Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr foťáku

Neregistrovaný (0)|13.2.2017 10:43
Tazatel: Marek

Znění dotazu: Dobrý den,

přemýšlím nad koupí foťáku, kterým budu moct pořizovat pěkné rodinné fotky - miminko, dovolená, výlety do přírody..

Jsem naprostý amatér, takže se ve foťácích téměř nevyznám.. Doteď jsem používal foťák v mobilu (Xperia Z2), který mi nepřišel až tak strašný, ale focení za tmy bylo v podstatě nepoužitelné a prostě focení mobilem není úplně ono..

Hledám tedy takový foťák, který posune kvalitu mých fotek výrazně dopředu (aby mělo vůbec smysl něco nového pořizovat). Video nepotřebuji..

Původně jsem si dal strop 8000kč.. Nicméně jsem narazil na tento Sony Cyber-shot RX100, který se dá sehnat do 10000..

Rád bych poprosil o názor, jestli je RX100 pro mě zbytečnou investicí, vzhledem k tomu na co jej chci použít.. Popřípadě o doporučení jiného foťáku.. Děkuji

Fotovýbava, které se dotaz týká: Sony Xperia Z2
Sony Cyber-shot RX100
kolyy (1542)|14.2.2017 10:56
RX100 je dobrá voľba, určite sa vyplatí priplatiť. Naopak, je to asi najlacnejší foťák so slušným výstupom za rôznorodých svetelných podmienok, ktorý naozaj ponúkne výrazne lepšiu kvalitu ako mobil. Alternatíva by mohla byť Canon G9X, je to veľmi podobne koncipovaný prístroj. Porovnanie tu:

https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g9-x-vs-sony-cyber-shot-rx100/6492

Pokiaľ by nevadili o niečo väčšie rozmery, stálo by za to zvážiť aj lacnejšiu bezrkadlovku, napríklad Olympus E-PL6, Panasonic GF7 alebo Sony A5000. Ak rozmery nie sú dôležité, základná zrkadlovka typu Nikon D3300 je za podobnú cenu.
nephilim (353)|15.2.2017 20:20
Souhlasím, že v porovnání s tím mobilem bude RX100 velký skok vpřed. A to nejen díky použitelnosti fotek na vyšších citlivostech. Ovšem vzato kolem a dokola, objektiv rozhodně není žádná hitparáda. F1.8 na nejširším konci velmi rychle poskočí výš a rozsah ohniskových vzdáleností také není oslnivý. Tím neříkám, že je nepoužitelný. Případný kupec by se měl připravit na to k čemu je tento kompakt vhodný a kde jsou tedy jeho limity. Často totiž lidé mají pocit, že za své těžce vydělané korunky musí dostat něco mimořádně univerzálního. Za deset tisíc, za které se tento model vyprodává se dá koupit double kit od Olympusu, který nabídne větší rozsah ohniskových vzdáleností a díky rozměrnějšímu čipu i použitelnost vyšších ISO. Ovšem není tak univerzální jako RX100, což může být klíčový požadavek.
Aby to tedy nevyznělo, že vás zrazuji od RX100. Ne, nezrazuji, pouze poukazuji na "pihy na kráse" této jinak nepochybně krásky. Pihy, které v začátku díky "zamilovanosti" obvykle nevidíme a po sňatku už je pozdě. :)