnější ovládání a hledáček. Nákupem Nikonu chci dosáhnou toho, aby mi vrátila ten Sony :).

Děkuji za připomínky
Kabe (442)|1.2.2017 13:30
Co člověk, to jiný pohled, takže ten můj + vycházím z toho, že to dcera myslí s fotografováním vážně, bude se mu věnovat a "poroste" v něm + peníze v řádech desetitisíců pro Vás nejsou zanedbatelné položky.
1 - nepořizoval bych dceři fotovýbavu bez konzultace či spolupráce s ní - aby Vám pak třeba neřekla, že Vy si necháte Nikona a ona si nechá ten Sony :)
2 - nepořizoval bych zrcadlovku bez možnosti ladění autofocusu (micro adjustment) - nejsem si jist, jestli D5600 ho ma, ale tipuji dle předchůdce a dle toho, že jsem o tom nenašel žádnou zmínku, že nikoliv.
3- ty objektivy jsou na focení sportu v hale pravděpodobně minimálně velmi špatně použitelné kvůli jejich špatné světelnosti
soko.ban (22)|1.2.2017 14:44
Díky za reakci.
1) konzultováno s dcerou bylo, měla možnost si u kamaráda vyzkoušet D5100, a měla v ruce i Olympus E-M10 (jí se líbilo ovládání, mě se nelíbí 4:3)
2) o tom jsem neslyšel, budu gúglit.
3) s tím jsem smířen. To je minoritní použití. I s tím Sony a 18-55 mm to stálo za prd, tak když to bude stejný a jennebudou uprostřed fotky nějaký malý blechy, tak to bude posun vpřed.
Begy_cz (537)|2.2.2017 11:41
18-140 jsem kupoval nedávno tady: http://www.softcom.cz/eshop/nikkor-18-140mm-f3-5-5-6g-if-ed-af-s-dx-vr_d137547.html
původně jsem mu moc nevěřil, protože tyhle širokorozsahový zoomy už z principu nemůžou být žádná hitparáda. Ale teď si celkem chrochtám :)
Někde jsem viděl recenzi toho Tamrona a dopadnul celkem nicmoc... Ale ono jestli máš ohnisko 140 nebo 200 není žádný velký rozdíl, který bys nepatrným ořezem nevykompenzoval.
Radši sklo který kreslí dobře a trošku ořezu než bláto.
Kabe (442)|2.2.2017 16:35
Já jsem o 18-140 taky svého času uvažoval, ale po přečtení zdejší recenze pana Šurkaly jsem ho zavrhl :P
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-dx-nikkor-18-140mm-f-35-56g-ed-vr/5734-8

[QUOTE=milan.44;44483]A co vzít tento set ? https://www.spatnafirma.cz/nikon-d5600-telo-tamron-16-300-mm-f-3-5-6-3-di-ii-vc-pzd-macro[/QUOTE]
V čem by to mělo být pro tazatele výhodné?
milan.44 (29)|2.2.2017 17:05
[QUOTE=Kabe;44485]Já jsem o 18-140 taky svého času uvažoval, ale po přečtení zdejší recenze pana Šurkaly jsem ho zavrhl :P
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-dx-nikkor-18-140mm-f-35-56g-ed-vr/5734-8


V čem by to mělo být pro tazatele výhodné?[/QUOTE]

Tak tazatel je rozhodnut pro D5600 a k tomu chce univerzál. Sám 18-140 nedoporučuješ, tak proč to nevzít s 16-300 ?? Byla nějaká řeč o "výhodnosti" ?
Kabe (442)|2.2.2017 17:18
[QUOTE=milan.44;44486]Tak tazatel je rozhodnut pro D5600 a k tomu chce univerzál. Sám 18-140 nedoporučuješ, tak proč to nevzít s 16-300 ?? Byla nějaká řeč o "výhodnosti" ?[/QUOTE]
Tazatel psal, že je VÍCEMÉNĚ rozhodnut.
O 18-140 jsem pouze napsal, že jsem ho zavrhl já, nikoliv, že ho nedoporučuji. Co jsem vyloženě nedoporučil, je zrcadlovka bez micro adjustmentu a uvedené objektivy na focení sportu v hale.
Já nepsal, že nevzít 16-300, ptal jsem se v čem je to výhodné ta sada. Je drahá a IMO zcela nevyvážená.
O výhodosti řeč nebyla, ale tak jaksi jsem myslím docela logicky předpokládal, že účelem tvého postu je zadavateli poradit dobře tedy poradit něco výhodného.
Nepředpokládal jsem, že ho chceš prostě napálit.
milan.44 (29)|2.2.2017 17:27
[QUOTE=Kabe;44487]Tazatel psal, že je VÍCEMÉNĚ rozhodnut.
O 18-140 jsem pouze napsal, že jsem ho zavrhl já, nikoliv, že ho nedoporučuji. Co jsem vyloženě nedoporučil, je zrcadlovka bez micro adjustmentu a uvedené objektivy na focení sportu v hale.
Já nepsal, že nevzít 16-300, ptal jsem se v čem je to výhodné ta sada. Je drahá a IMO zcela nevyvážená.
O výhodosti řeč nebyla, ale tak jaksi jsem myslím docela logicky předpokládal, že účelem tvého postu je zadavateli poradit dobře tedy poradit něco výhodného.
Nepředpokládal jsem, že ho chceš prostě napálit.[/QUOTE]

