Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Panasonic alebo Pentax

Neregistrovaný (0)|13.8.2017 14:52
Tazatel: Ivka

Znění dotazu: Dobrý deň, vyberám vhodný fotoaparát na bežně rodinné snímky, ale hlavne na portréty. Jeden z kandidátov je Lumix G80 , vo verzii s objektívom 14-140 a macrom 45. Druhý je staršī Pentax K-r, s objektívom 18-135 f 3,6-5,6 alebo s objektívom 17-70 f 4 a macrom 100/2,8. Vybrala som ich pre rozmery a stabilizáciu v tele. Pentax aj pre menší počet pixelov , aby bola veľkosť pixelu vačšia. Mohli by ste mi poradiť? Alebo úplne iný ?Ďakujem Ivka

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic , Pentax
kolyy (1542)|14.8.2017 12:35
S Pentaxom nepomôžem, ale k Panasonicu sa môžem vyjadriť. Podľa mňa je G80 výborná voľba pre pokročilejší rodinný foťák strednej veľkosti. Ergonomické, veľmi dobre vybavené telo odolné voči počasiu, dobrá obrazová kvalita, bleskurýchly autofokus, stabilizovaný snímač (ktorý naviac spolupracuje s opticky stabilizovanými objektívmi pre väčší účinok), vysokokvalitné stabilizované video a široká škála kompatibilných objektívov systému M43. Jediná jasná slabina je len ostrenie vo videu, ktoré je ladené na pomalé prechody a nie je tak spoľahlivé ako špička od Canonu a Sony. A samozrejme, M43 snímač je o trochu menší ako používa väčšina trhu (APS-C).

14-140mm mám a je to skvelý univerzálny objektív. Kompaktné rozmery a nízka váha, pritom veľmi slušná optická kvalita na tak široký rozsah, bleskurýchle ostrenie, optická stabilizácia, dobrý priebeh svetelnosti, dobré zväčšenie pre makro na dlhom konci. Je dobre použiteľný na všetko od krajiniek po šport za dobrého svetla. Nevýhodou je, že nie je utesnený a tak s G80 nevytvorí kombináciu odolnú voči dažďu/prachu, čo je trochu škoda. Chod zoomovacieho krúžku tiež nie je práve plynulý, čo je problematické pre zoomovanie vo videu. Objektív je citlivý na kopanie závierky a optická stabilizácia spôsobuje drobný tras vo videu, ani jedno však nie je problém pri G80 (má nový typ veľmi jemnej mechanickej závierky, mikrotras koriguje stabilizácia na snímači).

Alternatívou k setu G80+14-140mm je lacnejšia kombinácia G80+12-60mm. 12-60mm má výhodu v tom, že je utesnený. Začína na citeľne širšom ohnisku, obetuje dosah. Inak sú tie objektívy dosť podobné, čo sa týka rozmerov, priebehu svetelnosti, optickej kvality či makra. Dosah pri 12-60mm stačí na bežné fotenie a za cenový rozdiel sa pohodlne dá kúpiť teleobjektív, ako napríklad Olympus 40-150mm. Otázka teda skôr je či človek preferuje širšie ohnisko a odolnosť voči počasiu, alebo naopak pohodlie jedného objektívu so širokým rozsahom.

Ak sú dôležité kompaktné rozmery, tak alternatívou k G80+14-140mm je set GX80+14-140mm, ktorý je tiež citeľne lacnejší. GX80 a G80 sú dvojičky, ktoré sa líšia prevedením tela, ale minimálnym rozdielom vnútri. GX80 výmenou za kompaktné rozmery obetuje veľkosť a kvalitu hľadáčiku, veľkosť gripu, polohovateľnosť displeja (otočný vs výklopný), chýba tiež vstup na mikrofón.

Čo sa týka makro objektívu, nerozumiem celkom logike výberu. Ak hovoríš o Panasonicu Leica 45mm F2,8 Macro, tak to je iste dobrý, ale už dosť drahý objektív. Myslím, že pre makro je populárnejší Olympus 60mm F2,8 Macro (a G80 má stabilizovaný snímač). Pritom o fotení makra nič nepíšeš, naopak zdôrazňuješ portréty. Samozrejme, aj s 14-140mm alebo 12-60mm sa dajú fotiť portréty, aj keď to mazanie pozadia nebude až tak výrazné ako pri svetelnejšom "portréťáku". Tieto univerzálne objektívy pritom stačia aj na menej náročné makro typu kvety a väčší hmyz. Ak hľadáš kombinovaný makro/portrétny objektív, tak asi by som sa prikláňal k tomu Olympusu, aj keď osobnú skúsenosť nemám. Pokiaľ makro nie je až taká priorita a naozaj Ti ide o formálnejšie portréty, tak nevidím dôvod nevybrať radšej klasický portrétny objektív typu Olympus 45mm F1,8 alebo Panasonic 42,5mm F1,7. Sigma 60mm F2.8 je tiež výborná voľba. Na druhej strane, ak ide skôr o neformálne environmentálne portréty, tak možno by bolo lepšie širšie ohnisko, ako napríklad Panasonic 25mm F1,7, Olympus 25mm F1,8 alebo Sigma 30mm F1,4. Môj Olympus 45mm F1,8 je dosť nevyužitý, aby som pravdu povedal.

