Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Co a jak otestovat priporizovani objektivu?

Kabe (442)|13.2.2017 21:29
Casto se zde na foru v ramci ruznych diskuznich vlaken obejvuji doporuceni typu:"samozrejme vybrat nejostrejsi kus" apod.
Mate nejake tipy na postupy, jak rychle, efektivne a co nejpresneji otestovat objektiv na prodejne pri koupi?
romana51 (311)|13.2.2017 23:01
To jsou spíše takové řečičky. Testování se obyčejně provádí ofotografováním testovacího obrazce z určité vzdálenosti podle délky ohniska při různých clonách.
Přitom musí být foťák na pevné podložce (stativu a pod.), při expozici se s ním nesmí pohnout (samospoušť, dnes třeba Wi-Fi) a obrazec musí být rovnoměrně osvětlen.
Posuzuje se rozlišený počet čar.
Jak to provést v prodejně, když třeba není k dispozici ani nabitá baterie ? Navíc při zakoupení v prodejně je asi dost obtížné jej vrátit, když se provede testování doma.

V poslední době po zakoupení Lumix G80 (po dlouhé době mám zase foťák s výměnnými objektivy) jsem si provedl testování s tím,
že při zakoupení přes e-shop mohu nevyhovující věc vrátit do 14 dnů bez udání důvodů.
Testy dopadly nad očekávání dobře, dokonce i u starých objektivů, které mám ještě z analogové éry.

Jinak na rychlé otestování někdo radil, že lze použít ofocení drobného novinového textu. :D
kolyy (1542)|14.2.2017 10:43
Ja tiež preferujem otestovanie doma a prípadné vrátenie objektívu (zatiaľ som nevyužil). Iba raz som kupoval bazárový kúsok, kde som sa musel rozhodnúť na mieste. Tak som na predajni odfotil produktový stojan a snažil sa z toho niečo vyhodnotiť. Je to ťažké, na krátku vzdialenosť je hĺbka ostrosti obmedzená a je problém foťák udržať úplne kolmo. Výraznejšie pricloniť je problém kvôli nedostatku svetla. Takto sa dá vylúčiť asi len úplne zjavná vada, ale drobné decentrovanie či naklonenie roviny ostrosti len veľmi ťažko.

Iná vec je keď človek váha medzi rôznymi objektívmi. Tam má dobrý zmysel nafotiť si na svoju kartu rovnakú scénu a doma vyhodnotiť. Nie je až taký problém porovnať stredovú ostrosť, kontrast, či bokeh. Na mieste samozrejme človek odskúša ergonómiu, spracovanie a autofokus.
milan.44 (29)|14.2.2017 11:53
[QUOTE=romana51;44612]To jsou spíše takové řečičky. Testování se obyčejně provádí ofotografováním testovacího obrazce z určité vzdálenosti podle délky ohniska při různých clonách.
Přitom musí být foťák na pevné podložce (stativu a pod.), při expozici se s ním nesmí pohnout (samospoušť, dnes třeba Wi-Fi) a obrazec musí být rovnoměrně osvětlen.
Posuzuje se rozlišený počet čar.
Jak to provést v prodejně, když třeba není k dispozici ani nabitá baterie ? Navíc při zakoupení v prodejně je asi dost obtížné jej vrátit, když se provede testování doma.

V poslední době po zakoupení Lumix G80 (po dlouhé době mám zase foťák s výměnnými objektivy) jsem si provedl testování s tím,
že při zakoupení přes e-shop mohu nevyhovující věc vrátit do 14 dnů bez udání důvodů.
Testy dopadly nad očekávání dobře, dokonce i u starých objektivů, které mám ještě z analogové éry.

Jinak na rychlé otestování někdo radil, že lze použít ofocení drobného novinového textu. :D[/QUOTE]

Zdravím, mohu prosím vědědět jaká skla používáš ke G80, jaká je spokojenost s tím to přístrojem, co fotíš ,proč zrovna systém m4/3 ? Díky moc a omlouvám se za dotaz.
romana51 (311)|14.2.2017 19:10
milan.44 - základní objektiv mám seťák Lumix G VARIO 1:3.5-5.6/12-60 mm, další s bajonetem micro 4/3:
delší sklo Olympus Zuiko 1:4-5.6/40-150 mm (výhodná koupě za 3K a dobrá recenze od p.Šurkala a p.Neffa) a super širokáč Fisheye Olympus 1:8/9 mm.

Z mé pozůstalosti po analogu se závitem M42: Carl Zeiss Sonnar 1:3.5/135 mm, tele Carl Zeiss Sonnar 4/300 mm a Soligor 1:6.3/400 mm.
Soligor jsem nedávno koupil za úžasných 1.300,- Kč a při testech se vyrovnal Sonnaru 4/300 mm a je o 1,5 kg lehčí.

