Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Oplatí sa Panasonic g80? Máte skusenosti?

kaluzak (2)|7.4.2017 11:58
Dobrý deň,
riešim problém výberu bezzrkadlovky, veľmi sa mi pozdáva nový Panasonic lumix g80, máte sním niekto skusenosti? parametrovo a recenziami sa zdá byť super.
Je trochu nad limit ale viem to prekusnúť.
Rozhodujem sa medzi
- Panasonic gx80 ktorý je veľký adept ale počúvam naneho ako veľmi dobré aj zlé skusenosti hlavne pri AF.
- Panasonic g7 - neviem ho zaradiť či je lepší ako gx80 čo sa týka AF, ISO, low light, kvalita videa
- olympus omd em5 mark ii z bazáru - tá nemá 4k, ale nikdy som s 4k netočil tak neviem či to je niečo čo budem využívať al. mi bude stačiť aj full HD 77Mbps

Som nadšenec pre video/foto 50:50. Pre foto by som to rád využil na hviezdy, krajiny, detaily, ND filter. U GX80 je výborný stabilizer ale nemá plne výklopný displej, je lacnejší a to čo by som ušetril oproti g80 by som vedel viac investovat do objektivu.
Mohli by ste mi prosím niekto poradit s výberom? a či je rozdiel oproti Panasonic g80 dostatočne výrazný nato aby som išiel nad svoj limit a investoval rovno do nej.
Ak vás napadá iná bezzrkadlovka kludne navrhnite. Ďakujem
joeh (3352)|7.4.2017 21:27
Panasonic G80 je veľmi dobrá voľba. Má vyvážený výkon s príjemnou cenou. S testovaným objektívom tu na digimanii, super kúpa: https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-g80-takrka-dokonalost/6695
kolyy (1542)|8.4.2017 11:37
[QUOTE=kaluzak;45135]Dobrý deň,
riešim problém výberu bezzrkadlovky, veľmi sa mi pozdáva nový Panasonic lumix g80, máte sním niekto skusenosti? parametrovo a recenziami sa zdá byť super.
Je trochu nad limit ale viem to prekusnúť.[/QUOTE]

Ja mám GX80. G80 a GX80 sú sesterské modely, ktoré obsahujú veľmi podobnú technológiu v odlišnom obale.

[QUOTE]- Panasonic gx80 ktorý je veľký adept ale počúvam naneho ako veľmi dobré aj zlé skusenosti hlavne pri AF.[/QUOTE]

AF je pri oboch modeloch prakticky identický. Pri fotení je bleskurýchly, a to aj za slabého svetla a s najmenšou oblasťou AF bodu. Kontinuálny AF je tiež veľmi dobrý (doporučujem používať variantu AFF, ktorá menej pulzuje). Sériové snímanie je slušne rýchle, pri strednej rýchlosti so živou odozvou v hľadáčiku/LCD. Buffer je veľkorysí. Oba foťáky sú veľmi vhodné na amatérske akčné fotenie, ako šport, deti, či zvieratá. Objektívy M43 až na pár výnimok všetky ostria veľmi rýchlo.

AF vo videu je úplne iná káva. V 4K je ladený veľmi do pomala, s plynulými prechodmi a minimálnym pulzovaním. Je to vhodné iba na statickejšie veci a chce to trochu skúseností, aby človek vedel ako s tým pracovať, čo sa dá a čo už nie, čomu sa vyhnúť. Pri 1080p 50/60fps je to podstatne svižnejšie, ale základná logika ostáva. Treba počítať s tým, že je to systém založený na baze kontrastu, kde je to vždy kompromis medzi rýchlosťou a prekmitmi. G80 má naviac možnosť nastaviť citlivosť reakcií, ale nejako zásadný rozdiel čakať nemožno.

Najväčšou slabinou GX80 je hľadáčik, ktorý je staršej technológie a optika v ňom je podpriemerná. Veľkosť je ok, rýchlosť a rozlišenie tiež. Pre mňa je to v pohode, ale pre dosť ľudí je to problém. G80 má naopak hľadáčik špičkový.

[QUOTE]- Panasonic g7 - neviem ho zaradiť či je lepší ako gx80 čo sa týka AF, ISO, low light, kvalita videa[/QUOTE]

G7 je predchodca G80, je teda o generáciu starší. Nemá stabilizáciu v tele, čo je hlavne obeť pre video a fotenie s nestabilizovanými pevnými objektívmi. Závierka je staršieho typu, ktorá kope a tým s niektorými objektívmi spôsobuje pokles ostrosti pri určitých časoch. Inak je to stále velmi slušný a dobre vybavený model.