Ešte k tej veľkosti pixelu - pri takto veľkých senzoroch to nie je príliš podstatné merítko. U miniatúrnych snímačov v kompaktoch môže byť vysoké rozlíšenie naozaj až na škodu, ale tu sa v každom prípade bavíme o rozumne veľkých pixeloch.
Iveta (8)|14.8.2017 16:32
Ďakujem za oboznámenie s Panasicom.Jasné a prehľadné, klady aj zápory.Pôjdem si to pozrieť naživo, keď sa dostanem do Prahy.
Vyberala som zatiaľ len na internete. Moje požiadavky boli stabilizované telo, menšie rozmery, veľký hľadačik a snímač ideálne aps-c.
Technike sa žiaľ až tak nerozumiem, moźno preto aj výber objektívov bol nelogický.Ale inšpirovalo ma jedno video.
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=BfQdKA9-GMk
Pozriem všetky objektívy, ktoré ste mi doporučili.
Ešte raz ďakujem
Ivka
Kikiris Kakabus (61)|14.8.2017 17:49
Ivka: ještě se podívej na malou APSC zrcadlovku Pentax K-S2, to by mohla být pro
tebe také alternativa. Až budeš v Praze, tak si ji také vyzkoušej...
kolyy (1542)|17.8.2017 17:42
[QUOTE=Iveta;46078]Ale inšpirovalo ma jedno video. [/QUOTE]

Bohužiaľ, to video je veľmi pomýlené. Vyššie rozlíšenie (t.j.menšie pixely) nijako neimplikuje nutnosť použitia drahších objektívov alebo nebodaj statívu, ak hovoríme o kvalite obrazu ako celku. Je to naopak, senzor s vyšším rozlíšením umožní využiť kvalitnejší objektív, ktorý by pri nízkom rozlíšení priniesol iba marginálny efekt. Je tiež podstatné dodať, že ak sa bavíme o dnešných snímačoch s rozlíšením 16Mpx a viac, tak tie rozdiely sú viditeľné naozaj iba pri podrobnom skúmaní pri veľkom zväčšení. Nikto nerozozná rozdiel medzi 16Mpx a 24Mpx výstupom pri zobrazení na bežnom 2Mpx Full HD monitore a aj na 4K (8MPx) to bude problém.
Loskyn (177)|18.8.2017 11:39
Kolyy to velmi dobře shrnuje. Musím jen souhlasit, že Panasonic G80 je výborný fotoaparát, který jistě nikoho nezklame. Pentax bych určitě nekupoval. Značka je sice velmi kvalitní a dle některých má o dost lepší zpracování než Nikon, ale problém je v tom, že krachují. Malý výběr objektivů a když nasadíš adaptéry pro použití objektivů jiných značek, tak se velmi zpomalí autofocus.
Ještě k těm portrétům. Tam je potřeba samozřejmě co nejmenší hloubka ostrosti, což je slabinou M43 systému. Já to např. vyřešil tak, že k portrétnímu sklu Olympus 45 mm f 1,8 (není špatný, ale přeci jen oproti APS C nebo fullframu nedokáže tak rozmazat pozadí) jsem zakoupil speedbooster Pixco za 2600 Kč.
https://www.sbazar.cz/stepanjakub1/detail/15702835-speedbooster-m42-micro43
Ten dokáže zkrátit ohnisko a zároveň zvýší světelnost o jednu clonu. Takže např. můj M42 objektiv Pors Color 55 mm f 1,4 má s tímto speedboostrem ohnisko 40 mm, což je po přepočtu na fullframe ideální portrétní ohnisko (hlava ramena) 80 mm. A dále díky tomuto adaptéru se světelnost sníží na f 1,0, takže po přepočtu na fullframe mám ve výsledku objektiv 80 mm f 2, což již poskytuje velmi silné rozmazání pozadí. M42 portrétní skla mají jedinou nevýhodu, a to je absence autofocusu, takže je třeba ostřit manuálně. To ale u portrétů, jelikož se jedná o aranžované snímky nevadí.
Kikiris Kakabus (61)|18.8.2017 17:09
Loskyn: Pentax krachuje? A pozná se to podle toho, že předloni
uvedli na trh dvě nové zrcadlovky, Pentax K-S2 a K-3II, v loni také
dvě, K-70 a FF K-1 a letos KP. A málo objektivů, zajímalo by mě kterých?
Iveta (8)|19.8.2017 15:29
Veď som sa čudovala, že prečo sa teraz všetci výrobcovia zbláznili a dávajú aj do základných tried toľko megapixelov. Ale mala som dobrý dojem z toho pána , že sa vyzná a vie o čom hovorí.
Ja stále hovorím , že pre mňa ešte vhodný foťák nevyrobili.Mala som Nikon D 7000, ale len s objektívom 18-105. Bol pre mňa príliš veľký a nevedela som využiť , čo ponúkal.Predala som ho a kúpila maličký Canon G7 x. Ale tie fotky z Nikonu sa mi viac páčili.
Fotoaparát používam aj v práci, fotím zuby a tie portréty. Fotky neupravujem, robīm len výrezy. Statīv nepoužívam, vlastne ani by som nemohla..
Rozmýšľala som aj nad Sony A 6500, má aj veľký snímač, aj stabilizáciu, ale hľadáčik by som chcela v strede, ako na klasickej zrkadlovke.A ten objektív 90 macro je dosť veľký na takéto telo.
Ďakujem za vysvetlenie veľkosti pixelov a kvalitu fotiek.
Ivka
Loskyn (177)|28.8.2017 15:13
Kirikis Kakabus: informace o Pentaxu a jeho ekonomice mám z neoficiálních zdrojů, takže souhlasím, že tohle by se nemělo uveřejňovat. Je ale pravda, že řadu let měli ekonomické problémy a dle mně je budoucnost této značky nejistá.
Objektivů ve srovnání s MFT nabízí opravdu hodně málo.

