Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 37

Téma: Fotoaparáty s EVF: Panasonic alebo Pentax

Neregistrovaný

Tazatel: Ivka

Znění dotazu: Dobrý deň, vyberám vhodný fotoaparát na bežně rodinné snímky, ale hlavne na portréty. Jeden z kandidátov je Lumix G80 , vo verzii s objektívom 14-140 a macrom 45. Druhý je staršī Pentax K-r, s objektívom 18-135 f 3,6-5,6 alebo s objektívom 17-70 f 4 a macrom 100/2,8. Vybrala som ich pre rozmery a stabilizáciu v tele. Pentax aj pre menší počet pixelov , aby bola veľkosť pixelu vačšia. Mohli by ste mi poradiť? Alebo úplne iný ?Ďakujem Ivka

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic , Pentax
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

S Pentaxom nepomôžem, ale k Panasonicu sa môžem vyjadriť. Podľa mňa je G80 výborná voľba pre pokročilejší rodinný foťák strednej veľkosti. Ergonomické, veľmi dobre vybavené telo odolné voči počasiu, dobrá obrazová kvalita, bleskurýchly autofokus, stabilizovaný snímač (ktorý naviac spolupracuje s opticky stabilizovanými objektívmi pre väčší účinok), vysokokvalitné stabilizované video a široká škála kompatibilných objektívov systému M43. Jediná jasná slabina je len ostrenie vo videu, ktoré je ladené na pomalé prechody a nie je tak spoľahlivé ako špička od Canonu a Sony. A samozrejme, M43 snímač je o trochu menší ako používa väčšina trhu (APS-C).

14-140mm mám a je to skvelý univerzálny objektív. Kompaktné rozmery a nízka váha, pritom veľmi slušná optická kvalita na tak široký rozsah, bleskurýchle ostrenie, optická stabilizácia, dobrý priebeh svetelnosti, dobré zväčšenie pre makro na dlhom konci. Je dobre použiteľný na všetko od krajiniek po šport za dobrého svetla. Nevýhodou je, že nie je utesnený a tak s G80 nevytvorí kombináciu odolnú voči dažďu/prachu, čo je trochu škoda. Chod zoomovacieho krúžku tiež nie je práve plynulý, čo je problematické pre zoomovanie vo videu. Objektív je citlivý na kopanie závierky a optická stabilizácia spôsobuje drobný tras vo videu, ani jedno však nie je problém pri G80 (má nový typ veľmi jemnej mechanickej závierky, mikrotras koriguje stabilizácia na snímači).

Alternatívou k setu G80+14-140mm je lacnejšia kombinácia G80+12-60mm. 12-60mm má výhodu v tom, že je utesnený. Začína na citeľne širšom ohnisku, obetuje dosah. Inak sú tie objektívy dosť podobné, čo sa týka rozmerov, priebehu svetelnosti, optickej kvality či makra. Dosah pri 12-60mm stačí na bežné fotenie a za cenový rozdiel sa pohodlne dá kúpiť teleobjektív, ako napríklad Olympus 40-150mm. Otázka teda skôr je či človek preferuje širšie ohnisko a odolnosť voči počasiu, alebo naopak pohodlie jedného objektívu so širokým rozsahom.

Ak sú dôležité kompaktné rozmery, tak alternatívou k G80+14-140mm je set GX80+14-140mm, ktorý je tiež citeľne lacnejší. GX80 a G80 sú dvojičky, ktoré sa líšia prevedením tela, ale minimálnym rozdielom vnútri. GX80 výmenou za kompaktné rozmery obetuje veľkosť a kvalitu hľadáčiku, veľkosť gripu, polohovateľnosť displeja (otočný vs výklopný), chýba tiež vstup na mikrofón.

Čo sa týka makro objektívu, nerozumiem celkom logike výberu. Ak hovoríš o Panasonicu Leica 45mm F2,8 Macro, tak to je iste dobrý, ale už dosť drahý objektív. Myslím, že pre makro je populárnejší Olympus 60mm F2,8 Macro (a G80 má stabilizovaný snímač). Pritom o fotení makra nič nepíšeš, naopak zdôrazňuješ portréty. Samozrejme, aj s 14-140mm alebo 12-60mm sa dajú fotiť portréty, aj keď to mazanie pozadia nebude až tak výrazné ako pri svetelnejšom "portréťáku". Tieto univerzálne objektívy pritom stačia aj na menej náročné makro typu kvety a väčší hmyz. Ak hľadáš kombinovaný makro/portrétny objektív, tak asi by som sa prikláňal k tomu Olympusu, aj keď osobnú skúsenosť nemám. Pokiaľ makro nie je až taká priorita a naozaj Ti ide o formálnejšie portréty, tak nevidím dôvod nevybrať radšej klasický portrétny objektív typu Olympus 45mm F1,8 alebo Panasonic 42,5mm F1,7. Sigma 60mm F2.8 je tiež výborná voľba. Na druhej strane, ak ide skôr o neformálne environmentálne portréty, tak možno by bolo lepšie širšie ohnisko, ako napríklad Panasonic 25mm F1,7, Olympus 25mm F1,8 alebo Sigma 30mm F1,4. Môj Olympus 45mm F1,8 je dosť nevyužitý, aby som pravdu povedal.