[QUOTE]- olympus omd em5 mark ii z bazáru - tá nemá 4k, ale nikdy som s 4k netočil tak neviem či to je niečo čo budem využívať al. mi bude stačiť aj full HD 77Mbps[/QUOTE]

4K má veľký zmysel používať aj keď je výsledné video vo FHD. Lepšia ostrosť, menej šumu a k tomu možnosť orezu, zoomu, panningu atď v postprocese. Nehovoriac, že to 1080p pri Olympuse nie je žiadna sláva napriek bitratu. Okrem toho, kým pre Olympus je video akýsi dodatok k prístroju prvotne koncipovaného na fotenie, Panasonic video plnohodnotne integruje do foťáku, celé ovládanie a možnosti sú tomu prispôsobené.

Osobne by som E-M5 II nezvažoval ako foťák s výrazným využitím pre video. A ani AF pri fotení nie je na úrovni Panasonicu. Výhodou sú pekné jpegy, dobré spracovanie, vyborná odolnosť voči počasiu.

[QUOTE]Som nadšenec pre video/foto 50:50. Pre foto by som to rád využil na hviezdy, krajiny, detaily, ND filter. U GX80 je výborný stabilizer ale nemá plne výklopný displej, je lacnejší a to čo by som ušetril oproti g80 by som vedel viac investovat do objektivu.
Mohli by ste mi prosím niekto poradit s výberom? a či je rozdiel oproti Panasonic g80 dostatočne výrazný nato aby som išiel nad svoj limit a investoval rovno do nej. [/QUOTE]

G80 Ti dá niekoľko zásadných vecí - telo odolné voči prachu/dažďu (s príslušným objektívom ako napr. 12-60mm), vstup na mikrofón, plne otočný displej, väčší a kvalitnejší hľadáčik. Plne podporuje 30fps (PAL verzia GX80 len 25fps, je na to ale hack). Telo je väčšie, ale ergonomickejšie.

Ešte k tým hviezdam - záleží ako vážne to berieš. Senzory Panasonic (G80,GX80,G7) šumia pri veľmi dlhých expoziciách výrazne viac ako snímače od Sony (E-M5 II, GX8, X-T20, A6300). Foťák má funkciu extrakcie čierneho snímku, ktorý problém rieši pre amatérske použitie, ale pre vážnu astrofotografiu to nie je. Maximálna dĺžka expozície je tiež dosť obmedzená.

[QUOTE]Ak vás napadá iná bezzrkadlovka kludne navrhnite. Ďakujem[/QUOTE]

Je tu ešte nový Fujifilm X-T20. Prvotne tiež foťák, ale Fuji usilovne pracuje na video stránke. Väčší senzor, slušné 4K video, AF s detekciou fáze. Seťák 18-55 F2.8-4 je asi najkvalitnejší na trhu.
kaluzak (2)|19.4.2017 10:22
Ďakujem za vaše názory, pomohli mi pri výbere a nakoniec som kúpil G80 len telo (našiel som ho dobru cenu). Vedeli by ste mi pomôcť pri výbere objektívu? pretože riešim či sa mi oplatí dokupovať zoomový kitový objektív, jedinú výhodu vidím v duálnej stabilizácii pre video, vyberal by som len z panasonic objektívov zvažujem 12-32mm, 14-42 I, II, PZ ale podla recenzíí a hodnotení netuším ktorý z nich by bol najvhodnejší, veľmi by ste mi pomohli ak by ste napisali vaše skusenosti snimi alebo aspon potrebu ich kúpy.
Čo hovoríte nato ak by som využil pre účely videa širokouhlú predsádku?
Ako náhradu za zoom objektív zvažujem panasonic 14mm f2.5.