Iveta: zkus se podívat na moji odpověď zde:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/4368-fotoaparaty-s-evf-jakou-bezzrcadlovku-pri-prechodu-ze-zrcadla#post46212
Sakini (1174)|29.8.2017 10:58
Při tomhle vybírání si myslím není moc co přemýšlet, kdo si může pořídit s takovými potřebami G80, ten nemusí moc hledat dál, i co se týče objektivů je to vyloženě bezproblémový výběr. Ne že by byl Pentax špatný, K-S2 by tu práci zvládla velmi dobře, ale technologicky na Panasonic nemá. Uvidíme příští rok jak budou vypadat, to že Ricoh je v situaci "swim or go under" je veřejně známé, ne kvůli foťákům ale kvůli hlavnímu zdroji příjmů - kancelářské technice, mají velkou ztrátu a budou restrukturalizovat. Ale i kdyby padli, tak fotodivizi by si určitě někdo vzal pod křídla, je to příliš zajímavé na zahození.
Iveta (8)|1.9.2017 18:18
Bola som v jednom fotoobchode a tam mi doporučili na fotenie skôr Olympus ako Panasonic. Vraj fotky z Olympusu nie je potrebné toľko upravovať. Panasonic je výborný na video.
Prichádzal by do úvahy Olympus om de m5 II, alebo 10 II.
Ktorý objektív by ste mi k fotoaparátu doporučili- Olympus 45 f 1,8 + Olympus 25 f 1,8 alebo v sete s Olympus pro 12-40 f 2,8 ?Cenovo to vychádza rovnako.
Sakini (1174)|1.9.2017 19:05
Dřív to byla pravda, dnes už tak moc ne, Panasonic je mnohem progresivnější a Olympus se moc nevyvíjí, navíc Panas dnes umí víc za míň peněz. Nejnovější modely nabídnou většinou víc než Olympusy, senzory jsou také víc než na úrovni, zavedení účinné stabilizace v těle Olympus dost dohnalo, a ostření je lepší. Výrok co je lepší na focení je tak hodně relativní a subjektivní.
Ale ne že by Olympusy byly špatné, zvolil bych E-M5 II s 12-40, velmi univerzální a zajímavá kombinace s špičkovou optikou.
rousini (738)|1.9.2017 19:12
Já bych na rodinné focení a výlety doporučil jeden slušný univerzál Panasonic 12-60 nebo 12-32. Široký konec občas a na výletech často potřebuje každý. Zoom se hodí, aby člověk furt nemusel přehazovat skla, minimálně do doby než si najde svoje oblíbené a tomu přizpůsobí vše ostatní. Jako portréťák bych volil Oly 45/1,8 kvůli poměru cena/výkon. Je ale potřeba počítat s tím, že se jedná o 90mm eq. a tudíž potřeba jistého odstupu od objektu. Asi by takovou úlohu zastoupil i nějaký hodně světelný 25mm kvůli separaci pozadí.
Oly 12-40/2,8 je jistě super sklo, ale v kontextu hmotnosti a velikosti std. gripu E-M10 (M5) se jedná o určité nepohodlí při držení.
Loskyn (177)|4.9.2017 00:13
Mohu posoudit Panasonic G80 a Olympus OMD EM5 Mark II, protože tyto těla nějaký čas používám. Olympus má o trochu lepší obrazovou kvalitu. To je dáno jednak tím, že o něco méně šumí při vyšších citlivostech (G85 má stejný snímač):
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_em5ii&attr13_1=panasonic_dmcg85&attr13_2=oly_em5ii&attr13_3=panasonic_dmcg85&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_2=1&attr171_1=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=0.840458300735976&y=0.11906074457687935
a jednak také tím, že lépe umí vyvážit bílou. A to zejména při umělém osvětlení, při stmívání, při východu slunce apod. Panasonic má v takovýchto podmínkách tendenci ,,táhnout“ pleťovku do růžové až tmavě fialové. Takže někdy opravdu je s Rawem více práce.
Stabilizace je stejně účinná a utěsnění proti prachu a vodě rovněž stejné. Olympus má velkou výhodu, že má možnost focení ve velmi vysokém rozlišení (hi-res). Jedná se o snímky o velikosti 40 Mpx. Tento režim však lze použít pouze na statické snímky, kdy je potřeba fotit se stativem. Dá se to využít např. interiéry, budovy, památky, krajiny a produkty apod.
Zde je o tom zajímavá recenze:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-e-m5-ii/olympus-e-m5-iiTECH2.HTM