Ešte k tej veľkosti pixelu - pri takto veľkých senzoroch to nie je príliš podstatné merítko. U miniatúrnych snímačov v kompaktoch môže byť vysoké rozlíšenie naozaj až na škodu, ale tu sa v každom prípade bavíme o rozumne veľkých pixeloch.

Nováček
    Registrace
    Aug 2017

Ďakujem za oboznámenie s Panasicom.Jasné a prehľadné, klady aj zápory.Pôjdem si to pozrieť naživo, keď sa dostanem do Prahy.
    Vyberala som zatiaľ len na internete. Moje požiadavky boli stabilizované telo, menšie rozmery, veľký hľadačik a snímač ideálne aps-c.
    Technike sa žiaľ až tak nerozumiem, moźno preto aj výber objektívov bol nelogický.Ale inšpirovalo ma jedno video.
    https://m.youtube.com/watch?feature=...&v=BfQdKA9-GMk
    Pozriem všetky objektívy, ktoré ste mi doporučili.
    Ešte raz ďakujem
    Ivka

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2016

Ivka: ještě se podívej na malou APSC zrcadlovku Pentax K-S2, to by mohla být pro
    tebe také alternativa. Až budeš v Praze, tak si ji také vyzkoušej...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Iveta Zobrazit příspěvek
    Ale inšpirovalo ma jedno video.
    Bohužiaľ, to video je veľmi pomýlené. Vyššie rozlíšenie (t.j.menšie pixely) nijako neimplikuje nutnosť použitia drahších objektívov alebo nebodaj statívu, ak hovoríme o kvalite obrazu ako celku. Je to naopak, senzor s vyšším rozlíšením umožní využiť kvalitnejší objektív, ktorý by pri nízkom rozlíšení priniesol iba marginálny efekt. Je tiež podstatné dodať, že ak sa bavíme o dnešných snímačoch s rozlíšením 16Mpx a viac, tak tie rozdiely sú viditeľné naozaj iba pri podrobnom skúmaní pri veľkom zväčšení. Nikto nerozozná rozdiel medzi 16Mpx a 24Mpx výstupom pri zobrazení na bežnom 2Mpx Full HD monitore a aj na 4K (8MPx) to bude problém.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

Kolyy to velmi dobře shrnuje. Musím jen souhlasit, že Panasonic G80 je výborný fotoaparát, který jistě nikoho nezklame. Pentax bych určitě nekupoval. Značka je sice velmi kvalitní a dle některých má o dost lepší zpracování než Nikon, ale problém je v tom, že krachují. Malý výběr objektivů a když nasadíš adaptéry pro použití objektivů jiných značek, tak se velmi zpomalí autofocus.
    Ještě k těm portrétům. Tam je potřeba samozřejmě co nejmenší hloubka ostrosti, což je slabinou M43 systému. Já to např. vyřešil tak, že k portrétnímu sklu Olympus 45 mm f 1,8 (není špatný, ale přeci jen oproti APS C nebo fullframu nedokáže tak rozmazat pozadí) jsem zakoupil speedbooster Pixco za 2600 Kč.
    https://www.sbazar.cz/stepanjakub1/d...er-m42-micro43
    Ten dokáže zkrátit ohnisko a zároveň zvýší světelnost o jednu clonu. Takže např. můj M42 objektiv Pors Color 55 mm f 1,4 má s tímto speedboostrem ohnisko 40 mm, což je po přepočtu na fullframe ideální portrétní ohnisko (hlava ramena) 80 mm. A dále díky tomuto adaptéru se světelnost sníží na f 1,0, takže po přepočtu na fullframe mám ve výsledku objektiv 80 mm f 2, což již poskytuje velmi silné rozmazání pozadí. M42 portrétní skla mají jedinou nevýhodu, a to je absence autofocusu, takže je třeba ostřit manuálně. To ale u portrétů, jelikož se jedná o aranžované snímky nevadí.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2016

Loskyn: Pentax krachuje? A pozná se to podle toho, že předloni
    uvedli na trh dvě nové zrcadlovky, Pentax K-S2 a K-3II, v loni také
    dvě, K-70 a FF K-1 a letos KP. A málo objektivů, zajímalo by mě kterých?

