Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Konvertory, filtry a předsádky: Adapter M 42

Neregistrovaný (0)|12.2.2017 01:07
Tazatel: Karel Dofek

Znění dotazu: Rád bych se zeptal Vás kdo máte zkušenosti s adaptéry M 42. Údajně dochází ke snížení světelnosti v závisloti na crop faktoru? Je to pravda?
A pak, k čemu slouží blokační kolíček? Prý trvale blokuje clonu, ale nepochopil jsem ten důvod používání.
romana51 (311)|12.2.2017 09:49
Nenapsal jsi na jaký bajonet redukci chceš. Já mám k Panáku G80 (micro 4/3) adapter od OEHLING a žádné oříznutí jsem nepozoroval u Sonnaru 3.5/135 ani u Sonnaru 4/300.
Možnost používat stará dobrá skla mne nadchlo natolik, že jsem za pár peněz koupil Soligor 6.3/400 (proti Sonnaru 300 o 1,5 kg lehčí) a žádný crop faktor se neděje.
Na mém adapteru žádný blokační kolíček není. Na straně závitu M42 je kruhová ploška, která zamáčkne kolíček automat.tlačné clony a clona je otevřená na maximum.
Clona se potom nastavuje ručně (nevýhoda při ostření) jako to bývalo dříve běžné. Ostřit se musí, samozřejmě, také ručně.
Ale ceny starých kvalitních objektivů to bohatě vynahradí! :thumb
Hanse (206)|12.2.2017 11:09
To záleží na velikosti senzoru - u fullframe přístrojů crop faktor není nezávisle na redukci/adaptéru na m42. Když je crop faktor například 2x (m43), tak zjednodušeně řečeno:
1. ohnisko je dvakrát delší v přepočtu na kinofilm/fullframe - dojde k ořezu části obrazu (okrajů)
2. přepočtená světelnost co se týče hloubky ostrosti (ne času) se dvakrát zvýší
Čili například 135mm f3,5 sklo se na m43 stroji chová jako 270mm f7 objektiv nafullframe co se týče úhlu záběru a hloubky ostrosti... toto přepočtení platí i pro nativní objektivy na menším senzoru, nejen pro m42
Osobně v tom problém nevidím - dojde k ořezu většinou neostrých okrajů, takže obraz zaplňuje ostřejší střed, jen si je nutné dávat pozor při výběru ohnisek a započítat crop factor přístroje
Neregistrovaný (0)|12.2.2017 12:15
Mám Nikon D 7100, takže crop 1,5. Ten přepočet chápu, ale jde mi o to, jetli tak jako makro kroužky zhoršují fyzickou světelnost, tak zda ten adapter M 42 ji také zhorší?
romana51 (311)|12.2.2017 13:17
Myslím že "Hanse" už odpověděl dost zřetelně: "2. přepočtená světelnost co se týče hloubky ostrosti (ne času) se dvakrát zvýší". Osobně se světeností vzhledem k času nemám problém.
Těžko to mohu posoudit, staré foťáky (tělo Petri M42 a PentaconSix 6x6 už nemám). K PentaconSixu jsem měl redukce s bajonetem a závitem M42.
Protože obě těla měla měření TTL, případným úbytkem světelnosti jsem se nikdy nezabýval. V současné době s G80 mi to vůbec nedává smysl.

Dvojnásobné zvětšení ohniska je velice příjemné, ale chce to pečlivě ostřit. Ale dříve jsem na ohniska 300 a 1000 mm tahal skla 2 a 3,5 kg těžká.

Ještě poznámka: přes adaptér se dá i dobře používat telekonvertor, ale jako dříve to chce pevný stativ.
Hanse (206)|12.2.2017 13:18
Jestli to chápu dobře, tak: Adaptér není mezikroužek, jen upravuje registrační vzdálenost, aby odpovídala původnímu formátu, na který je objektiv konstruován.
Teď jsem v rychlosti sichr vzal teleobjektiv, zazoomoval na 50mm f5,6, pak vzal starý OM objektiv s adaptérem 50mm f5,6 -> čas se mi lišil velmi nepatřně (čas 1/5 vs 1/4), což asi bylo zapříčiněno nelaboratorním podmínkami a přístupem "měření od oka"
romana51 (311)|12.2.2017 13:25
Hanse - takže jsme se shodli. Jen ještě k telekonvertoru, tam se světelnost snižuje, expozice se prodlužuje stejně jako u mezikroužků.
Neregistrovaný (0)|12.2.2017 23:30
Je mi to jasné. Díky za objasnění.