Nevidím jedinný důvod proč bych měl tazatele napálit. Já sám za sebe kdybych chtěl jít do D5xxx šel bych do posledního modelu a kdybych chtěl jeden univerzál vzal bych tento set. Nic víc, nic míň.
Kabe (442)|2.2.2017 17:36
[QUOTE=milan.44;44488]Nevidím jedinný důvod proč bych měl tazatele napálit[/QUOTE]
No protože se ti zdá divná má otázka v čem vidíš výhodnost tebou doporučeného setu.
Pakliže někdo někde na foru založí téma s žádostí o radu, nejspíše předpokládám že se mu dostane doporučení, které pisatelé považují za výhodné/správné a že pro to mají nějaké smysluplné zdůvodnění. No a já si to myslel taky. Nyní již vím, že někteří vyberou set za 35 000 podle toho, že tělo je poslední model a objektiv vyberou prostě jen tak. Dík za objasnění.
milan.44 (29)|2.2.2017 17:41
[QUOTE=Kabe;44490]No protože se ti zdá divná má otázka v čem vidíš výhodnost tebou doporučeného setu.
Pakliže někdo někde na foru založí téma s žádostí o radu, nejspíše předpokládám že se mu dostane doporučení, které pisatelé považují za výhodné/správné a že pro to mají nějaké smysluplné zdůvodnění. No a já si to myslel taky. Nyní již vím, že někteří vyberou set za 35 000 podle toho, že tělo je poslední model a objektiv vyberou prostě jen tak. Dík za objasnění.[/QUOTE]

Ne ,že vyberu objektiv jen tak !- uvedl jsem ,že kdybych chtěl jeden univerzální objektiv vzal bych tento.
Kabe (442)|2.2.2017 23:12
[QUOTE=milan.44;44491]Ne ,že vyberu objektiv jen tak !- uvedl jsem ,že kdybych chtěl jeden univerzální objektiv vzal bych tento. [/QUOTE]No bať! To je velký důvod!
soko.ban (22)|3.2.2017 09:05
[QUOTE=milan.44;44483]A co vzít tento set ? https://www.megapixel.cz/nikon-d5600-telo-tamron-16-300-mm-f-3-5-6-3-di-ii-vc-pzd-macro[/QUOTE]


No to už je docela drahý. Moje představa byla tak 25. Už i ten set s 18-140 je skoro za 30 a to je teda fakt strop. Nejsem Rotšíld :).

---------- Doplněno v 09:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:01 ----------

[QUOTE=Kabe;44485]Já jsem o 18-140 taky svého času uvažoval, ale po přečtení zdejší recenze pana Šurkaly jsem ho zavrhl :P
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-dx-nikkor-18-140mm-f-35-56g-ed-vr/5734-8[/QUOTE]

A je to opravdu ten samý, co je v tom setu? To značení objektivů je pro mě, jako laika, trochu matoucí. Nicméně vypadá to, že to je on. Zaráží mě ale, že ta recenze pana Šurkaly je z roku 2014 a já mám pocit, že jsem někde četl, že tenhle 18-140 v setu s D5600 je "novinka".

https://www.megapixel.cz/nikon-18-140mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr/recenze
milan.44 (29)|3.2.2017 09:06
[QUOTE=Kabe;44497]No bať! To je velký důvod![/QUOTE]

No chlapče, podíval jsem se na Tvůj profil a s člověkem který si pod svoji fotku napíše " Jeden z mých nejlepšých vajldlajf šotů. Pořýzeno špyčkovím panasonykem. Povšimněte si prosým medového bokechu a takřka dokonalé ostrosty fotografovaného subjektu. Foceno v profesyonálným režymu P. "

Tak opravdu nemám o čem diskutovat.
milan.44 (29)|3.2.2017 09:21
[QUOTE=soko.ban;44498]No to už je docela drahý. Moje představa byla tak 25. Už i ten set s 18-140 je skoro za 30 a to je teda fakt strop. Nejsem Rotšíld :).

---------- Doplněno v 09:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:01 ----------



A je to opravdu ten samý, co je v tom setu? To značení objektivů je pro mě, jako laika, trochu matoucí. Nicméně vypadá to, že to je on. Zaráží mě ale, že ta recenze pana Šurkaly je z roku 2014 a já mám pocit, že jsem někde četl, že tenhle 18-140 v setu s D5600 je "novinka".

https://www.megapixel.cz/nikon-18-140mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr/recenze[/QUOTE]

Ahoj, tak 18-140 už je nějaký čas na trhu, novinka je D5600 . Pan Šurkala má dobré recenze ,nic méně každý to posuzuje jinak. Je potřeba si najít více recenzí a udělat si obrázek. Také když tak si na stránkách Megapixelu najdi tento objektiv, tam ho také recenzuje někdo jiný a na víc je tam galerie fotek vyfocených tím to objektivem. Hodně štěstí.
Kabe (442)|3.2.2017 10:19
[QUOTE=milan.44;44499]No chlapče, podíval jsem se na Tvůj profil a s člověkem který si pod svoji fotku napíše " Jeden z mých nejlepšých vajldlajf šotů. Pořýzeno špyčkovím panasonykem. Povšimněte si prosým medového bokechu a takřka dokonalé ostrosty fotografovaného subjektu. Foceno v profesyonálným režymu P. "

Tak opravdu nemám o čem diskutovat. [/QUOTE]
Tag nedyskutuj trupko.
Kabe (442)|3.2.2017 10:43
[QUOTE=soko.ban;44498]A je to opravdu ten samý, co je v tom setu? To značení objektivů je pro mě, jako laika, trochu matoucí. Nicméně vypadá to, že to je on. Zaráží mě ale, že ta recenze pana Šurkaly je z roku 2014 a já mám pocit, že jsem někde četl, že tenhle 18-140 v setu s D5600 je "novinka".

https://www.megapixel.cz/nikon-18-14...-ed-vr/recenze[/QUOTE]
Pokud vím, 18-140 je zatím jen v jedné verzi, ale mohu se mýlit, nicméně nejspíš to půjde nějak dohledat na netu.
Já ho sice zavrhl, nicméně nemyslím si, že by byl nutně zcela špatný a že by třeba dcera s ním nemohla být spokojena, nejspíš by pro začátek byla. Ale to bude pro začátek asi s každým, pokud nemá zkušenosti s lepší fototechnikou.

