Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký foťák na taneční soutěže ?

Simona262 (9)|8.6.2017 13:48
3 roky se trápím s Nikon D3100. Jezdím fotit dceru na disco soutěže. Potřebuju nějaký foťák, který stihne vyfotit rychlé pohyby s různými druhy světelných projekcí. Prosím poraďte mi! Max do 20 tis.
Begy_cz (537)|9.6.2017 00:16
to není ani tak o těle, jako spíš o objektivu. Co tam máš nasazeno?
Na focení pohybu potřebuješ co nejkratší časy - tedy obvykle co největší světelnost a bohužel také i poměrně dost vysoké ISO. Osobně bych dal max ISO3200.
Ono obecně na tyhle fakt tmavý scény to chce co nejsvětelnější objektiv - u tebe to bude počítám asi zoom. Tam se dostaneš se světelností max na konstantních f2,8.
Jen cena toho objektivu - i bazarového, převyšuje cenu samotného těla.

jen pro představu.
základ pro APSC tělo jako je D3100 je v zoomu třeba Sigma 17-50/2,8 (tady jsme někde u nového cca 10tis)
pokud chceš delší ohnisko, budeš muset sáhnout bohužel po sklech pro fullframe - čili to bude fakt drahý....
- trochu delší zoom 24-70/2,8 můžeš sehnat na bazaru dejme tomu kolem těch 20tis
- pak asi král 70-200/2,8 už budeš muset sáhnout hlouběji....

v tvém případě asi není potřeba se ohlížet po stabilizovaných objektivech. Focení pohybu vyžaduje krátké časy, tam stabilizátor není víceméně potřeba
nephilim (353)|13.6.2017 10:34
Před cca deseti lety jsem řešil stejný problém. Dcera dělala scénický tanec. Vystoupení byla v divadlech a pokaždé vypadala světelná atmosféra zhruba stejně. Stejně zoufale, tj. několik kruhů různě barevného světla o průměru cca 75cm. Do těchto kruhů děti vtančily a po cca půl vteřině vytančily ven, do tmy. Dalším oblíbeným nasvícením bylo nasvítit plátno v nejzazší části pódia. Nejlépe slabounkým tmavomodrým světlem, takže z tanečnic byly jen siluety. Velmi tmavé siluety. Za takovýchto podmínek něco vyfotit bylo opravdu velmi nesnadné. Pořídil jsem tehdy D300 + Sigma 70-200/2,8. Sigma se ale ukázala jako nevhodná, nestíhala ostřit. Nezbylo než ji prodat a přece jen jít do Nikkor 70-200/2,8 VR. Úspěšnost se dostala na cca 95%. Stále jsem ale bojoval s šumem, protože jsem tohle musel fotit při cca 1/200, F2,8 a ISO3200. I tak se histogram krčil nalisovaný v levém koutku. Když vyšel Nikon s D7100, neváhal jsem a přešel. Mohl jsem začít používat ISO6400 a díky vysokému rozlišení se po zmenšení dalo používat i ISO12800. Histogram konečně povystrčil z levého kouta nos. Jakmile se na trh dostal D750, vyzkoušel jsem si ho a šel do něj. Šum při ISO12800 je pro moje potřeby zcela přijatelný.
Ale zpět k vaší otázce. Jednou jsem vzal na vystoupení i kamaráda, kterému jsem shodou okolností doporučil koupit D3100 s 18-55 + 55-300. Tehdy chtěl fotit svoje čerstvě narozené děti. Na takové focení byl tento set plně postačující. Ovšem když jsem mu nasadil na D3100 Nikkor 70-200/2,8 VR, rázem toto tělo poskočilo do docela jiné ligy. Dalo se s ním fotit ten scénický tanec velmi úspěšně. Samozřejmě, bylo zapotřebí myslet na to, že nejcitlivější je středový bod. Což není až tak omezující.
Doporučení založené na základě mých zkušeností je tedy následující. Kupte si Nikkor 70-200/2,8 VR. Stačí ten z první generace. Z druhé ruky se dá pořídit okolo 25-27 tisíc. Jistě, je to o dost víc, než jaký rozpočet jste uvedl, ovšem vyjde to zásadně levněji, než zkoušet alternativní objektivy, aby jste nakonec stejně skončil u toho Nikkoru.
Simona262 (9)|15.6.2017 10:39
díky moc rady , jdu se podívat na bazary a shop, jaké jsou možnosti zakoupit objektiv.
Begy_cz (537)|16.6.2017 16:08
asi by stálo za hřích zkusit něco jako
http://www.foto-pujcovna.cz
https://www.pujcovnafototechniky.cz
nephilim (353)|21.6.2017 08:27
Možná by jste mohla položit dotaz na odborníky u Fotoškody nebo v Megapixelu. Potřebujete objektiv, který bude s D3100 rychle ostřit, nejspíš za chabého osvětlení. Otázkou je, na jakou vzdálenost fotíte. Možná je 70-200 příliš dlouhý, a naopak by se hodilo kratší ohnisko. Přece jen, D3100 je APS-C, takže je zapotřebí uvažovat vliv crop faktoru. Umím si představit, že třeba nějaký světelný (F2,8) Tamron nebo Sigma s rozsahem mezi 18-75mm (viz poznámka od Begyho) by mohl udělat odpovídající službu. Obecně je zapotřebí vzít v úvahu, že čím blíž jste pohybujícímu se objektu, tím rychleji musí objektiv zaostřit. Zkrátka, zamýšlím se nad tím, že kvůli ceně asi budete volit kompromisní řešení. Volit mezi rychlostí objektivu a světelností (šumem). Osobně bych asi oželel šum, hlavně mít ostrou fotku. Škoda, že nemám bližší představu jaké světelné podmínky panují na vystoupeních, která fotíte a tedy jaké expoziční hodnoty vám vychází.
Simona262 (9)|21.6.2017 08:57
Moc děkuji za odborné rady , ale asi si koupím dobrý kompakt a bude to :)
Simona262 (9)|21.6.2017 09:04
jsem od Pardubic, tak jukni do místní půjčovny. Potřebovala bych k té zápůjčce objektivu i instruktora :)
Begy_cz (537)|21.6.2017 12:08
[QUOTE=Simona262;45769]Moc děkuji za odborné rady , ale asi si koupím dobrý kompakt a bude to :)[/QUOTE]

