Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: objektiv na micro 4/3

Neregistrovaný (0)|2.5.2017 12:19
Tazatel: Lenka

Znění dotazu: Dobrý den, mám bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX7 (micro 4/3) a chtěla bych si pořídit nějaký dobrý objektiv na focení krajiny a makra (ideálně v jednom, pokud by to bylo možné). Můžete mi někdo, prosím, poradit? Předem moc děkuji.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic Lumix GX7
kolyy (1542)|2.5.2017 14:21
Špecializované makro objektívy sú väčšinou krátke teleobjektívy s pevným ohniskom, čo nie je práve ideálne na krajinky. Pokiaľ to makro nie je vyložene náročné, tak alternatívou je skôr niektorý zoom s nadpriemerným zväčšením (zvyčajne v druhej polovici rozsahu). Ponúka sa Olympus 12-50mm/3,5-6,3, ktorý má dokonca špeciálny makro režim (0,7x prepočítané zväčšenie):

https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-mzuiko-digital-ed-12-50mm-135-63-ez

Bohužiaľ nie je práve známy vysokou optickou kvalitou na krajinky, ale možno postačí. Druhá možnosť je nový Panasonic 12-60mm, ten nemá tak výrazné zväčšenie (0,5x), ale zase je opticky lepší:

https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-g-vario-12-60mm-f35-56-asph-ois

Oba objektívy sa dodávajú ako seťáky k rôznym modelom a je teda rozumné pozrieť sa na bazárovú ponuku. Na zváženie je tiež skombinovať daný objektív s makro predsádkou.

Prémiová možnosť je Olympus 12-40/2.8, ten má veľmi dobrú kresbu a pritom slušné zväčšenie (0,6x)
Loskyn (177)|9.5.2017 13:30
Ano, to je pravda. Mám Olympus 12 -50 mm a můžu jen potvrdit, že Olympus 12 -40 mm, který mám také je opticky o hodně lepší. Na bazaru se dá sehnat okolo 17 - 18 tisíc. Já jej koupil od pána, který ho měl v setu a proto jej prodával za docela výhodnou cenu ještě s téměř plnou zárukou. Na makro nejsou špatné mezikroužky, akorát je to trochu nepohodlné v terénu nasazovat mezikroužky a pak je zase sundávat, protože s nimi nelze ostřit na nekonečno.
kolyy (1542)|9.5.2017 14:47
[QUOTE=Loskyn;45423] Mám Olympus 12 -50 mm a můžu jen potvrdit, že Olympus 12 -40 mm, který mám také je opticky o hodně lepší.[/QUOTE]

Pozerám, že 12-50mm sa teraz predáva skoro zdarma (4000Kč). Ako prosím Ťa funguje ten powerzoom, je to použiteľné pre video? Mám na mysli naozaj pomalé a plynulé približovanie/odďaľovanie.
Loskyn (177)|9.5.2017 21:38
Funguje to docela hladce a spolehlivě. Důležité je, že je ten zoom tichý. Na video to není určitě špatné. Má i utěsnění proti vlhkosti, takže určitě za tu cenu je to dobrý objektiv. Já si jej nechávám jako záložní a časem jej dám synovi.
kolyy (1542)|9.5.2017 23:32
Dík, hlučnosť je samozrejme tiež veľmi dôležitá. Možno si ho niekde vyskúšam a prípadne zaradím do zbierky.
pavelq (2)|26.6.2019 13:15
Dobrý den,

jelikož nemůžu (pro mě nepochopitelně) založit nové téma v poradně, zkusím jej připnout k již existujicímu tématu. Snad si jej někdo všimne.
Nadpis by zněl asi takto: poměr cena/výkon: Panasonic 14mm /F2.5 vs Panasonic Leica 15mm / F1.7

mám Panasonic GX80 a zvažuji nákup mírně širokouhlého pevného objektivu (převážně večerní foto a do interiéru). V dobrých světelných podmínkách si vystačím se setovým Panasonic 12-32.

Předvýběr v rozumné cenové relaci je tento:

Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH
Panasonic Lumix G 14mm f/2.5 II ASPH
Olympus M.ZUIKO 17mm f/1,8

Přečetl jsem si recenze a diskuze. Je mi jasné, že z těch tří je nejlepší Leica. Je skoro stejně drahá jako Olympus a má lepší optické vlastnosti. Panasonic 14mm ale spadl pod 6 tisíc Kč. Má širší záběr, ale zase horší světelnost.

Opravdu je ta Leica tak dobrá, že se vyplatí za ní dát cca 2x více peněz?
Jde mi o poměr cena/výkon.


Předem děkuji za názor.