Ako druhý objektív chcem určite svetelný pevný s hodnotou pod f2.0
tu zvažujem panasonic 17mm f2.8, panasonic 20mm f1.7, pana alebo oly 25mm
Prípadne ak máte iné nápady aký objektív kúpiť kludne navrhnite.
Doteraz som viacej točil video ale chcem sa začat venovať aj fotografii.
Ďakujem za všetky skusenosti a rady od vás.
ka.mik1 (71)|19.4.2017 12:22
Jako laik mám GX7. 14-42mm II jsem měl a prodal, 14-42mm PZ stále mám a používám ho i na video s originální širokoúhlou předsádkou. 14-42II byl o chlup v kresbě lepší, ostřejší, ale jen o málo. 14-42 PZ je zase mnohem menší, takže i s předsádkou na výšku snad ani nemá rozměry 14-42II. Všimnul jsem si, že můj 14-42PZ má na 42mm výrazně špatnou kresbu, měkkou a asi se tento problém netýká jen mého kusu, takže na maximum ho skoro nepoužívám, ale jinak pro mne, laika bohatě stačí. Doplnil jsem ho 45-175PZ, který využívám jen minimálně na letadla, úplňky a zoo, ale fotí krásně a má hezky rozmázlé pozadí. Panasonic 20mm se stejnou předsádkou je ve dne vynikající, mám z něj za dne opravdu nejkrásnější památeční fotky, bohužel večer, v noci s GX7 bez stativu pro fotky z ruky na ulici i při té vynikající světelnosti totálně nepoužitelný, ale pro ty vyjímečné fotky za dne jsem ho ještě neprodal. Možná by tu jeho pomalost GX80 spravila, těžko říct. Jako universální pevný objektiv, který nosím s sebou k zoomu vždy je 15mm Panasonic. Dražší, ale má také vynikající světelnost, ve dne jen o chloupek menší osobitost oproti 20mm a i bez stabilizace je rychlý a ostrý i z ruky a v noci. Zbytek podobných pevných objektivů jsem zavrhnul, tento mi nahradí prakticky 90% situací.
romana51 (311)|19.4.2017 16:29
kaluzak - s G80 jsi rozhodně chybu neudělal. Já jí mám a dokonce se seťákem 12-60 f 3,5-5,6. Protože mám ještě z historických dob pár světelnějších objektivů M42
a s adapterem je lze s G80 používat, volil jsem levnější variantu hlavně pro duální stabilizaci. Většinou točím video, tak mne super objektivy nijak nelákají.

Ale při testování uvedeného seťáku jsem byl překvapen kvalitou obrazu a řekl bych, že jsem se do něho zamiloval.
Testoval jsem ho na architektůře a na plnou díru a max. šíro.

Stejně tak docela dobře dopadl Olympus BCL-0980 9 mm f 8 - pevné ohnisko i clona (no nekup to za 3000,- Kč !).
Tady to chce umět redukovat sbíhavé linie a soudkovitost a při focení (točení) s tím počítat.
S předsádkama široko i makro mám špatné zkušenosti.

Jinak je mi dost podivná honba za super světelným objektivem. Fotit na plnou díru? To jsme museli kdysi kvůli citlivosti filmů, ale dnes?
Fakt je, že už se netoulám po nočních ulicích s foťákem, dnes není zas tak bezpečná doba.

Pokud budeš chtít, můžu dat fotku ze seťáku i fisheye na http://www.ulozto.cz k posouzení.
kolyy (1542)|20.4.2017 00:29
Mne ku G80 tiež sedí 12-60mm (odolný voči prachu a dažďu!), prípadne 14-140mm. Telo mi už príde pomerne veľké na to, aby malo zmysel dávať kompaktné seťáky typu 12-32mm alebo 14-42mm II, aj keď oba sú to slušné objektívy. Možno by stálo za úvahu zainvestovať aj do 12-35mm/2.8, s ktorým G80 tiež vytvorí odolnú kombináciu.

Čo sa týka svetelného širokého objektívu, dávam ďalší hlas za 15mm F1.7. 14mm F2.5 mi znovu nepríde ako nejaká výhra, prečo dávať taký kompaktný pancake na rozmernejšie telo. Jedine s tou predsádkou, to dáva zmysel, ak by tých výsledných 11mm bol dôležitý spôsob využitia.
ka.mik1 (71)|20.4.2017 13:54
Ta originální širokoúhlá předsádka od Panasonicu je super za světla na pevném 20mm objektivu, kde dělá při portrétech moc hezky mázlé pozadí a pak právě na tom 14-42mm PZ, odkud ji prakticky nesundávám, protože dává těch výhodných 11mm a navíc má pohodlnou přetahovací krytku. Zkoušel jsem ji i na tom 15mm a nasadit jde, ale už to dělá tmavé rohy na fotkách, ne moc, ale jde si toho všimnout, takže ikdyž by byl závit stejný, nemusela by na jiných objektivech fungovat. Už když se sešeří ale přispívá ke zhoršení fotek a jakoby foťák na automatiku mate, pak bude určitě lepší volbou ten 12-60mm.