Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Náhrada za Lumix FZ 48

na_ex (4)|19.5.2017 21:20
Dobrý den,
bohužel mi dosloužil můj Panasonic Lumix FZ 48 a proto se teď poohlížím po nějaké náhradě. Zatím mám dva tipy.
Panasonic Lumix FZ 200 a Panasonic Lumix FZ 72.

- který by jste mi doporučili?
- je výstup FZ 200 natolik lepší aby obhájil o 2000 vyšší cenu?
- máte někdo zkušenosti s těmato dvěma fotoaparáty? Jde mi hlavně o kvalitu fotografií.

Jak vidno, jsem trochu zatížený na Panasonic, to proto, že mám již se třemi docela dobré zkušenosti. Nicméně se nebráním jiné značky, pokud funkce a kvalita bude spolu s cenou adekvátně lepší.

Kompakt - ultrazoom používám z důvodu, že nejsem žádný profesionál, potřebuju být "vždy připraven", nikoli vyměňovat objektivy a podobně, obvykle fotím rychle se pohybující objekty (vlaky), avšak větší zoom je také víc než žádaný. ( je mi jasné že nad 24x je již v ruce sotva použitelný). Fotím ale také krajiny, historické objekty a svým způsobem cokoli, proto kompakt, nikoli zrcadlo..
Cenový strop cca 10tisíc.

Děkuji za jakýkoliv názor či tip..
Milan Šurkala (3381)|21.5.2017 12:31
FZ200 je určitě lepší a vyšší cenu si obhájí. Má totiž lepší světelnost, takže s větším zoomem se s tím dá dělat přeci jen o něco lépe. FZ72 má naopak výhodu v mnohem širším začátku, nicméně osobně bych v případě dostatku financí šel do FZ200.
na_ex (4)|21.5.2017 16:57
Děkuji za názor, osobně jsem také tíhl spíše k FZ200. Nicméně po prohlédnutí recenzí se mi fotografie FZ72 jevily vždy jako lepší, nebo srovnatelné, přičemž výhoda 20mm ohniskové vzdálenosti je (alespoň subjektivně) neoddiskutovatelná. V textu se sice zmiňujete o jasné kvalitativní převaze oproti FZ200, nejsem si však jistý zda-li nejde o technické - papírové hodnoty, které jako neprofesionál nedokážu zcela zhodnotit a využít.

Měl bych ještě jeden, možná hloupý dotaz, jsou akumulátory DMW-BMB9E a DMW-BLC12E kompatibilní?
Milan Šurkala (3381)|21.5.2017 17:12
Kvalitativní převaha je tam, kde má šanci se ta světelnost projevit. Tedy při větším zoomu za slabšího světla méně šumu, možnost více mazat pozadí a tak. Pokud se to nastaví stejně (a mnohdy není důvod to nastavovat jakkoli jinak), tak ty fotky budou vypadat velmi podobně. Baterie kompatibilní nejsou.