Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr bezzrcadla

padluke (11)|19.4.2017 12:33
Ahoj, i když jsem si přečetl zdejší fórum od z hora dolů stále si nejsem jistý.
Rád bych pořídil menší fotoaparát než je klasická zrcadlovka.
Další kritérium je jestli v systému mirrorless kze pořídit slušný makro objektiv.
No a celkově na to mám 30k Kč.
Takže otazka zní co nejlepaiho je možné v dané cenové relaci pořídit.
Moc děkuji za typy.
P.
kolyy (1542)|19.4.2017 22:55
Chcelo by to trochu konkrétnejšie rozpísať čo fotíš a na akej úrovni, aké máš skúsenosti, či točíš aj video a podobne. Ten rozpočet je už relatívne slušný a dá sa za to niečo kúpiť.

Čo sa týka makra, dôležité je ako vážne ho berieš a teda čo konkrétne fotíš. Napríklad na nenáročné makro (cca ekv.1:2) sú dobré aj niektoré M43 setové objektívy na dlhom konci. M43 a Sony E majú krátke pevné objektívy na makro do 10000Kč, ale ak potrebuješ dlhšie ohniská a veľké zväčšenie tak sa to rýchle začne predražovať.

Ako príklad môžeš zvážiť Panasonic GX80 v sete s 12-32mm (alebo v dvojsete s 35-100mm) a k tomu Panasonic 30mm F2.8 Macro (ekv.2:1), pričom ten pevný makro objektív Ti môže poslúžiť aj ako svetelnejšie pevné sklo, napríklad do interiéru alebo pre environmentálne portréty.
padluke (11)|20.4.2017 08:55
Dekuji ti za odpoved.
Doposud jsem fotil s Nikonem D80 a 5200 plus makro nikkor 60mm a AF-S 28-70. Takze co se vyuziti tyce jsem spis reportazni krajinar kde 80 procent se zabyvam makro fotorafii jak zive tak rostline :-) Video obcas porizuji na mobilu Sam.S6 :-) takze jestli novy fotak bude natacet v jakekoliv kvalite ucite to bude lepsi nez z telefonu :-).
Mozna by mne zajimalo srovnani gx80 s lx100.
Diky
P.
kolyy (1542)|22.4.2017 10:38
LX100 a M43 foťáky od Panasonicu majú veľa spoločného, najmä použité technológie, aj keď GX80 je predsa len novší. Silnou stránkou LX100 je vstavaný svetelný zoom objektív, ktorého ekvivalent pre M43 neexistuje. Na druhej strane je možné na GX80 nasadiť akýkoľvek objektív zo širokej škály pre M43. LX100 je tiež osekaný z niekoľkých ďalších hľadísk, napríklad chýba dotykový či výklopný displej. GX80 má tiež stabilizovaný senzor, kým LX100 má optickú stabilizáciu v objektíve. GX80 teda stabilizuje aj objektívy bez optickej stabilizácie a ponúka lepší účinok pri tých, ktoré ju majú. Video je tiež všeobecne lepšie stabilizované ak je stabilizácia v tele, ale priame porovnanie s LX100 nemám.

Čo sa týka makra, LX100 ponúka solídne zväčšenie (cca ekvivalent 0,6x) iba na širokom konci, čo znamená široký uhol záberu a extrémne krátku pracovnú vzdialenosť. Pre seriózne makro je GX80 lepšia platforma, keďže M43 systém dáva na výber hneď niekoľko makro objektívov.