Na webu megapixelu bych, jak Vám radí milan.44 rozhodně žádné recenze nehledal. Mají tam spoustu nesprávných informací a mnohdy až nehorázné nesmysly. Klidně doporučí f300mm tele na street foto, klidně u objektivu zoom 18-35 napíší max. ohnisko 50mm, prostě na to kašlou, chtějjí prodat. Naopak jsou výborní z toho pohledu, že je možno na jejich prodejnách všechnu techniku odzkoušet, mnohdy i vybrat z více kusů. Ale solidní informace bych u nich na webu fakt nehledal.

Zvažoval jste možnost D7200? Podle mne je pro někoho, kdo se chce fotografii věnovat, mnohem lepší volba. Určitě se dá vygúglit hodně informací k srovnání pětkové a sedmičkové řady. IMO ta pětková řada 5500/5600 nabídne velmi dobrou obrazovou kvalitu (kterou se ale Vy chystáte "plně" nevyužít zakoupením těch širokorozsahových objektivů), jenže tou obrazovou kvalitou to myslím vlastně končí .... ten zbytek toho těla je dělaný pro lidi, co prostě chtějí zrcadlovku aniž by pořádně věděli proč. Nevysvětlujte si to nějak špatně, ale sám píšete, že nejste Rótšild, tak mě je v podstatě líto, abyste vynaložil toliko penízku, když jsem přesvědčen, že jdou vynaložit lépe.
Kikiris Kakabus (61)|3.2.2017 12:29
[QUOTE=milan.44;44499]No chlapče, podíval jsem se na Tvůj profil a s člověkem který si pod svoji fotku napíše " Jeden z mých nejlepšých vajldlajf šotů. Pořýzeno špyčkovím panasonykem. Povšimněte si prosým medového bokechu a takřka dokonalé ostrosty fotografovaného subjektu. Foceno v profesyonálným režymu P. "

Tak opravdu nemám o čem diskutovat.[/QUOTE]

No všechny ty tři Kabeho cvaky by měli dát do zlatého fondu České fotografie, ne jen toho hřyvnáče...
Kabe (442)|3.2.2017 12:39
[QUOTE=Kikiris Kakabus;44503]No všechny ty tři Kabeho cvaky by měli dát do zlatého fondu České fotografie, ne jen toho hřyvnáče...[/QUOTE]
Děkuji, od začátku jsem si byl jist, že osloví ty zdejší fotografy, kteří budou na adekvátním intelektuálním levelu.
Kikiris Kakabus (61)|3.2.2017 13:28
S tebou bych určitě Kabe na stejné intelektuální úrovni nechtěl být. Jinak nic proti tobě, každému co jeho jest... Amen :-)
Kabe (442)|3.2.2017 17:10
[QUOTE=Kikiris Kakabus;44506]S tebou bych určitě Kabe na stejné intelektuální úrovni nechtěl být. [/QUOTE]
Buď v klidu, to se tobě ani nikomu z tvé rodiny nikdy nestane. A něco k tématu máš? Nebo si chceš jen tak zawankovat?
Mirek M (12)|4.2.2017 17:28
Oba objektivy jak Nikkor tak Tamron jsou seťáky a ty špičkovou kresbu nemají. Došetřil bych na lepší. Přeji úspěch.
milan.44 (29)|4.2.2017 19:07
[QUOTE=Mirek M;44528]Oba objektivy jak Nikkor tak Tamron jsou seťáky a ty špičkovou kresbu nemají. Došetřil bych na lepší. Přeji úspěch.[/QUOTE]

Zdravím Mirku, jestli Vám to nevadí - čím třeba fotíte Vy - přístroj +skla . Díval jsem se na vaše fotky a vypadají opravdu dobře. Děkuji.
Begy_cz (537)|4.2.2017 21:03
v prní řadě je potřeba se naučit fotit - tedy aby fotka měla OBSAH! Zbytek už je "víceméně irelevantní".
Kupovat super skla když nevíš co s nimi je vyhazování peněz oknem.
Osobně bych pořídil pro začátek nějaký slušný seťák, až se dcera "vystřílí" sama už pak bude vědět co potřebuje - tedy jaká ohniska, světelnost atd...

PS:
Mě prošlo rukama asi 15 všelijakých skel a až po pár letech jsem zjistil co mě vlastně baví a který ohniska k tomu potřebuju. Proto šel z domu například suprový Tamron 70-300VC
Kabe (442)|4.2.2017 21:38
[QUOTE=Begy_cz;44534]Osobně bych pořídil pro začátek nějaký slušný seťák, až se dcera "vystřílí" sama už pak bude vědět co potřebuje - tedy jaká ohniska, světelnost atd...[/QUOTE]
To je určitě taky možnost,(je ovšem otázka, jak to zjistí, pokud s těmi "lepšími nezíská zkušenost") pak mi ale zase přijde zbytečné pořizovat drahé tělo a tak bych pořídil buď D3200 nebo D5200, případně nějakou použitou sedmičkovou řadu nebo i D300/s a ten seťák bych pak pořídil nejspíš 18-55 VRII, dá se pořídit za necelé 4 tisíce pokud se člověk víceméně vzdá záruky a nemá v úmyslu uplatnit odpočet DPH.