Panasonic má celkově o dost rychlejší ostření. Zejména spolehlivější je u něj kontinuální ostření a také detekce tváří je přesnější a rychlejší. Olympus má zase spolehlivější manuální ostření a to díky lépe propracované funkci focus peak, kdy hrany jsou více zvýrazněné.
Panasonic exceluje ve videu. To je opravdu bezkonkurenční a tady Olympus OMD EM Mark II docela dost ztrácí.
Panonic G80 má již pevný velmi dobrý grip, takže není potřeba nic dokupovat. Olympus grip nemá, takže k již tak o dost vyšší ceně je potřeba ještě připočítat minimálně 3200 Kč za jednodílný grip. Já jsem kupoval dvoudílný, protože se s ním podstatně lépe fotí portréty. Na druhou stranu díky tomu, že Olympus grip v základu nemá, je pro každodenní nošení pohodlnější.
Z objektivů doporučuji to, co bylo uvedeno. Jako základní zoom je dle mne nejlepší volba utěsněný zoom Olympus 12 – 40 mm. Pokud jde o kapesní rozměry, tak velmi dobrý je Panasonic 12 -32 mm. Delší zoom je velmi dobrý Olympus 40 – 150 mm f 4 – 5,6. Z pevných skel doporučuji Panasonic 15 mm f 1,7 (vynikající objektiv), dále pak Panasonic 25 mm f 1,4 a na portréty docela levný avšak velmi dobrý Olympus 45 mm f 1,8.
Zrovna vyšel nový Olympus OMD EM10 Mark III, který má shodný procesor jako Olympus OMD EM1 Mark II. Je tedy předpoklad, že ostření bude o dost rychlejší. Cena je docela příznivá na to, že se jedná o novinku:
https://www.fotoskoda.cz/olympus-e-m10-mark-iii-telo-cerne/

Co se týče Pentaxu, tak je jistě zajímavé, co vyrábí. Ale vzhledem k tomu, že jak Canon, tak Nikon hlásí dlouhodobě stále větší propady v tržbách, což je dáno stále větší oblíbeností CSC, je dle mně dost pravděpodobné, že Pentax bude první, kdo skončí DSLR vyrábět.
Iveta (8)|10.9.2017 16:22
Zatiaľ zvīťazil Fuji X T 1+ 18-55 f 2,8-4. Najradšej by som našla nejaký použitý za dobrú cenu.
Má aps- c snímač ,veľkýýý hľadáčik , aj váhu má fajn. Chýba stabilizácia v tele, preto tento objektív a možno aj ten stabilizovaný 80 macro , čo má byť v novembri.
Hanse (206)|10.9.2017 19:07
Levnější variantou by mohl být Fuji X-T20 se stejným objektivem. Proti X-T1 nabídne především novější snímač (o něco lepší obrazovovou kvalitu), 4K video a pár dalších věcí. Naopak není odolný proti prachu a vlhkosti a má o něco menší hledáček, atp. Kdybyste brala nový vyšší model, koukněte na novější X-T2 - nástupce X-T1.

U Fuji X-T1 zajímavá akce s vertikálním gripem a světelným objektivem navíc - na portréty může být dobrou volbou:
https://www.megapixel.cz/fujifilm-xt-1-18-55-mm
Sakini (1174)|10.9.2017 20:49
Pokud Fuji, doporučuji dívat se přednostně po dostupném 18-135, ať už v kitu nebo sólo (z druhé ruky). Výborný rozsah, grandiózní stabilizace (výrazně účinnější než v 18-55), opticky lepší než 18-55 (hlavně na 55 mm kde je 18-135 nejlepší a 18-55 nejslabší). Na nákup X-T1 z druhé ruky je ideální doba, majitelé došetřili na nástupce a pouští jedničky dál. Makro 80 mm bude velmi pravděpodobně brilantní, první srovnání ukazují optické kvality rovné s 90/2, a bude určitě stát za to (už mám připravené místo v brašně).

X-T20 je v mnohem lepší, hledáček je menší, ale senzor a ostření znatelně lepší, ovšem je to docela malé tělo a zatím z druhé ruky vzácné a drahé. Ovšem výkony jsou vynikající.
Iveta (8)|11.9.2017 20:52
No tak to bude ťažká voľba... X-T2 už je o dosť drahšia, ale tá X-T20 sa mi tiež pozdáva. Tú by som kúpila novú , ale nie je v kite s 18-135, len s18-55.
Fuji X T-1 s 18-55 f2,8-4 používaná stojí 850 Eur/ 22000 CZK/
Fuji XT -1 s 18-135 nová 1100 Eur/ 30000CZK/
Fuji XT20 s 18-55 nová 1200 Eur /32000 CZK/
Aspoň už mám vybranú značku.
Sakini (1174)|11.9.2017 21:21
No tak teď už jen se zavřenýma očima zapíchnout prst do výběru, a je to ;-)
Loskyn (177)|12.9.2017 14:10
Tak rozhodnutí již asi padlo, nicméně dodám k tomu pár poznámek. Ivka, psala jsi, že fotky neupravuješ. Tedy je pro Tebe jistě zásadní, aby JPG výstup byl co nejkvalitnější. Fuji jistě není špatná volba a má určitě co nabídnout, nicméně Olympus má JPG přirozenější z důvodu podstatně lepšího automatického vyvážení bílé. A to se týká i těch starších modelů. Takže pokud budeš chtít věrné podání barev s Fuji, úpravám v Rawu se nevyhneš. A pracovat s Rawy Fuji je tak trochu oříšek a ne každému vyhovuje.

Olympus má prakticky zcela přesné podání barev a výstup jak v JPG, tak v Rawu je vyníkající. Olympus spolu s Fuji mají vůbec celkově nejlepší JPG výstup, s tím, že Olympus je lepší právě v podání přesnosti barev a tedy tímto značně snižuje nutnost úprav v Rawu, kterým se předpokládám chceš vyhnout.

