Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Zrcadlovka na natáčení do 15000 Kč ?

Neregistrovaný (0)|6.7.2017 12:38
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Zdravím,
chtěl bych si koupit zrcadlovku jak na focení, tak spíše na natáčení kratších klipů. Chtěl bych se pohybovat v rozmezí 10-15 tisíc Kč (cena těla).
Poměrně dost se mi zalíbila zrcadlovka Nikon D5300, která natáčí ve full HD 60p. Srovnával jsem ji s Canon 700D a vybral jsem Nikon. Jediné, co mne zaráží je její "stáří". Na trhu je od roku 2013, což jsou 4 roky. Za tu dobu muselo vyjít něco nového a v dané cenové kategorii lepšího nebo ne (je mi jasné, že cena zrcadlovky za tu dobu padla) ? Pokud ano, nejspíš jsem přehlédl, proto Vás žádám, abyste mi prosím doporučili pro Vás nejlepší v poměru cena/výkon hlavně v tvorbě videí.
Moc děkuji, Jakub
Sakini (1174)|6.7.2017 15:50
[QUOTE=;45860]nejlepší v poměru cena/výkon hlavně v tvorbě videí.[/QUOTE] Pak určitě ne D5300. Odhlédněme teď o videa, tam jsou potřeby jasné, ale co se bude fotit? Jaké máš zkušenosti s focením? Potřebuješ nutně hledáček na focení? Levná zrcadlovka je na natáčení videa použitelná, ale zdaleka ne nejvhodnější a pro dobré výsledky se to musí umět protože možnosti ovládání jsou u nich omezené.
Kalibro8 (6)|6.7.2017 22:14
[QUOTE=Sakini;45861]Pak určitě ne D5300. Odhlédněme teď o videa, tam jsou potřeby jasné, ale co se bude fotit? Jaké máš zkušenosti s focením? Potřebuješ nutně hledáček na focení? Levná zrcadlovka je na natáčení videa použitelná, ale zdaleka ne nejvhodnější a pro dobré výsledky se to musí umět protože možnosti ovládání jsou u nich omezené.[/QUOTE]
Fotit bych chtěl též, patří to mezi mé záliby, ovšem více mne zajímá video tvorba. Jsem začátečík a mám zkušenosti pouze z úprav herních videí a obrázků mnou nepořizovaných (s Photoshopem,..). Chtěl bych se posunout dál a zkusit si i něco sám natočit.. Dělat sestřihy z různých akcí, co se dějí v okolí, na které jsem se doposud chodil pouze dívat. Nemyslím sestřih jako naskládat za sebe ustřižená videa, ale myslím takové menší "filmy" s vyvážením barev barev, různé efekty a celkově si s editem pohrát... Právě proto sháním nějakou nejspíš zrcadlovku, protože jsem viděl, že i youtubeři je používají. Nikon d5300 má videa ve full HD s 60 fps, což by šlo i na slow motion. I když za ty peníze bych si představoval alespoň 120 fps.. Viděl jsem i nějaká videa z této DSLR a nevypadá to vůbec špatně. Ovšem dříve, než vyhodím 15000 se raději zeptám
PS: je mi jasné že mi doporučíte nějakou kameru, ovšem když už mne to bude stát tolik (na chudého studenta dost), chtěl bych si i něco kvalitně vyfotit.
Sakini (1174)|6.7.2017 23:31
Omyl, kameru určitě ne. Ale při nárocích na dobré focení a nadstandardní video za rozumné peníze mě prostě musí napadnout Panasonic. Jejich bezzrcadlovky jsou top na video jak kvalitou záznamu, tak možnostmi ovládání, a ještě dobře fotí.
Doporučuji přečíst https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-gx80-jeste-lepsi-nez-jsme-cekali/6616-2 a podívat se na samply. Oproti D5300 je lehčí, rychlejší, jistější, a ještě k tomu se prodává za pěknou cenu i s objektivem 12-32, který je vynikající. K Nikonu by byl ještě potřeba doladit rozumný objektiv, takže levnější nebude. A pokud by byla potřeba lepší ergonomie, je i Panasonic G7 poskytující podobné schopnosti jako GX80 v zrcadlovkovém těle. Pokud nehodláš stavět systém s hodně výkonnými objektivy na náročné nasazení, zrcadlovka není nutná, a zrovna na video ani nemusí být nejlepší řešení, jen se to drží setrvačností. Panasonicy jsou pro amatérské videografy vynikající řešení za malé peníze.
Kalibro8 (6)|7.7.2017 16:22
Ta G7mička se mi opravdu líbí. Jen nevím, zda budu mít tolik peněz.. Mám v plánu koupit i nějaký bazarový stabilizátor, atd.. f té d5300 bych dokoupil bazarový objektiv a mohlo by to být ok, ale ta G7 by byla fakt super. Není ještě něco podobného, ale levnějšího ? Mohl by jste prosím dát více tipů ? Děkuji moc.
Sakini (1174)|7.7.2017 17:29
Až zase tolik možností není, tímhle způsobem to neumí každá značka. Levnější alternativa k G7, bez 4K ale s velmi podobnými možnostmi ovládání a kvalitním FullHD videem, je předchůdce G6 který se s objektivem vejde pod patnáct. Video dobře umí ještě Sony, ovšem tam je drahá optika a není to pro lidové vrstvy.
Ale pokud nejsou obavy z bazaru, tak se dají sehnat hodně dobře vybavená těla za dobré peníze, u Panasoniců neopotřebená protože se používají hlavně na natáčení.

Jinak jsou i bezhledáčkové Panasonicy s dobrými videoschopnostmi jako GF7, když jde o peníze. Samozřejmě G7 je jinde, ale samotná kvalita videa je jistá i u základních modelů. U jiných značek jsou už s videem kompromisy, i když mají levnější modely.
Kalibro8 (6)|8.7.2017 15:19
Děkuji za rady. Nejspíš holt počkám, pošetřím a koupím až G7. Mimochodem jak poznám objektiv na G7 pasující ? a Obecně ke kamerám ? Je to dle značky, nebo mám hledat nějaké označení ?
Sakini (1174)|8.7.2017 17:50
Tohle rozhodnutí je silně doporučitelné, další stejně schopný videoaparát za dané peníze na trhu není. G7 patří k systému "micro four thirds" neboli m4/3, který používá více značek, takže objektivů je opravdu spousta. Prakticky vše co má m4/3 bajonet se dá na G7 použít, viz například https://www.megapixel.cz/objektivy/produkty?sort=price-asc&p280%5B11128%5D=micro-4-3 Co se týče vhodnosti pro video, objektivy přímo od Panasonicu jsou ideálně odladěné, ale některá potřebná ohniska jsou k dispozici od jiných výrobců. Každopádně výběr je hodně široký, včetně speciálních manuálních videoobjektivů s plynulou clonou.