G80 - to je můj mazlíček. :inlove Rukama mi prošla spousta foťáků a kamer, ale toto je jak napsal p. Šurkala v jeho recenzi "téměř dokonalost"!
Pro mne úplná dokonalost! Shodně G80ku hodnotil i p.Neff. Recenze těchto pánů beru a ještě jsem se nezklamal.

Proč micro 4/3 ? Protože se dají používat i objektivy Olympusu, které jsou podle mne cenově výhodné při dobré kvalitě. Ostatně, první digitální foťáky jsem měl Olympusy a byly víc než dobré.

K Panasonicu jsem se dostal přes videokamery a myslím že jsem neudělal chybu. Nakonec G80 to potvrzuje. Nyní, když Panasonic vydal firmware 1.2,
tak už je snížený hluk od stabilizace natolik, že už snad nebudu muset používat ani externí mikrofon. (Tady bych chtěl poděkovat "kolyy", že mne k tomu postrčil).

Co fotím ? Skoro všechno. Kdysi i "vítání občánků"! :D To bylo jediné mé focení za peníze, ale bohatě mi uhrazovalo vylepšování "hardwaru".
Hodně jsem fotil zvěř, soudruzi mi flintu zakázali, :stupid tak jsem "lovil beze zbraně". Hodně jsem turistil a při tom fotil, později točil video.
V posledních létech moc nefotím, raději točím video. A tady zase exceluje G80 se 4K 30p, protože se z toho snadno vyďobnou i kvalitní fotky. :thumb

Myslím, že jsem vyčerpal nejen tvoje otázky a ale i sebe, už jsem toho namlel dost. :)
milan.44 (29)|14.2.2017 19:16
[QUOTE=romana51;44617]milan.44 - základní objektiv mám seťák Lumix G VARIO 1:3.5-5.6/12-60 mm, další s bajonetem micro 4/3:
delší sklo Olympus Zuiko 1:4-5.6/40-150 mm (výhodná koupě za 3K a dobrá recenze od p.Šurkala a p.Neffa) a super širokáč Fisheye Olympus 1:8/9 mm.

Z mé pozůstalosti po analogu se závitem M42: Carl Zeiss Sonnar 1:3.5/135 mm, tele Carl Zeiss Sonnar 4/300 mm a Soligor 1:6.3/400 mm.
Soligor jsem nedávno koupil za úžasných 1.300,- Kč a při testech se vyrovnal Sonnaru 4/300 mm a je o 1,5 kg lehčí.

G80 - to je můj mazlíček. :inlove Rukama mi prošla spousta foťáků a kamer, ale toto je jak napsal p. Šurkala v jeho recenzi "téměř dokonalost"!
Pro mne úplná dokonalost! Shodně G80ku hodnotil i p.Neff. Recenze těchto pánů beru a ještě jsem se nezklamal.

Proč micro 4/3 ? Protože se dají používat i objektivy Olympusu, které jsou podle mne cenově výhodné při dobré kvalitě. Ostatně, první digitální foťáky jsem měl Olympusy a byly víc než dobré.

K Panasonicu jsem se dostal přes videokamery a myslím že jsem neudělal chybu. Nakonec G80 to potvrzuje. Nyní, když Panasonic vydal firmware 1.2,
tak už je snížený hluk od stabilizace natolik, že už snad nebudu muset používat ani externí mikrofon. (Tady bych chtěl poděkovat "kolyy", že mne k tomu postrčil).

Co fotím ? Skoro všechno. Kdysi i "vítání občánků"! :D To bylo jediné mé focení za peníze, ale bohatě mi uhrazovalo vylepšování "hardwaru".
Hodně jsem fotil zvěř, soudruzi mi flintu zakázali, :stupid tak jsem "lovil beze zbraně". Hodně jsem turistil a při tom fotil, později točil video.
V posledních létech moc nefotím, raději točím video. A tady zase exceluje G80 se 4K 30p, protože se z toho snadno vyďobnou i kvalitní fotky. :thumb

Myslím, že jsem vyčerpal nejen tvoje otázky a ale i sebe, už jsem toho namlel dost. :)[/QUOTE]

Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. mám nad čím přemýšlet.
Milan Šurkala (3381)|15.2.2017 13:48
Pokud jde o to otestování objektivu, tak já třeba RX100 testoval tak, že prodavač šel se mnou před prodejnu a fotil jsem řadu domů přes ulici (tak na 20 metrů). Objektiv jsem úplně odclonil a asi na nějakých 8-10 polohách zoomu cvaknul fotku. Pak už jsem jen ve všech případech zkontroloval levou a pravou stranu, zda jsou vždy stejně neostré. Takto jsem zkusil pár kusů, které měli na prodejně a vybral ten lepší.
Kabe (442)|17.2.2017 12:24
Diky vám za tipy.