Zde ještě dávám zajímavé srovnání Olympusu OMD EM1 Mark II vs. Fuji X T2:
https://mirrorlesscomparison.com/fujifilm-vs-olympus/omd-em1-mark-ii-vs-fuji-xt2/


Překlad přes translátor:

https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://mirrorlesscomparison.com/fujifilm-vs-olympus/omd-em1-mark-ii-vs-fuji-xt2/&prev=search

Pokud jde o výběr mezi modely Fuji, starší modely moc nedoporučuji. A to zejména kvůli o dost pomalejšímu ostření a pak také kvůli odšuměnému Rawu. Z novějších určitě X T2, nebo X T 20.
Hanse (206)|12.9.2017 19:24
[QUOTE=Loskyn;46435]A pracovat s Rawy Fuji je tak trochu oříšek a ne každému vyhovuje.[/QUOTE]

Nějak nechápu v čem? Co jsem přešel z Olympu na Fuji, tak mi úpravy přijdou o dost snažší a rychlejší. Chová se to trochu jinak, ale zas bych z toho nedělal tragédii a na naučení asi jedno, jakej "systém" se člověk učí.

Co se týče vývážení jpegu - přijde mi, že ten kdo to porovnával, moc s Fuji neuměl - tady je vidět vliv změny jednoho z řady dalších nastavení jpegů u Fujin:
https://fujilove.com/fujifilms-film-simulation-modes-and-what-they-are-actually-doing-to-your-images/
(narážím na to, že krajina byla ok, ale obličej v jpeg s AWB desaturovanej)
sblasko (133)|12.9.2017 22:23
[QUOTE= Sakini;46431]Pokud Fuji, ... (hlavně na 55 mm kde je 18-135 nejlepší a 18-55 nejslabší)/QUOTE]

Aku slabinu ma 18-55 na 55mm, ze je tady nejslabší? Na http://www.Lenstip.com pisou jen o 18mm..

Diky za vysvetlenie.
Sakini (1174)|13.9.2017 05:48
18-55 na 18 mm na plnou díru má logické slabiny, které se přicloněním dobře srovnají, a na tomto ohnisku většinou nikdo 2.8 nepoužije. Na 55 mm je známý jako měkčí, není to nic radikálního a přicloněním se to srovná, ale vzhledem k možnostem použití to spíš zamrzí a chybí protože na portrétním ohnisku by uživatel tu clonu 4 uvítal, ovšem na dobrý výsledek musí dát aspoň 5.6. 18-135, ač to některá měření (zřejmě slabých kusů) nepotvrzují, je v reálu viditelně ostřejší na 55 mm kdy má světelnost cca 4.8, a samozřejmě se taky dá natáhnout dál kdy clona bude nižší ale delší ohnisko víc zapůsobí na oddělení od pozadí. Potvrzují to i zkušenosti uživatelů z tohoto fóra, kteří si 18-135 pořídili na mou radu místo 18-55, a hlásí mnohem lepší ostrost na delších ohniscích, lepší výsledky všeobecně, plus lepší makro schopnost a onu zázračnou stabilizaci která umožní hodně dlouhé časy. Takže proto doporučuji 18-135 na místo 18-55, rozdíl světelnosti je v reálu nevýznamný, a ve většině parametrů je to o dost zajímavější objektiv, hlavně pro turisty a výletníky.
Iveta (8)|13.9.2017 09:14
To som trošku sklamaná, že výstup z Fuji nie je bez úprav ideálny, lebo som na internete našla, že fotky majú " filmový look".Potom som ešte objavila tohoto slávneho fotografa, ktorý Fuji používa a tiež fotí aj do jpg.
http://www.jiriruzek.net/fuji-x-e1-vs-nikon-d800-david-and-goliath.html
Tak ešte znovu zaradím Olympus om-de-m5 II s 12-40, Fuji xt 20 s 18-135.
Keď pôjdem zase v októbri do Prahy, vyskúšam si urobiť pár fotiek s každým.
Sakini (1174)|13.9.2017 09:38
[QUOTE=Iveta;46439]To som trošku sklamaná, že výstup z Fuji nie je bez úprav ideálny[/QUOTE] A to jsou právě ty subjektivní názory na internetu, které si musíš umět vyfiltrovat a najít si to své. Já třeba naopak k Olympusu můžu říct (ač jsem se zdržel názoru), že ač uznávám že mají podařený jpeg, jejich výstup nemusím a jejich barvy nepovažuji vůbec za přirozené. Ne že by ty u Fuji byly 100% reálné, naopak, ale jejich filmový look prostě vypadá dobře, a třeba pleťovku mají výbornou. U Olympusu se mi barvy nikdy moc nelíbily, taková ta nepřirozená saturace, intenzivní modrá se zvláštním tónem, a vypalovaná červená - to je ovšem zase můj pohled, někomu jinému to tak připadnout nemusí. A proto uděláš nejlíp když si obojí vyzkoušíš sama, v reálu, ať poznáš co sedí tobě. Třeba Růžkovi Fuji pro jeho účely naprosto sedla, protože už v jpegu má velice pěknou černobílou (což podporují i ty objektivy svým charakterem). Fuji potřebuje jpeg správně poladit, aby z foťáku vycházel dobře, a pak je srovnatelný se zpracovaným rawem. A jeden zásadní fakt tu vůbec nebyl zmíněn: výrazně větší schopnosti APS-C senzoru. Ať má Olympus jakkoliv dobré 4/3 senzory, ať z nich dokáže vytáhnout cokoliv, tam kde 16 MPx Olympus absolutně poteče (vysoké citlivosti, špatné světlo), jpeg z 24 MPx Fuji bude mít lehké, přirozeně vypadající "filmové" zrno. Ve výkonu senzoru má Fuji reálně silnou převahu.
sblasko (133)|13.9.2017 11:07
[QUOTE=Sakini;46438]Takže proto doporučuji 18-135 na místo 18-55, rozdíl světelnosti je v reálu nevýznamný, a ve většině parametrů je to o dost zajímavější objektiv, hlavně pro turisty a výletníky.[/QUOTE]