Soko.ban: dcera na te skole studuje primo fotografii nebo jiny obor?
Begy_cz (537)|5.2.2017 09:18
18-55 VRII stojí nový necelé 4 tisíce - ale po bazarech se jich za třetinovou cenu válí kvanta, páč je nikdo nechce. Kupovat ho jako nový je oprvadu šílenství :)

Já nakonec po všech peripetiích zkončil u Sigmy 17-50/2,8OS a Nikorru 18-140VR
Jak jsem psal, měl jsem i telezoomy, ale kvůli dlouhýmu ohnisku na začátku jsem tak přišel o spoustu fotek. Přes 200mm pak bylo fotek, že by se daly pomalu zpočítat na prstech :D (a to rád chodím třeba na letiště)
Takže jsem pořídil právě tu 18-140 a po čase zjistil že telátka jen doma lapají prach, tak šly z domu.
Kabe (442)|5.2.2017 11:27
[QUOTE=Begy_cz;44537]18-55 VRII stojí nový necelé 4 tisíce - ale po bazarech se jich za třetinovou cenu válí kvanta, páč je nikdo nechce. Kupovat ho jako nový je oprvadu šílenství[/QUOTE]
Tak to jdu hned omrknout neb bych hned nejmene dva poridil, pokud by fakt byly tak levne z aspon relativne seriozne vypadajiciho zdroje.

[QUOTE=Begy_cz;44537]Já nakonec po všech peripetiích zkončil u Sigmy 17-50/2,8OS a Nikorru 18-140VR[/QUOTE]
Vím, že ten 18-140 nemáš nejspíš extra dlouho, můžeš už tedy prosím srovnat, to, co leze z něj a to, co leze z te Sigmy 17-50, pripadne treba i rychlost a cokoliv jineho zajimaveho? Dik. Jo a ještě, psal jsi, že to máš z toho softcomu, kupoval jsi to u nich na prodejně nebo z eshopu? Je k tomu český záručák? Dík.
nephilim (353)|5.2.2017 16:46
[QUOTE=soko.ban;44476]Ahoj,

jsem víceméně rozhodnut pro Nikon D5600. Řeším jen otázku univerzálního objektivu.
Zda set s AF-S DX NIKKOR 18–140mm VR (14490,-) nebo s Tamron 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC! (6990,-)

Rozdíl v ceně objektivů (7500,-) je výrazně větší než v ceně setů (3700,-), což tedy nahrává koupi Nikkoru. Nicméně pohybuju se už tak v dost vysokých cenách a úspora 3700,- je docela značná. Je opravdu ten Nikkor o tolik lepší než ten Tamron, že se to vyplatí? Dle recenzí se přikláním k odpovědi ano, ale osobní zkušenost nemám. V budoucnu bych to viděl ještě na nákup pevné světlé 50ky.

Aparát by měl sloužit na běžné rodinné focení pro mě (domácí oslavy, výlety, sportující syn v hale), a nějaké vážnějsí pokusy (krajinky, kytky, portréty) dcery. Máme nyní doma Sony Nex 5N se seťákem 18-55 mm + 16 mm f/2,8 SEL. Dcera má za sebou kurz focení, studuje uměleckou školu a chybí ji komfortnější ovládání a hledáček. Nákupem Nikonu chci dosáhnou toho, aby mi vrátila ten Sony :).

Děkuji za připomínky[/QUOTE]

A opravdu musí mít vaše dcera nejnovější model? Jste si jistý, že jí D5500 nebude stačit? Tzv. starší model D5500 podává opravdu špičkové výkony a vzhledem k tomu, že s ním mám poměrně rozsáhlou osobní zkušenost, jsem přesvědčený, že jí bude na té škole sloužit k plné spokojenosti až do posledního ročmíku. Rozdíl mezi sety s Nikkor 18-140 u Fotoškody je docela zásadní (D5500 +brašna = 24 790,- ; D5600 = 29 690,-). Naznačujete, že už ceny setů D5600 + Nikkor 18-140 /Tamron 18-200 u Megapixelu jsou na hranici, možná za hranicí vašich možností. Asi by tedy stálo za zvážení, zda je nejnovější model tím opravdu nutným.
Kabe (442)|5.2.2017 17:41
[QUOTE=Begy_cz;44537]18-55 VRII stojí nový necelé 4 tisíce - ale po bazarech se jich za třetinovou cenu válí kvanta, páč je nikdo nechce. Kupovat ho jako nový je oprvadu šílenství [/QUOTE]
Hmm, tak jsem hledal a hledal a hledal a marně. Nějaký tip, kde bych ta kvanta našel?
Mirek M (12)|5.2.2017 18:47
Nyní udělala Sigma perfektní objektivy, záleží na tom, co chcete fotit. Já nyní testuji Nikon D750, skla mám Nikon 24-85/2,8-4,5, dál Sigma 150/2,8 ( cestovní Nikon 28-300-3,5-5,6 ) ještě pevnou 20ku + 35ku + 50ku Nikon. Dál Nikon 70-200/2,8.
Přeji dobré světlo a úspěch !!
soko.ban (22)|5.2.2017 20:33
Tak postupně:

Dcera studuje grafický design. Ani nevím, jetsli vůbec focení jako předmět ve škole budou mít. Nicméně ji to baví. Já ten foťák chci jako druhý do rodiny, s tím, že ho primárně a hodně bude používat ona. Tedy ne, že to bude výhradně její přístroj.

Co se týče seťáku, tak třeba tady je ten 18-55 chválen a někde jsem četl, že ta 18-140 je na tom v podstatě stejně.
http://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-dx-nikkor-18-55mm-vr-uzivatelska-recenze-203.html. Podle toho co jsem přečetl, žiju v přesvědčení, že ten seťák je dobrej. Nicméně jsem i četl, že až ty lepší objektivy z toho foťáku udělají superstroj. No výstavy zatím nehodlám pořádat, takže zahájíáme seťákem a pak se uvidí.

