Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony DSC-HX300 - zkušenosti z provozu

Jaroji (9)|7.7.2017 21:05
Na doporučení špičkového prodejce jsem si před 3 roky koupil tento přístroj. Pokud fungoval bez problémů, byl jsem spokojen, splňoval zcela moje požadavky. Před koncem záruční doby jsem utrpěl úraz a foťák cca rok odpočíval. Po znovuvytažení před zimní dovolenou však hlásí neurčenou vadu a v servisu poradili opravu výměnou objektivu dražší než nový přístroj. Předtím jsem měl DSC-H1, který také musel do záruční opravy, ale potom se zdál být OK. Bohužel jen do používání ve vlhkém ovzduší (na Islandu). Přestalo řádně fungovat zapínání, foťák se po vypnutí samovolně zapínal, automaticky vypínal stále dokola několikrát za hodinu. Oprava odhadnuta několik tisíc, tak zůstal ležet.
Jaké jsou zkušenosti s přístroji SONY, zejména s řadou DSC? Měl jsme smůlu nebo? Už Sony nechci!
Milan Šurkala (3381)|7.7.2017 21:19
Když jeden foťák někam spadnul či co a druhý byl používán ve velmi vlhkém ovzduší, není to divné, že se jim něco stane. Vždyť to není nic překvapivého, že voda nedělá elektronice dobře. Kamarádka fotila u moře Fujifilmem a skončilo to úplně zkorodovanými vnitřnostmi (opravdu to bylo vevnitř rezaté jak víko kufru 20 let staré felicie). Poté velmi vydatně pošplíchala Panasonic a ten pak přestal ostřit. Na takové věci je potřeba kupovat fotoaparáty se zvýšenou odolností. Mimochodem, já byl před třemi lety na Islandu také a jak Samsung, tak Sony fungují bez jakýchkoli problémů dodnes. Bylo ale potřeba opravdu velmi často zbavovat fotoaparát co největšího množství vlhkosti a otírat tubus objektivu dříve před vypnutím... Chyby najdete všude, z vlastní zkušenosti a mého okolí šlo do reklamace (nebo se to nerentabilnosti opravy vzdalo) snad všecko, Pentax, Panasonic, Fujifilm, Samsung, Sony... Z pozice redaktora, který testuje fotoaparáty, jsem dostal vadné kusy snad u všech značek.
Jaroji (9)|8.7.2017 14:52
Když on ten foťák nikam nespadl a závada se objevila poté, co 1/2 roku ležel nepovšimnutý. A ten druhý s porouchaným vypínáním nebyl používán nikde u moře, ale ve vnitrozemí bez korosivního ovzduší. Ale prosím - pokud bych ale fotil ve středoevropském prostředí někde v červnu, tak by se zdejšími emisemi podle Vás měl nárok na to odejít. Mimochodem - byli se mnou dva profesionálové se špičkovými zrcadlovkami, fotili za shodných klimatických podmínek a jejich přístroje neutrpěly sebemenší újmu. Takže se pane kolego nezlobte, ale vaše poznámky míří špatným směrem. A pokud jde o ten starší DSC-H1, minulý měsíc jsem sehnal mechanicky poškozený kus, nechal z něj díl se spínačem přehodit do mého, ležícího přes 3 roky bez povšimnutí ve skříni, zatím jede jak má a letošní dovolenou mi zachránil. Takže jak říkáte, chyby najdeme všude, jde jen o to, jak se k nim výrobce postaví. A zatím se mi zdá, že to je v tomto mém případě základní problém Sony. Přístroj je po záruce, kupte si další. Že to je dalších 10000 Kč? Pro někoho je to pakatel.
Do přílohy jsem dal zkušební fotku, pořízenou po opravě cca 10 roků starého DSC-H1.
DSC05429.JPG
Milan Šurkala (3381)|8.7.2017 15:44
Ale vždyť Vám to píšu, pokud chcete od fotoaparátu vyšší odolnost, tak byste si měl koupit fotoaparát s vyšší odolností. Není nic divného, že ti dva profesionálové neměli žádný problém, když měli špičkové zrcadlovky, které jsou konstruované pro nepříznivé počasí, je to u nich inzerované,... To u kompaktů obvykle není. Kompakty (s výjimkami) nejsou konstruované na nevhodné počasí, nebývají utěsněné a je nutné se o ně dobře starat a chránit je. Ostatně jsem Vám uvedl dva případy, kdy odešly přístroje jiných značek než Sony a příklad, kdy jsem starostlivostí o Sony fotil v dešti na Islandu dva týdny v kuse a fotoaparát i po čtyřech letech naprosto bezproblémově funguje. Jestli má Sony někde fakt problém, je to výstupní kontrola objektivů, tady by skutečně potřebovali trochu proplesknout.

Nerozumím moc tomu, proč by výrobce měl po záruce opravovat přístroj, pokud tedy nejde o vyloženě konstrukční vadu celé řady. Od toho je záruka, zaručuje, že pokud se v dané době přístroj pokazí, bude opraven. To, co se stane po této garantované době, je přeci už jen jeho dobrá vůle. Nerozumím tomu, proč si vynucujete "dobrou vůli". Když někomu slíbíte podporu po nějakou dobu a on k Vám přijde po této době, přijde Vám správné, že se na Vás bude dívat zle, když mu nevyhovíte? Bude od Vás hezké, když mu přesto vyhovíte a k problému se postavíte čelem, ale nemá právo se na Vás dívat zle, že mu nevyhovíte v něčem, co jste mu nikdy neslíbil. Mně třeba Panasonic opravili i pár dní po záruce (odešla páčka zoomu), ale znám zde z fóra případy, kdy Panasonic neuznal ani v záruce naprosto viditelnou vadu. Podobně nedávno Pentax, který má u některých zrcadlovek naprosto jasnou velmi závažnou konstrukční chybu, ale opravovat to po záruce prostě nechce.