Tak mne osobne uz pride lepsi kombinace X-T20 + 18-55 (16-50) a XC 50-230 ako sa furt tahat s jednym 490g (18-135) objektivem.
Sakini (1174)|13.9.2017 11:26
Leda je potřeba víc než 135 mm ohnisko - jinak 18-55 + 50-230 =700 g.
sblasko (133)|13.9.2017 12:11
Jo vsechno je o osobnich preferencich:-) Pekne porovnanie je tady: http://www.jiriruzek.net/fuji-xf-16-55-2-8-vs-18-55-2-8-4-vs-18-135-3-5-5-6.html
Iveta (8)|14.9.2017 14:31
Na tejto stránke som si " skúšala" pridávať rôzne objektīvy k fotoaparátom, esteticky určite viac sedí k Fuji XT 20 menšī fujinon 18-55, ale dlhšie ohnisko by som využila.

http://camerasize.com/compact/#520.359,703.426,594.412,594.93,703.457,ga,t
Tento mesiac použīvam v práci Nikon D 90 so sigmou 17-70, požičaný od manžela a veru väčšinu fotiek som robila na najdlhšom ohnisku.
Uvidím aj pocitovo, ako sa mi budū držať v ruke. Olympus má menšie objektívy, ale má aj menšī snímač.
Na budúci rok by už mal byť aj nový Fuji so stabilizáciou, preto ani nechcem teraz investovať toľko do tej Fuji XT 2.
Loskyn (177)|16.9.2017 23:41
Sakini, pravděpodobně jsi měl v super lcd panelu rozhozené barvy. Olympus má velmi věrné barevné podání a také automatické vyvážení bílé je určitě lepší. Co fotím s Olympusy, tak jsem velmi spokojený s tím, že mám minimum práce s Rawem, protože barvy vesměs většinou odpovídají realitě a vyvážení bílé, pokud nejde o nějaké extrémy je téměř vždy přesné.

Pokud budeme srovnávat rozlišení, tak mezi 16 a 24 mpx je minimální rozdíl. Matematicky je to sice rozdíl 8 mpx, ale z pohledu reálného rozlišení, které se počítá zcela jinak, než násobením.

O rozlišení, a o tom, že ten rozdíl je velmi nepatrný je dobré si pročíst zde:

https://www.onlinefotoskola.cz/clanky/co-je-dobre-vedet-o-megapixelech.html
Krátký citát z článku výše:

,,Toto zároveň znamená, že např. rozdíl 16 vs 24 Mpx je ve skutečnosti celkem dost nevýznamný a neměl by při rozhodování o koupi toho či onoho přístroje hrát zásadní roli…“

Na své fotografické tiskárně Epson tisknu maximálně ve formátu A3. Tedy 42 cm na 29,7 cm. Takové veliké fotografie tisknu do měsíce tak málo, že bych to spočítal na prstech jedné ruky. Větší formáty tisknu jen velmi výjimečně. Drtivou většinu fotek co tisknu archivuji ve formátu A4.
Když se podíváš na tabulku v odkaze nížeji, kde se uvádí, kolik mpx je potřeba pro tisk 300 dpi (vysoce kvalitní tisk umožňující zobrazit nejjemnější detaily), tak pro formát A3 je doporučeno 16 mpx. Navíc v režimu vysokého rozlišení je možné s OMD EM5 Mark II fotografovat statické snímky v rozlišení 40 mpx a u OMD EM1 Mark II dokonce v ještě vyšším rozlišení.

Co je ale pro rozlišení zásadní, je kvalita optiky. Fujifilm disponuje vcelku kvalitní optikou. U světelných skel také s minimem optických vad. Ale systém MFT nabízí prakticky pro všechny ohniska ostřejší optiku. Co do ostrosti jsou některá skla srovnatelná, ale MFT zde má celkově kvalitou výstupu a ostrostí navrch.
Pokud se budeme bavit o přesnosti barevného podání, tak jsem plně přesvědčený, že Olympus je na tom rozhodně lépe. Fuji trpí na barevné artefakty, moiré a barevné podání celkově přináší podstatně více práce v Rawu. Více o negativech X Trans zde:

https://petapixel.com/2017/03/03/x-trans-vs-bayer-sensors-fantastic-claims-test/

Překlad přes translátor:

https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://petapixel.com/2017/03/03/x-trans-vs-bayer-sensors-fantastic-claims-test/&prev=search
A nyní rozebereme obrazovou kvalitu. Přesně tak, jak bylo uvedeno v článku, Fuji odšumuje Raw. To dělali vcelku hodně u starších X Trans, u novějších to vcelku potlačili, ale přesto ke smůle uživatelů stále i u novějších modelů toto dělají. Znamená to, že sice odstraní šum, ale s tím odstraní také trvale jemné detaily, které by se při opatrné práci v kvalitních editorech podařilo zachovat pokud by byl Raw, tím, čím má ve skutečnosti být. Tedy zcela surovým bez jakýchkoliv zásahů.

Je pravdou, že Dxomark nikdy nesouhlasil s měřením ISO výkonu u modelů Fujifilmu. Důvodem je právě ten negativní odšum. Proto žádný z modelů Fujifilmu nemá na Dxomark uvedený ISO výkon.