D5300 + nějakej Tamron (tipuji, že to bylo v setu z Megapixelu) měl kamarád v létě na jednom výletu. Fotil s tím jeho syn (ryzí fotolama) na automat a fotky kvalitativně (pro mě) OK. Nicméně absence výklopného displeje je pro mě limitující. Nepamatuji si z hlavy zdroje všech mých poznatků, ale řadu 7xxx "někde někdo" v recenzi nedoporučoval s tím, že to je zbytečně moc peněz za málo muziky. Ve smyslu, že amatér si na ovládání zvykne a ta hejblátka navíc mu tam nebudou chybět. Tříciferná řada už je zbytečně moc profi a dost drahá.
Starší (zastaralé) modely nechci, nemám v plánu to měnit každé dva roky. Mám načteno, že 5500 je velmi kvalitní, a že 5600 toho tolik nového nepřináší. Ale má SnapBridge! No a co potřebuje každej puberťák? Nejlépe ihned se podělit o čerstvou fotku se svým sociálním okolím. No a já se klidně přiznám, že občas se to může hodit i rodiči puberťáka. Takže model je víceméně jasný a z toho jak to tady sleduju mi zatím vychází jako favorit Nikkor 18-140. Delší sklo bych využil tak 3x do roka a to přežiju.

Tím dotazem zde jsem chtěl zjistit, jestli ten levnější Tamron 18-200 je kvalitavně stejný jako Nikkor 18-140. V tom případě bych do něk asi šel. Jinak jsem rozhodnut a smířen se setem 5600 + 18-140.
Sakini (1174)|5.2.2017 21:37
[QUOTE=soko.ban;44542]5600 toho tolik nového nepřináší. Ale má SnapBridge![/QUOTE] D5500 má wifi, takže přenos fotek není problém, SnapBridge je pouze oproti wifině automatizovaný. Ten Tamron 18-200, který se dává do setů Nikonu, už není tak slabý jako stará verze, samozřejmě kompromisy tam jsou (slabší ostrost v rozích) ale je už i stabilizovaný. Nikon 18-140 je lepší v krajích a rozích, má účinnější stabilizaci a oproti Tamronu jeho zkreslení může být automaticky korigované v těle do jpegu. Tady bych si ty cca tři tisíce připlatil.
Kabe (442)|5.2.2017 22:01
[QUOTE=soko.ban;44542]http://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-...cenze-203.html. Podle toho co jsem přečetl, žiju v přesvědčení, že ten seťák je dobrej. Nicméně jsem i četl, že až ty lepší objektivy z toho foťáku udělají superstroj. No výstavy zatím nehodlám pořádat, takže zahájíáme seťákem a pak se uvidí.

D5300 + nějakej Tamron (tipuji, že to bylo v setu z Megapixelu) měl kamarád v létě na jednom výletu. Fotil s tím jeho syn (ryzí fotolama) na automat a fotky kvalitativně (pro mě) OK. Nicméně absence výklopného displeje je pro mě limitující. Nepamatuji si z hlavy zdroje všech mých poznatků, ale řadu 7xxx "někde někdo" v recenzi nedoporučoval s tím, že to je zbytečně moc peněz za málo muziky. Ve smyslu, že amatér si na ovládání zvykne a ta hejblátka navíc mu tam nebudou chybět. Tříciferná řada už je zbytečně moc profi a dost drahá. [/QUOTE]
No pan Kupsa i pan Rybář jsou dle mého názoru(samozřejmě s mnohými dalšími) nezpochybnitelnými perlorodkami ve vodách českého foto-internetu.

[QUOTE=soko.ban;44542]Tím dotazem zde jsem chtěl zjistit, jestli ten levnější Tamron 18-200 je kvalitavně stejný jako Nikkor 18-140.[/QUOTE]
Není kvalitativně stejný.
soko.ban (22)|5.2.2017 22:10
OK, Ď. Taxem si ověřil, že ten můj vyčtený závěr je snad správný.
nephilim (353)|5.2.2017 22:30
Rozdíly mezi D5500 a D5600 jsou marginální. Komunikace mezi foťákem a mobilním zařízením je natolik omezená, že je pro většinu lidí velkým zklamáním. I já jsem psal na Nikon, aby se inspirovali např. u Panasoniku, který dovoluje víc než jen přenést fotku nebo spustit závěrku. Nechat si platit extra za takhle žalostnou funkcionalitu si říká o 25 na holou.
Není pochyb, že setový 18-55 bude fungovat a člověk s ním bude pár týdnů spokojený, ale z různých důvodů (bylo by to na delší rozbor) se nevyplatí si jej pořizovat. Zvlášť když se dá v setu koupit něco tak skvělého, jako je 18-140, případně 18-105.
Diskuse o tom, zda Nikkor nebo alternativní objektiv je stejnou debatou, jako zda 18-55 nebo vyšší.
Jak říká staré pravidlo, fotku tvoří minimálně z 50% objektiv. Spolupráce s firemním objektivem nabízí dostatek výhod, aby si člověk jako první sklo pořídil právě to firemní. Po čase, až si ujasní co mu schází, se může porozhlédnout po něčem jiném. Asi není bez zajímavosti, že ten, kdo jde opravdu po kvalitě, nakonec skončí u Nikkorů (např. na sport a jiné rychlé děje není nic lepšího než Nikkor 70-200/2.8). Sem tam se najde mezi alternativními objektivy něco zajímavého, ale jsou to poměrně specializované objektivy, obvykle z profi řady, které si fotograf koupí až po velmi zralé úvaze.