Pavel
kolyy (1542)|26.6.2019 14:52
Ahoj, ja som pred pár rokmi váhal nad presne týmito možnosťami, odskúšal som všetky. Nakoniec som kúpil PL 15mm/1,7 a rozhodne neľutujem. Určite to však nie je ľahká otázka, najmä pri dnešných cenách 14mm F2,5. Olympus som pri priamom porovnaní vylúčil, keďže kresba aj bokeh sa mi zdali lepšie pri 15mm F1,7, kým cenový rozdiel nie je až tak výrazný. 14mm je však podstatne kompaktnejší, je o trochu tenší ako 12-32mm. 15mm je naopak citeľne hrubší ako seťák, aj keď stále ide o malý a ľahký objektív. Rozdiel v svetelnosti medzi 15mm vs 14mm a medzi 14mm vs 12-32mm je skoro rovnaký, trochu cez 1EV. To znamená, že 15mm má oproti seťáku 2x väčší rozdiel pre slabšie svetlo a mazanie pozadia ako 14mm. ISO bude pri 14mm/2,5 oproti seťáku polovičné, kým pri 15mm/1,7 štvrtinové. Kresba bude tiež asi lepšia.

Moja rada by asi znela takto - ak sú prioritou čo najmenšie rozmery a nízka cena, tak 14mm. Ak cena nie je až tak dôležitá, ale podstatná je hlavne svetelnosť a kresba, tak 15mm.
Kabe (442)|26.6.2019 19:04
Ja bych doporucil vymenit Panasonic za jinou znacku. Muze se tak usetrit do budoucna hodne financnich prostredku a ziskat vice kvality.
kolyy (1542)|27.6.2019 00:40
Kabe: možno by si mohol upresniť, či tým myslíš? Ja som síce tiež prešiel pre väčšinu veci od M43 k FE, ale to sa bavíme o úplne inej cenovej úrovni. Podľa Teba má pavelq miesto dokúpenia pevného skla za pár tisíc rovno ísť do FF?
Kabe (442)|27.6.2019 02:14
Proste firme Panasonic jsem prestal verit. Jeji kroky z posledni doby ve mne vzbuzuji uvahy o tom, co bude dal("jestli jsou nornalni"). Vzhledem k tomu i k vyvoji foto u Olympusu mi prijde MFT celkove dost ohrozen. Do produktu Panasonicu bych proste neinvestoval. Kam konkretne ma tazatel prejit nebo co ma presne udelat si netroufam doporucit, to by hodne zalezelo na osobnich preferencich. Nebo koupit nejlevnejsi reseni z tech poptavanych, ktere uspokoji jeho pozadavky a pockat.

Je to jen nazor a pohled, nechci to vice pitvat ci obhajovat relevanci meho pohledu, kdyz nejsou rovne podminky k prezentaci sveho pohledu na tomhle webu slouzicim jakozto marketingovy nastroj Panasonicu a k prosazovani stupidnich predstav fanatickych zastancu konkretnich technologii ci znacek.
pavelq (2)|27.6.2019 10:36
Děkuji za názory. Asi si PL 15mm/f1.7 půjčím a pak se rozhodnu. Za ty peníze mě bude muset oslovit :)

Dříve jsem měl zrcadlovku Canon 400D, ale jednoho dne odešla. Nově jsem chtěl něco menšího, protože jsem ji často nechával doma. Rozhodoval jsem se mezi 1" kompaktem a M43.

Nákupem CSC Panasonic GX80 jsem výrazně zlepšil kvalitu fotek (je mi jasné, že u čehokoliv s ASP-C nebo FF by to bylo ještě lepší). Mě to ale stačí. Raději budu mít "méně" dokonalou fotku oproti většímu snímači než třeba žádnou.

Mám menší a lehčí brašnu a v ní několik objektivů. Hodil by se ještě ten "širokáč" a více z techniky nepotřebuji.
Jestli je MFT nebo např. APS-C v ohrožení ukáže teprve čas. Značku nepreferuji, proto mám pevný objektiv od Olympusu, další od Sigmy. U nich byl hodně dobrý poměr cena/výkon.

A jestli se pro MFT někdy přestane vyrábět technika, tak prostě koupím poslední kompaktní tělo ve výprodeji a až morálně doslouží hold přejdu na to co bude. Zase tolik peněz v tom nemám.
Kabe (442)|27.6.2019 14:31
Souhllasím, pisete myslim hodne rozumne, pokud nemate a ani neplanujete rozsahlou vybavu, menit cely system by asi nemelo smysl. A to, co mate muze svym vystupem naprosto dostacovat vlastne skoro kazdemu. Hlavne kdyz to dela radost.