To je vlastně také důvod, proč Fuji jen o něco málo šumí. Bavíme se o shodné hloubce ostrosti, tak jak jsem popisoval v předchozích příspěvcích. Když jsem porovnával obrazovou kvalitu Olympus OMD EM5 Mark II ve srovnání s ostatními APS C modely, kde bylo jasně vidět, že je na tom při shodné hloubce ostrosti Olympus lépe, tak jsem uvedl, že výjimkou je Fuji. To je sice pravda, ale je to stále za cenu trvalé ztráty detailů pomocí odšumění.
Zde je vidět, že Fujifilm je na tom nepatrně lépe s množstvím šumu:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_em5ii&attr13_1=fujifilm_xt2&attr13_2=oly_em5ii&attr13_3=fujifilm_xt2&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=1600&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_2=1&normalization=full&widget=1&x=0.8512978317372745&y=0.06444676055222479

Rozdíl je ale nepatrný. Cca max. 0,5 EV. Avšak jak je to s jasovým šumem? A když se podíváš na bradu té slečny, tak u Fujifimu se ta hrana vlivem odšumu očividně ztrácí.

Ivka, doporučuji Ti nerozhodovat se na prodejně. Fujifilm má celkově nejnižší prodeje (lidé stále bohužel mají zafixované, že Fujiny špatně ostří, což již dávno není pravda), takže pokud prodejce uvidí nějaký zájem, tak se toho pochopitelně chopí a bude se snažit prodat.
Pokud na to nespěcháš, tak Olympus pořádá pravidelné seznamovací akce, kde je možné během jednoho dne vyzkoušet jakýkoliv model a jakýkoliv objektiv zdarma pro členy klubu (stačí znát někoho, kdo má Olympus a toho člověka uvést jako doporučující osobu a budeš to mít grátis). Více zde:

http://www.mujolympus.cz/produktova-skoleni

Fuji X Pro 2 se dá vypůjčit např. v Megapixelu za 400 Kč/ den.

Pokud jde o stabilizaci, tak Fujifilm X T 2S má vyjít příští rok. Avšak dle měření IBIS, stabilizace nebude rozhodně tak účinná, jak stabilizace pětiosá, kterou používá Olympus spolu s Panasonicem. I zde má MFT podstatně navrch. Pokud budeš fotit jakýkoliv statický snímek, tak při focení z ruky ve zhoršených podmínkách budeš díky vysoce účinné stabilizaci mít vždy čistší snímky. Fuji je v tomto značně pozadu.

Dále je pak potřeba si uvědomit, že Fuji má oproti MFT podstatně slabší nabídku objektivů. Např. širokoúhlé zoomy nejsou vůbec. Dokonce ani pevné širokáče Fujifilm vůbec nemá. V nabídce jsou pouze dva pevné Samyangy. Ty jsou ale pouze manuální.

Rozhodně nemám nic proti těm, co používají Fuji, ale chci, aby zde byly uvedeny opravdu pravdivé informace pokud možno také vyčerpávající (otázek pro výběr systému je více než dost), bez nějakého přikrašlování a zamlžování.
Sakini (1174)|17.9.2017 02:11
[QUOTE=Loskyn;46459]Rozhodně nemám nic proti těm, co používají Fuji, ale chci, aby zde byly uvedeny opravdu pravdivé informace pokud možno také vyčerpávající (otázek pro výběr systému je více než dost), bez nějakého přikrašlování a zamlžování.[/QUOTE] Nikdo soudný by nemohl být proti, oba systémy mají právo na život a ať vyhraje ten nejlepší v každém konkrétním osobním výběru. Mohl bych vytáhnout řadu vroubků Olympusu, ale příčí se mi to, protože to ve finále neznalé jen zmate a odvede pozornost od reálných schopností techniky. A nikdo soudný by se neměl rozhodovat z fleku v obchodě, výběr systému není jen o tom jak to sedí v ruce a co říká podavač. Jen...

[QUOTE=Loskyn;46459]Např. širokoúhlé zoomy nejsou vůbec. Dokonce ani pevné širokáče Fujifilm vůbec nemá. V nabídce jsou pouze dva pevné Samyangy. Ty jsou ale pouze manuální. [/QUOTE] 10-24, 14/2.8 a Zeiss 12/2.8 neexistují? Plus 8-16/2.8 na cestě.

[QUOTE=Loskyn;46459]Fujifilm má celkově nejnižší prodeje (lidé stále bohužel mají zafixované, že Fujiny špatně ostří, což již dávno není pravda), takže pokud prodejce uvidí nějaký zájem, tak se toho pochopitelně chopí a bude se snažit prodat.[/QUOTE] To ale nemáš z vlastní zkušenosti, že? Tohle jsem opravdu ještě nikdy neslyšel, a fakt že už dva roky častěji u lidí potkám Fuji než OM-D musí být vyložená náhoda.

[QUOTE=Loskyn;46459]Fuji má oproti MFT podstatně slabší nabídku objektivů[/QUOTE] Tradiční argument, který se ve vztahu k MFT tak často nevidí. Nakonec stejně dojde na otázku "kdo je potřebuje všechny?". Fuji X bajonet má k dispozici od všech možných výrobců už přes osmdesát objektivů, kolik by jich běžný uživatel asi potřeboval?