V žádném případě nemám v úmyslu vám vymlouvat vaši volbu, pouze vidím, že máte tendenci jít podobnou cestou, jako mnozí další. Cestou poznání, které je nepřenositelné, seč se někteří snažíme, ale která vede nakonec k vyšším investicím a zbytečně kazí radost z fotografování. Někdy si ale člověk musí projít tou trnitou cestou, aby pochopil. Přeji šťastnou ruku a dobré světlo.
soko.ban (22)|5.2.2017 22:34
[QUOTE=nephilim;44546]Rozdíly mezi D5500 a D5600 jsou marginální. Komunikace mezi foťákem a mobilním zařízením je natolik omezená, že je pro většinu lidí velkým zklamáním. I já jsem psal na Nikon, aby se inspirovali např. u Panasoniku, který dovoluje víc než jen přenést fotku nebo spustit závěrku. Nechat si platit extra za takhle žalostnou funkcionalitu si říká o 25 na holou.
[/QUOTE]

JJ, vím, že ta aplikace stojí za pendrek, ale tak si říkám, že to snad nějak časem musí na základě těch stížností uživatelů vylepšit. Alespoň se tak tedy většinou děje, když si lidi v Google Play stěžují na nějakou aplikaci.
nephilim (353)|5.2.2017 22:40
Chápu a nechci vám brát iluze. Realita je ale taková, že způsob jakým těla od Nikonu komunikují bezdrátově s okolím je již několik let stejný a tedy stejným zůstane. Ale i kdyby nastal zázrak a došlo ke změně, pak vám stačí D5500 jejímž upgradem by jste získal vyšší funkcionalitu.
Kabe (442)|5.2.2017 23:58
[QUOTE=soko.ban;44542]Ale má SnapBridge![/QUOTE]
Snap Bridge má i D3400 https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-d3400/#o=2 a navíc má oproti D5600 ještě méně zbytečných čudlíků a hejbátek a funkcí, bez kterých se stejně obejdeme.

[QUOTE=soko.ban;44547]JJ, vím, že ta aplikace stojí za pendrek,[/QUOTE]
No možná stojí za pendrek, ale tak zase stojí to jen pár tisíc navíc, tak proč do toho nejít.

Nebo potom pokud je důležitá ta komunikace na sociálních sítích, tak bych to vosolil třeba tímhle směrem:
https://www.megapixel.cz/asus-zf-zoom-zx551ml-lte-64gb-cerny
Cool imba značkovej ZOOM Zenfone a ty parametry prostě bomba, 64 gigabajťáků + 13megapixeláž, je to třikrát lehčí než D5600, navíc 3 maháče baterka, 2 skoroprofi foťáky, světelnost 2.7, to nemá ani ten Nikkor natož Tamron, a pozor, 4Core to má!

Nejnovější 64-bitový Atom procesor taktovaný na 2,5GHz, asi to má pohon i na jádro, to je prostě emejzyn.
60 ms odezva na dotyk, Gorilla Glass 4 - tohle miluji
s povrchovou úpravou proti zachytávání mastnoty z prstů. - tak to je naprostá špica, normálně si u focení můžu žřát nějakej výborněj hambáč a je to v cajku, mastnota se zachytí, tohle nemá žádná řada Nikonů se vsadím
Laserové zaostřování 0,03s, - šlupka, laserový zaostřování Nikony taky nemaj
12x zoom - a takovej zoom by u nikonu stal nejmin 50 klacku
Zadní strana smartphonu ZenFone Zoom odráží designovou krásu digitálních zrcadlovek - jsem to čeknul jako a fak že jo, hned zejtra vo to napíšu Ježíškovi.
Koneckonců i profesionální popis na webu Megapixelu jasně hovoří o tom, že tahle strojovna je vhodná klidně pro pro profi fotografy:

"Zázračný design přináší prestižní ocenění
ZenFone Zoom v sobě nese geny několika generací kamerových technologií a designových skvostů, proto není překvapením, že je po celém světě uznáván pro svoje extra tenké 5mm provedení, špičkový periskopický mechanismus objektivu, povrchovou úpravu z leštěné kůže a hliníkový rámeček, jež mu vynesly ocenění 2015 Good Design Award.
201 kroků k dokonalosti
ZenFone Zoom je zázrakem průmyslového inženýrství, za jehož vznikem stojí 201 složitých procesů. Začínáme s nejkvalitnější slitinou používanou v kosmickém programu, kterou přesně opracujeme pomocí 0,4mm technologie řezání diamantem. Z té vyrobíme ochrannou konstrukci pro 3× optický zoom. Pomocí technologie NMT (Nano-Molding Technology) bez spojů zasadíme anténu do hliníkového rámu smartphonu ZenFone Zoom, abychom zajistili bezchybný příjem signálu. Kovový rámeček obrušujeme 0,125mm superjemným procesem pískování a poté jej vyleštíme do překrásně hladké povrchové úpravy. Následně je celý povrch pozinkován, aby se zabránilo oxidaci. Navíc tak získá luxusní vzhled.
Pro fotografické nadšence
ZenFone Zoom, který vyhoví i požadavkům profesionálních fotografů, uživatelům umožňuje ihned po aktivaci fotoaparátu namířit na objekt a začít snímat. K tomu slouží samostatná spoušť a tlačítko pro záznam videa. Záběr lze navíc přibližovat a oddalovat pomocí tlačítek pro ovládání hlasitosti. Zadní strana smartphonu ZenFone Zoom odráží designovou krásu digitálních zrcadlovek, takže i její exkluzivní vzhled odpovídá výjimečně kvalitnímu fotografování."
soko.ban (22)|6.2.2017 12:14
[QUOTE=nephilim;44548]Chápu a nechci vám brát iluze. Realita je ale taková, že způsob jakým těla od Nikonu komunikují bezdrátově s okolím je již několik let stejný a tedy stejným zůstane. Ale i kdyby nastal zázrak a došlo ke změně, pak vám stačí D5500 jejímž upgradem by jste získal vyšší funkcionalitu.[/QUOTE]

No moje iluze vycházejí např. z tohoto článku. Jsem si vědom toho, že to je Nikon blog, takže tam stěží napíšou, že to stojí za prd.

http://nikonblog.cz/konektivita-zajistena-aneb-snapbridge-v-praxi/

---------- Doplněno v 12:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:12 ----------

[QUOTE=Kabe;44552]Snap Bridge má i D3400 https://digitalni-fotoaparaty.heurek...kon-d3400/#o=2 a navíc má oproti D5600 ještě méně zbytečných čudlíků a hejbátek a funkcí, bez kterých se stejně obejdeme.[/QUOTE]