Nováček
    Registrace
    Aug 2017

Veď som sa čudovala, že prečo sa teraz všetci výrobcovia zbláznili a dávajú aj do základných tried toľko megapixelov. Ale mala som dobrý dojem z toho pána , že sa vyzná a vie o čom hovorí.
    Ja stále hovorím , že pre mňa ešte vhodný foťák nevyrobili.Mala som Nikon D 7000, ale len s objektívom 18-105. Bol pre mňa príliš veľký a nevedela som využiť , čo ponúkal.Predala som ho a kúpila maličký Canon G7 x. Ale tie fotky z Nikonu sa mi viac páčili.
    Fotoaparát používam aj v práci, fotím zuby a tie portréty. Fotky neupravujem, robīm len výrezy. Statīv nepoužívam, vlastne ani by som nemohla..
    Rozmýšľala som aj nad Sony A 6500, má aj veľký snímač, aj stabilizáciu, ale hľadáčik by som chcela v strede, ako na klasickej zrkadlovke.A ten objektív 90 macro je dosť veľký na takéto telo.
    Ďakujem za vysvetlenie veľkosti pixelov a kvalitu fotiek.
    Ivka

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

Kirikis Kakabus: informace o Pentaxu a jeho ekonomice mám z neoficiálních zdrojů, takže souhlasím, že tohle by se nemělo uveřejňovat. Je ale pravda, že řadu let měli ekonomické problémy a dle mně je budoucnost této značky nejistá.
    Objektivů ve srovnání s MFT nabízí opravdu hodně málo.

Iveta: zkus se podívat na moji odpověď zde:
    https://www.digimanie.cz/forum/showt...6212#post46212

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Při tomhle vybírání si myslím není moc co přemýšlet, kdo si může pořídit s takovými potřebami G80, ten nemusí moc hledat dál, i co se týče objektivů je to vyloženě bezproblémový výběr. Ne že by byl Pentax špatný, K-S2 by tu práci zvládla velmi dobře, ale technologicky na Panasonic nemá. Uvidíme příští rok jak budou vypadat, to že Ricoh je v situaci "swim or go under" je veřejně známé, ne kvůli foťákům ale kvůli hlavnímu zdroji příjmů - kancelářské technice, mají velkou ztrátu a budou restrukturalizovat. Ale i kdyby padli, tak fotodivizi by si určitě někdo vzal pod křídla, je to příliš zajímavé na zahození.

Nováček
    Registrace
    Aug 2017

Bola som v jednom fotoobchode a tam mi doporučili na fotenie skôr Olympus ako Panasonic. Vraj fotky z Olympusu nie je potrebné toľko upravovať. Panasonic je výborný na video.
    Prichádzal by do úvahy Olympus om de m5 II, alebo 10 II.
    Ktorý objektív by ste mi k fotoaparátu doporučili- Olympus 45 f 1,8 + Olympus 25 f 1,8 alebo v sete s Olympus pro 12-40 f 2,8 ?Cenovo to vychádza rovnako.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Dřív to byla pravda, dnes už tak moc ne, Panasonic je mnohem progresivnější a Olympus se moc nevyvíjí, navíc Panas dnes umí víc za míň peněz. Nejnovější modely nabídnou většinou víc než Olympusy, senzory jsou také víc než na úrovni, zavedení účinné stabilizace v těle Olympus dost dohnalo, a ostření je lepší. Výrok co je lepší na focení je tak hodně relativní a subjektivní.
    Ale ne že by Olympusy byly špatné, zvolil bych E-M5 II s 12-40, velmi univerzální a zajímavá kombinace s špičkovou optikou.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Já bych na rodinné focení a výlety doporučil jeden slušný univerzál Panasonic 12-60 nebo 12-32. Široký konec občas a na výletech často potřebuje každý. Zoom se hodí, aby člověk furt nemusel přehazovat skla, minimálně do doby než si najde svoje oblíbené a tomu přizpůsobí vše ostatní. Jako portréťák bych volil Oly 45/1,8 kvůli poměru cena/výkon. Je ale potřeba počítat s tím, že se jedná o 90mm eq. a tudíž potřeba jistého odstupu od objektu. Asi by takovou úlohu zastoupil i nějaký hodně světelný 25mm kvůli separaci pozadí.
    Oly 12-40/2,8 je jistě super sklo, ale v kontextu hmotnosti a velikosti std. gripu E-M10 (M5) se jedná o určité nepohodlí při držení.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

