Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus OM-D E-M10, 14-42mm, jaký druhý objektiv?

marta002 (2)|28.8.2017 15:45
Zdravím! Moc prosím o radu. Jsem v tomhle amatér, mám Olympus OM-D E-M10 koupený v balení s objektivem 14-42mm, nejčastěji fotím portréty a koncerty. Při portrétech jsem docela spokojena, ikdyž fotka někdy taky není jak bych si představovala, ale na koncertech je to děs. Fotka rozmazaná a osvětlení mizerné. Rozhodla jsem se, že si tedy koupím nový objektiv, jaký by byl ale vhodný? Čím nižší clona, tím ''lepší?'' a jaká je vhodná ohnisková vzdálenost? V článcích na internetu jsem se dočetla, že je vhodné si k tomu,co již mám, pořídit 40-150mm, ale nevím, jestli bude ostrost a světlo lepší. Na internetu jsem nalezla objektiv Zuiko 50mm f1.8, bylo by to na mé focení vhodné? A je hodně velký rozdíl mezi tímto a Zuiko 45mm f1.8? Známá má Nikon D5100 se základním objektivem 18-55mm a 55-200mm a její fotky z koncertů vypadají jak od profesionála(i při večerním focení), přitom v tom taky není nijak zběhlá... Děkuji za pomoc.
marta002 (2)|28.8.2017 17:10
Ještě jsem také narazila na tento 14-54mm 2.8-3.5
Sakini (1174)|29.8.2017 10:49
M4/3 na koncerty je poměrně dobrý nástroj, když se s ním správně zachází a použije se dobrý objektiv. Určitě to nebude 40-150, a je třeba nezapomínat že u m4/3 ty objektivy jsou po přepočtu delší než u APS-C. Olympus 45/1.8 tak je už vyloženě portrétní ohnisko, je vynikající ovšem jako univerzální zabere moc málo a třeba na koncertech to bude jen na detaily. Chce to nějaký 25 mm objektiv, https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dg-25mm-f-1-7-cerny nebo https://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-25mm-f-1-8, oba dají na m4/3 standardní ohnisko vhodné pro široký záběr témat. Výhodou je možnost fotit na plnou clonu s vzornou ostrostí a dostatečnou hloubkou ostrosti, což ušetří citlivost v horším světle. Schopné světelné zoomy jsou v zcela jiné cenové kategorii než je celá E-M10.

A vidím že se tu opakuje pletení si 4/3 objektivů s m4/3, na to pozor - 14-54/2.8-3.5 je 4/3 objektiv staršího standartu, dá se adaptovat na m4/3 foťáky, ale nefunguje to moc rychle a není to ideální. A Zuiko 50/1.8 je manuální objektiv s OM bajonetem, to je ještě starší věc, s tím nezkušený amatér moc parády nenadělá.