Jo, ale jaxem psal výše, řada 3xxx nemá výklopnej displej.
Zbytek postu už považuju za trolling, na kterej nemá smysl ragovat.
nephilim (353)|6.2.2017 14:05
[QUOTE=soko.ban;44554]No moje iluze vycházejí např. z tohoto článku. Jsem si vědom toho, že to je Nikon blog, takže tam stěží napíšou, že to stojí za prd.

http://nikonblog.cz/konektivita-zajistena-aneb-snapbridge-v-praxi/

Článek je pravdivý, o tom není pochyb. Spojení s počítačem či mobilním zařízením realizuje už WMU (používám dva roky D750 a mám bezmála roční zkušenost s D5500 mé přítelkyně) a z těchto zkušeností vycházela má výtka vůči tomu co toto spojení nabízí (z ovládání pouze změnit ostřící bod a spustit spoušť a ze spojení pouze stáhnout fotky; nic víc, zatímco konkurence nabízí skutečné ovládání fotoaparátu). Ovšem pokud vám modifikace WMU pod názvem SnapBridge stojí za ten několikatisícový příplatek, pak jsem ne zcela správně pochopil vaše preference. Moje chyba a v takovém případě to berte, jako bych nic neřekl. :)
Kabe (442)|6.2.2017 14:06
[QUOTE=soko.ban;44554]Zbytek postu už považuju za trolling, na kterej nemá smysl ragovat. [/QUOTE]
Ale kdepak, je to maximální snaha poradit v odpovídajícím stylu tomu, kdo napíše, že není Rotšild, ale chce D5600 protože má snapbridge i když stojí řádově 5000 a přitom o jeho aplikaci a použití ví, že vlastně stojí za pendrek, chce fotit a mít po ruce dobrou konektivitu se soc. sítěmi, přijal názor, že sedmičková řada má moc zbytečných hejbátek. V takovém případě, tedy v tom Vašem, D5600 navíc s objektivy, které jste si k tomu vybral nedává žádný smysl a tak se Vám snažiím opět poradit jen nejlépe, jak je to IMO možné. Můj poslední návrh by Vám ušetřil řádově 15000Kč. vycházím jen z informací, které jste poskytnul a z těch, které jste přečetl a přijal za své/věrohodné/správné.
Kabe (442)|6.2.2017 14:19
[QUOTE=nephilim;44556]Článek je pravdivý, o tom není pochyb.[/QUOTE]
Já bych minimálně tu jeho část otitulovanou "Energie, o to tu jde" označil v kontextu zrcadlovek za demagogickou. Pakliže potřebuji "více energie", na více snímků a focení tak si nepořídím "zrcadlovku" s pidibaterkou.
nephilim (353)|6.2.2017 22:40
[QUOTE=Kabe;44558]Já bych minimálně tu jeho část otitulovanou "Energie, o to tu jde" označil v kontextu zrcadlovek za demagogickou. Pakliže potřebuji "více energie", na více snímků a focení tak si nepořídím "zrcadlovku" s pidibaterkou.[/QUOTE]

Ale ona ta technologie SnapBridge šetří energii, ovšem v mobilu. Naopak pro foťák to žádný přínos nemá. Jak vyplývá z uvedeného článku. Byť si autor sám protiřečí. Viz zde:
"Co je na tom ale nejdůležitější – po celodenním focení to téměř nepoznáte na spotřebě baterie jak u fotoaparátu, tak i u mobilu!"
"Pokud na Coolpixu B500 necháte SnapBridge zapnutý, i když jej nepoužíváte, „vycucá“ vám třeba přes noc baterie."

Jestliže úspora energie mobilu je právě to, co někomu stojí za několikatisícový příplatek, který se pak snaží kompenzovat pořízením "neznačkového" objektivu, je to rozhodnutí, které musíme respektovat.
soko.ban (22)|7.2.2017 08:21
No, vycházel jsem z cen na Alze a Megapixelu, které jsou stejné.
D5500 + 18-140 stojí 27990,-
D5600 + 18-140 stojíé 29690,-. Rozdíl bajvoko 1700, což mi nepřijde už zas tak tragický na to, že to bude novej model.

Někdo tady zmínil FotoSkoda. To jsem znal jen z "doslechu". Tam ta sada s D5500 stojí 24790,-. Což už je zajímavých 4900. OK, takže dejme tomu, že volba bude D5500 a ušetřený peníz bude věnován pořízení "značkového" objektivu. A to bude který?
nephilim (353)|7.2.2017 09:02
[QUOTE=soko.ban;44562]No, vycházel jsem z cen na Alze a Megapixelu, které jsou stejné.
D5500 + 18-140 stojí 27990,-
D5600 + 18-140 stojíé 29690,-. Rozdíl bajvoko 1700, což mi nepřijde už zas tak tragický na to, že to bude novej model.

Někdo tady zmínil FotoSkoda. To jsem znal jen z "doslechu". Tam ta sada s D5500 stojí 24790,-. Což už je zajímavých 4900. OK, takže dejme tomu, že volba bude D5500 a ušetřený peníz bude věnován pořízení "značkového" objektivu. A to bude který?[/QUOTE]

Fotoskodu jsem zmínil já. Ne, že by to byla nějaká zásluha, ale je důležité se bavit o konkrétní nabídce. Často se v diskusích mává čísly a málokdo se vyzná v tom odkud pochází. Set D5500+18-140 je u Fotoskody za opravdu zajímavou cenu ( http://www.fotoskoda.cz/nikon-d5500-18-140-mm-vr/ ). Pro toho, kdo si nechce či nemůže udělat výlet do Prahy a odvézt krabici osobně, je určitě zajímavá nabídka dopravy zdarma.