Mohu posoudit Panasonic G80 a Olympus OMD EM5 Mark II, protože tyto těla nějaký čas používám. Olympus má o trochu lepší obrazovou kvalitu. To je dáno jednak tím, že o něco méně šumí při vyšších citlivostech (G85 má stejný snímač):
    https://www.dpreview.com/reviews/ima...06074457687935
    a jednak také tím, že lépe umí vyvážit bílou. A to zejména při umělém osvětlení, při stmívání, při východu slunce apod. Panasonic má v takovýchto podmínkách tendenci ,,táhnout“ pleťovku do růžové až tmavě fialové. Takže někdy opravdu je s Rawem více práce.
    Stabilizace je stejně účinná a utěsnění proti prachu a vodě rovněž stejné. Olympus má velkou výhodu, že má možnost focení ve velmi vysokém rozlišení (hi-res). Jedná se o snímky o velikosti 40 Mpx. Tento režim však lze použít pouze na statické snímky, kdy je potřeba fotit se stativem. Dá se to využít např. interiéry, budovy, památky, krajiny a produkty apod.
    Zde je o tom zajímavá recenze:

http://www.imaging-resource.com/PROD...m5-iiTECH2.HTM

Panasonic má celkově o dost rychlejší ostření. Zejména spolehlivější je u něj kontinuální ostření a také detekce tváří je přesnější a rychlejší. Olympus má zase spolehlivější manuální ostření a to díky lépe propracované funkci focus peak, kdy hrany jsou více zvýrazněné.
    Panasonic exceluje ve videu. To je opravdu bezkonkurenční a tady Olympus OMD EM Mark II docela dost ztrácí.
    Panonic G80 má již pevný velmi dobrý grip, takže není potřeba nic dokupovat. Olympus grip nemá, takže k již tak o dost vyšší ceně je potřeba ještě připočítat minimálně 3200 Kč za jednodílný grip. Já jsem kupoval dvoudílný, protože se s ním podstatně lépe fotí portréty. Na druhou stranu díky tomu, že Olympus grip v základu nemá, je pro každodenní nošení pohodlnější.
    Z objektivů doporučuji to, co bylo uvedeno. Jako základní zoom je dle mne nejlepší volba utěsněný zoom Olympus 12 – 40 mm. Pokud jde o kapesní rozměry, tak velmi dobrý je Panasonic 12 -32 mm. Delší zoom je velmi dobrý Olympus 40 – 150 mm f 4 – 5,6. Z pevných skel doporučuji Panasonic 15 mm f 1,7 (vynikající objektiv), dále pak Panasonic 25 mm f 1,4 a na portréty docela levný avšak velmi dobrý Olympus 45 mm f 1,8.
    Zrovna vyšel nový Olympus OMD EM10 Mark III, který má shodný procesor jako Olympus OMD EM1 Mark II. Je tedy předpoklad, že ostření bude o dost rychlejší. Cena je docela příznivá na to, že se jedná o novinku:
    https://www.fotoskoda.cz/olympus-e-m...ii-telo-cerne/

Co se týče Pentaxu, tak je jistě zajímavé, co vyrábí. Ale vzhledem k tomu, že jak Canon, tak Nikon hlásí dlouhodobě stále větší propady v tržbách, což je dáno stále větší oblíbeností CSC, je dle mně dost pravděpodobné, že Pentax bude první, kdo skončí DSLR vyrábět.

Nováček
    Registrace
    Aug 2017

Zatiaľ zvīťazil Fuji X T 1+ 18-55 f 2,8-4. Najradšej by som našla nejaký použitý za dobrú cenu.
    Má aps- c snímač ,veľkýýý hľadáčik , aj váhu má fajn. Chýba stabilizácia v tele, preto tento objektív a možno aj ten stabilizovaný 80 macro , čo má byť v novembri.

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. pentax x-5 alebo Panasonic LUMIX DMC-FZ48
    Od gufacx v sekci Kompakty
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 08-10-2012, 17:29
  2. Fotoaparáty s EVF: Panasonic DMC-FZ48EP-K
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 29-11-2011, 19:59
  3. Fotoaparáty s EVF: FZ38 alebo 45 ?