Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Lepící povrch fotoaparátu

Neregistrovaný (0)|10.2.2017 15:19
Tazatel: Franta

Znění dotazu: Po letech neužívání Nikonu F80, začal povrch pogumovaných částí těla být na dotek "lepkavý"
Lze to nějak odstranit ? To samé se mi projevilo na páce stativu. Obojí je uloženo ve tmě, ve skříni.
Ničím jsem povrchy neošetřoval.Fotoaparát i stativ byl používán minimálně.
Sakini (1174)|10.2.2017 19:58
Starší materiál z dob kdy tyhle gumové nástřiky nebyly ještě tak vychytané. Problém je v tom, že to není pevný slinutý kus, a jak se z toho začne uvolňovat plnidlo, znamená to prakticky rozklad. Pak jde o to jak daleko to pokročilo.
Pokud to teprve lehce začalo, dá se to očistit nějakým silným čističem na okna, prostě něčím s hodně lihem nebo isopropanolem, a bude na nějakou dobu pokoj. Když to nejde takhle a je tam vrstva, je potřeba silnější čistič s d-limonenem, tím to výborně jde dolů (jsou to takové ty odstraňovače lepidel a hodně drahé odmašťovače). Pokud je toho ale vypoceného tolik, že je potřeba tak silný čistič, znamená to že to v tom materiálu bude chybět, a při čištění se ta vrstva může i začít rozpadat. A to i do takové míry, že z toho nic nezbyde. Pak už jen na ebayi shánět náhradní polepy, a zkusit vyměnit.
Takže bych opatrně začal alkoholem, a uvidí se.
Mirda4 (79)|10.2.2017 23:43
Měl jsem to samé na mé F80. Stačil mi na to technický líh a volné odpoledne. Odstranil jsem tu lepkavou vrstvu a na přístroji to není nijak poznat. Od té doby uplynul cca 1 rok a pořád je to beze změny v pořádku.
Neregistrovaný (0)|11.2.2017 16:34
Díky za radu, pánové !
Očistil jsem to technickým lihem, polepy vydržely, z těch hladkejch ploch je to asi dole celý.
Aby to nebylo takový zašedlýa vylezla struktura, tak jsem to lehce hadříkem potřel glycerinem.
Foťák je jak novej a není jak mucholapka !