[QUOTE=Loskyn;46459]Pokud jde o stabilizaci, tak Fujifilm X T 2S má vyjít příští rok. Avšak dle měření IBIS, stabilizace nebude rozhodně tak účinná, jak stabilizace pětiosá, kterou používá Olympus spolu s Panasonicem. I zde má MFT podstatně navrch. Pokud budeš fotit jakýkoliv statický snímek, tak při focení z ruky ve zhoršených podmínkách budeš díky vysoce účinné stabilizaci mít vždy čistší snímky. Fuji je v tomto značně pozadu.[/QUOTE] Křišťálovou kouli bych poslal do servisu, asi se něco rozštelovalo. Tohle prostě nemůžeš tušit, nikdo neví jakou techniku použijí, mají v stabilizaci optických systémů dlouhodobé zkušenosti, a dokud to neuvidíme na živo nevíme nic.

[QUOTE=Loskyn;46459]Pokud budeš fotit jakýkoliv statický snímek, tak při focení z ruky ve zhoršených podmínkách budeš díky vysoce účinné stabilizaci mít vždy čistší snímky.[/QUOTE] Masivní generalizace, to nezáleží jen na stabilizaci, a ta u Olympusu není jediná účinná na trhu.

[QUOTE=Loskyn;46459]Sakini, pravděpodobně jsi měl v super lcd panelu rozhozené barvy.[/QUOTE] Kalibrované Eizo snad ještě umí zobrazovat správně barvy.

Ale jak říkám, ve finále jsou to jen žabomyší války. Nakonec jde o to co v reálu správně funguje a dělá co má, pro jednoho to a pro druhého ono.
Hanse (206)|17.9.2017 10:48
Upřesnění k těm prodejům - Fuji v minulém roce šel prodejema a ziskem nahoru, většina ostatních foto značek dolu.

Kdyby se někdo nudil:
https://www.fujifilmholdings.com/en/investors/annual_reports/2016/pack/pdf/RO_Imaging-Solutions.pdf
Iveta (8)|17.9.2017 11:31
No je to podľa mňa práve tak, že keby bol jeden najlepší fotoaparát na svete , /vlastnosťami aj cenou, /všetci by kupovali práve ten. Takto je to vždy nejaký kompromis. Ale je fajn čítať , že keď má niekto Olympus, vie oceniť hlavne jeho prednosti, podobne je to aj s Fuji a ostatnými značkami.
Ďakujem všetkým Vám na tomto fóre, za Vaše cenné a skutočne erudované rady. Sú fotoaparáty a fotografovanie Vaša hlavná profesia? Lebo vedomosti sú obdivuhodné.
Tiež som uvažovala nad požičaním fotoaparátu, bude to najlepšia cesta k rozhodnutiu. Požičiava Megapixel aj Fotoškoda.
Fuji má možno menej objektívov , ale ja som si zatiaľ vybrala 24 /alebo35 / a 90. Tu by mi stabilizácia chýbala. Tá 80 macro bude asi príliš veľká.
Olympus má na výber veľa, ale tie profesionálne zoomy sú tiež veľké, tak zatiaľ 45, / alebo 60/ a zoom 12-40.
Sakini (1174)|17.9.2017 13:37
[QUOTE=Iveta;46462]Tiež som uvažovala nad požičaním fotoaparátu, bude to najlepšia cesta k rozhodnutiu.[/QUOTE] Lepší nápad tu nemohl padnout.
Loskyn (177)|17.9.2017 23:25
Ivka: focením se neživím. Focení je můj největší koníček a o fototechniku se zajímám již delší dobu. Když můžu, rád pomůžu :-) To víš, nic není dokonalé a špičková fototechnika je opravdu hodně drahá. Já už nějaký čas nakupuji objektivy přes ebay a už jsem díky tomu ušetřil opravdu hodně peněz. Silná koruna tomu přímo nahrává a prodejci v ČR mají ceny opravdu hodně vysoko (pokud máš strach nakupovat přímo, můžeš zkusit např. http://www.czechebay.cz). U objektivů je těch rizik, že se něco pokazí poměrně málo. Tělo bych kvůli případným problémům s řešením reklamací doporučil koupit raději zde. Tak ať dobře vybereš a hlavně, abys byla s výběrem spokojená.

Sakini: s nikým neválčím :-). To nejsou žabomyší války. Z mého pohledu jsou to zásadní věci a píšu o tom ne proto, abych šel s někým do sporu, ale pro uvedení důležitých aspektů při výběru systému.

Mám kamaráda v jedné z největších prodejen u nás. Jsou to interní informace a týkají se samozřejmě pouze zdejšího trhu.
Měl jsem na mysli ultra široké skla a díval jsem se na stránky oficiálního prodejce.
Milan Šurkala (3381)|18.9.2017 17:25
[QUOTE=Loskyn;46466]U objektivů je těch rizik, že se něco pokazí poměrně málo.[/QUOTE]

Tak to já to vidím naopak a měl bych větší strach si koupit takto objektiv než tělo.
Loskyn (177)|19.9.2017 11:47
Pokazit se může samozřejmě vše. Ale vycházím z toho, že objektiv je oproti tělu konstrukčně poměrně jednoduchý. Odejít by mohla teoreticky clona a ostřící motorek. Tělo je ale poměrně konstrukčně složité a je toho podstatně více, co se může pokazit. Objektivy vydrží, pokud se o ně fotograf dobře stará desetiletí, ale tělo je většinou max. na 5 let. Mám doma M42 skla z 60 let a fungují bezvadně. Ale k tomu nákupu přes zahraniční obchody je dobré ještě uvést, že některé značky poskytují v rámci celé evropské unie záruku. Tzn., že zboží zakoupené např. v Anglii je možné reklamovat v servisním středisku v ČR, a stejně všude tam, kde má výrobce servisní střediska v celé EU. Např. u Olympusu je to takto možné.