OMG! to je ale úplně nejhorší řešení...
Kompakt je co se týče focení v "šeru" o poznání horší. Na ISO 3200 kde zrcadlovka podává ještě použitelné výsledky, bude z kompaktu "generátor náhodných skvrn" :D
Tohle je prostě fyzika, to neovlivníš.
nephilim (353)|21.6.2017 15:38
[QUOTE=Begy_cz;45778]OMG! to je ale úplně nejhorší řešení...
Kompakt je co se týče focení v "šeru" o poznání horší. Na ISO 3200 kde zrcadlovka podává ještě použitelné výsledky, bude z kompaktu "generátor náhodných skvrn" :D
Tohle je prostě fyzika, to neovlivníš.[/QUOTE]

Naprosto souhlasím. Vzdát to a přejít ke kompaktu? To by bylo škoda. V Pardubicích jsou fotokluby, na ty soutěže určitě chodí fotit profíci, je se tedy koho zeptat, s kým diskutovat.
Begy_cz (537)|22.6.2017 00:25
jen pro zamyšlenou:
za cenu objektivu tedy cca 10-15tis, který tě posune dál - chceš koupit CELÝ fotoaparát. Tedy objektiv, čip, elektroniku...
Hádej jak to musí dopadnout :)
Kabe (442)|22.6.2017 16:21
[QUOTE=nephilim;45768]
Možná by jste mohla položit dotaz na odborníky u Fotoškody nebo v Megapixelu.[/QUOTE]
No naposledy jsem videl "odborniky" v Megapixelu doporucovat ochranu na zadni display D7200...nejdriv byla tendence doporucit myslim celkem logicky folii, ale pote, co odbornik z Megapixelu zjistil, ze skladem je jen ten roztomily plexííík pripominakici ochranu raketoplanu proti mensim asteroidum, se stal onen plexik jasnym favoritem a chvili jsem mel i pocit, ze pokud zakaznik nebude souhlasit, ceka ho likvidace. Kdyby byla prilezitost, rekl bych zakaznikovi svuj nazor nicmene byl jsem tam se znamym, co zrovna nakupoval, taze v jeho zajmu jsem radeji mlcel.
Kabe (442)|22.6.2017 16:28
[QUOTE=Simona262;45691]3 roky se trápím s Nikon D3100. Jezdím fotit dceru na disco soutěže. Potřebuju nějaký foťák, který stihne vyfotit rychlé pohyby s různými druhy světelných projekcí. Prosím poraďte mi! Max do 20 tis.[/QUOTE]
Taky dost zalezi, z jake vzdalenosti to fotite, jak kvalitni/velky vystup potrebujete, jak moc jste ochotna venovat zpracovani tech fotek v PC.
Nemate nekde nejake ukazky, aby bylo videt, s cim jste vlastne nespokojena a jak si predstavujete vysledek s kterym vśpokojena budete.
Ono bude dost rozdil, jestli treba chcete ty fotky tisknout na A2 format nebo je proste jen prohlizite v PC a staci Vam vytisknou obcas nejakou malinkou fotku.