K poslednímu odstavci vaší reakce.
Vzhledem k tomu, že set obsahuje tělo (D5500) a objektiv (18-140), není zapotřebí ušetřený peníz věnovat na pořízení "značkového" objektivu, neboť ten je již součástí setu. A pokud jde o to co jsem myslel tím "značkovým" objektivem, pak jsem pochopitelně myslel Nikkor 18-140. Vámi zmiňovaný objektiv Tamron 18-200 není vyráběn firmou Nikon, ale jak již název napovídá firmou Tamron. Takhle vyrábí objektivy i firma Sigma. Tamron a Sigma vyrábí objektivy například i pro řadu Sony NEX, což je fotoaparát, který zmiňujete, že jej již nějakou dobu vlastníte.
Kabe (442)|7.2.2017 09:58
soko.ban: ještě trochu odbočím. Myslím, že nemá smysl teoretizovat o tom, jestli je 18-140 dostatecne kvalitni ci nikoliv. Kazdy ma jine naroky. Cetl jste zdejsi recenzi na nej? Pokud ne, udelejte to, prectete si aspon zaver a kouknete na snimky porizene k te recenzi, rozkliknete si je do plneho rozliseni bez uprav a muzete sam zhodnotit, jestli takove vysledky chcete ci nikoliv. U kazdeho snimku je popis, takze si muzete vybrat treba jen ty, kde my mely byt viditelne neduhy popsane v recenzi a...uvidite sam.
Pak Vam k tomu jeste neco napisi, nechci Vas ovlivnovat ci smerovat dopredu. Samozrejme to cist nemusite, nechci Vas nutit :)
recenze: https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-dx-nikkor-18-140mm-f-35-56g-ed-vr/5734-7

A taky mě napadá vzhledem k tomu, co jste tu psal, proč vlastně chcete zrcadlovku?
Nebylo by pro Vás lepší řešení třeba něco jako tohle? https://www.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-g80-12-60-mm-cerny/
milan.44 (29)|7.2.2017 10:25
[QUOTE=soko.ban;44562]No, vycházel jsem z cen na Alze a Megapixelu, které jsou stejné.
D5500 + 18-140 stojí 27990,-
D5600 + 18-140 stojíé 29690,-. Rozdíl bajvoko 1700, což mi nepřijde už zas tak tragický na to, že to bude novej model.

Někdo tady zmínil FotoSkoda. To jsem znal jen z "doslechu". Tam ta sada s D5500 stojí 24790,-. Což už je zajímavých 4900. OK, takže dejme tomu, že volba bude D5500 a ušetřený peníz bude věnován pořízení "značkového" objektivu. A to bude který?[/QUOTE]

FOTOLAB.cz

Nikon D5500 černý + 18-140mm AF-S DX VR - 23.990,-
Nikon D5600 + 18-140mm AF-S DX VR+ MISTROVSTVÍ PRÁCE S DSLR + BRAŠNA NIKON + DOPRAVA ZDARMA - Cena s DPH 29 690 Kč
soko.ban (22)|7.2.2017 21:47
Tu recenzi na 18-140 jsem četl, když se tu v diskuzi objevila poprvé. Udivilo mě, že je z roku 2014. Měl jsem pocit, že jsem někde četl, že tento objektiv je k D5600 novinka. Asi jsem se spletl.

O G80 či Olympus M10 Mark II jsem uvažoval taky a četl jsem o nich. Chtěl jsem původně nějaké tělo Sony, ale v cenově dostupných kategoriiích jim vždy něco chybí. Dotykový displej nejčastěji.

Zrcadlovku samozřejmě nutně nepotřebuju, vystačil bych si i s tím Nexem, ale prostě chci udělat radost sobě a dceři.
Kabe (442)|7.2.2017 22:24
Prijde mi, ze zijete v domeni, ze zrcadlovka je proste "nejvic". A mi prave z tech Vasich prubezne vyjadrenych pozadavku a preferenci prislo, ze pro Vas zrcadlovka nikterak extra vyhodna volba neni.
Ten objektiv novinka neni, ale D5600 ano a tedy sady D5600 jsou taky novinky, at uz s jakymkoliv objekktivem, takhle to mohlo byt mysleno treba.
V te recenzi 18-140 se mimo jine pise o problemech s ostrenim. Samozrejme to mohl byt problem kusu ci te dane sestavy, ale pokud budete mit ten problem i Vy a to s telem zrcadlovky, ktere nema microadjustment, nic moc s tim nebudete mit sanci udelat, tedy krom zaneseni do servisu a zaplaceni za serizeni. Samozrejme na to se da namitnout ve stylu pana Rybáře, že každý objektiv a foťák nějak ostří a že to stačí, ale to se pak také můžeme dostat do kvalitativní roviny výstupu, která bude odpovídat třeba smartphonu, samozřejmě třeba taky ne.
A samozřejmě většina lidí je s D5500/5600 spokojena...ale to je taky dost tím, že oni vůbec zrcadlovku nepotřebují a vlastně ani nevědí, co s ní.

Já Vás rozhodně nemíním přemlouvat.
Pokud jste prostě přesvědčen, že nejvíce té radosti sobě a dceři uděláte tím, co jste si vybral, tak přeji, ať se Vám to povede.
Begy_cz (537)|7.2.2017 23:19
další zajímavý test je třeba zde: http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/nik_18_140aspol/nikkor18_140aspol.htm

který v podstatě staví na hlavu jinak uznávaný 16-85...


jestli zbývají peníze - tak si je schovejte! - až se dcera rozhodne co jí baví a jaké ohnisko atd by potřebovala - pak otevřete peněženku a udělejte jí radost něčím co MÁ PRO NÍ SMYSL - co využije, posune jí to dál a hlavně jí to udělá radost.
Kupovat něco dopředu opravdu nemá smysl. Protože něco "lepšího" tady obvykle znamená pevná/minimální změna ohniska a menší hloubka ostrosti - tady nejde volit neco "univerzálního"!!!!