Co se týče pádu, zde se omlouvám, špatně jsem to přečetl a myslel jsem, že fotoaparát "utrpěl úraz".
Jaroji (9)|8.7.2017 20:23
Nechci s Vámi polemizovat, většinou lze souhlasit. Určitě ale budete souhlasit, že jsou výrobci aVvýrobci, značky a Značky. Některé jsou spolehlivější, některé mají typické vady, některé výrobce zajímá, jak jsou uživatelé s jejich výrobky spokojeni, některé ne. Pokud ne, bylo by účelné je vhodným způsobem tlačit k tomu, aby vyráběli spolehlivější výrobky. Vezměme si takové výrobky, jako auta. Každé má nějaké mouchy, každé má nějaké vlastnosti. Obecně lze ale říci, že musí být použitelné za každého počasí, na více i méně rozbitých silnicích, ne už v terénu atd. Pokud by je různé veřejné testy netlačily, určitě by nesvolávali auta z provozu k častěji se vyskytujícím závadám na bezplatnou opravu i po záruce. Zdá se mi, že u fotopřístrojů existují pouze recenze na obsluhu, kvalitu fotografií a pod. Ty se vztahují pouze na nový přístroj, který právě kupujete. Žádný recenzent asi nenapsal, tenhle přístroj má více závad, tenhle je spolehlivější. A o to mi šlo mým příspěvkem.
Jen pro dokreslení: napsal jsem výrobci, že se mi jejich výrobky neosvědčily a nic víc. Odpovědí bylo, že se tím budou zabývat, pokud přinesu posouzení ze servisu. Ten mi ale již předem sdělil, že přístroj opraví za cenu vyšší, než je cena nového. (Pro úplnost přidal, že mi proto opravu nedoporučuje.) Ale to již asi další návštěvníky fóra nezajímá. Nebo se možná objeví další více či méně postižení uživatelé. Pokud si totiž dokoupíte další příslušenství, pohotovostní brašnu, náhradní akumulátory, externí nabíječku, filtry, cena se podstatně vyšplhá. A to nemluvím o přístrojích s výměnnými objektivy.
A úplně na závěr: tomu přístroji prý snad vázne clona. To jsem asi nemohl nijak ovlivnit.
Milan Šurkala (3381)|8.7.2017 22:00
U aut jde ale taky o bezpečnost, spousta svolávaček řeší závady na brzdách, airbagu, stabilizačních systémech a takových věcech, ale málokterá automobilka už dělá svolávačky na jiné "prkotiny" (znám ale takové). Fotoaparát není tento druh přístrojů, kde jde "o život", a proto se dá docela rozumět tomu, že ty svolávačky nejsou až tak časté. Nicméně znám případy, kdy byly srovnávány i přístroje hodně dlouho po záruce (dost dobrý je v tomto např. Canon).

Recenzent nemůže napsat, že tohle a tamto je spolehlivější, protože k těmto datům nemá obvykle přístup. Tohle lze čekat např. u obchodů, které řeší reklamace, nicméně ani tady už to není tak jednoduché, protože reklamace se dnes obvykle řeší přímo s dovozcem. Např. z mé pozice mohu posoudit akorát špatné kusy dodané na test, decentrované objektivy (v tomto bohužel opravdu vede Sony) a podobné věci. Vadný kus na test doposud nedodal snad jen Olympus.

Nicméně jak říkám, ze svých zkušeností a zkušeností ostatních, se vyskytly vadné kusy všude, podobné řešení reklamací bylo také u většiny značek, takže opravdu nevím, zda si volbou jiné značky pomůžete. Pořád to bude především o štěstí na kus a chování se k fotoaparátu (a samozřejmě volbě fotoaparátu vzhledek k účelu, ve kterém bude používán). Mně osobně Sony funguje už čtvrtým rokem naprosto v pohodě, problémem bylo ale vybrat kus s nedecentrovaným objektivem (bral jsem až několikátý - tohle je prostě u Sony fakt problém). Přítelkyně má Sony asi tři roky a pořád v pohodě, Fujifilm ale zničila za půl roku a Panasonic tuším chvíli po záruce (mně ale třeba Panasonic funguje desátým rokem stále dobře, dokonce i 10 let staré akumulátory jsou docela dobře použitelné). Kamarádka má Sony zatím okolo dvou let v pohodě, předchozí Nikon moc dlouho po záruce nevydržel.
Jaroji (9)|11.7.2017 12:49
Dnes dostal problém s DSC-HX300 náhlý konec. Zákaznické centrum Sony, na které jsem se obrátil, mi napsalo, že k posouzení případu, i když je foťák po záruce, potřebují písemné posouzení od sevisu. Toto mi postupně potvrdili tři pracovníci zákaznického centra, kteří se případem postupně zabývali. Nakonec jsem přístroj odvezl do Sony servisu v Praze a posouzení za cca 500 :confused: objednal. Hned druhý den jsem ale dostal ze zákaznického centra mail, ve kterém zamítají moji reklamaci i když jsem žádnou nepodal! Následoval telefonát do servisu, kde naštěstí operativně a ochotně zakázku na posouzení zrušili. Jen mi ale nejmenovaný pracovník potvrdil, že podobné závady se u tohoto typu občas vyskytují.
Jako důvod bylo uvedeno - dříve neměl žádnou závadu vyžadující opravu.
Tak mi zbyla pohotovostní brašna, náhradní nepoužité 2 ks akumulátorky a sólo nabíječka na tyto aku. Pokud by měl někdo zájem, tak je levně přenechám.